Przegląd Prasy #203 – sezon spoilerowy Rivals of Ixalan

2017 to był dla polskiego Magica dobry rok. Dla Wizardów bilans był pewnie bardziej mieszany, jako że świetne produkty i ruchy przeplatały się z wtopami i problemami – ot, wystarczy spojrzeć na Standard. W 2018 wchodzimy z nadziejami na to, że kolejnych błędów Czarodziejom uda się uniknąć, a kolejne dodatki – z Rivals of Ixalan na początek – będą naprawdę dobre.

Rivals of Ixalan otwiera zresztą nasz przegląd, bo właśnie zaczęły się jego spoilery. Wchodzimy w sezon i to od razu z przytupem od prezentacji UG legendy, lorda merfolków, i Angratha, rakdosowego, minotaurzego planeswalkera. Poza tym w tekstach dominują albo podsumowania roku, albo… Modern. Ewidentnie, jeśli brakowało przez cały 2017 materiałów na jego temat, to końcówka roku jest obfita w mniej lub bardziej interesujące artykuły. Zapraszamy więc do przeglądu i życzymy miłej lektury oraz wszystkiego najlepszego i jak najbardziej magicznego w roku 2018.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Święta, święta, a w trakcie świąt brak turniejów. Już niedługo wracamy z linkami do najciekawszych relacji prosto ze sceny competitive! GP Santa Clara już za tydzień.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Mechaniki Rivals of Ixalan

Wizardzi opublikowali artykuł, w którym dzielą się z nami informacjami na temat mechanik z Rivals of Ixalan. W nadchodzącym dodatku zobaczymy Ascend, Enrage, Raid, Explore, Treasure i flipy. Jak chcecie poczytać jak dodatek powstawał, Mark Rosewater już zaczął swoją cotygodniową serię artykułów.

Oficjalna galeria Rivals of Ixalan

Pojawiła się także oficjalna galeria z kartami z nadchodzącego dodatku. Nie ma w niej jeszcze najnowszych, ciekawych świeżynek, takich jak Angrath, nowy walkera, Kumena, nowy lord merfolków, a także wielu innych kart dopiero co zaprezentowanych, ale od wtorku już powinny tu zacząć wskakiwać. Te nowości znajdziecie jednak na licznych stronach ze spoilerami w sieci.

A poniżej wspomniane dwie karty:

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Jak naprawić Standard? – To nie energia jest problemem

W obecnym standardzie nie wszystko jest idealne, ale co za tym stoi? Zagadnieniem zajął się Craig Wescoe, który na łamach portalu TCGPlayer wyraża swoją opinię na temat braku sensownego removalu w Standardzie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Budżetowa Modernowa mana

To jeden z tych tekstów, które nie do końca byłem pewien, gdzie umieszczać – w Modernie, w innych, czy w finansach. Tu chyba pasuje najlepiej i to w sumie jeden z najciekawszych tekstów tygodnia. Traktuje o budżetowych opcjach jeśli chodzi o manabase. To solidna i dokładna analiza tego, co Modern posiada i jakie ma alternatywy dla feczów i szoków. Wnioski? Trochę spoiler, ale… nie ma alternatywy, jeśli naprawdę chcecie składać deck do Moderna.

10 decków do walki ze strategiami Big Mana

Jakiś czas temu Seth Manfield podjął temat walki ze strategiami bazującymi na szybkiej rampie i dużej manie. Nie jest to więc temat nowy, ale na pewno na czasie, bo tego rodzaju decki nieźle sobie ponoć radzą w meta. Tam jednak Manfield pisał – jeśli dobrze pamiętamy – o techach. Tu Zen Takahashi przedstawia konkretne decki.

Analizując Mono U Living Enda

Pierre Dagen opowiada o decku, który zdobył ostatnio sporo popularności. Chodzi o Mono U Living Enda. Autor nie jest do decku w pełni przekonany i wyjaśnia dlaczego. Jak sam jednak mówi, nie pisałby o nim, gdyby nie widział w nim potencjału. Na koniec zaś sugeruje w jakim kierunku pójść, aby deck rozwijać. Choć więc tekst jest krótki a analiza nie należy do najgłębszych, zdecydowanie warto zajrzeć, by sprawdzić, czy argumenty Dagena was nie przekonują.

Przewodnik po MU Lantern kontroli, cz. 2

BBD kończy rok tekstem, który uzupełnia materiał sprzed tygodnia. To druga część przewodnika po sideboardowaniu się latarniowego decku, którego jedni hejcą, a drudzy kochają.

Przewodnik początkującego po Abzanie

Jeszcze tu na koniec jeden przewodnik po modernowym Abzanie od Marcos Rodrigueza. Krótko i na temat – deck tech, sideboardowanie się. Oczywiście, takie midrange’owe konstrukcje trochę wypadły z meta – albo raczej z uwagi – ale może właśnie dlatego warto ją sobie przypomnieć? Raczej dla początkujących.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftując Splinter Twina i Burna w Vintage Cube

Dwa krótkie teksty z MtgMintCard. Jeden od Justina Robba, a drugi od Yam Wing Chuma. Oba przedstawiają draftowe strategie w Vintage Cube, takie w sumie trochę bardziej niszowe – wiadomo, burn to bardziej w Legacy Cube, a Twin zawsze jest trochę dziełem przypadku – ale zawsze to trochę wiedzy do przetrawienia o tym formacie.

Masterowanie kostki Vintage, cz. 1

Nie każdy gracz namiętnie używa Medżikowego kartonu fejs2fejs – niektórzy robią to w internetach. W tej odległej krainie, dzięki której możecie też czytać nasze teksty, ogromną popularność zdobyły Vintage cube drafty, choćby przez to, że zwyczajnie są bardziej przystępne cenowo do tych papierowych. Jest to pełen przekrój najlepszych i najbardziej pożądanych kart w MTG, które składają w kostce się na kilka grywalnych archetypów. Co dalej? Dalej trzeba w niej mistrzować. A że tu macie porady LSV, macie gwarancję jakości i wartości treści zawartych w linku.

 

 LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – spoglądając na 2017 rok

Co w Vintage piszczało w 2017 roku? Otóż napiszczało dość sporo. Wydrukowanie kart takich jak Walking Ballista oraz Paradoxical Outcome odcisnęło swe piętno na tym formacie. Jak się ma sprawa z decklistami? Zapraszamy na Goldfish.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Najbardziej znienawidzeni generałowie w EDH

Nie wszystko co zagrywamy w commanderze podoba się innym, nie oszukujmy się, nikt nie kocha sytuacji, w których zaczyna przegrywać. Jak widać, tutaj skala problemu urosła aż do oddzielnego artykułu. W nim zaś piątka generałów, których najczęściej ludzie nie lubią widzieć po drugiej stronie stołu.

Planechase EDH, część 1

Czym jest, jak grać, z czym to się je – Planechase na salonach pełną gębą. Miłośnicy nietypowych formatów zdecydowanie powinni zapoznać się z tym artykułem, jednak będzie to z pewnością stanowiło solidną dawkę wiedzy i zawieje świeżością także starym i nowym graczom EDH.

Powrót do Pauper Commandera

Jest wielu miłośników różnych formatów odbiegających od tych najpopularniejszych, a lubujących się w rzeczach takicj hak Peasant, Pauper, EDH lub Tiny Leaders. Co się stanie, jeśli skrzyżujemy fana Paupera i EDH? Pauper Commander. Format bazujący na generale i 99 kartach w decku, gdzie zasady są identyczne, z jedną drobną różnicą – generałem jest dowolny Uncommon creature. W linku spotkacie się z Composite Golemem oraz Nyx Weaverem, enjoy.

Stukartowy, budżetowy singleton

Jak zachować zawartość portfela, a jednocześnie się dobrze bawić przy singletonach? Jaroslava Stefankowa z PureMTGO wzięła to pod lupę. Przedstawionych zostało parę konstrukcji, które nie wymagają ogromnych nakładów finansowych i są grywalne.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Spojrzenie na 2017 rok

I dalszy ciąg podsumowań. Tym razem od Alexa Ullmana w pauperowym formacie pod kątem tego, co się tu działo przez ostatnie 365 dni. Działo się sporo. Z tej okazji Ullman przypomina najciekawsze decki i przedstawia ewolucję pauperowego meta w tym czasie.

 

INNE

Nie grajcie 41 i 61 kartami, aby dodać 'pół landu’ do decku

Frank Karsten ze świetnym tekstem do nas trafił, sprowokowanym przez Matta Sperlinga. Wszystko przez jednego twitta i dyskusję, która wokół tematu rozgorzała. Obok materiału SaffronOlive’a z Moderna to drugi najciekawszy artykuł tygodnia. O co chodzi? O wkładanie do talii dodatkowej karty i – jak w tytule – granie na 41 kartach w limited lub 61 w constructed. Karsten tłumaczy – wspierając się matematyką – czemu to nie jest dobre podejście. Nie jest przy tym bardzo kategoryczny, choć liczby wskazują na korzyść jego tezy. Warto zajrzeć nie tylko dla tekstu, ale i dla dyskusji w komentarzach.

Pierwszy rzut oka na Dominarię

Mike Linnemann przygląda się ze szczegółami grafice promującej Dominarię. Co w niej widzi szczególnego i dlaczego warto na nią zwrócić uwagę – odpowiedzi szukajcie w tym krótkim artykule.

Osiem i pół ogona

Gramy, spędzamy czas nad kartami, miewamy chwile lepsze lub gorsze, podczas gier jedne przyjaźnie powstają na lata, inne upadają jak World Trade Center. Co by było, gdyby ktoś spisał swoje przemyślenia i chwile gorsze lub lepsze, związane z MTG? Otóż to, co pojawiło się niedawno na łamach portalu Channel Fireball.

Aktualizacja aplikacji MV

Jeszcze odrobina reklamy, jako że VILQ zaktualizował apkę Mana Vault, a my ją chętnie wspieramy. Link zaprowadzi was bezpośrednio do miejsca, z którego możecie ją ściągnąć. Co do samych zmian, oddajmy głos VILQowi:

Specjalnie dla tych, którzy w Sylwestra zamierzają „grać w grę” wdrożyłem nową wersję aplikacji mobilnej na Androida.
W tej aktualizacji dużo zyskały liczniki – jest np. rozbudowany licznik dla 1 gracza, który uwzględnia m.in. energię, poison, storm oraz mana pool. Licznik dla 4 graczy (EDH) zyskał dynamiczne podświetlanie graczy, którzy „wybijają” się ze średniej poda, a także zyskał podlicznik obrażeń generalskich :)

Stan Programu

Ewidentnie weszliśmy w spokojny okres letargu i obżarstwa oraz magicowego lenistwa, bo njusów w zasadzie nie ma. W sekcji opinii mamy zresztą podsumowanie roku 2017. Ale króciutkie. W deckach Ramunap Red w T2, Grixis Death’s Shadow w Modernie, Tireless Tribe Combo w Pauperze, elfy w Legacy i Paradoxical Mentor w Vintage. Na koniec zwyczajowo ceny.

 

 

:g: Finanse :g:

Ikoniczne okazje

Iconic Masters niesie za sobą spore zmiany cenowe, co zresztą da się zaobserwować na wszystkich miejscach służących do obrotu kartami. Ruszyły zresztą nie tylko karty z tego dodatku. Odpowiedzi na pytanie “jak to wykorzystać?” jest udzielona na blogu MTGPrice. Tam kilka kart, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę pod kątem finansowych zakupów i inwestycji.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Ghalta, Primal Hunger (Rivals of Ixalan)
  2. As Foretold (Amonkhet)
  3. The Scarab God (Hour of Devastation)
  4. Celestial Colonnade (Worldwake)
  5. Search for Azcanta (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

spoiler rivals of ixalan

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (