Przegląd Prasy #216 – Wielkanoc i Brawl w oku community

Wiecie, niby coś się tam działo w tym tygodniu. Niby mieliśmy spoilery Dominarii, głównie fenomenalne obrazki Sag. Niby dano nam też njusa o nowych kartach z dominariowych decków. Niby było GP, ale w praktyce to ten tydzień zdominowany był chyba tylko przez jeden temat. Chodzi o format Brawl, który w tekstach community przykrył wszystko inne. Nawet primaaprilisowe żarty i Belzenlok ledwo są dostrzegalni. Po prostu Brawl to, Brawl tamto i decklisty, i w ogóle o co chodzi.

Ale nie zapominajmy, że był to też Wielki Tydzień, więc choć święta, święta i po świętach, to mamy nadzieję, że dobrze wykorzystaliście ten czas. I mamy też nadzieję, że macie też czas na ten kolejny przegląd. Miłej lektury zatem.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Amsterdam

Grand Prix w święta. Kto by pomyślał. I to jeszcze Team Trios. No ale też trzeba przyznać, że zagrały 522 drużyny, więc całkiem sporo. Całość wygrali Jeroen Kreijne, Simon Geurts i Pim Heijne. Grano zaś RIXowe limited.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Powrót do domu

Sweet home Alaba… Dominaria! Po bagatela 25 latach znów tu jesteśmy, a czujemy się jak po szybkim wyjściu do kiosku po fajki. Cóż, tym razem w drzwiach nie przywitają nas rodzice z tekstem “gdzie się szlajasz gówniarzu”, tylko Mark Rosewater, Aaron Forsythe i wielu innych, wraz z kubkiem gorącej herbaty. Warto zajrzeć choćby po to, by zobaczyć testowe wersje Sag, które przygotował Richard Garfield. Choć mają one swój początek w pierwotnych kartach walkerów, to Garfield nadał im historycznego – bo historic – charakteru.

Powrót na Dominarię – epizod 3

Kolejna część fabularnej opowieści o Dominarii. I trzeba przyznać, że nie dość, że fajnie napisane toto, to jeszcze bohaterka wdzięczna. Jest nią bowiem Jhoira, która zbiera ekipę Weatherlight i ożywia/naprawia sam statek. Nie sama, oczywiście.

Nowe karty Dominaria Planeswalker Decków

Dla jednych dobrą mieszanką jest whisky z colą, dla innych solidny wystarczy zawartość planeswalker decków. Jeśli interesuje was druga opcja, zapraszamy w link. Swoją drogą ciekawe, że Wizardzi publikują takie rzeczy na zewnętrznych stronach, a u nich na oficjalce tego nie ma. Może to dlatego, że nie są to decklisty, a tylko obrazki nowych kart, ale i tak to nietypowe, że takie info nie trafiło też na główną Wizardów.

Modernowa kostka

Macie ochotę na kostkę? Ja mam, jednak nigdy nie wiedziałem, jak się zabrać za zrobienie jakiejkolwiek. W środku spis kart, wcześniejsze zmiany i to wszystko w modernie! Cóż, najlepsze jednak jest to, że jest to kolejna opcja gry na M:tGO, więc zakasajcie rękawy, zatasujcie wydraftowanym deckiem i do boju. Modern Cube wraca od 4 kwietnia, zaraz po Masters 25! – Michał.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

W Centrum Konferencyjnym Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie Galaktyka Gier zorganizuje RPTQ. Pewnie większości z was to nie zainteresuje, bo nie macie kwalifikacji. Mimo to warto się tam pojawić ze względu na side eventy, których jest sporo i są ciekawe. Ich listę przedstawiamy w spoilerze po angielsku.

Spoiler
Magic the Gathering tournament list:

Saturday:

Last Chance Qualifier: for RPTQ
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: 9.00, event starts at: 09:30
Format: Sealed Deck
Entry fee 130.00 / 31 EUR preregistered (till 20th of March),145.00/ 35 EUR on event day
REL: Competitive,
Prizes: qualification to RPTQ, 5 boosters per player + extras

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Prague
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at 10:00, event starts at: 10:30
Format: Legacy
Entry fee: 80 PLN/20 EUR preregistered (till 20th of March) 90 PLN / 23 EURł on event day
REL: REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Preleminary Pro Tour Qualifier
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: od 13:00, tournament starts at: 13:30
Format: Standard
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered (till 20th of March), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: REL: Competitive, .
Prizes: Invitation for the next RPTQ, 4 boosters per player + extras

Modern Magic Tournament MKM Sieries Trial Prague:
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: od 14:00, tournament starts at: 14:00
Format: Modern
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered (till 20th of March), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: REL: Competetive.
Prizes: 4 boosters per player + extras including MKM prize support

Sunday:

Regional Pro Tour Qualifier :
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: registration starts at: od 08:30, tournament starts at: 09:00
Format: The format for this Regional Pro Tour Qualifier season is Sealed Deck with Booster Draft Top 8
Entry: 50 PLN, 13 EUR – Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 20 of March, after that date 100 PLN 25 EUR

This tournament is for players who meet RPTQ requirements.

Prize list:
Is accordant to WotC prize list and structure incudind tickets on Pro Tour. In addition prize wall will be supported by our sponsors.

Store Champs of Galaktyka Gier
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: 13.00
Format: T2
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular
Prize pool: booster per players, promos, SC Champion playmat + extras

Pauper Cup
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: 13.00
Format: Pauper
Entry fee: 40 PLN / 10 EUR Preregisterd (till 20th of March), 50 PLN / 13 EUR on site
REL: Competetive
Prize pool: 3 boosters per player + extras

Preregistration fees can be paid in store before the event or by money transfer.
Transfer details:
Spoiler:
Tomasz Bartłomiejczuk Galaktyka Gier
Ul Kościelna 23
05-800 Pruszków
54 1060 0076 0000 3390 0005 8839
for EUR
PL28194010763158084900000000 BIC AGRIPLPR

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Mono White Approach

Jeden deck, Standardowy deck! Ostatnio coraz mniej pisze się o standardzie niestety, po częścii winny tu Brawl. Mimo to na Hareruya wpłynęła kolejna konstrukcja – Mono White Approach. Najpierw z politowaniem można spojrzeć na tę konstrukcję, jednak biorąc pod uwagę sideboard wygląda na to, że ten deck ma realny plan na grę. I jest na pewno dość oryginalny.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nic, null, zero… chociaż… no dobra. Zajrzyjcie do Legacy/Vintage gracze Moderna.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Czy powinno się grać taplandy w dwukolorowym decku?

Frank Karsten analizuje przy wykorzystaniu matematyki sensowność grania taplandami w deckach w limited, które mają dwa kolory. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego warto grać jednym taplandem, ale dwa to może już być przesada, sprawdźcie ten tekst. Jest on osadzony w realiach RIX, ale nie tylko w nich tę wiedzę możecie wykorzystać.

 

 LEGACY/VINTAGE

Nie Ten tydzień w Legacy: Niesprawiedliwy Manabase

“A Tron player walks into a bar and orders a round. The bartender says „that’ll be £6”. The Tron player passes him three £1 coins and says „keep the change”.

~przypadkowy użytkownik Reddita.

Ale mówiąc poważnie – świetny tekst z Goldfisha… ale nie od Seana Browna. Tym razem użyczył on kolumny chińskiemu graczowi, Cheng Zhi, który w fantastyczny sposób opisał kwestie związane z niesprawiedliwymi manabase w… Modernie, choć temat dotyka też i Legacy. Tak czy siak, jeden z tych tekstów, które w tym tygodniu warto szczególnie wyeksponować. I to nie tylko w tych dwóch wymienionych formatach.

Wszystko co musisz wiedzieć o BUG Leovoldzie w Legacy

Wiele rzeczy musimy wiedzieć. W szkole? Tabliczkę mnożenia. W pracy? Tam gdzie szef ma kamery, a gdzie spokojnie możemy odespać. W przypadku decku rodem z Legacy z Leovoldem w roli głównej możemy mieć trochę problemów. W tym miejscu wkracza Lukas Blohon, który z gracją Baleful Strixa i skutecznością Abrupt Decaya rozwiewa wszelkie wątpliwości.

3 niedowartościowane i 3 przewartościowane decki w Legacy

BBD pisze o Legacy i trzech deckach, które uważa za przeceniane i niedocenianie. Wśród tych pierwszych są UW Miracle, Landy i Grixis Delver, a w tej drugiej grupie Sultai Delver, Sneak and Show i Red Prison. Argumentów dlaczego tak, a nie inaczej, szukajcie w linku.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Kazuul, Tyrant of the Cliffs

Zazwyczaj nie linkujemy do youtuberów, bo rzadko mamy czas ogarnąć. Ale tym razem mały wyjątek, bo proponowany tu nam Kazuul – jakkolwiek casualowy stricte – oferuje funowy sposób na grę czerwonym, co omawia autor tego filmiku. Swoją drogą, jeśli akurat spodobał się wam poniższy filmik, to zawsze możecie też już dla siebie zasubskrybować kanał, więc jest okazja do jego przedstawienia. A co w Kazuulu takiego nietypowego? Ano, fakt, że skłania on w czerwonym decku do gry defensywnej. Materiał nie zawiera dokładnego spisu, to raczej rodzaj inspiracji i ogólny opis strategii.

W obronie Commander Damage

Widmo otrzymania 21 punktów obrażeń od przeciwnego Generała podczas gry w EDH jest normalną rzeczą. Czy powinno to istnieć? Cóż, przede wszystkim wizja bycia niezabijalnym przez nieskończone combo na HP jest mniej fajna w tym wypadku. A jak z resztą argumentów? Stephen Johnson sporządził solidny materiał na ten temat.

Legendarnie

W kwestii Legendarności Dominaria otrzymuje w tym sezonie nagrodę Willa Smitha. Sagi, Historyczne spelle, legendarne zaklęcia, dodatkowa foil promo legenda w prerelease packu? Oprócz tego, że wyglądają ciekawie, to na dodatek ciekawie można je złamać w Commanderowych konstrukcjach.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Primer dnia zero

Hype na Brawla się nakręca. Czy podzieli los Tiny Leaders, Frontiera lub innych (mniej lub bardziej) nowatorskich formatów? Póki co, przy supporcie Wizardów jest to raczej niepewny scenariusz. Ale nie o tym, czy przeżyje, teraz mowa – zasiądźmy do kolorów, topowych kart formatów i Generałów.

Szykuj się na Brawl

Pierwsze decklisty z najmłodszego dziecka Wizardów pojawiają się jak grzyby po deszczu. Hype’u nigdy za wiele, już udało mi się przywyknąć do tego, że nawet w lodówce znajduję gotowe spisy.

Klucze do sukcesu w Brawlu

Co zrobić, aby wygrywać Brawl od ręki? 5 strategii podał Seth Manfield, a skoro już wszędzie jest głośno o Brawlu, to i Wy, Drodzy Czytelnicy, podrzućcie własne przemyślenia w komentarzach na temat tego formatu.

Składanie decków do Brawla z Dominarią

Dominaria dla nowego formatu przyniesie wiele dobroci – ze względu na okres świąteczny, można śmiało powiedzieć, że to taki Medżikowy Zając Wielkanocny. Tu przynosi on decki na Sram, Senior Edificer, Karn, Scion of Urza i Hazoret the Fervent.

Zabrawlujmy

Cóż, właśnie okazało się, że Brawl jest brakującym ogniwem w ewolucji, pomiędzy nowym graczem z Prerelease a graczem Standardu. Śmiałe wnioski, wysnute przez Benniego Smitha. Decklisty też się w tekście znajdą – w tym taka na faraoniastym Nicol Bolasie.

 

PAUPER

Dlaczego wkupienie się w Paupera na MTGO to dobra inwestycja?

David Wright poleca nam tu finansowy aspekt Paupera. Przedstawia powody, dla których warto zainwestować właśnie w ten format na MTGO. Czy dacie się mu przekonać? Czy uważacie, że ma rację? Tylko jeśli przeczytacie ten tekst będziecie mogli odpowiedzieć na oba pytania.

Dlaczego warto grać Paupera?

Brian DeMars tłumaczy co takiego fajnego w Pauperze jest, że już za moment złożycie deck do tego formatu. Ok, nie jesteśmy aż takimi optymistami, że ten tekst was przekona, ale na pewno zawiera on sensowne argumenty na rzecz formatu.

Ciekawe decki:

 

INNE

Ogłaszamy Underworld Cookbook

Ze wszystkich pranków, dowcipów i żartów z okazji Prima Aprilis ten jest chyba najlepszy – a mieliśmy też choćby Archenemy Mark Rosewater, Signature Spellbook Saffron Olive, Fireballowe serduszko czy Uktabi Orangutany w Dominarii. Salwacja pokazała nam tu książkę kucharską inspirowaną Magiciem i to raczej dla tych 'niegrzecznych’ Czarodziei. No bo wiecie, gulasz z Thrulla to nie jest coś, co w każdej kuchni by zostało zaaprobowane.

Prawdziwa historia Dominarii

Chociaż w sumie ten tekst wcale nie jest gorszy. To materiał, który przedstawia 'prawdziwą’ historię Dominarii. Tę, której pewnie nie znacie, nieoficjalną. I w sumie ma ona sens, biorąc pod uwagę propagandę Belzenloka w ostatnich oficjalnych opowiadaniach. Bo to wokół tego demona skonstruowano cały ten tekst. Zresztą, trololo, nie jest to jedyny tekst, w którym Belzenlok gra pierwsze skrzypce.

Jak zacząć grę turniejową?

Na forum MTGNews.pl zadano pytanie – jak zacząć turniejowe granie. Odpowiedział OmniSzron i zrobił to w takim sposób, że wypada tylko klaskać. To link dla wszystkich niedzielnych graczy Magica, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak. To prosto i logicznie, a do tego krótko i treściwie opisane co i jak. Pozycja obowiązkowa dla każdego zaczynającego z turniejową sceną.

Przewodnik początkującego po magicowej etykiecie – sportowa postawa

Ostatnio sportowe, bądź niesportowe, zachowania są dość popularnym tematem w społeczności Medżikowej. Jak sobie radzić z ewentualnymi porażkami i planowanymi zwycięstwami? Wy też możecie zostać Good Guyem magicznego świata. To dobre uzupełnienie poprzedniego linka, a także rzecz warta uwagi jeśli zaczynacie z Magiciem turniejowym w realu.

M:tG Stolik Sędziowski #5 – Protekcja, Hexproof, Shroud

Polecamy zaglądnąć do edukacyjnego filmiku VILQa. W tym krótkim odcinku Stolika Sędziowskiego dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o protekcji, hexproofie i shroudzie.

W czym Kripp ma rację, a gdzie się myli jeśli chodzi o Arenę?

Przewidywania mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają. Dość znana twarzyczka z gamingowej strony internetu, czyli Kripp, pod kątem M:tG Areny – gdzie się pomylił, a gdzie miał rację – ocenia Steve Rubin. I jest to dobra okazja, aby po raz kolejny przyjrzeć się MTG Arenie.

Krótki wywiad z Daarkenem

Jeśli lubicie czytać drobny druczek to pewnie Daarken jest wam znany. Artysta, spod którego ręki wyszły takie cuda jak niezastąpiona w limited Czupakabra lub totalnie wywracający stoły w Commanderze Birthning Pod, udzielił drobnego wywiadu.

Top 10 postaci z Dominarii

Niektórych twarzy nie wymażemy z naszej pamięci. Abe Sargent zebrał topowe 10 twarzy Dominarii – kto najbardziej zapisał się na kartach historii oraz kto nadał jej nawięcej smaczków.

Historia magicowych publikacji – od Innistradu do dziś

Magic: the Gathering to nie tylko kosmiczne ceny, kolorowe kartony i niezapomniane setki godzin wspaniałej zabawy. Przede wszystkim, jest to gra podparta solidnym zapleczem w postaci lore. W takim razie, zróbmy sobie krótką podróż w czasie, od Innistradu aż po dziś, śledząc podejście Wizardów do publikacji fabularnych opowiadających o multiversum.

Wprowadzenie do Card Advantage

Zrozumienie czym dokładnie jest Card Advantage sprawia sporą trudność nowym graczom, jednak jest czymś, co daje ogromną przewagę w trakcie gry. Ma wiele odsłon – generuje się ją poprzez robienie korzystnych wymian, dobieranie, discardowanie, a czasem gdy przeciwnik mulliganuje do pięciu. O tym wszystkim traktuje ten tekst – skierowany jest on zaś do początkujących graczy.

Stan Programu

Trochę njusów, a potem rozbudowana sekcja opinii o ekonomii MTG Areny. Dla tego elementu zdecydowanie warto zajrzeć. Potem decki – Boros Aggro w T2, Hollow One w Modernie, WW Pauper, Leovold BUG w Legacy i Paradoxical Outcome w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Tekstów trochę brak, ale za to warto wspomnieć o kartach z Reserved Listy, które znowu zaliczyły wykupy. Tym razem chodzi o Telim’Tor’s Edict, Political Trickery, Teferi’s Isle, Reparations – generalnie karty z Mirage. Poza tym w górę poszły Heartbeat of Spring, Amulet of Vigor i Noble Hierarch.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Jace, the Mind Sculptor (Masters 25)
  3. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  4. Noble Hierarch (Conflux)
  5. Noble Hierarch (Modern Masters 2015 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

magic a brawl - indeksy kwietniowe 2018

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl