Przegląd Prasy #225 – Pro Tour Dominaria

Pro Tour Dominaria za nami. Długo wyczekiwany turniej okazał się średnio spektakularny jeśli chodzi o wyniki polskich graczy, ale i tak było nieźle. Urlich dzięki dobremu wynikowi zaliczył platynę, udowadniając po raz kolejny wysoką formę. Przypomniał o sobie też Kopeć. Do tego należy dorzucić miodne zagrania, legendarne topdecki – jak z Glorybringerem – skilla graczy oraz sporo emocji, czego przykładem może być sytuacja w finale z wykłócaniem się o małpę i jej trigger. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie koszmarna wręcz dominacja czerwonego RB w meta Standardu, co już wywołało wołania o bana dla Goblin Chainwhirlera.

Pro Tour Dominaria to jednak nie jedyny temat minionego tygodnia. Wizardzi trochę datą PT strzelili sobie w stopę nie tylko przez ostygnięcie meta i wyklarowanie się deck to beat, ale i ze względu na Battlebond. Release tego dodatku byłby tematem przeglądy, bo zwłaszcza commanderowcy mocno się nahajpowali. Poza tym warto wspomnieć o MPkach, na które zarejestrowało się już 150 osób i na które można się także  dostać, wykupując VIP prerejestrację na LCQ, a także Paprykarz, który wkrótce będzie podnosił cenę prerejestracji. Oprócz tego jeszcze wiele innych tekstów i wieści, szczególnie tych o Arenie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Pro Tour Dominaria

Cały turniej w Richmond wygrał Wyatt Darby, dla którego było to drugie Pro Tour. Dominaria na pewno będzie przez niego miło wspominana. W evencie wzięło udział 460 graczy.  W topce znalazły się osoby mniej znane i prawdziwe stare wygi, ale to właśnie Darby zgarnął wszystko. Co ciekawe, w finale znalazło się 5 RB decków, 2 Mono Redy i 1 Esper. Możecie te decki zobaczyć tutaj. Nie wróży to jednak formatowi dobrze. Decki z 27-24 punktami możecie z kolei zobaczyć pod tym linkiem. Tutaj są zaś spisy z 23-21 punktami, a tutaj z 20-18 punktami. Pod tym linkiem są zaś topowe historie tego eventu. Masakrycznie dużo tu Mono Redów i RB Aggro.

Dla tych, którzy eventu nie widzieli i nie chce im się go oglądać w powtórkach, Adam Styborski napisał ciekawe podsumowanie meta po Day 1. Dobre opracowanie tego co działo się na Pro Tour Dominaria znajdziemy na stronie Goldfisha w kilku tekstach. Pierwszy to podsumowanie Day 1. Kolejny to następne podsumowanie, tym razem Day 2. Tu możecie zobaczyć Dominariowe listy decków z topa w tym serwisie. A tu z kolei Dominaria w liczbach – czyli coś co jest świetnym uzupełnieniem materiału Styborskiego na stronie Wizardów… albo nawet rozszerzeniem. W każdym razie obowiązkowa lektura, jeśli chcecie dowiedzieć się, co jak się spisało na Pro Tour Dominaria.

Z Polaków na Pro Tour Dominaria pojawili się Grzegorz Kowalski, ostatecznie 31, Mateusz Kopeć – 56, Piotr Głogowski – 134, Radek Kaczmarczyk – 221. Niestety, trafiły się w czasie turnieju 'łódzkie pairingi’ i to nawet na streamie.

Modern Challenge

Normalnie nie wspominamy o turniejach tej rangi, ale wygrana Polaka to zawsze dobra okazja, aby to zrobić. Tomasz Sodomirski pobił na tym online’owym evencie wszystkich innych modernowców swym „słabym” deckiem. Znaczy – grał Dredgem. Co można zobaczyć na grupie Modern Rewolucje. A i Kuba Bański też zgarnął miejsce w Top 4, więc tym lepsze to wieści. Gratulujemy!

I to nie tylko Modernowcom, ale i Pauperowcom. Bo tam też Polacy niezłe wyniki osiągnęli.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Powrót na Dominarię: epizod 12

Martha Wells kończy swą dominariową opowieść. Belzenlok dostaje wciry, Gatewatch triumfuje, Liliana zdradza, Bolas triumfuje bardziej, wszyscy lecimy na Ravnicę. Jest fun i żal, że za tydzień nie będzie kolejnego story. Ale chyba wypada Wizardom podziękować za to, że Powrót na Dominarię wyszedł raczej pozytywnie, przynajmniej jeśli chodzi o fabularną stronę.

GDS 3

W zasadzie krótko i informacyjnie dajemy znać, że GDS 3 trwa i zbliża się ku końcowi. Wkrótce dowiemy się kto dołączy do zespołu Czarodziei z Wybrzeża.

Dodatki do MTG Areny od 7 czerwca

Pewnie powinniśmy zalinkować do oficjalnego źródła, ale tu naszym zdaniem jest lepiej. Z linka dowiecie się o wszystkich nowościach w Arenie, które mają się wkrótce pojawić. Zapowiedziano np. gdy best of two, kolejne dodatki dostępne na Arenie, a także szereg innych rzeczy, które z pewnością warto poznać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

 

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Trwa prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Podczas eventu odbędzie się MKM Trial z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 euro. Jak zapewniają organizatorzy, nagród może być tylko więcej! Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 180 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Upadek UW Kontroli

UW Kontrola zdecydowanie nie zapisała się w pamięci graczy standardu, bądź moderna – ona się tam wyryła na długie lata. Problem jest tego typu, że w standardzie po początkowych sukcesach zaliczyła upadek. Dlaczego? Przekonajcie się sami, Rudy Briksza ładnie tłumaczy, co się stało z tym deckiem.

Much Abrew – Powerstone Assembler Combo

Kiedyś były takie karty, które jak było ich 4 w stole, dawały łącznie 16 many – teraz są zbanowane. W przypadku Standardu mamy taryfę ulgową, bo te nowe karty kosztują po 3 many każda i dają w efekcie sympatyczny bigmanowy combo deck, zaskakująco skuteczny, choć nieprzesadnie kompetytywny.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Biblioteka Sullivana: To modernowe życie

Modern żyje, Sullivan jedynie chce nas do tego przekonać kilkoma decklistami. Co znajdziemy oprócz nich? Załączony tekst, dotyczący konkretnych wyborów, a także debiut Sullivana na GatheringMagic i jego powrót do MtG. Enjoy!

Modernowe nieoszlifowane diamenty

Jeff Hoogland jest fajnym, aktywnym gościem w internecie – ostatnio uraczył nas tekstem na temat nieoszlifowanych diamentów Moderna. Pytanie w sumie jest jedno – czy właśnie podsunął nam rzeczywiście diamenty, czy węgiel? Tak czy siak, jako ciekawostka i dowód na różnorodność modernowego meta tekst się sprawdza.

Ciekawe decki:

 

MTG ARENA

Wprowadzenie do MTG Areny

Stuart Waddicor daje nam tu krótkie wprowadzenie do Areny. Jest o tym czym ona jest, dlaczego warto ją grać, co ją wyróżnia, jak grać i raczy nas paroma poradami dla początkujących. Niby nic specjalnego, ale jeśli jesteście fanami i macie ochotę zachęcić znajomych, to może ten tekst przekona ich do spróbowania tej gierki.

Fundamentalny problem z Wildcardsami

Ten tekst to taka pigułka z jednej strony jeśli chodzi o info wokół ekonomii Areny… znaczy, zawiera linki do tematu, które pozwolą wam ogarnąć co ogłosili Wizardzi – ponoć wielkie nic – w kontekście ekonomicznej strony Areny i jak na to zareagowało community. Ale jest tu też tyrada na temat charaktery samej gry i problemów z Wildcards. I chociaż to tu zostało krótko zarysowane, wskazuje jednak istotny problem dla tego projektu.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Czemu te wszystkie teksty 'jaki pick wybrać’ nie czynią z ciebie lepszego gracza?

Treści dotyczące wyboru karty z boostera podczas draftu są dość popularne – począwszy od postów na fejsbukowych grupach, poprzez pytania znajomych podczas redraftu “co byście picknęli”, aż do długich artykułów na temat pickowania kart. Tutaj spotykamy się natomiast z dość odważną tezą, że to wszystko na nic i powinniśmy się skupić na czymś zupełnie innym. Między innymi, warto sobie zadać pytanie “dlaczego”, zamiast “która”.

Dominariowe porady i pułapki

Porady przydają się zawsze – niezależnie, czy gramy w tę grę rok, dwa, czy dwadzieścia, w końcu nie zawsze jesteśmy specami od konkretnego np. formatu. Natomiast z, hehe, trapami spotkał się każdy z nas. A wszystko tu w kontekście dominariowego limited.

Ulubione flashbacki – CoK/BoK

Dominaria, jak powszechnie wiadomo, ma dużo legendarnych stworów, zaklęć i innych tegesów. W przeszłości była jeszcze jedna taka sytuacja, która nie była jakaś szczególnie udana, dzięki czemu wgryzła się w pamięć graczy. Chodzi o plan prosto z chińskich bajek – Kamigawę. Flashback czy nie, warto wspomnieć co tam się ciekawego znajdowało, bo właśnie mamy możliwość wrócić do tego magicowego Wietnamu.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: nowe archetypy

Legacy zawsze kojarzyło mi się z szybkim graniem, latającymi w powietrzu kombusami i krótko trwającymi rundami, czyli mniej więcej z tym, czym jest modernowa Affinity. Co się stanie, gdy wrzucimy tutaj Taxy, w postaci Chalice of the Void i Lodestone Golema? Steel Stompy, które ostatnio przykuwają dość mocno uwagę graczy jednego z najfajniejszych formatów ever. A to nie jedyny ciekawy archetyp, który można określić jako świeżynkę. O tym i innych trochę bardziej nowatorskich spisach w linku od Seana Browna – Michał.

Niepokonany w Swissie z 3 miejscem na GP Birmingham

Gdybym miał obstawiać najbardziej broken mechanikę w MTG, to zdecydowanie nie byłby to Delve, prędzej wskazałbym Flashback, bądź mana ability w kreaturach, takich jak Deathrite Shaman. Tutaj natomiast, cóż, zaskoczenie – deck, który polega na tej umiejętności poszedł niepokonany w Swissie. Jest bardzo fajnie i dokładnie opisany – prawie jak nie CFB. Mamy opisy decku, przygotowań, sideboardu i samego turnieju, bo autor zajął tam 3 miejsce, a potem napisał nam ten solidny tekst.

Przewodnik po Dark Petition Stormie w Vintage

Stary, dobry Storm. Najzabawniejsze jest to, że słowo “stary” pasuje tutaj jak ulał, ponieważ cofamy się do korzeni – czyli formatu Vintage. Masa dobrych kart, szybkiej many, ciekawych sposobów na zwycięstwo to tylko kilka z zalet tego formatu. Co ciekawsze, lwia część decku to karty, które wyciągniemy z naszych Pauperowych i Commanderowych decków – więc jeśli macie wystarczająco dobrą drukarkę na P9, to wróżymy karierę w tym formacie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Edhrecowe recenzje Battlebond

Na EDHRECu różni autorzy napisali całą serię tekstów poświęconych każdemu kolorowi Battlebond w kontekście Commandera. Możecie je przeczytać poniżej.

Commanderowa recenzja Battlebond

Szczerze, nie wiem jaką popularność osiągnął Battlebond w kwestii draftowania, jednak jestem w stanie sobie wyobrazić, jak wiele zdziałał on dla graczy EDH. Przedruk Sezonu, kreaturowe tutory i enablery, które są w stanie zmienić losy każdej gry. Trzeba przyznać, że Wizardzi przyłożyli się do sprzedania tego setu, a w kontekście przeglądu także do wysypu tekstów omawiających ten dodatek pod kątem EDH – Michał.

Półtoragłowy gigant

Abstrahując od matematycznych talentów autora, trzeba przyznać, że EDH najbardziej zyskało na wrzuceniu Battlebonda w druk. Oswajajcie się z kartami powoli, w końcu niedługo je wszystkie zobaczycie w grze ze znajomymi. To kolejny tekst omawiający karty z dodatku, tu w ujęciu 75 procentowego Commandera.

Battlebond i Commander

Wszystko się łączy, kombi, tworzy układankę – jaka jest relacja Battlebonda z Commanderem? Wreszcie – HE, HE, HE – ktoś się tym zajął – jest to Sheldon Menery.

Battlebond? Chyba Commander Masters…

Długo można pisać, że Battlebond jest tylko przykrywką do przemycenia hiper-super rzeczy do EDH dla graczy. Przekonajcie się sami. Oto kolejny tekst pochwalny wobec najnowszego dodatku Wizardów.

Pospajkowy świat Commandera ’95

Oto nasze pierwsze spotkanie z tak fajną abominacją – coś jak Oldschool, tylko Commanderowy. Niestety, zaraz po tym, jak się z nim zapoznajemy, zderzamy się z pieniężną ścianą. Mimo wszystko, jest to opcja, z którą zdecydowanie warto się zapoznać.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Brawlując z Vraską

Powrót Vraski w Ixalanie pozwala nam pobawić się nią w Brawlu – wraz z ciekawym trio, które reprezentują mechaniki jej towarzyszące. Deck w sumie mniej porywający niż sam tekst, ale i tak dość interesujący, zwłaszcza konceptualnie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Najpotężniejsze rzeczy, które możesz robić w Pauperze

Przykład potężnych rzeczy to zreanimowanie w pierwszej turze Jin-Gitaxiasa. Jak natomiast sprawa się miewa w Pauperze? Czy zupełnie inna pula kart aż tak mocno przekłada się na niekorzyść spektakularnych zagrań?

Grając Paupera – One Land Spy

Wszyscy kochamy takie decki – mega niestabilne, wyglądające jakbyśmy właśnie wyjęli kupkę crapu z pudła i próbowali tym zagrać. O dziwo, ten deck gra – choć dużych sukcesów nie osiąga, jednak gdy wygrywa musi być to spektakularne. SaffronOlive nieco nie radzi sobie z deckiem – powiedzmy sobie szczerze, cenimy go z innych względów niż poziom jego gry – za co dostaje krytykę w komentarzach. Mimo to prawdą jest, że wygrywanie tym deckiem jest trudne i przegrane 2 ligi dobitnie świadczą o tym jak temat wygląda.

Ciekawe decki:

 

INNE

Wymuszone zagrania

PVDR daje nam tu trzy porady odnośnie wymuszonych zagrań. To dobry tekst o teorii gry, z którym po prostu nie wypada się nie zapoznać, choćby poglądowo. PVDR tłumaczy nam tu też, jak on sam podchodzi do tematu wymuszonych zagrań.

Historia Dominarii – cz. 2, wczesne sagi

Piękno dominariowych sag w zasadzie każdy widzi. Ale czy każdy orientuje się, co tak właściwie pokazują i do czego się odnoszą? Jeśli macie z tym problem, ten tekst jest dla was. Dzięki niemu będziecie mieć lepszą orientację jeśli chodzi o same sagi oraz fabułę Dominarii. A także dowiecie się, które Sagi zostały zrobione cyfrowo, a które należą do obrazów robionych tradycyjnymi metodami.

Zagraj TYM albo się mylisz

Mark Nestico raczy nas humorystyczną krytyką kilku ostatnich tekstów, w których autorzy przekonywali nas, że coś koniecznie musimy, bo inaczej to… Nestico więc pokazał, że nie, wcale nie musimy. I zrobił to z gracją, mądrze i w taki sposób, że faktycznie można się uśmiechnąć.

Mentalni pogromcy mitów – musisz być dla siebie twardy

W kolejnej odsłonie cyklu tym razem dowiemy się, że twardość wobec samego siebie, wysokie wymagania i ciągłe żyłowanie poprzeczki to niekoniecznie jest najlepsza droga do sukcesu. Dokładniej dlaczego tak jest przeczytacie w linku, który jest dobrym, kolejnym elementem psychologicznego lepszego zrozumienia siebie i swojego magicowego żywota, a także mentalnego przygotowania do wygrywania turniejów.

Nic Kelman i przyszłość magicowych opowieści

Jest sobie taki pan co zwie się Nic Kelman. Jego zadaniem jest nadzorowanie – że tak to ujmiemy – tego jak się toczy fabuła Magica. Postać ta jest mało znana w community, a tu autor nadrabia trochę ten problem. Co to wszystko ma wspólnego z Marvelem? Jakie będą opowieści z Core Setów pod okiem Kelmana? Sprawdźcie link.

Studium Pacifista i Butchera Ryana Pancoasta

Ryan Pancoast to twórca grafik do Lambholt Pacifista i Lambholt Butchera. Kojarzycie tę kartę z Innistradu i opowiada ona w gruncie rzeczy smutną i dość przerażającą historię. Widzicie tego gołębia w ręku Pacyfistki? Sprawdźcie rękę Rzeźnika. A to nie jedyna ciekawostka dotycząca tego obrazka i samego stylu malowania i osoby Pancoasta. Rzecz naprawdę warta przeczytania jeśli zwracacie baczną uwagę na Magicowe artworki.

Ucząc ojca Magica by grać Battlebonda

To jedna z tych magicznych historii, z powodu których Magic jest tak fajny. Syn miał ochotę pograć w Magica i wpadł na pomysł, że nauczy ojca grać w karciankę. Efekt? Sami sprawdźcie, ale nie ma tu chyba większego spoileru, że bardzo pozytywnie się sprawa zakończyła. W komentarzach nawet odezwał się Gavin Verhey, doceniając całą sytuację i twierdząc, że tworząc Battlebond o to mniej więcej im chodziło. W odpowiedzi zaś dostał kolejne fajne historie o tym jak Magic łączy ludzi i pozwala im przeżywać wspólne doświadczenia.

Fakty o Reserved List

Niby temat wałkowany milion razy, ale milion pierwszy i tak to chętnie przeczytamy. Tekst zwięźle, ale treściwie przedstawia to, czym jest Reserved List, skąd się wzięła i jak aktualnie wygląda sytuacja z nią. Rzecz wartościowa także ze względu na kontakt autora z przedstawicielem SCG, wskazywanego często jako winowajcę dalszego istnienia listy.

Zabattlebondowany

To tekst poświęcony Battlebond i dotyka sporej liczby tematów, trochę analizując dodatek na zasadzie robienia list. Jest tu parę interesujących spostrzeżeń, choć bardziej jeśli ktoś szuka podsumowania niż inspiracji czy świeżego spojrzenia.

Stan Programu

Jahn donosi w njusach o powrocie czegoś takiego jak Battle of the Planes, czyli takich fantomowych sildów na MTGO, w których mamy opcję pograć z boosterów z bloków – Ravnici, Zendikaru, Innistradu, etc. Ponadto, Lee Sharpe przechodzi do MTG Areny, a Brawl powraca na MTGO. Mamy również info o lepszym spotlight’cie dla Paupera na turniejach SCG i CFB. Tyle z wieści. W sekcji opinii o pewnych problemach z MTG Areną i wygrywaniem – Magic ma w tych obszarach kłopot z dostępnością dla casualowych graczy. W deckach New Perspectives Combo w T2, Boros Monarch w Pauperze, Green Urza Tron w Modernie, Miracle w Legacy. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Elektryczne Battleoo

Kontynuacja tekstu sprzed tygodnia. W nim mieliśmy podział kart z najnowszego dodatku pod kątem tego jak sprawdzają się finansowo, a także omówienie kilku kart z Battlebond. Tu omówienie i przewidywanie kolejnych kart z tego dodatku.

Finansowe Value w T2

W tym tekście z Hareruya mamy trochę omówienia obecnej sytuacji finansowej w T2 i trochę porad odnośnie tego w co ewentualnie warto, a w co nie warto zainwestować.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  2. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  3. Goblin Chainwhirler (Dominaria)
  4. Lyra Dawnbringer (Dominaria)
  5. Walking Ballista (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg po pro tour dominaria

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (