Przegląd Prasy #183 – Piotr „Kanister” Głogowski w Top 8 GP Birmingham!

Po świetnym rajdzie i wejściu do ćwierćfinałów z pierwszego miejsca swiss, jeden z naszych najlepszych rodzimych graczy, Piotr „Kanister” Głogowski, zrobił Top 8 na Grand Prix Birmingham, niosąc latarnię oświaty ciemnemu ludowi Moderna!

To oczywiście nie jedyne zdarzenie ubiegłego tygodnia, podczas którego odbyło się także GP Sao Paulo, zaspoilowano nas Commanderami, a serwisy wydały wiele wartych udziału artykułów. Zapraszamy po szczegóły do dzisiejszego przeglądu : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Birmingham

Birmingham zebrało sporą ekipę graczy. Było ich aż 1743, z czego do Day 2 dostały się 522 osoby. W tym gronie było sporo Polaków, choć do Day 2 weszło pięciu: Piotr Głogowski, Grzegorz Kowalski, Filip Marszalec, Jędrek Szmyd i Maciej Chomicki.  Najlepiej z tego grona szło pierwszej czwórce i to ta ekipa zaszła naprawdę wysoko. Po drugim dniu zmagań ukształtowała się topka, w której znaleźli się: Piotr Głogowski, Ivan De Castro Sanchez, George Channing, Oscar Christensen, Simon Nielsen, Alberto Galicia, Loic Le Briand, Steve Hatto. Co więcej, Piotr Głogowski wszedł do Top 8 z pierwszego miejsca, pilotując Lantern kontrolę. Niestety, w pierwszym ćwierćfinale pokonał go Steve Hatto ze swym BG Rockiem.

Mimo to wypada pogratulować występu! Nieźle poszli też Jędrek Szmyd (24 miejsce), Filip Marszalec (41) i Grzegorz Kowalski (54). Cały turniej wygrał zaś Loïc Le Briand, który pilotował Burna. Tu możecie zobaczyć decklisty z miejsc w Top 8. W topce oprócz latarni, BG Rocka i Burna mieliśmy jeszcze Bant Knightfall Humans, Counters Company, Titanshifta, Grixis Shadow i Abzan Midrange. Z kolei tutaj są z miejsc 9-32. Jest wśród nich deck Szmyda (UB Faeries). Do archetypów z topa dołączają także Dredge, Gifts Storm, Eldrazi Tron, Ad Nauseam, Living End, Affinity, Kiki Chord, Bant Eldrazi.

 

GP Sao Paulo

W Sao Paulo zwycięskim deckiem okazał się Bant Knightfall, którego prowadził Joao Lelis. Sam turniej odwiedziło 1200 graczy. Do finału dostali się jeszcze Danilo Ramos Mopesto (Grixis Shadow), Carlos Romao (Grixis Shadow), Vitor Grassato (Titan Shift), Fabian Nunez (Abzan Midrange), Julian Reyes (Counters Company), Rafael Costa Zaghi (BG Tron), Jean Sato (Jeskai Control). Są dwa Grixis Shadowy, ale mea jest dość zróżnicowane. Decklisty z top 8 możecie zobaczyć tutaj. Z kolei tutaj są decki z miejsc 9-31. Tu już Shadowów więcej, ale nadal jest zróżnicowanie – do powyższych archetypów dochodzą UB wróżki, Skred Red, Boros Burn, Titan Breach, UW Control, Gifts Storm, Affinity, Jeskai Midrange (chyba najciekawszy deck), Death & Taxes, Mono G Tron. To chyba zdrowo? :)

Na marginesie GP dodamy, że w SCG Open Richmond wygrał w Modernie Kazu Negri z UR Gifts Stormem, a w Classic Chad Uzzell z Dredgem. Z kolei Frank Skarren pocisnął z BG Constrictrorem w T2.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Commander 2017 – decklisty, spoiler, zasady i tokeny

Mamy spoilery, mamy tokeny, mamy decklisty, mamy zasady, mamy wszystko! Jeśli jeszcze nie zaznajomiliście się z tym, co oferuje nowy Commander, to możecie nadrobić to w tej chwili. Jeżeli interesuje was wartość tych zestawów i kart to możecie zajrzeć też tutaj – znajdziecie tam listę wszystkich kart wraz z cennikiem (z deckboxa). Decklisty z cenami możecie zobaczyć także na stronie Goldfisha. I jeszcze ciekawostka – najbardziej memogenna karta w C17? Właściwie to nie karta, ale cały cykl – chodzi oczywiście o klątwy i tego „hipstera” na nich. Ten link do wątku na reddicie i karty to oczywiście żarcik, ale jeśli wierzyć komentarzom – coś jest na rzeczy i może w Unstable spotkamy kartę z tą postacią. Bo ponoć „Calek the Cursed” to „nieznany planeswalker”. Byłoby fajnie, można byłoby zaliczyć Wizardom to na plus!

Łapiesz? MaRo o Unihinged – cz. 1

Przegląd mógłby być odrobinę wcześniej (tak z pół godziny), ale zawiesiłem się trochę na tym tekście. Bo może i dowcipy z Unihnged, które są tematem artykułu, nie są jakoś specjalnie śmiesznie, ale to i tak ciekawy materiał dla kogoś, kto dodatku nie zna w ogóle. No i jednak parę dowcipów jest zabawnych. Ten z „Duh” na przykład to takie lekkie „o, serio?”. Przy okazji jest parę hintów na temat nadchodzącego Unstable.

Explorowanie Ixalanu

Ixalan będzie miał znowu ciekawski system spoilowania nowych kart. Blake Rasmussen pisze tu o tym jak to będzie wyglądało, bo – surprise! – już teraz sprawa się zaczyna. Sprawa wiąże się z geocachingiem i urządzonkami, które można śledzić – to będzie eksplorowanie naszego świata i świata Ixalanu jednocześnie. Fajna inicjatywa.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Primer czarnych zombie

Zen Takahasi przeprowadza nas przez czarne zombiaki, jedną z lepszych talii formatu. Jest sideboardowanie się, matchupy i tym poodobne. Porównać możecie ten materiał z tym, co pisze Brian DeMars. Temat jego tekstu jest ten sam.

Zwycięstwo z Temur Energy

Immanuel Gerschenson wygrał MOCS Playoffy. Grał Temur Energy i jeśli tylko interesuje was ten deck, to zajrzyjcie do linka. W artykule znajdziecie opis tego jak autorowi udała się ta sztuka i jak grać tym deckiem.

Budżetowy Magic: CrocPatra

SaffronOlive, dość aktywny w tym tygodniu, a przynajmniej dość obecny w tym przeglądzie, przygotował dla nas zabawny, budżetowy deck na counterkach -1/-1. Jeśli kręci was Hapatra, przerośnięte krokodyle i skarabeusze, to jest to coś dla was. Deck może nie jest jakiś top tier, ale na funowy FNM jak znalazł.

Eldrazi wracają do standardu

Macie jeszcze ochotę pograć mackowatymi stworami, które poznaliśmy po raz pierwszy w Zendikarze? Jeśli tak to macie okazję ku temu i to w Standardzie. Dowodem na to jest ten tekst Setha Manfielda, w którym przekonuje i podaje przykłady, że Eldrazi wracają do łask. I to wcale nie ci topowi, legendarni, a raczej ich miniony.

Ciekawe decki:

MODERN

8 najciekawszych nowych decków w Modernie

Adam Yurchick wypisuje osiem ciekawych talii, które powstały w ostatnim czasie lub zostały przywrócone do łask po wydrukowaniu jakiejś nowej karty. Jest tu parę perełek. A przy okazji, jeśli chcecie zobaczyć jak działają e giftsy, o których mowa w tekście na początku, to możecie to zobaczyć w innym materiale od Corbina Hoslera z TCG.

Against the Odds: Clairvoyant Visionary

Znacie na pewno tę serię SaffronOlive’a i pewnie śledzicie ją na goldfishu, ale jeśli nie, to mamy okazję, aby ją przypomnieć. Tym razem Seth złożył talię na Clarion Ultimatum i Biovisionary. Jeśli lubicie karty ultimatum, to spodoba się wam i ta talia. Warto docenić innowacyjność decku i wykorzystanie mało znanego comba. Nie można jednak ukrywać, że deck nie działa – wciąż jednak oglądanie talii w akcji to całkiem fajna rozrywka jak lubicie takie rzeczy i zwykła ciekawostka jeśli nie lubicie. Ot, na rozluźnienie.

BG Tron w Modernie

Po pierwsze, Jeff Hoogland debiutuje na Gathering Magic. Mogliście go znać z SCG chociażby (choć nie tylko). Po drugie, akurat tak się złożyło, że na GP w Sao Paulo deck tego rodzaju, o którym Hoogland pisze, dostał się do Top8. Trudno więc nie wykorzystać okazji i nie podlinkować, bo może komuś ta talia też się spodobała.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ulubione flashbacki: Odyssey

Wizardzi uraczyli nas kolejnymi flashbackami. Jeśli więc jeszcze nie graliście, a macie na to ochotę, to przeczytajcie ten tekst, aby lepiej móc odnaleźć się w tym środowisku.

HOU może być najlepszym formatem draftowym

Teza pod dyskusję. Tak twierdzi Ondrej Strasky. Sprawdźcie jego argumentację, jeśli temat was interesuje. My tylko odnotowujemy, że o limited HOU jak na razie dość pozytywnie się gracze wypowiadają w artykułach.

HOU – powtórny przegląd limited

LSV wraca do swych ocen kart z nowego dodatku i wprowadza do nich poprawki oraz komentarze. Trochę rzeczy się zmieniło, parę kart zyskało, parę straciło. Sprawdźcie które są „hot”, a które „not”.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: czerwcowe statystyki

Sean Brown w tym tygodniu przyjrzał się czerwcowym statystykom. Jest więc okazja, aby trochę „ogarnąć” meta. Polecamy zajrzeć fanom formatu. Jak zwykle zresztą.

Vintage 101: pogadajmy o Shopsach

W tym odcinku mamy okazję bliżej przyjrzeć się Vintage’owym Shopsom. Nie jest to deck tech, ani primer, ale jest to okazja, aby zapoznać się z archetypem, jeśli nie wiecie, co działo się z nim ostatnio.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander 2017: rankingi decków

SaffronOlive przygotował jak przed rokiem analizę talii z nowych commanderów, aby sprawdzić, który jest najlepszy, najciekawszy, najbardziej perspektywiczny i najbardziej sensowny jeśli chodzi o jego zakup (choć szkoda, że tekst nie wygląda jak ten z C15.

EDHrec (i nie tylko) o nowych kartach

W czasie spoilerowania C17 na EDHrecu na bieżąco pojawiały się komentarze odnośnie nowych kart. Dostaliśmy zatem opis kotów, potem smoków, wampirów i wreszcie wizardów. Może pomoże to wam w wyborze decku, jeśli kupujecie talie pojedynczo, a nie całymi kompletami. Takie omówienie mamy także w rubryce Dear Azami, w której Levi Byrne opisuje kilka zaspoilowanych kart. A przy okazji, jeśli chcecie uaktualnić te talie i szukacie jakichś opcji po taniości, to możecie zajrzeć do tego tematu na reddicie. Tam jest parę propozycji, które można wziąć pod uwagę.

Kocie zabawki

I tu jeszcze jeden tekst w stylu tych z EDHreca. Tu też mamy omówione karta po karcie najciekawsze pozycje z jednego z decków. W tym wypadku chodzi o koty.

Dig Through Time: Visions

Kolejny tekst z tej serii, w której mamy okazję przyjrzeć się kartom sprzed lat. Visions wydaje się trochę mniej inspirujące i niszowe dla edhowca jeśli chodzi o te mniej popularne karty, ale wciąż może znajdzie się tu coś ciekawego dla miłośników formatu. Zajrzyjcie, choćby tylko dla listy Mogis, God of Slaughter.

Co jeśli nie lubicie tribali?

Bruce Richard radzi co zrobić, gdy nie lubicie tribali i szukacie na nich hoserów. To tylko kilka kart, na dodatek dość starych, ale mają one tak niszowy charakter, że… może ich nawet nie widzieliście. Dlatego warto ten tekst wyróżnić. Warto to jednak zrobić także dlatego, że to nawet ciekawe karty (np. Tsabo’s Decree).

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Commonowe zmagania

Nie zawsze „ma się” wenę. Czasem ciężko znaleźć temat, aby coś napisać. Pauper ma zaś tendencję do takich „zastojów”, kiedy nie ma o czym pisać, bo tylko by się powtarzało jedno i to samo (pamiętacie kwestię Peregrine Drake’a?)

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: bloopers

I koniec pierwszego sezonu! Przyszedł czas na podsumowanie i pośmianie się z prób (takie mało śmieszne, ale jeśli wziąć pod uwagę, że to wszystko było improwizowane, to efekt nieźle wyszedł – i pewnie w tym tkwi też pewna przyczyna tej absurdalności całej serii). Tu nie będziemy jednak recenzować. Może kiedyś. Na razie tylko zaznaczamy, że na razie więcej filmików z serii nie ma, może będą w przyszłości, a na kanale jest dużo więcej treści – są także filmiki z gier, omówienia, giveawaye i sporo innych rzeczy.

Nie ma czegoś takiego jak perfekcyjna gra

To w zasadzie nie jest temat, któremu sam poświęciłbym uwagę. Widzę jednak wielokrotnie komentarze na temat perfekcyjnej gry, dążenia do niej i błędnych i dobrych decyzji, że chyba jednak warto sprawie się przyjrzeć. I żeby było jasne, nie chodzi tylko o komentujących na forach i redditach, ale także w artykułach. W tekście Brian DeMars wspomina m.in. o skillu vs szczęściu, dokonywaniu wyborów i różnicy między wyborem a błędem.

Chwila dla deckbuildera: złe karty

SaffronOlive apeluje do deckbuilderów i ludu pracującego miast i wsi: przestańcie mówić o złych kartach! Zacznijcie dostrzegać w nich dobro! I w sumie w kontekście konstruktorów decków i komentujących spoilery na forach warto posłuchać. Bo choć tekst zapowiedziany żartobliwie, to jednak koncept tego, co jest złą kartą, a co nie, jest w tym materiale postawiony inaczej niż to zwykliśmy robić.

Co by było, gdyby każdy artefakt wchodził na battlefield w tej samej chwili?

No właśnie, co by się działo? Dałoby się wygrać? Okazuje się, że chyba (chyba!) tak. Raczej nie będzie okazji tego w praktyce przetestować, ale i tak jest to interesujący eksperyment myślowy, który pokazuje jak bardzo różnorodne są artefakty w Magicu i jak wiele jest z nimi interakcji. Tekst od Franka Karstena.

Gatewatch w retrospekcji: BFZ

Hour of Devastation przyniósł rozbicie Gatewatcha, więc to dobra okazja, aby przyjrzeć się fabule wokół tej grupy postaci. Beck Holden w tym tekście z cyklu analizuje i ocenia to, jak Wizardzi prowadzili historię Magica przez blok Battle for Zendikar. Przypomina też najlepsze opowiadanie towarzyszące obu dodatkom (czyli BFZ i OGW).

Pulpowe korzenie Ixalanu

W „Wieściach z wybrzeża” był mały niusik odnośnie Ixalanu. Tu zaś mamy cały art, który pokazuje nam skąd Wizardzi czerpią inspiracje wizualne przy tworzeniu. To kawał historii pulpowych opowieści i dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, co leży u podstaw nowego dodatku. W tekście jest sporo całkiem ładnych i klimatycznych okładek. Cóż mogę powiedzieć. Czas zacząć hype!

Paulo zwycięzca

To relacja PVDR z wygranego Pro Touru. Może są tu jego fani, może są tu chętni, by dowiedzieć się, jak on do tego ostatniego wina doszedł – a przy okazji mamy zabawną informację, z której wynika, że wcale nie tak łatwo było się autorowi dostać do Japonii. Jest też spojrzenie PVDR na to co ten kraj oferuje (m.in. jedzenie – co jeszcze? poczytajcie!).

Stan Programu

Jahn w njusach serwuje nam info o Gantletach Ravnicowych, które niebawem będziemy mogli zagrać (tak, z pierwszej Ravnici!). W sekcji opinii rozwodzi się zaś o liczbie uczestników GP. Ta zaś spada. Czyżby sygnał kryzysu, jaki dotyka Magica? A może to chwilowa zapaść spowodowana problemami Standardu? Cóż, dowiemy się wkrótce. Na razie Wizardzi mają nadszarpnięte zaufanie. Z drugiej strony mniejsza liczba graczy na GP to wcale nie jest zła rzecz – przynajmniej z punktu widzenia logistyki. Oczywiście, może też równie dobrze chodzić o wysoką cenę wpisowego. W deckach mamy UW Approach w T2, Boros Burna w Modernie, Esper Stoneblade w Legacy i OmniTell w Vintage. Na koniec cennik na MTGO.

 

 

:g: Finanse :g:

Moje finansowe przemyślenia o C17

Jason Alt przygląda się deckom z Commandera 2017 pod kątem finansowym. Podstawowa sprawa to atrakcyjność decku na Wizardach. A na co jeszcze warto z finansowego punktu widzenia patrzeć? Zajrzyjcie do tekstu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Vengevine (Rise of the Eldrazi)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Kindred Discovery (Commander 2017)
  4. Hazoret the Fervent (Amonkhet)
  5. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

piotr głogowski w top 8 GP Birm, nadchodzi C17

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (