Przegląd prasy #20 – nowy Garruk!

Jest zły, brzydki i jest kumplem Visary. Niestety jest też… słaby. Mowa o nowym Garruku, który wraca jako potężna-na-papierze persona, bardzo ważna dla fabuły, jednak dość licha pod kątem grania w constructed.

Niemniej, Garruk to chyba najważniejsze, co spłodzili Wizardzi w ostatnim tygodniu, dlatego też uczyniliśmy go tematem przeglądu. Jak dla mnie, ciut ciekawszy jest przedruk Chord of Calling, ale polecam rzucić okiem na cały obecny spoiler. Sporo tam perełek.

 

Na początek ciekawostka – deck, który zajął drugie miejsce na japońskim PTQ, na którym zagrało 112 graczy. Drugie miejsce zrobił Possibility Storm zagrywający szybko Emrakula. UR combo odporne na Blood Moona, gravehate, artifact hate i w ogóle ciekawostka jakich mało.

Saito Shop gift

Kliknij, aby powiększyć. Żródło

W skrócie – Possibilty Storm na stół, zagrywamy Memnite’a, podkłada się za niego Emrakul i hopla, gra wygrana. Memnite’a szukamy Westami, do tego masa kart do kontroli stołu i obrony comba. Brakowało Wam japońskiej myśli technicznej? : )

P.S. tu są decki z Top 8 -> klik.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacje z turniejów WOTC:

  • Grand Prix Washington – Ponad 1400 osób grało limited bloku Therosa, najlepszym okazał się Mike Sigrist, który ograł w finale pro-weterana Yuuya Watanabe.
  • Grand Prix Milan – Niesamowity Jérémy Dezani wygrał cały turniej! Znow blok Therosa limited, który Dezaniemu nie poszedł najlepiej na GP Warszawa, ale tu już odrobił prace domową. Na turnieju zagrało 1146 zawodników. Było też kilku Polaków, jednak dzień drugi zrobiło jedynie czterech. Ostateczni zakończyli na miejscach:

– 38     Lewandowski, Bartlomie [POL]     33
– 49     Gajewski, Michal [POL]     33
– 100     Knizewski, Mateusz [POL]     30
– 109     Jankowski, Wojciech [POL]     28

Days of Core, Part 2

Mark Rosewater o tworzeniu najnowszego Core Setu. Pomijając zaspojlowaną taką sobie kartę, to jest w nim trochę ciekawych informacji o M15.

Przegląd Planeswalkerów

Garruk Garrukiem, a to nie jedyny planeswalker w historii Magica i tu Doug Beyer to udowadnia. Nie jest to jednak przegląd WSZYSTKICH planeswalkerów, a tylko tych polorwynowych, które ukazały się na specjalnie im przeznaczonych kartach. Jak ktoś szuka informacji o starszych wędrowcach, to nie tutaj.

Tradycyjnie polecam ten spoiler.

Planeswalker Poster (in progress) by Elagune

Planeswalker Poster (in progress) by Elagune. Kliknij, aby powiększyć.

Poza tym, że pojawił się Garruk, wspomniałem jeszcze o Chord of Calling, który również został zaspoilowany. Karta, która miała dostać nawet bana, bo za bardzo pomaga deckom na Birthing Pod. Dla nieświadomych – jej moc polega na tym, że mamy dostęp do ogromnego tool boxa zielonych kart, co pomaga zwłaszcza w modernie bronić się, atakować lub kompletować jakieś szalone combo.

chord of calling

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

Analiza Kiki-Pod

Graeme McIntyre opisuje modernowego kiki-poda. Zawartość, słabe i mocne strony plus podsumowanie. Po prostu Dech Tech.

Skred’em Red Deck Tech (Modern Blood Moon)

Kolejny ciekawy deck do moderna. Ten korzysta z Blood Moona, Kotha i zapomnianego chyba przez wszystkich instanta o nazwie Skred, czyli burna za śniegowe permanenty i comba z Boros Reckonerem.

Vintage Storm

A tu z kolei Vintage’owy Storm. Format będzie teraz grany, więc jak ktoś ma ochotę się zapoznać, to tu można z jednym z ciekawszych decków. A tu bonusowo kilka interesujących, bo niestandardowych, talii i parę luźnych, bardzo ogólnych przemyśleń o grze.

Jak powinno się grać Planeswalkersami

W skrócie – jak grać Planeswalkerami by Paulo Vitto Damo da Rossa. Ale warto to poszerzyć o uwagę, że czasem PW ludzie zagrywają bezrefleksyjnie, bo to takie potężne karty. Spotkałem się z tym choćby w ostatnich UW kontrolkach czy mono U. I dotyczy to tak samo Elspeth, Jace’a-architekta, Garruka i każdego innego PW jaki pojawiał się na batlefieldach. Gracz go wstawia i nie myśli, po co go wstawia. Czasem faktycznie taka Ela jest na tyle mocna, że co przeciwnik nie zrobi, to i tak może się składać. Czasem, choć rzadko, jej zagranie może się jednak obrócić na naszą niekorzyść, bo akurat mogliśmy zrobić coś lepszego. Szczególnie mocno odczuwałem to, grając Liliana of the Veil czy Vraską w deckach, gdzie decyzja czy zagrać PW i z której abilitki skorzystać, ważyła o losach meczu. Ten tekst, co prawda, nie da odpowiedzi na szczególne, konkretne sytuacje, ale przypomina o tym, że zagrywanie wędrowca nie daje nam autowina. PVDR zachęca nas po prostu do myślenia po co z tych PW korzystamy.

Modern Marvels

Tekst dla początkujących zdobywców Moderna. Pozwala on na orientację niezaznajomionym w temacie, chociaż jeśli czytaliście tekst Petrosa (Modern dla laików – part 1), to chyba się już wiele nowego nie dowiecie. Za samo „Get out” przy Merfolkach Silvestriemu się jednak wspominka w zestawieniu należy.

The Real Dirt on Fakes

Ciekawy artykuł o podróbkach, wartościowy zwłaszcza dla handlarzy magicowych.

Być lepszym

Chcesz grać lepiej? To nie siedź w tym tekście. Włączaj MTGO i bierz się za granie. To podstawowa, ale nie jedyna, nauka z tego tekstu. Teoretyczna podbudowa w Magicu to jedno, ale nic nie zastąpi praktyki. Nie jesteś jeszcze odpowiednio zmotywowany? Ok, zajrzyj do tego tekstu. Przeczytaj go. A potem bierz się za grę.

Ars Arcanum: Vintage Masters Draft Overview

Jak zwykle naprawdę solidne opracowanie tematu ze zwyczajowymi statystykami, analizami, przemyśleniami. W skrócie – VM to szybkie środowisko, szybsze nawet od GTC czy zorientowanego na tempo JBT. To zaś oznacza, że czary z 6 CMC są dużo słabsze niż w innych dodatkach, a chociaż nie oznacza to, że kontrolnego decku nie da się złożyć, to trzeba go umieć dostosować do meta. Najpopularniejszymi kombinacjami kolorów są UG, UB i WR, ale taki mono Red w VM jest częściej składany niż gdzie indziej. O ile jednak UG całkiem nieźle sobie radzi, o tyle UB, szczególnie ten oparty na stormach, już nie bardzo. Najsilniejszy okazuje się WR, potem WG i BR… ale po szczegóły i wyjaśnienia dlaczego tak a nie inaczej, sięgajcie już sami do tekstu.

What Wizards Should Learn from Hearthstone

Lubicie Hearthstone? Ober, delikatnie mówiąc, raczej nieszczególnie. Sołtys za to sobie od czasu do czasu pogrywa(ł), a i mi przez moment nawet chciało się o tej karciance coś napisać. Jakoś tak zeszło, że tekst się zdezaktualizował i go nie opublikowałem, więc linkując do niego trochę mam okazję tamto nadrobić, a autor, znany pauperowcom gwyned, nawet ciekawe tezy stawia. Nie żebym się zaraz ze wszystkimi zgadzał; HS to jednak inna gra niż Magic, ale kilka uwag jest wartych rozważenie – jeśli nawet nie w kontekście samego MTGO, to przynajmniej Duels of the Planeswalkers.

Accidental Player 31 Vampedia

Tak w gruncie rzeczy to tekst dla casuali, tribalolubnych graczy EDH i fanów wampirów, bo poza przeglądem kart z kuzynami Draculi i Edwarda oraz ich krótką oceną, nie oferuje on jakoś szczególnie dużo. Miło się jednak czyta i ukazuje to trochę historii karcianki, więc jak ktoś ma ochotę na lekki i przyjemny artykuł o Magicu, to można tu zajrzeć. To tak na deser, po zapoznaniu się z resztą linków, lub w ramach odprężenia.

State of the Program

No to tak:
1. Mamy reakcję Jahna na zmianę strony wizardów. Temat ten wspomniany jest nie tylko w njusach, ale i w sekcji z opiniami. Co więcej, opinia ta nie jest zbyt pochlebna – nie wiem jak Ober, ale ja się z Jahnem zgadzam. Mi również nie podoba się nowy website (mi również, krótko mówiąc ssie – dop. Ober).
2. Z okazji zmiany klienta Worth Wollpert zapowiedział, że dostaniemy za darmo albo 35 Phantom Pointsów, albo opcję zagrania w prereleasach M15. Początkowo podszedłem do tego entuzjastycznie, ale szybko Ober rozwiał mój entuzjazm, sugerując, że darmowy będzie pewnie token, ale za wejście i tak trzeba będzie resztę zapłacić tixami/produktem. Jak jest, dowiemy się 16 lipca. No ale nawet jak nie skorzystamy z pre-packów, to zawsze jakąś tam kostkę się zagra – a kostka wraca tego samego dnia, co pojawia się M15. Tak czy siak, do przesiadki zostało jeszcze dwa i pół tygodnia.
3. Wiecie co to Doom Switch? W skrócie: w kodzie V3 klienta miała się ponoć znajdować opcja, które garstce wybrańców pozwalała wywoływać screw/flood u oponenta. Rzekomo to był jeden z powodów przyspieszenia wejścia Wide Beta. Plotka ta jest godna teorii spiskowych o reptilianach i tym podobnych, ale Jahn o niej wspomina. Jest też na tyle urocza, że i ja ją wyróżniam.
4. Reszta bez zmian – decki, ceny, drobne newsy. Standard, ale warto wspomnieć o decku do Vintage (Forgemaster Shops) i fakcie, że rzeczy do T2 nadal są tanie jak barszcz i wciąż lecą w dół. Nie wspominając oczywiście o innych formatach, jak modern czy vintage, ale akurat karty do tego ostatniego zaczynają się niby stabilizować.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

UR Devotion aggro-control w standardzie to chyba najciekawsza lista w zestawieniu. Wreszcie to coś innego i świeżego, nawet jeśli przypomina troszeczkę mono R Devotion. Chociaż jeśli się zastanowić, to jednak większe emocje może wzbudzić combo deck do Legacy z Disciple of Deceit. W końcu wszyscy wielbimy sowę z deptaczem, a tu Baleful Strix ma okazję sobie polatać. Jak komu mało, to do Legacy znajdzie się też talia na 12 postach. Trochę rampy, jakiś Eldrazzi, takie tam. W Vintage z kolei ryby, czyli próby ogarnięcia się Merfolków, a w Commanderze blinkujący Brago, King Eternal.

LCQ + WMCQ + PTQ w Warszawie

Jeszcze na koniec polecamy wszystkim, którzy jeszcze nie widzieli – informacje o długim, sierpniowym weekendzie z pierwszym WMCQ, turniejami LCQ do niego i PTQ.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil

 

P.S. Garruk jest wszędzie!

garruk wszedzie


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (