Przegląd Prasy #232 – Radek „Ishan” Kaczmarczyk tworzy historię na Mistrzostwach Polski

Na Mistrzostwa Polski czekaliśmy cały rok, ale warto było – dostaliśmy świetny event, na którym Radek „Ishan” Kaczmarczyk dokonał czegoś, co pewnie nieprędko zostanie pobite. Ishan obronił tytuł, a udało mu się to jako pierwszemu w historii polskiego Magica. Gratulujemy i liczymy na kolejny dobry wynik na Worldsach. Mistrzostwa Polski to jednak wiele innych historii i smaczków, o których szerzej piszemy odrobinę w rozwinięciu wpisu.

A co poza tym? Spoilery Commandera wreszcie ruszyły. Mieliśmy dwa GP w limited. Były też jakieś artykuły… ale prawdę mówiąc i tak wszyscy żyjemy wciąż Mistrzostwami. I z pewnością wy też nie możecie się doczekać przyszłorocznego eventu.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Mistrzostwa Polski 2018

Mistrzostwa Polski 2018 za nami. Tym razem na togu nie prowadziliśmy relacji tylko graliśmy w evencie – jak normalni Magicowcy. Stąd np. brak podsumowania meta T2 i tym podobnych rzeczy. Ale jest parę rzeczy, które zanim przejdziemy do Ishana i wyników turnieju, warto powiedzieć. Po pierwsze, w turnieju zagrały 324 osoby. Innymi słowy, poprawiliśmy wynik sprzed roku. I to już bardzo cieszy. Po drugie, organizacyjnie wszystko poszło świetnie, a błędy sprzed roku zostały naprawione. Nie było zatem poloneza przy okazji draftów, były za to woreczki i świetny system spisywania decków. Odpaliło się też kilka LCQ, zapewniając wielu graczom kwalifikację w ostatnim momencie. LCQ ruszały już od 16 osób, a nie od 32 jak przed rokiem. Mieliśmy także fajną przerwę obiadową i opcję stołowania się na miejscu, co wielu graczy też doceniło. Po trzecie, sam turniej obfitował w wiele fantastycznych historii. Ot, na przykład dla jednego z graczy z top 16 były to pierwsze Mistrzostwa i od razu udało mu się zaliczyć miejsce z nagrodami. Ishan i jego wynik to też opowieść sama w sobie przez to czego dokonał. Nie sposób też nie wspomnieć tu o Bylku i tym jak się wbił do Top 8, ale o tym przeczytacie w piszącej się właśnie relacji.

Mówiąc jednak krótko – Mistrzostwa Polski 2018 okazały się bardzo udanym eventem. I oby za rok było równie dobrze.

Przejdźmy do konkretów. Po dwóch dniach zmagań i 6 rundach standardu oraz 6 rundach limited Core Setu 2019 topka przed finałami prezentowała się następująco:

 1. Maciej Jeżyna 32
 2. Grzegorz Jezierski 31
 3. Maciej Dolata 30
 4. Radek Kaczmarczyk 30
 5. Maciej Janik 29
 6. Jan Pruchniewicz 28
 7. Jędrek Szmyd 28
 8. Dariusz Przybyło 28

Decklisty możecie zobaczyć pod tym linkiem na facebookowym fanpage’u organizatorów. Ostatecznie całość wygrał Ishan, pokonując w finale Maćka Dolatę i w ten sposób broniąc tytułu sprzed roku.

 • 1. miejsce – Radek „Ishan” Kaczmarczyk – RB
 • 2. miejsce – Maciej Dolata – Gb Stompy
 • 3. miejsce – Dariusz „Bylek” Przybyło – Mono Red
 • 4. miejsce – Jędrek Szmyd – Paradoxical Outcome
 • top 8 – Maciej Jeżyna – Bg Stompy
 • top 8 – Grzegorz Jezierski – UW Approach
 • top 8 – Maciej „Duo” Janik – UW Gift
 • top 8 – Jan Pruchniewicz – Grixis Control

Tym samym do teamu na Worldsy należeć będą Radek „Ishan” Kaczmarczyk, a także Maciej Dolata (drugi finalista). Pretendentem do objęcia sterów przez kapitana drużyny jest Grzegorz „Urlich” Kowalski (obecny lider Pro Points, ale mamy jeszcze jedno PT do rozegrania).

Z materiałów po evencie możemy wam jeszcze polecić naszą psychatogową galerię z Mistrzostw od Marty Siedleckiej. Znajdziecie je na Facebooku pod tym linkiem. Warto też zerknąć na finalne standingi po całym evencie, choćby po to, aby zerknąć na Top 16, czy znaleźć siebie lub gracza, któremu kibicowaliście. Znajdziecie je w poście Vangala na forum MTGNews.pl.

A na koniec nieoceniona Akademia Nicol Bolasa raczy nas nagraniami z gier z topki, które znajdziemy poniżej.

Dla zasady i potomnych zaktualizowaliśmy także nasze stałe działy: 

Grand Prix Chiba

Chiba zgromadziła aż 2471 graczy. To dużo, ale mniej niż przed rokiem. I tak jednak liczba może robić wrażenie. Całość wygrał – przy okazji pierwszy raz w karierze znajdując się w topie GP i jako pierwszy Hiszpan wygrywając event tego typu w Japonii – Guillem Salvador Arnal. Formatem było limited Core Setu 2019, więc nie ma co śledzić decklist, ale ciekawe, że ponoć zielony kolor poradził sobie lepiej niż można się było spodziewać. Z ploteczek jakie dostaliśmy od zaprzyjaźnionych Japończyków – Anna Zielińska jako sędzia robiła furorę na tym turnieju : )

Grand Prix Sacramento

Wygrał Richard Liu. Grało 1253 graczy, a 239 z nich dostało się do Day 2. Formatem było limited. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to niestety nie ze strony Wizardów. Z przykrością donosimy, że relacja pisemna z tego eventu – poza opisem top 5 momentów i może decków – jest praktycznie nieistniejąca. I dziwić się z takim podejściem, że – ponoć – zmniejsza się liczba graczy na GP.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Commander 2018

Kolejne Commandery nadchodzą. Osobiście, spodziewałem się bardzo solidnego produktu, które ostatnimi czasy od Wizardów dostawaliśmy – niestety, do tej pory zaspoilerowane karty niezupełnie spełniają moje oczekiwania. Brakuje im czegoś – na przykład reszty tego, co znajdziemy w zestawach /Michał.

Zmiany w MTGO EDH 1vs1

EDH online się zmienia, bo ssie na potęgę. W lidze jest po kilkadziesiąt osób, nawet Vintage lepiej sobie pod tym kątem radzi. Wizardzi chcą ratować sytuację, więc odbanowują szereg kart i banują partnerowych commanderów. Jakie jeszcze zmiany? Sprawdźcie w linku, jeśli temat budzi wasze zainteresowanie. Oby tylko zmiany Wizardów nie przyszły za późno. Ale fakt, mamy tu wręcz małą rewolucję.

Kroniki Bolasa – krew i ogień

Kolejna część opowieści o smokach Tarkiru i bliźniakach z Dominarii. Tym razem Tae Jin i Yasova spotykają się z Atarką, która ma zamiar ich zjeść, ale jednak ostatecznie pozwala towarzystwu odejść po wysłuchaniu kolejnej części historii Bolasa i Ugina.

Team Series Championship i gildie Ravnici

Spoilery Ravnici będą wyglądały nieco inaczej niż zwykle, a wszystko przez Wizardów, Pro Toury i inne turnieje. Szczegóły w linku, ale mówiąc w skrócie – będzie sealed Ravnici, trochę jak z Iconic Masters, który w ciemno prosi będą otwierać i grać. Wtedy pierwszy raz zobaczymy nowe karty. Sounds like fun. Link zainteresuje was też jeśli chcecie się dowiedzieć kto i za co poleci na teamowy turniej prosów.

Ravnica D&D

Oto jest – pierwsze wsparcie dla D&D z Multiversum! Co prawda wcześniej były Planeshifty, ale teraz to ma być bardziej oficjalne wsparcie. Jak to wyjdzie? Zobaczymy. Ravnica jest jednak świetnym miejscem na przygody RPG i pewnie niejeden z was będzie chciał pograć sesję lub pomistrzować. Dyskusję na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.

Tokeny od WizKids

Były dedeki, w zestawie dostajemy figurki – oczywiście jako osobny produkt. Teraz naszą ulubioną karciankę będzie można przenieść na stoły i poprzekręcać trójwymiarowe Anioły, Gobliny lub inne koczkodany. Oto tokenowe figurki od WizKids.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Paprykarz Open 6 : 4-5 sierpnia

Szczeciński Magic żywie i kopie, ogłaszając kolejny paprykarzowy event. Cała zabawa odbędzie się 4-5 sierpnia, a głównym daniem będą 2 PPTQ Sealed oraz MKM Trial w Standardzie. Sobotni turniej PPTQ to gwarantowane 1200e w nagrodach. Jest więc o co walczyć. Szczegóły turniejów pod linkiem i w rozwinięciu spoilera.

Spoiler

 
TURNIEJE

1. PPTQ
Data: 04.08.2018 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 29.07.18) lub 140 zł \\ 35 euro
Start: 10:00 – rejestracja 9:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin

2. MKM Trial & Showdown
Data: 04.08.2017 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: około 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + boo showdown lub buy a box + maty MCM + inne nagrody

3. PPTQ
Data: 05.08.2018 – NIEDZIELA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 29.07.18) lub 140 zł \\ 35 euro
Start: 10:00 – rejestracja 9:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin
Nagrody: soon

4. INNE TURNIEJE
Opdalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

 

Strefa Mtg na Sabat Fiction-Fest – 17-19 sierpnia 2018

Zapraszamy madżikowców na V edycję festiwalu miłośników fantastyki Sabat Fiction-Fest, która odbędzie się na Targach Kielce 17-19 Sierpnia 2018. Największym hitem imprezy będą drafty z CORE 19 po 33 zł. Pełne info zawartości strefy pod linkiem: https://sabatfiction-fest.pl/magic-the-gathering
 
Będzie także wyposażony sklep i trejderzy z singlami.
 
Ponadto na imprezie:
 
– Przyjazd Grupy Filmowej Darwin – Youtube
– Drwal Ręmbajło – Youtube
– Koncerty (ANKH, Kostur, Zwierzę Natchnione)
– Konkurs Cosplay
– Turniej tańca K-POP
– Artur Szyndler (RPG)
– Goście literaccy – na chwilę obecną: (Kazimierz Kyrcz, Jacek Łukawski, Marta Krajewska, Agata Domagała, Juliusz Wojciechowicz, Jarosłąw Rybski)
– 50 godzin prelekcji związanych z fantastyką
– Blok kultury japońskiej
– Czytelnia komiksów
– Nocne seanse horrorów klasy Z
– Ogromna strefa E-sportu, Retro grania oraz elektronicznej rozrywki w stylu free to play
– Ogromna wypożyczalnia gier planszowych
– Turnieje oraz pokazy gier planszowych wydawnictwa REBEL
– Strefa Magic the Gathering z turniejami
– Strefa gier bitewnych z turniejami
– Pokazy sztuk walki oraz fechtunku
– Mnogie sesje RPG oraz LARPy
– Futrzaki
– Pokazy i warsztaty Quidittcha
– Interaktywna wystawa Centrum Nauki Leonarda Da Vinci
– Strefa wystawców
 
Cennik
Bilety jednodniowe:
Piątek: 15 zł
Sobota: 20 zł
Niedziela: 15 zł
 
Karnet:
Karnet 3-dniowy (piątek-niedziela): 40 zł
 
Czas: 17-19 sierpnia 2018
Miejsce: Targi Kielce  – ul. Zakładowa 1, Hala F
 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Core Set ma większy wpływ na T2 niż sądziliśmy

Ostatni Core Set odciska spore piętno na Standardzie. Jak pokazuje Paulo Vitor Damo da Rosa, na przykładzie zebranych decklist, w wielu konstrukcjach można zobaczyć wpływ tego setu na Standard.

Grając walkerami z M19

Skoro mamy nowych planeswalkerów warto sprawdzić jak radzą sobie w stole. Mike Likes zaprezentował 5 konstrukcji zawierających walkerów z Core 19. Jak wam podobają się te decki?

Ciekawe decki:

 

MODERN

Analiza MKM Praga 2018 od Sodka

Kiedy już wydawało się nam, że do Moderna nie będzie zupełnie nic w tym przeglądzie, zostaliśmy wszyscy uratowani przez Sodka i jego analizą wyników i trendów modernowego meta w kontekście przede wszystkim turnieju MKM w Pradze. Czytajcie dla wniosków i jako motywacja dla autora, bo warto docenić, jak komuś tu u nas się coś chce robić.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

RW Aggro w Core Set 2019

Limited z Core 19 – co może zaoferować nam RW Aggro? Ben Stark w tym artykule prowadzi nas pod rękę po pełnym ciężkich wyborów świecie limited. Od optymalnych commonów, poprzez dobre rary, mythicki oraz uncommony, na sideboardowych kartach kończąc.

 

 LEGACY/VINTAGE

Death and Taxes ma jasną przyszłość w Legacy

Storm oberwał banem Proby. 99% mety oberwało banem Szamana. Co dostało Death&Taxes? Pole do popisu. Warto zapoznać się z deckiem, który nie dość, że nie stracił w ostatnim czasie żadnego ważnego elementu, to ponadto dostał ciekawe świecidełko do decku w postaci Brightlinga.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Z powrotem do korzeni – część 2

I myk, część druga, rozszerzona! Bite pięć smoków w puli, z której do dwóch już deczywa widzieliśmy, teraz czas na kolejną trójkę. Jeśli poprzednia dwójka nie otworzyła wam portfeli, to może zrobi to Palladia, Vaevictus lub Nicol?

Legendy i karty M19 w Commanderze i Brawlu

Najlepszy format na świecie i jego kieszonkowa wersja również doczekały się artykułu pod kątem tego, co w nich zmienia Core 19. Może nie są to absolutnie topowe karty do Commandera, jednak mogą znaleźć zastosowanie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Jak zbudować pauperową kolekcję

David Wright (ani ten od latania, ani ten od bejsbolu) prezentuje w jaki sposób zbudować Pauperową kolekcję. Jest to początek tematu, ponieważ rozważył raptem 20 różnych kart. To zdecydowanie ciekawa opcja dla tych, którzy uwielbiają na każdą okazję do gry wybrać się z inną konstrukcją, a dodatkowo nie zostawić nerki w lombardzie. Jeśli chcecie wejść do Paupera, kupić jakieś karty do tego formatu i mieć jak najszersze pole do popisu, polecamy.

Primer Mono Red Pauper kontroli

Co prawda nie jestem pauperowym wyjadaczem, jednak pierwszy raz widzę taką konstrukcję. Przypomina delikatnie modernowego Skred Reda, więc będzie gratką dla pasjonatów, natomiast znajdzie też dużą ilość zdystansowanych osób co do tego decku. W końcu składa się od odrobiny lifegainu oraz Disenchantu /Michał.

Sideboarding w Boros Monarchu

Oto 15 kart których dobór jest zdecydowanie cięższy niż podstawowych 60. Czeka nas przy tym kolejny wybór, w trakcie gry – które włożyć, które wyjąć, które zostawić. Do tego setki mikrodecyzji w pierwszej grze, takich jak – jeśli gramy IRL  a nie online – bardzo głośne przekładanie kart w dłoni, aby poprzeszkadzać przeciwnikowi, są niczym przy tym jak się sideboardować. Artykuł z serii poradnikowych, w którym Boros Monarch staje się pierwszoplanową postacią. Krótko, ale konkretnie.

Grając GB Morbid

A teraz treści nie do czytających, tylko oglądających. Więc nie będę – Michał znaczy – owijał w bawełnę –

 • Pauper
 • GB morbid
 • Sporo tokenów
 • Pierwszy deck (oprócz Tolarian Winds), który rzeczywiście mi się spodobał.

Enjoy! Od SaffronOlive’a i goldfisha.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność. Ostatnie polecane, to dwie grupy do handlowania kartami za pośrednictwem fb: MTG Polska Trade – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem i ma luźniejszą formułę, zaś MTG, giełda kart Magic The Gathering WARSZAWA i OKOLICE – jest grupą o podwyższonym standardzie moderacji i restrykcyjnych zasadach, by jak najbardziej ułatwić życie użytkownikom i eliminować naciąganie, wyłapywać zawyżone oferty itp.

Dan Bock i wszystko co powinieneś wiedzieć o Reserved List

Niby ten sam temat już był wałkowany tyle razy, że każdy już pewnie wie wszystko co powinien wiedzieć. Ale w tym wypadku mamy do czynienia z prawdziwą perełką ze względu na styl w jaki jest to napisane. Naprawdę warto zajrzeć do tego długiego facebookowego wpisu i zobaczyć co autor ma do powiedzenia. A ma oprócz uwag do Reserved List także kilka reflekcji pobocznych, zabawnych lub frapujących, ale w każdym wypadku atrakcyjnie napisanych.

Jak podejmować decyzje

Michael Flores wychodzi od historii pewnej kolacji, aby pokazać jak właściwie podejmować decyzje, aby ich potem nie żałować i by dawały optymalne skutki. Początek pachnie nieco pokerem, choć nie wymienia on tej gry, ale najważniejsze co mówi dalej w kontekście Magica. Podaje przy tym bardzo ciekawe przykłady, które pewnie wielu z was uzna za intrygujące.

Lilka sprzedała się za ponad 22k dolarów

Stało się – pamiętacie art Ravagera? Przyszedł czas na Lilianę autorstwa Teresy Nielsen. Transakcji dokonano na eBayu, gdzie została wylicytowana za bagatela 22950 dolców. Hasbro od 2013 cieszy nasze oczy alternatywnymi artami walkerów sprzedawanych na ComicConach w San Diego i Niedotknięta Śmiercią tym razem była jednym z nich. Teraz mamy okazję zobaczyć jak Terese Nielsen tworzyła arta do niej – polecamy też jej twittera, bo tam więcej tego rodzaju perełek.

Stan Programu

Mamy tu jak zwykle parę njusów, a potem sekcję opinii. Tym razem Jahn wskazuje 5 najważniejszych banów w historii Magica. Nie ma to DRS, Emrakuli, Jitte, ale są za to Szaharazada i inne rzeczy o naprawdę dużym znaczeniu dla karcianki. W deckach Rakdos Aggro w T2, Boros Monarch w Pauperze, Amulet Titan w Modernie, Storm w Legacy i Landstill w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Kociaki

Koci tribal staje się przyczynkiem do dyskusji o tym co to są spike’i cenowe i które są dobre, a które złe. Wszystko w kontekście nadchodzącego Commanderowego setu, który dostarczy nam enchantresowy motyw. Dzięki temu będziecie wiedzieć co, kiedy i jak kupować, aby wykorzystać okazję i prawdopodobne wzrosty – i spadki – cen.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Llanowar Elves (Core Set 2019)
 2. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
 3. Brightling (Battlebond)
 4. Nexus of Fate (Core Set 2019)
 5. Tezzeret, Artifice Master (Core Set 2019)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 26.07.2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl