Przegląd Prasy #175 – Announcement Week i przecieki Ixalan

Wielkie, potrójne GP w Las Vegas, kolejny ban w standardzie, Announcement Week i przecieki Ixalan to największe tematy minionego tygodnia. Wizardzi ogłosili sporo nowych produktów, ale jak widać, nie wszystkie potrafią utrzymać w tajemnicy, albo mają jakiegoś ultra grubego kreta-pirata-dinozaura.

Było sporo reakcji na metamorfozę 2.0. Było sporo reakcji na bana i było też sporo tekstów. Najciekawsze wyciągnęliśmy i tu je wam przedstawiamy. Miłej lektury!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Las Vegas

Las Vegas to nie tylko miejsce akcji jednego z Falloutów. To także miejsce, w którym odbyły się 3 duże turnieje GP – w Limited, Modernie i Legacy. W Legacy wygrał Andrew Calderon z Death & Taxes, a w całym evencie wzięło udział 2 656 graczy. Może powtórzmy słownie – dwa tysiące sześćset pięćdziesięciu sześciu graczy. W Legacy. Pozdrawiamy tych, według których format umiera. Top 8 decklist macie tutaj, a kolejne 8 decków jest tu. W modernie grało 3 264 graczy, a najlepszy okazało się Mani Davoudi z Affinity. Dawno ten archetyp nie wygrał GP. Decki z Top 8 są tu. Decki z miejsc 9-32 są tutaj. Fakt, że organizatorzy GP w Legacy zaprezentowali nam o 16 decków mniej, a było tylko 600 graczy mniej na tamtym evencie powinien być dla Wizardów zawstydzający. I to mocno. W Limited z kolei – 2 562 graczy (mniej niż w Legacy! mniej niż w Legacy!) – triumfował Thiago Saporito nad Stevem Rubinem. Polski akcent też był – na Modernowym GP i na tym Legacy zagrał Bartys. Skończyło odpowiednio na 427 miejscu z 27 punktami i 629 miejscu z 21 punktami. Może wynik taki sobie, jednak patrząc na liczbę graczy jest całkiem niezły no i przygody zazdrościmy!

A jak chcecie dowiedzieć się jak było, to Magica w Las Vegas opisuje Rich Stein. Magicowa Galeria na GP to również jego materiał. I jest o czym czytać, bo podobno event wyszedł bardzo fajnie. Może nawet Wizardzi częściej się pokuszą na 3 formaty na raz?

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Przecieki Ixalan

Przecieki Ixalan to chyba najbardziej gorąca sprawa tygodnia i przyćmiła cały Announcement Week. Wizardzi mają kreta/pirata, który w drukarni prawdopodobnie zaiwanił arkusz, a potem puścił go w świat. W efekcie mamy tutaj takie coś. Mamy też takie komentarze zszokowanych ludzi: „what the fuck is going on”, co zobaczyć możemy w tym temacie. Pewnie to samo Wizardzi zakrzyknęli. Generalnie przecieki Ixalan to zły sygnał i temat, który najfajniej byłoby pominąć, ale trudno o nich nie mówić, zwłaszcza gdy się aż tak rozniosło o nich w społeczności. I to tym bardziej, że miniony tydzień potwierdził wreszcie Ixalan i okołoixalanowe produkty. A o tym co w Ixalanie możecie przeczytać w dziale Inne w tekście z goldfisha – przescrollujcie sobie jeśli was temat interesuje. Wizardzi za bardzo nie komentują, bo pewnie dali temat od razu na policję i czekają na rezultat śledztwa. 

no time to explain, jump in! czyli leaki z Ixalan i piraci na dinozaurach :D

Announcement Week i Nowe Produkty

Czarodzieje nie ogłosili chyba tylko lotu w kosmos. Chociaż biorąc pod uwagę, że dopiero co mieliśmy Eldritch Moon i „kosmiczny horror” może to dobrze. Wystarczy Eldrazich, nawet jeśli by to mieli być Eldrazi na księżycu. Tak czy siak, podsumowując w skrócie, dostaniemy:

  • Ixalan – dodatek z piratami i dinozaurami (o którym wiemy sporo, bo „przecieki Ixalan”) – 29 wrzesień 2017
  • Rivals of Ixalan – jeszcze więcej piratów i dinozaurów, czyli kolejny dodatek bloku – 19 styczeń 2018
  • Explorers of Ixalan – chyba coś a’la Archenemy czy Planechase – 24 listopada 2017
  • The Art of Magic the Gathering: Ixalan – tego tłumaczyć nie trzeba raczej – 2 stycznia 2018
  • Duel Dekcs: Merfolk vs. Goblins – niestety, nie będzie kolejnego planeswalker decka w serii w tym roku, ale za to będą ryby i gobosy. Świat się cieszy, my w sumie też – 10 listopada 2017
  • From the Vault: Transform – FtV z kartami double-faced, okazja, by przedrukować małego Jace’a z Originsów, Huntmaster of the Fells i… jest tam co jeszcze w DFC kartach na co warto czekać? – 24 listopada 2017
  • Dominaria – powrót dawno oczekiwany, kolejny dodatek po Ixalanie, już 27 kwietnia 2018
  • Anniversary Masters – kolejny Mastersowy set, tym razem zamiast Modern Masters czy Eternal Masters – 16 marzec 2018
  • Core Set – czyli letni powrotny dodatek ogórkowy dla początkujących i dla standardu – 2o czerwca 2018
  • Unstable – czyli trzeci un-set, który jeśli się dobrze sprzeda, to może będzie jeszcze kiedyś znowu – 8 grudnia 2017

Więcej info o Iconic Masters i paru innych produktach mamy usłyszeć na Hasconie we wrześniu. Poza tym, info, które mogło wam umknąć, to że po Pro Tour Rivals of Ixalan kolejne PT niekoniecznie będą się odbywać dwa tygodnie po releasie! Mało tego, jeden z kolejnych PT, na rocznicę Magica, to będzie event drużynowy.

Spoilery Hour of Devastation

Spoilery się zaczęły. Na stronach z nimi macie sporo nowych kart z dodatku. Ponadto, dowiedzieliśmy się, jakie będą Inwokacje z najnowszego dodatku. Znajdziecie je tutaj.

Najczarniejsza godzina

A propos, tu MaRo opowiada o designie HoD. Nawet ciekawie się to czyta. Plus, tu macie linka do mechanik HoD. Już możecie szykować się na prerelease!

Uczta

Macie ochotę na trochę dzikiej Liliany? Nie, nie takiej, te fantazje zachowajcie dla siebie. Mówimy o dzikości rodem z „Walking Dead” i innych Żywych Trupów. Tak, trochę horroru, krwi i brutalności dla was, niewyżytych nastolatków i tych, którzy z tego wieku w pełni nigdy nie wyrośli (czyli, bądźmy uczciwi, w zasadzie dla nas wszystkich). Jeśli tak, jeśli to was kręci, to klikajcie w link i czytajcie kolejną część Magicowej opowieści. Nie ociągajcie się. Liliana jest głodna, a Razaketh jeszcze ciepły.

Wspieranie Magic Duels anulowane

Niby wspominaliśmy o tym w poprzednim tygodniu, dodając informację dzięki Waszym komentarzom, ale tu jeszcze raz dla tych, co mogli przegapić: Magic Duels zostaje wstrzymane. Może samo ogłoszenie nie spotkało się z jakąś szczególnie liczną reakcją społeczności, ale zantagonizowało pewnie paru graczy wobec firmy. Wszystko przez formę ogłoszenia. Cytując: „Typical WotC „Announcement! We’re announcing a thing in September!”.” Oraz: „An announcement about a future announcement on announcement week after the announcement of this announcement last week. Exciting…” z innego wątku. Nastawienie do ogłoszenia Wizardów obrazuje także list otwarty, w którym autor co prawda rozumie i akceptuje prawo twórców do wstrzymania dalszego rozwoju programu, jednakże jasno daje wyraz niezadowolenia z zakończenia gry w połowie bloku, późnym ogłoszeniu wiadomości, etc. I trudno mu racji nie przyznać – mogli już tego Bolasa do Duelsów dorzucić. Tu zaś macie newsa i komentarz odnośnie tego ogłoszenia i też jest w nim żal, że Duelsy już nie będą wspierane. Wizardzi skupią się za to MDN – Magic Digital Next. Cóż, ot kolejna ofiara Nicol Bolasa. Nie zapomnimy ci tego, smoku!

Kolejny ban w standardzie

Raczej już wszyscy wiecie, ale tak dla pewności przypominamy newsa z wtorku – młot banicji znowu uderzył, tym razem trafiając w Aetherworks Marvel. Niby to zdrowe, niby sensowne, ale dlaczego dopiero teraz? Tak w ogóle, to dlaczego ta karta pojawiła się w standardzie? xD

Temat wywołał sporo komentarzy (radosnych, krytycznych, racjonalnych – ale generalnie raczej na plus), a na dowód kilka tekstów na temat tego co i jak oraz co dalej, kto przegrał, kto wygrał. Możecie je zobaczyć poniżej. Pewne ożywienie w temacie T2 już widać, ale nie jest ono jeszcze przesadnie duże. Może w najbliższych tygodniach. Przy okazji, kolejny Ban Announcement będzie po Pro Tourze! Wkraczamy w erę nieregularnych dat banhammerów?

Prawie 25 lat historii Magica

I jeszcze na koniec infografikowa ciekawostka – Diego Fumagalli publikuje materiał, w którym mamy stosy liczb i danych o takich podstawowych faktach z istnienia Magica – o liczbie kart, największych stworach z P/T, tribalach, keywordach, etc. Szkoda, że nie ma tego więcej.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

PureValue Open #2, 01-02 lipca 2017

Organizator, sklep PureValue, ma przyjemność zaprosić na drugą edycję PureValue Open :) Tym razem całkowicie w formacie modern. Jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności oraz decki przez wakacyjnym sezonem PPTQ w Modernie. W pierwszy lipcowy weekend rozegramy 2 turnieje: Modern oraz Team Modern. Klasycznego Moderna raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast jeśli chodzi o Team Modern, jest to format tzw. Unified Constructed, czyli:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane:
  • mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • duża wygrana: wtedy kiedy dwóch graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie.
  • Główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lighning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.
Klasycznie jak zawsze oferujemy gwarantowane nagrody niezależne od frekwencji ^^. Tym razem jednak nie będą to boxy, a kredyt na platformie MagicCardMarket.eu w wysokości 250 euro na każdy turniej! Czyli ponad tysiąc złotych dla najlepszych zawodników ;) Pula jeszcze może się zwiększyć, aktualnie nad tym pracujemy ^^. Owocem części starań jest nowy sponsor imprezy – sam MagicCardMarket! Jeśli ktoś nie zna, to już tłumaczymy – MCM jest największą w europie stroną zajmującą się pośrednictwem w handlu produktami MTG (i nie tylko). Gorąco zachęcamy do korzystanie z ich usług. Dzięki ich wsparciu dodajemy kupony o wartości 40 euro na każdy turniej, czyli w tym momencie pula wynosi 290 euro na turniej! Jest więc o co grać. Dodatkowo podczas eventu dostępne będą materiały turniejowa takie jak lifepady czy długopisy zapewnione właśnie przez MCM :)
 
 
Liczymy, że znowu zaskoczycie nas dużą frekwencją!
 
INFO TURNIEJOWE:

Sobota 01.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 40 zł
Format: Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 
Niedziela 02.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 120 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 

PureValue Open #2

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Combo decki w T2

Simon Nielsen przedstawia trzy combo decki w formacie, który do tej pory miał tylko jeden sensowny combo deck – Marvela. Ten przyćmiewał inne konstrukcje, a się okazuje, że są przynajmniej trzy różne talie, które mogą w meta siedzieć w roli combo decku.

Ciekawe decki:

 

MODERN

UW kontrola w Modernie

Gabriel Nassif opowiada o swoim podejściu do UW kontroli w Modernie. Jest więc to, czego się można spodziewać – opis decku, wyboru kart, wyjaśnienie czemu nie Esper, itd. Wiemy, że sporo jest tam fanów archetypu – to dla was ten link!

Nowy przewodnik po GW Hatebearsach

Craig Wescoe poradził sobie nieźle na GP, więc dobra okazja, aby przy okazji zerknąć do jego tekstu. Tu opisuje swoje Hatebearsy i przedstawia dokładny sideboard guide.

Modernowe decki i techy

Adam Yurchick pisze o nowych modernowych stategiach i świeżych techach w starych deckach w Modernie. Jak zwykle w jego artykułach jest tu sporo decklist i rzeczowe ich omówienie.

Przewodnik po Vizier Knightfall

Nowe combo w Modernie zdobywa kolejne punkty popularności, trafiając do najprzeróżniejszych wariantów decku. Tu w wersji z Knight of the Reliquary, do którego przewodnik i omówienie dostajemy od Kelvina Chew.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: majowe wyniki, przygotowania do GP i wywiad

Miracle wypadły z meta, aby zrobić miejsce Grixis Delverowi. No, mniej więcej, bo meta nadal ewoluuje i nowe/stare listy wracają do łask (jak Stoneblade w papierze) – donosi Sean Brown. Poza tym omawia on szereg decków pod kątem GP w Las Vegas i przeprowadza wywiad z australijskim mistrzem w Legacy, Patrickiem Robertsonem.

Przewodnik po Legacy – cz. 8: Kontrole

Reid Duke kontynuuje cykl artykułów o Legacy. Tym razem porusza temat decków kontrolnych – Grixis kontroli, Stoneblade’a, Landstilla, Portent Miracli.

Vintage 101: Zmiany

Joe Fiorini trochę opowiada o zmianach meta. Jego materiał wskazuje trzy topowe decki w meta, które wypłynęły po zmianach w banliście – to już (ponad) 51 dni od ogłoszenia o restrykcji Gusha i Gitaxian Probe.

Ciekawe decki

 

 PAUPER

Standing Ground

Alex Ullman o sile białych decków, choć nie tylko – jak zwykle sporo komentarza odnośnie formatu. A jak wam mało Paupera, to możecie przeczytać też sobie jego omówienie Challenge’a z 18 czerwca na facebooku.

Ciekawe decki:

LIMITED

Kontrolowanie amonkhetu na draw

Nico Bohny opisuje nietypowe podejście do draftów AKH. Utarło się, że to agresywny, szybki set. Bohny proponuje jednak zamiast tego przyjąć kontrolną postawę. Jest w tym logika i jest w tym ciekawe podejście.

Dlaczego zmiana z bloków na pojedyncze sety jest dobra?

Neal Oliver tłumaczy nam, dlaczego zmiana na duże bloki jet dobra dla limited Magica. Podoba mi się zwłaszcza tłumaczenie, w którym Oliver mówi o zwiększeniu szans na grywalność kart typu build around me. One zawsze tworzą ciekawe decki!

Draftowanie hiper-agresywnego aggro – część 2

Jason Chung kontynuuje temat aggro decków, który zaczął w zeszłym tygodniu. Poprzednio było generalnie o agresywnym niebieskim. Teraz jest o połączeniach kolorów w obrębie barw Jeskai – czyli UW, WR, UR – z opisem synergii, charakteru decków, itd.

4 amonkhetowe porady z jednego RPTQ

Chapman Sim grał w RPTQ, w którym dostał się do Topa, a tam oddał slota kumplowi – fajne story i w ogóle, ale dla nas najważniejsze, że turniej przyniósł autorowi temat do omówienia w artykule. Dostajemy dzięki temu opowieść o deckbuildingu i 4 porady w kontekście sealedów AKH, niekoniecznie zresztą umocowanych tylko w tym formacie. Dobra okazja, aby podpatrzeć trochę magicowej strategii i podnieść swego skilla jeśli nie jesteście już mistrzami limited.

Komentarz do uaktualnionej Vintage Cube

Od 21 czerwca wraca Vintage Cube. Autor tego tekstu przeprowadza nas przez uaktualnienie tej kostki i zmiany kart, które jak to zwykle mają miejsce w kolejnych iteracjach na MTGO.

 

 

COMMANDER

DTT: Alara Reborn

Wspominka Alarowa i przy okazji powrót do zapomnianych kart, którymi jest sens grać w EDH. Jak zwykle jest parę fajnych rzeczy, np. Flurry of Wings.

Top 5 Commanderów w 1vs1 EDH

Rachel Agnes wymienia top 5 generałów wraz z opisem decków z najnowszego formatu Wizardów – czyli oficjalnego 1vs1 EDH online. Dzięki temu zyskacie orientację w tym, co się w formacie dzieje (aczkolwiek mocno tam niebiesko, więc jak nie znosicie tego koloru, to cóż – format nie dla was).

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 3

Podarta Savannah, EDH, współlokator i bezdomność – ot, życie Magicowca.

Godzina przecieków: co wiemy o Ixalanie?

SaffronOlive podsumowuje to, czego dowiedzieliśmy się na temat kolejnego setu po bloku Amonkhetu. Przecieki Ixalan dały nam sporo informacji, a choć w tekście nie ma dokładnie poszczególnych kart omówionych, to na ogólnym poziomie to bardzo fajne podsumowanie. I jest szansa, że jednak znajdziecie tu coś, co przegapiliście, nawet jeśli dokładnie śledzicie temat.

Nie tylko 2 za 1 – wirtualne CA

Trochę magicowej teorii. Tu w wersji od PVDR, który omawia inne sposoby na zyskanie CA niż zwykłe 2 za 1. Bo jak się okazuje, jest sporo – PVDR wymienia osiem – sposobów na to, aby zyskać CA w Magicu. Nawet jeśli tylko wirtualnie.

Savannah Lion na przestrzeni czasu

Wydawałoby się, że 2/1 w White Weenie to norma i pełno tych kart wyprodukowano… ale okazuje się, że to nie do końca prawda. Dla starszego stażem gracza to oczywistość. Dla młodszego? Niekoniecznie. Dlatego warto wraz z Ryanem Sainio zatopić się w przeszłości i prześledzić jak często pojawiały się Savannah Liony w historii Magica.

Jak dobrze zrobić Eldrazich?

Od strony stricte flavorowej. Levi Byrne opisuje tu Eldrazich, co czyni z nich fajne postaci, co się Wizardom nie udało i jak traktować Emrakul i jej pomioty (bo Kozilek i Ulamoga już nie ma), aby w przyszłości sprawdziła się jako czarny charakter.

Stan Programu

Jahn daje nam szereg njusów, co zrozumiałem, bo Announcement Week, a w sekcji opinii dostajemy komentarz na ich temat. W deckach WB Tokens (T2), Living End (Modern), Jeskai Erayo (Legacy) i Shopsy w Vintage. W cenach chaos, ale to zrozumiałe – GP, bany i przecieki robią ruch w formatach.

 

:g: Finanse :g:

Miejcie oko na walkerów, zombie i Tireless Trackera oraz Kalitasa w T2. W obliczu tego, co przyniosły przecieki Ixalan, warto też wyposażyć się w checklandy. Mieliśmy też buyout Reki, the History of Kamigawa, a to pewnie też efekt przecieków i spodziewanej zmiany zasad, zgodnie z którą walkerzy mieliby się stać legendarni.

Rzeczy, których nauczyłem się z sortowania kolorów – zielony

To tekst, w którym Jason Alt przygląda się danym z EHDRECa i analizuje temat od strony finansowej. W tym tekście wymienia pięć punktów, które uznał za charakterystyczne i pouczające w kontekście koloru zielonego

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Aetherworks Marvel (Kaladesh)
  2. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  3. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  4. Fatal Push (Aether Revolt)
  5. Glorybringer (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

ixalan, hour of devastation, ban marvela

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (