Przegląd Prasy #214 – release Masters 25, MKM i GP Phoenix

Najważniejszy w minionym tygodniu był tak na dobrą sprawę release Masters 25. Dodatek ten celebruje 25 lat istnienia Magica i z pewnością wzbudza wiele emocji – ze względu na zawartość, cenę i limited, które okazało się całkiem ciekawe. Poza tym mieliśmy też mały sukces na MKM Rome, gdzie Polak dostał się do Top 8. No i było też GP Phoenix, na którym po raz pierwszy pojawili się Jace i BBE w Modernie.

Zapraszamy do lektury przeglądu, w którym wyróżniamy także inne ciekawe wieści i teksty wyprodukowane przez społeczność Magicową.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Phoenix

Kolejne Grand Prix w Modernie. Z jednej strony fajnie, ale z drugiej trochę smutno, bo Standard praktycznie nie istnieje. Lepiej byłoby zobaczyć więcej modernowych eventów w ciągu rozproszonych w ciągu roku niż skupionych w jednym sezonie. No ale cóż, Wizardzi wolą w ten sposób, niech im będzie. Zwłaszcza że to pierwsze pobanowe Modern GP. I choć Jace i BBE nie zbrokenowali meta, to jednak byli obecni w topce.

Jak by nie było Phoenix zgromadziło sensowną liczbę ponad 1200 graczy, z których do Day 2 udało się dostać tylko 250. Ostatecznie wygrał Steve Locke z Ludzikami, pokonując w finale Piersona Laughlina z jego Jundem. Decklisty z Top 8 możecie zobaczyć tutaj. Są dość zróżnicowane – oprócz wspomnianych mamy także GR Eldrazi, GW Death and Taxes, Green Tron, Bring to Light Scapeshift, Ironworks Combo, Bant Knightfall. Pod tym linkiem z kolei są spisy z miejsc 9-32. Jest sporo niebieskich decków i w sumie też jest dość zróżnicowane meta, choć jest też kilka powtarzających się konstrukcji. Co ciekawe – Locke grał swoje ostatnie GP ponad rok temu i też je wygrał.

MKM Rzym Legacy

Była na tym turnieju MKM mała polska reprezentacja, ale najlepiej poszło Sylwestrowi Strużynie. Dostał się on ze swym UG Infectem do top 8 Main Eventu, przegrywając w ćwierćfinale z Miraclami Vuolo Umberto. Grało 111 graczy. Gratulujemy. Wygrał Nicholas Creppele z Czech Pile.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Release Masters 25

Odsyłamy jeszcze raz do spoilera, bo miniony weekend i tydzień stał pod znakiem release’u Masters 25. Set wreszcie trafił na półki sklepowe i stąd pojawiło się sporo openingów w sieci, szczęśliwy dostali swoich Jace’ów, a w wielu miastach odbyły się – lub nie odbyły ze względu na cenę – drafty dodatku. Ponadto od środy możemy już draftować Masters 25 online.

Heroes of Dominaria

Wizardzi poinformowali oficjalnie o dwóch nowych produktach, z których generalnie ciekawszy wydaje się ten pierwszy, czyli Heroes of Dominaria. Ma to być planszówka trochę przypominająca Osadników z Catanu, a trochę Monopoly. Bliżej raczej tego pierwszego. Ma być ona skierowana dla od 2 do 4 graczy. Będziemy w niej eksplorować Dominarię, walcząc przy tym z Cabalem. Mają być dostępne dwie wersje gry – standardowa i premium. Ta druga ma zawierać cztery pomalowane figurki magicowych herosów. Gra będzie dostępna od sierpnia.

Ponadto, pojawi się coś takiego jak Creature Forge: Overwhelming Swarm. To produkt składający się z 28 figurek przedstawiających tokeny stworów z całej historii Magica i będzie się on mocno opierać o color identity. Pojawi się w lipcu.

Arena na start

Magic the Gathering Arena utraci status NDA. Od 22 marca będzie można postować, streamować i pokazywać jak wygląda ta gra. To znaczy, że już od środy nie tylko garstka wybranych będzie miała okazję przekonać się jak wygląda nowa platforma cyfrowa Wizardów.

940 kart

MaRo przedstawia 11 kart i 11 trendów wśród amatorskich designerów Magicowych kart. Jest tu trochę ciekawych uwag zarówno w kontekście GDS 3, jak i samego designu kart w Magicu.

Dominariowe korzenie Masters 25

Przegląd grafik i flavoru z wieloma sugestiami dotyczącymi nadchodzącej Dominarii. Trochę teaser, a trochę takie vorthosowe przyjemnostki – częściowo o nostalgicznym charakterze.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Midrange’owy świat Standardu

Grzegorz Kowalski zabiera nas w midrange’owy świat Standardu. Powiedzielibyśmy wam coś więcej, ale w chwili opisywania linka na japońskiej stronie pojawiło się takie info – 403 Page in Mentenance. No to niech oni mają te swoje mentenance, a jak już się skończą, to po prostu wejdźcie w tego linka, jeśli wam życie miłe. Tfu, jeśli chcecie lepiej zrozumieć Standard aktualny, a przynajmniej ten o midrange’owym charakterze.

Top 5 Decków w Standardzie

Brian Braun-Duin przedstawia z kolei pięć najlepszych decków w T2. Jest tu WG Tokens, UB Midrange, GB Wonsz, UB Control i Grixis Energy wraz z komentarzem.

Co Dominaria oznacza dla T2, Magica, itd.

Adam Yurchick w bardzo ciekawym tekście o zmianach zasad w kontekście redirection rule oraz kilku faktach, które wraz z pojawieniem się Dominarii przyniosą Standardowi – np. możecie liczyć na white weenie czy zielony kolor rośnie w siłę. Albo – Dominaria to raj dla Komandosów. Znaczy, dla edhowców. A dodatkowo mamy też tekst Zrozumieć zmiany zasad w Dominarii i Sagi od PVDR. Tytuł tłumaczy wszystko.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowy Jund

Czym jest Jund, dla kogo jest ten deck, jak on wygląda i dlaczego ma być najlepszym deckiem w formacie? Na te pytania odpowiada Jaroslava Stefankova, która sięgnęła po tę konstrukcję. Wstęp opatrzony wstawką na temat pieniężnych aspektów Tarmogoyfów zdecydowanie wprowadza w bogaty w treść artykuł.

Ewolucja UW kontroli

Jak to w świecie bywa, ludzie, poglądy i decki ewoluują. W tym przypadku na pierwszy plan wkrada się UW Control – pozytywne oraz negatywne aspekty ostatnich unbanów. Z jednej strony potężny planeswalker, który wygrywa gry bez najmniejszego problemu, z drugiej nieduży ziomeczek 3/2 z jedną opcją. Kto wygra w tym starciu?

Ciekawe decki:

LIMITED

Limited Masters 25

A25 od zaplecza pod kątem Limited. Vincent Borchartd mozolnie, mechanika po mechanice, analizuje ten set. Konkluzje? Przekonajcie się sami.

Draft Masters 25

Pierwsze drafty już za nami, wrażenia i emocje równie wielkie jak ceny boosterów. Co tym razem pokaże nam MagicznaZłotaRybka? Konstrukcję, której głównym charakterystyką jest śmieciowość.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Worcester

Dzień drugi prosto ze SCG Worcester. Dead // Gone gwiazdą sideboardu w Delverze, natomiast Bomat Courier zagościł w mainie w czterech sztukach. U Miracli nowość – Path w mainie, Landy, niczym Infect, przytuliły Rancor, natomiast Esper mentor skorzystał z Uneartha.

Grając ziemiami w Legacy

Lubisz wrzucać duże ilości landów, a następnie przekręcać dużą kritę 20/20? Ten artykuł jest dla ciebie. Porady, sztuczki, decklista i sideboarding – czyli to, co jest wskazane, aby wiedzieć, jak grać tą konstrukcją. Zwięźle napisany, krótki artykuł, akurat do przetrawienia przed zajęciami, bądź w ramach przerwy na fajka w pracy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przegląd Masters 25 cenowo i zawartościowo

Reprintowe sety rzadko dostają omówienia kart i finansów, ale tu mamy przykład takiego przeglądowego tekstu, który porusza kwestię Masters 25 pod kątem cen, foili, reprintów i tego, co cieszyć może każdego edhowca. A na dokładkę jeszcze jeden tekst w temacie – z opisem i oceną Złotych kart, Artefaktów i landów.

Towarzysze z Dominarii

Co prawda wiemy co na Dominarii siedzi, jednak nie wiemy jak to będzie dokładnie wyglądać – w końcu nie dostaliśmy artów do kart. Mimo wszystko, co do tego dodatku gracze mają duże nadzieje pod kątem Commandera. Dlaczego? Multum legendarnych kreatur i kolejny Mox mówią same za siebie.

Najlepsi generałowie Dominarii

33 podsumowane legendarne kreatury przez Hipsterów z Wybrzeża. Co zagra, co wygląda fajnie, co sobie odpuścić? Po kolei możecie się o tym przekonać. Ładne omówienie.

Permission w Commanderze

Dopuszczenie do niektórych zagrań, niezależnie od formatu, może mieć opłakane skutki. Sheldon Menery podszedł do tematu na przykładzie kilku konkretnych zagrań. Ponadto, rozdzielił “przyzwolenie” na niektóre zagrania na kilka kategorii – klasyczna, reaktywna (kontry), statyczna (trwająca, jak np. Ethersworn Cannonist) oraz Retro(??).

Ciekawe decki:

 

PAUPER

RB Reanimator

Reanimator – archetyp który przewija się przez większość formatów gości również w Pauperze. Począwszy od wyboru kolorów, kończąc na super trudnej sztuce sideboardowania, Brian DeMars opowiada o tym decku, przedstawiając jego plusy i minusy.

Pauperowy Burn

Alex Ullman w tym krótkim tekście pokazuje nam jak działa i wygląda pauperowy Burn. Jeśli chcecie zobaczyć jak ten deck wygląda w tej chwili, to dobre miejsce, aby to sprawdzić.

 

INNE

Jak wybrać deck – łowca i ofiara

Zwycięzca onlinowego turnieju, tych całych Magic Online Championship dołącza do ekipy Hareruya i zdradza nam jak wybrał deck, który zaskoczył wszystkich i wygrał cały turniej. Rzecz na pewno warta uwagi.

Nadużywanie Sag

Goldfish raczy nas sposobami – generalnymi strategiami, można by powiedzieć – na korzystanie z dominariowych sag tak, by… no może nie robić ich od razu brokenami, ale żeby wykorzystać tak mocno jak się da – z punktu widzenia Stadanrdu, Edh, Moderna.

Historia Magicowych publikacji – od Mendingu do końca

Dalszy ciąg historii Magicowych publikacji – to tekst przede wszystkim o książkach i linii wydawniczej Wizardów, o fabularnych tekstach, które trafiły do nas od Wizardów. Skończyliśmy ostatnio na Mendingu i teraz autor opisuje, co było dalej i jak ta nitka wydawnicza padła.

Dziedzictwo legend Dominarii

Jay Annelli kontynuuje w tym tekście opowieść o legendach z Dominarii. I jako że mamy spoiler częściowo znany, to analizuje on te postaci, które w jakiś sposób odwołują się do historii tego planu – są na przykład potomkami tej czy innej postaci.

Stan Programu

Parę njusów, a w sekcji opinii rant o Masters 25 – w kontekście ceny oraz zawartości setu. W deckach Grixis Energy w T2, Grixis Shadow w Modernie, UB Zubera w Pauperze, Colorless Eldrazi w Legacy. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Wizardzi mają problem z randomizacją boxów Masters 25… albo i nie

Link prowadzi prosto do filmiku na Youtubie od Rudy’ego z Alpha Investments. Generalnie gość strollował internety i wykręcił niezłą aferkę, potencjalnie narażając Wizardów na straty. Aferka z jednej strony uzasadniona, z drugiej – ewidentnie coś tu jest shady. I społeczność podzieliła się na dwa obozy, fluktuując dodatkowo raz z oburzenia na Wizardów, a raz na Rudy’ego.

Chodzi zaś o to, że Rudy na powyższym filmiku otworzył dwa jednakowe boxy, no, jednakowe w 99 procentach, jeśli chodzi o erki. I zaczęła się chryja, dramat, że randomizacji boxy nie mają, że jest problem i ponad 1000 komentarzy jak nie więcej na samym reddicie. I to w jednym wątku. Pozostałe były bowiem kasowane, co też konkretnie rozjuszyło community. Początkowo bowiem główny wątek też był skasowany i generalnie wyglądać to mogło tak, jak by na reddicie moderatorzy chcieli coś ukrywać. Oskarżenia to raczej nietrafne, bo moderatorzy zaczęli się tłumaczyć kwestiami technicznymi między innymi – o ile oczywiście im wierzycie. Wciąż jest wielu takich, którzy widzą raczej konspirację i cenzurę. Zaraz potem Rudy opublikował jednak filmik, w którym boxy już są zrandomizowane, potem kolejny i… internet zaczął psioczyć na gościa, bo wprowadził panikę pierwszym video. Ludzie ponoć nawet mieli cofać preordery. Jak jest – trudno powiedzieć. Ale fakty są takie, że Rudy najpierw otworzył dwa identyczne pudła, a potem zaczął otwierać pudła z różną zawartością. I tyle.

A tymczasem mamy dla was inny opening, nasz rodzimy. Swoją drogą – jeden z boosterów do wymiany. Część sklepów w USA daje bowiem gwarancję, że przy wyciągnięciu pewnego Mythica można dokonać zwrotu boostera.

Jak by co – chodzi oczywiście o Tree of Redemption.

AKTUALIZACJA

Jeszcze umknął nam opening od Akademii Nicol Bolasa, więc jak video z ManaVaulta wam mało, to macie tu jeszcze jeden filmik.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Fiery Confluence (Commander 2015)
  2. Jace, the Mind Sculptor (Masters 25)
  3. Leyline of Singularity (Guildpact)
  4. Imperial Recruiter (Masters 25)
  5. Dark Confidant (Modern Masters 2015 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg i masters 25

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (