Przegląd Prasy #177 – pełen spoiler Hour of Devastation

Mamy już pełny spoiler Hour of Devastation. Set jest bardzo flavourowy, za to ciut mniej w nim overpowered kart. Wizardzi najwyraźniej poszli po rozum do głowy i zaczęli unikać kart z „instant-ban-request” w nazwie. Smok się pojawił, zrobił rzeźnię i poprawił humor antysympatykom Gatewatch, czyli praktycznie każdemu. Wyskakiwali z lodówki, butów, twinpeaksowej bomby atomowej i frytkownicy. 

Co do przeglądu, to jest tradycyjny, bo to tradycyjny przegląd magicowy! Jako konserwatywni karciarze serwujemy prawie na czas, i prawie zawsze o tej samej porze (+/- 24h) zestaw linków do ciekawych artykułów, finansów, relacji magicowych i innych cudeniek jakie urodziły się przez ubiegły tydzień. Smacznego! 

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SCG Roanoke

Dużych turniejów Wizardów nie było. Były za to turnieje modernowe i w standardzie  od SCG, w tym spory Invitantionals. Finalnie:

PureValue Open #2, 01-02 lipca 2017

Organizatorem tego wiekopomnego wydarzenia był sklep PureValue, który dał z siebie wszystko by była czysta wartość dodana. Jednym z efektów tych starań był sponsoring od najlepszej giełdy karcianej jaką poznał obecny internet, czyli MagicCardMarket. Była to świetna okazja do testingu przed srogim sezonem modernowych PPTQ. Śmiałkowie rozegrali klasyczny modern (który zebrał bodajże 46 zawodników) i Team Unified Modern (na którym walczyło 13 drużyn). Pierwszy z nich wygrał Kuba „Hawaj” Kozak pilotujący UR Storm (a pokonał w finale Dawida Owsianego i jego Grixis Shadow), zaś drugi turniej podbił Team Byki i Ryje (w skład którego wchodzili Sodek, Lorenc i znowu Hawaj!). Zwycięzcom, organizatorom i sędziom gratulujemy! 

 

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Pełen Spoiler Hour of Devastation

Na stronie Wizardów opublikowano pełną galerię kart z najnowszego dodatku. Zachęcamy do przeglądania i rozkminiania formatu na własną rękę, bo nasza analiza… cóż, może z nią się uda zdążyć, a może jednak nie. Bolas może tu moooocno namieszać. Przy okazji, jeśli jesteście ciekawi tokenów w HOU, a przegapiliście jeszcze artykuł z nimi, to tu go możecie znaleźć.

HOU pojawi się 10 lipca online

A to nie jedyny njus w tym materiale. Jest też info o strukturze eventów z HOU, rozpiska z aktualizacjami i zmianami na MTGO do 11 lipca, info o prestiżowych awatarach i zmiany – całkiem sensowne! – w turniejach dla nowych graczy. Zamiast zwykłego T2 będzie tam teraz można pograć Standard Gauntleta, czyli nie trzeba wydawać pieniędzy na nowy deck, jeśli tylko chce się spróbować MTGO. Zwrócić warto uwagę także na to, że zmienia się znowu curated list w Treasure Chestach. Co ciekawe, w paczkach pojawiać się będzie teraz… zbanowany Aetherworks Marvel, który znalazł się tam jeszcze przed banem. Widocznie nie było to takie łatwe, aby się go pozbyć, bo Wizardzi zdecydowali się osobom, które go otworzą… zwrócić w zamian Treasure Chesta! Będzie wystarczyło się skontaktować z supportem. Hojnie!

Godzina obietnicy

Kolejne magicowe story. Locustowy bóg atakuje, upada Hekma, ginie… a co tam będziemy zresztą spoilować. Sami przeczytajcie. Zwłaszcza że jeśli chodzi o spoilery, to macie link poniżej.

Amonkhetowy Art-Book i spoilery fabularne

To nie jest oficjalne info, ale dotyczy oficjalnego produktu i… fabuły Hour of Devastation. W ręce pewnej osoby trafił wcześnie art-book amonkhetowy i osoba ta zamieściła streszczenie fabuły HoD w poście na salwacji – wchodzicie więc i czytacie na własną odpowiedzialność. Autor posta zdradza bowiem szczegóły historii, których jeszcze nie mogliśmy poznać z oficjalnych opowiadań. Ponadto, autor posta wrzucił także sporo zdjęć z art-booka. Zamieścił też wiele innych szczegółów i ciekawostek – np. odnośnie Curse of Wandering czy powodów, dla których Bolas wpuścił walkerów w wypuszczenie Eldrazich.

Trochę szczegółów o odkrywcach Ixalanu

Link prowadzi do dyskusji na reddicie. Na stronie niewiele nowych info się pojawiło, ale się pojawiły – wszystko wskazuje na to, że dostaniemy produkt podobny do tego, jakim było Archenemy czy Planechase. Będzie zawierał cztery decklisty i parę gadżetów dodatkowych, a eksplorować będziemy oczywiście Ixalan.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Jak Hour of Devastation wpłynie na Standard

Adam Yurchick wybrał kilka kart z HOU i zdecydował się je opisać pod kątem ich wpływu na Standard. To taki typowy przegląd najbardziej gorących i obiecujących kart dodatku, wybranych dość subiektywnie. Przy okazji możecie też poczytać tekst BBD, w którym pokazuje on nam swoim zdaniem przehajpowane lub niedohajpowane karty z HoD, również pod kątem constructed. Są też utrzymane w podobnym klimacie dwa teksty Mike’a Sigrista – tu pierwszy o Mythicach, a tu drugi o erkach i uncommonach.

Czterech nowych pretendentów w T2

Po banie Marvela i przy nadchodzącym HOU Standard zdaje się ożył. Lee Shi Tian opisuje w powyższym linku cztery interesujące decki (trzy jeśli nie liczyć energii), które zdają się walczyć o topową pozycję w meta – jeśli nawet nie o to, by być na podium, to przynajmniej o to, aby sobie pozycję w formacie wypracować. I sporo się o nich mówiło w minionym tygodniu.

Kontrola ma sens i niszczy decki na energii

A to już jest materiał od Gabriela Nassifa i to bardziej klasyczny deck tech. Autor opisuje ciekawy deck, którego tak po prawdzie brakowało w meta. Jak się okazuje, kontrola ma swoje miejsce w formacie – tu zaś nie w wersji UR, a w wersji UW. I choćby z tego względu warto rzucić okiem, bo to coś bardziej świeżego.

GW koty w HOU

Frank Karsten o nowym w gruncie rzeczy decku, który ma szansę… zawojować standard? No, niekoniecznie. Ale jeśli lubicie koty i tribale, to na pewno ma szansę zawojować wasze serca.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Cień nad Modernem

Death’s Shadow nadal dominuje w postrzeganiu modernowców jako topowy deck, „zaginający” format wokół siebie. O skutkach tej talii i jej wpływie na Moderna pisze David Ernenwein.

Lato fringe decków

A skoro przy cieniach jesteśmy, to jednocześnie efekt Shadowa na format jest pozytywny – pojawia się trochę fringe decków, które mogą sobie z shadowowym archetypem poradzić. Albo są po prostu ciekawe i warte uwagi. Kilka takich bardziej interesujących decków z mniej uczęszczanych rejonów meta możecie zobaczyć w tym tekście.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: HOU, Ixalan i turnieje

Sean Brown z kolejnym, cotygodniowym przeglądem Legacy. Tym razem skupia się przede wszystkim na spoilerach. Potem mamy turnieje, zaczynając od Legacy Challenge, przez KMC, po Win-a-Moxa na GP Sydney.

Vintage 101: wesołej dewastacji!

Joe Fiorini omawia tu karty z najnowszego dodatku i ich perspektywy w najstarszym z formatów. Jest Hollow One – prawdopodobnie najbardziej złamana karta dodatku – Scavenger Grounds – bezkolorowy, niekontrowalny efekt dla każdego koloru – a także The Locust God. Jest też ocena tego, czy te karty mogą w formacie pograć.

 

 PAUPER

Talerz z combo

Alex Ullman bierze się tu za omawianie combo decków w puaperze, wychodząc od starej talii na Grapeshotach i nieco nowszej na Peregrine Drake’u oraz Familiarach. Przechodzi przy tym przez Izzet Blitza, świeżutkie Tireless Tribe Combo i istniejące w meta od dłuższego czasu Rally Gond combo. Wszystko to zaś w kontekście popularności archetypu w Pauperze, pojawienia się Tribe’a i Gonda w meta, a także perspektywy nowego decku na nadchodzącym Oasis Ritualist i starym Freed from the Reel.

Commony łamiące formaty

To ciekawy i trochę nietypowy tekst. Traktuje on o commonach, które – pod kątem limited – wyróżniały się power levelem. I co szczególnie charakterystyczne, karty te trafiły również do Paupera, realizując się w różnych deckach. W tej części tekstu mamy pre-modernową erę dodatków i takie cuda jak m.in. Lightning Bolt, Pestilence czy Sparksmith.

 

LIMITED

Analiza mechanik HOU na środowisko limited

Autor tego tekstu przygląda się mechanikom HOU i zastanawia nad tym, jak wpłyną one na limited nowego formatu. Jest tu parę twierdzeń, nad którymi warto się będzie zastanowić.

Niedoceniany archetypy w Vintage Cube

Nie chcę oceniać merytorycznie treści tego tekstu – za mało było czasu na dogłębną analizę, ale wydaje się on być na tyle interesujący, że warto polecić. Autor przypomina nam o istnieniu kilku mniej popularnych archetypów w limited Vintage Cube. Jest tu trochę a charakterystyce tych archetypów. Są opisane pułapki i jest parę porad – wygląda fajnie.

Drafty Vintage

A przy okazji, jak macie ochotę zobaczyć aktualną kostkę w akcji, to poniżej parę draftów do oglądania:

 

COMMANDER

EDHrecowy przegląd Hour of Devastation

No i zaczyna się ten moment, kiedy dostajemy recenzje nowego setu pod kątem każdego formatu. Na początek EDHREC i kolor po kolorze omówiony cały dodatek. Może nie jest to najlepsza pod względem treści seria tekstów, ale rzucić okiem fani EDH jak najbardziej mogą – może coś was zainspiruje:

Dig Through Time – Future Sight

Przyznam, że mam słabość do tego cyklu, bo autor wyszukuje może nie najsilniejsze, ale wciąż jednak ciekawe karty, którymi niewiele osób gra, a jednak warto po nie sięgnąć. Choćby ze względów budżetowych. Tym razem autor przygląda się Future Sight, a na koniec daje nam deck z paroma kartami z  tego dodatku i Ertai, the Corrupted jako generałem.

To była ciemna i burzowa noc

A wszystko za sprawą Eachel Agnes i Keranosa. Autorka prezentuje tu deck do 1vs1 Commandera, a że to trochę niedoceniany generał, a pewnie wielu z nas ma słabość do counterburna, to trudno nie wyróżnić tego tekstu i decku.

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 5

„Jason, is that you?” Ten odcinek mniej zabawny jak poprzednie i ma trochę naciągane „character development”, ale i tak jest wesoło. Jason fajnie zagrany, Crispin… jest Crispinem, a Garrett to na pewno „ukryty Spike” i w kolejnych odcinkach wyjdzie z szafy ;)

Jedyny punkt życia jaki ma znaczenie to ten ostatni

PVDR porusza temat korzystania z życia jako zasobu. Dobry, merytoryczny tekst, w którym można zrozumieć ten koncept i przełożyć na odpowiednie stosowanie teorii w praktyce.

Dlaczego niektórzy ciągle przeceniają swoje umiejętności

Warto polecić ten tekst już choćby tylko ze względu na popularyzację wiedzy z zakresu psychologii – dowiecie się stąd czym jest efekt Dunninga-Krugera. Ale co ważniejsze, Chapman Sim w ciekawy sposób pisze tu o postrzeganiu samych siebie w kontekście gry i innych graczy. No bo czy jesteście dobrymi, czy złymi graczami? I czy jesteście lepsi czy gorsi od innych?

Koszty alternatywne w deckbuildingu

Czy warto w decku X wsadzić kartę Y? Czy to w ogóle dobrze zadane pytanie? SaffronOlive twierdzi, że niekoniecznie i z tej okazji tłumaczy nam czym jest pojęcie „kosztu alternatywnego” (ang. opportunity cost). O co chodzi i jak patrzeć na budowę decku z perspektywy kosztów alternatywnych, tego dowiecie się z tekstu i filmiku. Domorosłym deckbuilderom gorąco polecamy.

6 składników combo decków

Też coś raczej dla deckbuilderów i początkujących. Jeżeli nie rozumiecie struktury combo decków, to Simon Nielsen wam tę sprawę wytłumaczy. Dowiecie się stąd co tworzy dobry combo deck.

6 sposobów na poprawienie szybkości grania – dla początkujących

Jak to napisano wyżej w temacie – to materiał dla początkujących. Autor tego tekstu przedstawia kilka sposobów na szybszą grę. Jeśli zaczynacie z Magiciem i nie chcecie, aby was gonił zegar na turniejach, to zerknijcie.

Przewodnik początkującego po Magicu – formaty

Tu coś na rozluźnienie dla tych wszystkich co lubią lekko napisane, humorystyczne teksty o Magicu. Autor tekstu opisuje formaty, żartując sobie z narosłych wokół nich stereotypów. Zgrabnie to napisane i przyjemne w lekturze.

GP Vegas – cosplayowa galeria

Z dwóch materiałów o cosplayu z GP Vegas wolę ten – lepsze zdjęcia i konkretna treść (znaczy  – zdjęcia, a nie gadanie o nich i o tym jak było). A przegapić szkoda, bo Bolas – ten drugi – wygląda naprawdę imponująco. Sporo roboty ktoś włożył w niego.

Commanderowe figurki

Ciekawostka. Ktoś stworzył figurki pięciu generałów do EDH – Sliver Hivelorda, Sidisi, Brood Tyrant, Glissa, the Traitor, Ghave, Guru of Spores i Daretti, Scrap Savant. Świetnie wyglądają. Aż chciałoby się mieć tak, by móc nimi grać albo postawić je na półce.

Animowana Nissa’s Encouragment

Jeszcze jedna ciekawostka. Autor gifa animował jedną z nowych kart z Planeswalker Decków. Efekty możecie zobaczyć poniżej – ładnie wyszło. Inna ciekawostka? Mapa Tarkiru dla miłośników D&D.

Stan Programu

W tym tygodniu brak, bo Jahn ma jakieś problemy w domu i ponoć wzywał nawet hydraulika – ech, skąd my to znamy. Ten przegląd mógłby mieć podtytuł: „Remont – nie róbcie tego w domu”. Na szczęście udało się z nim zdążyć.

 

:g: Finanse :g:

 

Ten tydzień w Magicu

Cenowe podsumowanie tygodnia w ujęciau Jeremy’ego Lichetenbergera z MTGStocks. Autor odnotowuje wzrosty starych kart z Cumulative Upkeep w związku z pojawieniem się Solemnity. Jest też o counterkach -1/-1 (Kulrath Knight) i Reserved List (Season of the Witch). Warto też odnotować kolejny skok ceny Goryo’s Vengeance. Ta karta tak bardzo potrzebuje przedruku… zresztą podobnie jak Mishra’s Bauble, które na szczęście ostatnio lekko opadło w cenie.

Handel na MTGO i bindery

Ten tekst może nie jest typowym tekstem w dziale, ale to wciąż finanse – tyle że na MTGO. Nie ma tu jednak porad co i jak kupować, a jest za to omówienie ostatnich zmian klienta i sposobu handlowania kartami w wersji online gry, co opisuje i komentuje Jaroslava Stefankova.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Goryo’s Vengeance (Betrayers of Kamigawa)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Thoughtseize (Lorwyn)
  4. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  5. Anointed Procession (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg - pełen spoiler hour of devastation

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl