Przegląd Prasy #219 – prereleasy Dominarii

No i pierwsze prereleasy Dominarii za nami. Pre było chyba najgorętszym tematem minionego tygodnia, a na pewno najbardziej ekscytującym elementem weekendu, zresztą nowa edycja okazała się bardzo przyjemna w limited. Poza tym, tradycyjnie mieliśmy sporo tekstów przeglądowych, recenzujących i oceniających zawartość Dominarii pod kątem różnych formatów.

Te i inne ciekawostki i artykuły z magicowej świata znajdziecie w tym przeglądzie. Zapraszamy zatem do lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Prereleasy Dominarii

Miniony weekend to w praktyce prereleasy Dominarii, czyli jednego z najbardziej w ostatnim czasie hype’owanego dodatku. Trochę dinozaurów magicowych się uaktywniło w wielu miejscach na świecie i ponoć set zyskał sporo pozytywnych reakcji. Ponoć w niektórych miejscach nawet pre wyprzedały się na pniu, osiągając rekordowe frekwencje. Reakcje na ten temat możecie przeczytać tutaj na reddicie. Od siebie dodam, że przynajmniej w kieleckim Wargamerze mieliśmy rekordową liczbę graczy i chyba po raz pierwszy w historii sklepu – przynajmniej w aktualnym stanie właścicielskim – graliśmy aż sześć rund, prawie zbliżając się do limitu liczby graczy na evencie. I było fajnie. Dajcie nam znać, jak było w waszych sklepach i waszych miejscówkach, a także jak podobał się wam najnowszy set – Emil.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Powrót na Dominarię: epizod VI

Kolejna część magicowej fabuły. Z jednej strony mamy tu Teferiego wreszcie i opis jego rekrutacji. Z drugiej… trochę cliffhanger, trochę spoiler, więc nie dodamy nic poza tym, że w tej części opowieści nie jest walkerem. A jak chcecie dowiedzieć się coś więcej, to czytajcie zalinkowaną opowieść.

Dominariańska kartografia

W dziale 'Inne’ mamy całkiem fajne omówienie geografii Dominarii, ale tu jest coś, co zasługuje na osobne wyróżnienie, a nie wspominkę tam. To tekst, w którym mamy wyjaśnione po co komu trygonometria, co ma NASA wspólnego z Magiciem, a także jak powstała mapa Dominarii. Jak na stronę Wizardów, to na pewno jeden z ciekawszych tekstów, które tam możemy zobaczyć.

Hasbro i fatalny pierwszy kwartał 2018 roku

Sytuacja z życia wzięta – po piątkowej imprezie dociera do nas fakt, że właśnie wykorzystaliśmy pieniądze, które miały starczyć do końca następnego tygodnia. Każdy z nas ma czasem przypał z hajsem, w tym wypadku problemem jest to, że Hasbro straciło 112,5 milionów dolców. Wszystko przez zamknięcie Toys’R’Us, sieci sklepów z grami i zabawkami, który należał do Hasbro. Nie tylko jednak ta część zabawkowa przynosiła straty… albo może raczej – Hasbro zanotowało spadek przychodów nie tylko w tym miejscu. Dotknąć on miał także Magica, ale w jakim stopniu? Tego niestety nie wiemy. Wiemy zaś – co na hipsterach nam opisują – że release Brawla i Dominarii przyniósł pewne dominariowe problemy. Sprawdźcie link, aby dowiedzieć się, o co chodzi.

Drobne zmiany w OP

Jeśli mamy tutaj zainteresowanych dwoma zbliżającymi się GP (Nagoya i Melbourne) to informujemy, że zaszły drobne zmiany jeśli chodzi o datę i sajt. Pewnie Polaków na miejscu nie będzie za wielu, ale jeśli jednak ktoś się tam wybierał, lepiej niech tu zajrzy.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

East Side Open 12-13 maja

Na razie organizatorzy raczą nas tylko taką zajawką:

Zapraszamy na największą imprezę MtG po wschodniej stronie Wisły!

Dzięki współpracy 3 sklepów MtG z dwóch województw – Wargamer Lublin, e-Legion.pl ze Świdnika, oraz GameKeeper Sklep z Rzeszowa powstaje niesamowity event! 3 PPTQ w dwóch formatach! 36 godzin MtG bez przerwy! Side eventy, oraz turnieje specjalne. Wszystko to w klimatyzowanej sali, w sercu Lublina!

Więcej szczegółów co do miejsca i atrakcji podamy już niebawem.

Już dzisiaj pomyślcie o przyjeździe do Lublina na weekend 12-13 maj. Na prawdę warto!

A Ty zagrasz z nami ?

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Rozpoczęła się prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 160 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Ulepszenia decków do T2

Dominaria, jak każdy nowy dodatek, wniosła ogromną ilość kart do obecnego standardu. Gdzie mogą znaleźć swoje miejsce? Petr Sochurek ma parę pomysłów.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jak grać KCI?

KCI to deck, który spędza sen z powiek wielu modernowcom, ostatnimi czasy. Dlaczego? Jest to tylko przyjemna konstrukcja, która generuje multum many i bawi się artefaktami – taka Afka, tylko jednak inna. W artykule Matt Nass krok po kroku przedstawia spisy, opisuje triki tego decku i doradza w kwestii sideboardu. A że Nass wygrał ostatnio tym GP, pewnie warto poczytać.

Czemu format nie jest linearnym pustkowiem?

Modern na przełomie ostatnich lat mocno skręcił – z formatu, w którym jeden planeswalker podstawia drugiemu nogę w postaci discardu i interakcji, na format, w którym każdy realizuje swój plan na życie (bądź nieżycie, tego drugiego). Wygląda to jak sytuacja z World War Z – z jednej strony mamy tętniące życiem miejsce, gdzie wszystko się rozwija… a z drugiej Brada Pitta.

Dominaria

Każdy kolejny dodatek odciska piętno na całej karciance. Karty wchodzą w spisy, rotują, a niekiedy zagnieżdżają się w Modernie bądź Eternalach. Jakie są przewidywania dotyczące Dominarii pod tym kątem? Oliver Law prezentuje swój punkt widzenia na nowy set.

Much abrew: Cremator Evolution

Skoro Hollow One daje radę, to ta konstrukcja również! To dość zabawny deck, który pierwotnie za zadanie miał discardować Emrakul i inne wielkie rzeczy, a doczekał się pierwszej spójnej wersji. Tekst i talia dla ludzi, którym niestraszna jest bardziej casualowa magicowa rozrywka. Podobno deck przegrywa jedynie przeciwko UW kontroli – co o nim sądzicie?

Ciekawe decki:

LIMITED

Dokładna analiza spoilera Dominarii

Jeśli chcecie linków do limited, to zjedźcie sobie na sam dół naszej analizy Dominarii. Tam są wszystkie te, które przygotowywały nas na prereleasy Dominarii. A poza tym poczytajcie naszą analizę. Będzie nam miło.

Przy okazji… zresztą, po prostu sami zobaczcie:

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Seattle

Sean Brown podsumowuje ciekawe wyniki Grand Prix w Seattle. Dokładnie analizuje on decki z Top 8 i co ciekawsze konstrukcje z Top 64. Talii jest naprawdę sporo.

20 najlepszych decków w Legacy – 10 do 6 i 5 do 1

Brian DeMars kontynuuje epopeję przedstawiającą nam najlepsze decki do Legacy. Tym razem tekst jest podzielony na dwie części, w których mamy przedstawione ostatnie 10 najbardziej skutecznych konstrukcji.

Grając Maverickiem w 2018 roku

Maverick to deck, który w Legacy zagnieżdżony już od dłuższego czasu. Znajdziemy w nim hatebearsy, comba i tutory. Jak dzisiaj się nim gra? Przeczytajcie sami, prosto od Karima Badurina.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Edhrecowy przegląd Dominarii

EDHRecowe teksty o dominariowych opcjach do EDH otwierają dział Commandera. Mamy w nich kolor po kolorze omówione na różny sposób od różnych autorów poszczególne karty warte uwagi. I to pierwsze ze sporej liczby tekstów recenzujących najnowszy dodatek w tym przeglądzie.

Sheldona Menery’ego przegląd Dominarii – część pierwsza i część druga

Rozwiewamy kolejne wątpliwości na temat commandera w świecie wręcz zawładniętym przez hype na Dominarię. Sheldon Menery przedstawia karta po karcie sensowne opcje dla EDH z tego setu. Pierwsza część to biały, niebieski i czarny. Kolory czerwony i zielony przyjęły pełną gotowość do zostania opisanymi w drugiej części – czy trzeba was dłużej zachęcać do zapoznania się z artykułami? W zestawie artefakty i legendarne kreatury. Enjoy!

Najlepsze karty do EDH z Dominarii

Od pełnego spoileru Dominarii, dziesiątki graczy trudzi się nad tym, aby wyciągnąć najbardziej value karty do różnych formatów i je opisać. Cóż, daremny trud, bo w końcu jedyną słuszną i bezkonkurencyjną kartą w tym dodatku jest Yargle *ribbit*. Oto kolejny przegląd kart z Dominarii pod kątem EDH, tu od Bruce’a Richardsa.

75-procentowy przegląd Dominarii

Jason Alt zaprezentował swoją 75-procentową analizę Dominarii. Jego zdaniem przypada na nią całe 100% hype. Zapraszamy do zapoznania z artykułem i własnej (tym razem niekonieczenie procentowej) oceny.

Commanderowy przegląd – Dominaria cz.1 UWB

Goldfishowa część pierwsza commanderowych przeglądów – co wrzucili na główny plan? Czarny, niebieski i biały – kolory, w których skupiona jest siła i opcje dotyczące historic spelli.

Zmiany w 1vs1 banliście na MTGO

 Burzowe chmury nad naszymi głowami – fast mana, tutory i biblioteka poszły na ścięcie. Na szczęście tylko w 1vs1 EDH. Oczywiście, wraz z nimi odbanowano kilka kolejnych kart. Biorąc pod uwagę, ile łącznie zmian wystąpi, to możemy spodziewać się zupełnie innego formatu. Jaroslava Stefankova bardzo fajnie nam tu zaś tłumaczy o co chodzi z tymi banami i czemu właściwie jest się z czego cieszyć.

Nieczęsty przeciwnik

Co przede wszystkim przynosi nam Dominaria? Masę nowych legend, które możemy wykorzystać w EDH. Seria ciekawych opcji i synergii sprawią, że casualowe gry w Commanderze staną się jeszcze ciekawsze. Niezależnie od tego, czy będą to Kwiatki, Czarodzieje, czy dziwne elementalowo-avatarowe twory. Tekst pokazuje kilka pomysłów na strategię do decków do EDH.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Brawlujemy z generałami Dominarii

Niedługo nadejdzie czas, gdy Dominaria oficjalnie wyjdzie – jednakże możemy już cieszyć się sytami, które złapaliśmy na turniejach prerelease. Co za tym idzie, możemy śmiało zbudować wokół nich decki do Brawla. Adam Yurchick serwuje nam kilka ciekawych pomysłów.

 

PAUPER

Pauperowy przegląd Dominarii

Mamy tu to, co tygryski lubią najbardziej, czyli obszerny artykuł z MTGSalvation. Tym razem zasiadamy do Paupera, a dokładniej do tego, jaką w nim rolę odegrają dominariowe commony.

 

INNE

Czy mogę to spellskite’ować? – jak radzić sobie z sędzią

To tekst złożony z kilku sympatycznych anegdot i jednego solidnego dylematu, który trafił zresztą do tytułu. Wszystko to ma zaś na celu przekonanie nas do krótkiej, ale ważnej idei – pytaj sędziego konkretnie o to, co chcesz się dowiedzieć. Sędzia nie jest bowiem od tego, aby dawać ci gotowe rozwiązanie pod nos i nie może korygować twoich złych działań. Nawet jeśli wie, że z jakiegoś powodu to nie zadziała tak, jak byś chciał. Zupełnie jak z tym Spellskite’. Artykuł nie jest długi, ale daje ważną lekcję, którą bardziej doświadczeni gracze z pewnością musieli w swoim czasie odrobić.

Trzy podstawy zdrowego formatu

Często słyszy się, że dany format jest niezdrowy ze względu na czynnik X. Kiedy możemy śmiało stwierdzić, że format jest zdrowy, nic mu nie dolega i możemy się cieszyć z gry w nim? Brian dokładnie rozkminił tę kwestię – zapraszamy do zapoznania się z jego punktem widzenia.

Przewodnik po Dominarii

Tam jest Llanowar, tam Shiv, a tam gdzieś widziałem jakąś Akademię… I wy możecie już dzisiaj zapoznać się z całą topografią Dominarii! Bardzo zacny przewodnik dla każdego miłośnika fabuły Magica.. i geografii planów, do których trafiamy.

Przegląd sag Dominarii

Sagi to nowy typ kart, który przynajmniej w moim odczuciu jest świetny. Nie chodzi tylko o powiew świeżości, ale również i o samą przyjemność w korzystaniu z nich w trakcie gry. Nigdy nie lubiłem limited – było tam dla mnie coś po prostu niefajnego, statycznego. Rzucenie w tempo dwóch krit i czekanie z removalem nie sprawiało mi przyjemności, aż do czasu gdy w stół wrzuciłem The Antiquest War – wtedy było po prostu fajnie. W powyższym tekście macie zaś okazję skupić się wraz Mike’iem Linnemannem na graficznej stronie Sag. I to coś, co dla lubujących się w magicowych grafikach powinno być pozycją obowiązkową, bo artystyczna strona Sag jest naprawdę doskonała – Michał.

Witajcie w Lustrzanej Galerii i zobaczcie Matta Stewartsa

Mike Linnemann ma konkurencję. Na hipsterach Donny Caltrider zaczął serię tekstów, w której uczy nas jak kupować magicową sztukę, a także pokazuje nam bliżej jej arkana. W tekście otwierającym opisuje o czym będzie mówił. W kolejnym zaś tekście przedstawia nam jednego z magicowych artystów i zdecydowanie warto się bliżej z nim zapoznać.

Stan Programu

Mamy tu parę njusów okołodominariowych, a potem trochę omówienia najnowszego setu i osobistych uwag z życia Jahna. W deckach Ironworks combo w Modernie, Back to Basics w Legacy oraz jakiś dziwny Oath of Druids w Vintage. Na koniec cennik.

 

:g: Finanse :g:

 

EV Dominarii

SaffroOlive dostarcza nam po raz kolejny świetną analizę spodziewanej wartości najnowszego dodatku. Tym razem to oczywiście Dominaria i jeśli tylko myślicie o zakupie boxa, musicie tu zajrzeć, aby sprawdzić, czy warto. Spoiler alert – warto. Dominaria zapowiada się na razie na najlepszy finansowo set – z tych niemastersowych – od lat.

Finansowe przewidywania odnośnie Dominarii

Co zmieni oblicze Standardu? Jak kształtują się obecnie ceny? Chyba każdy grający w Standardzie powinien się nad tym zastanowić, aby przygotować się na przemyślane zakupy. Craig Wescoe klasycznie już ocenia najnowsze karty pod kątem finansowym.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  2. Mox Amber (Dominaria)
  3. History of Benalia (Dominaria)
  4. Goblin Lore (Tenth Edition)
  5. Damping Sphere (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg, a za nami prereleasy Dominarii

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (