Przegląd Prasy #241-242 – Grzegorz Kowalski drugi na World Championship 2018 i pre GRN

50 tysięcy dolarów na 'side evencie’? Drugie miejsce na świecie? Przed turniejem Grzegorz Kowalski na pewno brałby to w ciemno. I nawet mimo tego, że w finale Urlich przegrał z Javierem Dominguezem, po pechowym mana screw w piątej grze, jest czego gratulować. Dzięki Grzesiek, dałeś nam mnóstwo pięknych emocji. Gratulujemy. Ale też trzeba obiektywnie przyznać, że i historia Domingueza jest ciekawa – Javier w końcu przed rokiem grał w finale. O Radku wspominamy zaś także dlatego, że w tym roku jemu i Urlichowi będziemy jeszcze mieli okazję kibicować na World Cupie. Liczymy na dobry wynik, a na World Championship 2018… cóż, tym razem to Hiszpan był górą, ale za rok niech wygra Polak. No i na marginesie – miło usłyszeć, jak komentatorzy muszą się uczyć mówić GRZEGORZ po naszemu i nawet im to wychodzi. Taki to miły dodatkowy akcent.

A to wszystko to tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o njusy i teksty z minionych 2 tygodni. Dość powiedzieć, że Gerry Thompson zaprotestował, bojkotując Worldsy, było Team Series Championship, a do tego dostaliśmy pełen spoiler Guilds of Ravnica i mieliśmy pre, a online możemy grać już od 27 września. Miłego czytania.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

World Championship 2018

24 najlepszych graczy w sezonie zebrało się w Las Vegas. Wśród nich jeden Polak, który sporo namieszał. Wyobraźcie sobie, że ktoś wam przed tygodniem powiedziałby, że Grzegorz Kowalski dostanie się do Top 4 na World Championship i będzie grał o 100k dolarów i pierwsze miejsce. Uwierzylibyście? Może. Urlich w końcu ma świetny sezon, platyna i w ogóle, ale nawet on w wywiadzie w czasie eventu mówił, że raczej się nastawiał na zdobywanie doświadczenia. Tak 'zdobywać doświadczenie’ należy.

Javier i Grzegorz – Foto by WotC

Po pierwszym dniu Urlich był w topie z wynikiem 7-1. Przegrał jedynie w ostatniej rundzie z Javierem Dominguezem. Obaj grali czerwonymi deckami w Standardzie. Agresja okazała się zresztą świetnym, choć nie jedynym dobrym, wyborem na ten event. Drugiego dnia poszło równie dobrze i w efekcie Urlich dostał się do Top 4, które ostatniego dnia grało o sławę i kasę. A tam pozostało tylko spamować do oporu słowami:

#krzyczurlich

Finały – Foto by WotC

Ostatecznie Top 4 zameldowało się w składzie Ben Stark, Grzegorz Kowalski, Javier Dominguez, Shahar Shenhar. Jedynie ten ostatni wyłamał się z czerwonego trendu i grał… Przegrał jednak z Dominguezem. Grzegorz z kolei miał trochę szczęście, trochę wykorzystał kiepskie decyzje Starka i pokonał go w półfinale. Został finał i rematch z Day1, kiedy to obaj gracze Hareruya stanęli naprzeciw siebie po raz pierwszy na tym evencie. Niestety, znowu górą był Dominguez, ale nasz rodak nawiązał piękną walkę i gdyby nie odrobina pecha w ostatniej grze, jak zwykle chodziło o landy, wynik mógłby być inny. 2-3 i finał World Championship jest jednak na pewno rezultatem, którego długo jeszcze żaden Polak nie pobije. Jest czym się chwalić. Jest czego gratulować, co niniejszym czynimy. I czekamy na kolejny sezon świetnych wyników.

Warto też podkreślić, że i Dominguez dokonał czegoś niesamowitego. Udało mu się dostać do finału, powtarzając i poprawiając wynik sprzed roku. Wypada też wspomnieć mniej wesołych rzeczach – i nie, nie mamy tu na myśli protestu Gerry’ego Thompsona. O tym jest niżej. Tu chcemy wspomnieć o dyskwalifikacji Kena Yukuhiro, który powinien był zgłosić, że dobrał nieprzesajdowaną kartę, a tego nie zrobił od razu, choć zauważył problem. Cóż z tego więc, że się zgłosił, skoro dochodzenie wykazało, że popełnił błąd, a jedyną karą za to był DQ – też pierwsze na tego rodzaju eventach.

A przy okazji, jako ciekawostkę, możemy sobie przeczytać ’power ranking’ graczy z Championshipów sprzed turnieju na Hipsterach. Interesujący nie tylko dlatego, że podają tu kto, co, ile i jak się kwalifikował, ale i przez to, że mamy tu podane ELO każdego gracza. Emocjonalną i bardzo osobistą relację na temat turnieju przygotował Mike Sigrist. Warto przeczytać, bo dobrze napisana i taka od serca się wydaje. Jest też raport Javiera Domingueza. A na koniec jeszcze raport Bena Starka, który jak wiemy odpadł z Grzegorzem w Top 4.

Aktualizacja – nasze niedopatrzenie sprawiło, że w pierwotnej wersji tego tekstu podaliśmy nieprawdziwą informację o tym, że Dominguez wygrał rok temu w finale. W rzeczywistości wyglądało to jednak tak, że do finału doszedł, a w nim uległ Williamowi Jensenowi. Za wprowadzenie w błąd przepraszamy.

Team Series Championship

W międzyczasie rozegrano też finał drużynowych mistrzostw. Najwięcej punkcików w roku zebrali Hareruya Latin i Ultimate Guard Team Pro. I to ta druga drużyna zdobyła tytuł. Na uwagę na pewno zasługuje także to, iż obie drużyny grały limited sealed i to najnowszego dodatku, jeszcze przed jego pre i releasem. Wiązały się z tym dodatkowe obostrzenia organizacyjne co do deckbuildingu itp. ale nie było też jakichś wielkich błędów spowodowanych nowością kart. Ponadto, gry były nawet ciekawe i było parę zwrotów akcji, ale wiadomo – to limited.

Ultimate Guard Pro Team – Foto by WotC

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Protest Gerry’ego Thompsona

To jest gruba sprawa. Gerry Thompson postanowił zbojkotować Worldsy na ok. godzinę przed turniejem, mimo że się na nie zakwalifikował i miał zagwarantowane minimum 12k dolców za sam udział. Powód? Wsparcie Wizardów dla prosów i kompetytywnego Magica, a właściwie jego brak i żenujący poziom. Thompson krytykuje niski poziom finansowego wsparcia prosów, brak promocji Worldsów, niski poziom komunikacji – akurat z prosami, ale można to rozszerzyć i na inne kwestie, tak na marginesie – zbyt małą liczbę slotów dla graczy na Pro Toury i małą szansę zagrania w nich przez nowych graczy, fatalny coverage oraz obecność w grze takich graczy jak Bertoncini i inni cheaterzy, co nie jest dobrym sygnałem. Przytacza też kilka anegdotycznych kwestii, przedstawia propozycje zmian oraz FAQ. Swoje podejście tłumaczy też w wywiadzie przeprowadzonym przez LSV, w którym wyjaśnia parę kwestii. Dość dobrze temat opisano na Hipsterach z Wybrzeża, w prostej i skondensowanej formie. O sprawie wypowiedział się też Matt Sperling. I jeszcze ciekawostka, pokazująca, że Gerry chce zmian faktycznie, a nie strzela focha, bo tak – gracz ten weźmie udział w charytatywnym turnieju magicowym The Chalice, organizowanym przez Card Kingdom. Oświadczenie w tej sprawie wydali także sami Wizardzi, którzy przynajmniej oficjalnie stwierdzili, że im przykro, ale szanują wybór Thompsona. Temat zostawiamy waszej ocenie.

Pełen spoiler Guilds of Ravnica

Wizardzi pokazali nam nieco wcześniej niż zwykle, bo w środę zamiast piątku, pełen spoiler Guilds of Ravnica. Powodem było Team Series Championship. Dla zainteresowanych linkujemy także do Release Notes Guilds of Ravnica. A na dokładkę prereleasowy primer Wizardów.

Seth Manfield i Lee Shi Tian w Hall of Fame

No i jednak Chris Pikula nie zostanie wciąż nominowany, choć delikatnie zwiększa liczbę procencików na koncie z roku na rok. Ostatecznie to Lee Shi Tian i Seth Manfield stali się nowymi halloffejmerami. Więcej szczegółów w linku.

Eksperymenty i Amazon

Podobno, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – oby jedynie nie skończyło się na zapewnieniu. Wizardzi wprowadzili niedawno na Amazona boxy w mocno obniżonej cenie, na którą skarżyło się wielu właścicieli sklepów – gracze są przecież wniebowzięci. Umotywowane zostało to tym, aby móc trafić do graczy, którzy nie mają szczęścia, aby mieszkać niedaleko żadnego sklepu z kartonami. O sprawie wypowiadał się nawet MaRo, a i youtuberów oraz społeczność ruszyła. Przykład poniżej.

Żegnaj, Brawlu… 1vs1 na MTGO

Niestety, albo i stety, brawl 1vs1, spadł z rowerka, ze względu na niewielkie wzięcie wśród graczy i inne problemy, jednak nadal będzie można w przyjacielskich grach go pomęczyć. Poza tym garść innych ogłoszeń online’owych. Na Halloween dostaniemy możliwość draftowania najbardziej spooky setu ever, tj. Innistradu, wraca Modern Cube, a ponadto zapowiedziane zostały Sealed eventy ze specjalnymi ikonami na MtgO.

Zawartość Planeswalker Decków Guilds of Ravnica

Już wiemy co dostaniemy w nadchodzących Planeswalker deckach! Namiastka storma w postaci Goblin Electromancerów, po jednym foilowanym planeswalkerze w każdym zestawie i mnóstwo innych, legalnych w standardzie kart. Ale prawdę mówiąc, jest biednie. Nawet na tle innych PW decków.

Guild Kity GRN

Wizardzi opublikowali zawartość Guild Kitów. To taki specjalny produkt, którego raczej u nas nie uświadczycie, bo – o ile czegoś nie poplątaliśmy – miał być skierowany na rynek USA i do Wallmartów. Jeśli nie i jest także u nas szansa go wyłapać, to przyjrzyjcie mu, bo oprócz unikatowych Mythicowych artworków na folii zawiera także kilka ciekawych kart.

Bany i restrykcje – 1 października

W zasadzie tylko ogłoszenie porządkowe. Ostatnie okienko na bany i restrykcje nie zmieniło bowiem niczego – no changes we wszystkich formatach.

Zmiany w Oracle i zasadach gry

To nie tylko Teferi się zmienił. Oprócz niego w Oracle jest jeszcze parę innych modyfikacji, choć funkcyjna jest jeszcze tylko jedna. Raczj drobna i rzadko spotykana, ale jednak jest. Jeśli chodzi o zasady gry, to wielkich zmian w sumie nie ma. Ot, dodatki jakieś, jakieś lekkie modyfikacje, nic dramatycznego raczej. Ale do tekstu warto też zajrzeć ze względu na styl. Jak na tekst o regułach, jest pisany lekkim i… dość frywolnym językiem, przez co czyta się to przyjemnie, nawet jeśli się nie zagłębiać w temat.

Arena w Open Beta

Bez linka, ale dość powiedzieć, że GRN zawiera paczuszki, w których można dostać kody na darmowe granie Magica na arenie. Sealedy konkretnie. A ponadto Arena przeszło z closed beta w stan open beta i już każdy może się do niej dostać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MTG Paprykarz Open Łódź 4 PPTQ – 06-07.10

Na razie wiadomo tylko że będzie 4x pptq już w nowym sezonie, w tym modern z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 e oraz legacy + drafty, z nowego dodatku oczywiście. Rzecz odbędzie się rzecz jasna w Łodzi 6-7 października. To pierwsze okienko na pptq w nowym sezonie, od razu tydzień po pre. Pod linkiem powinniście znaleźć rozpiskę taką wstępną eventów. Szczegóły pod linkiem, a tu znajdziecie zajawkę eventu.
 

Force of Will – 20-21 październik

Stanadard, Legacy, Modern? Niezależnie od tego, który format najbardziej lubicie, łódzki ShopGracz ma dla was okazję na pogranie w każdy z nich. Głównym daniem jest tu 3x MKM SERIES ZARAGOZA. Szczegóły w linku, ale syte nagrody powinny was skłonić do wizyty – feczyki, shocklandy i inne cuda.

Tolaria 17- 18 listopada

Wstępnie dowiedzieliśmy się, że w Starachowicach będzie w tym roku kolejna Tolaria. Będzie opcja noclegu, będą PPTQ i side eventy. Szczegóły pojawią się wkrótce.

Grand Prix Warszawa – 23-25 listopad

Ruszyła strona i prerejestracja na Grand Prix Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w formacie limited. Dokładną rozpiskę eventów znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie jest także moc szczegółów, a w miarę zbliżania się Grand Prix będą uzupełniania – jak na przykład info o artystach.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Surveilowe opcje

Surveil i jump-start to mechaniki, z którymi wiązać możemy duże nadzieje. Niestety, modern nie ma na co liczyć chyba na nadzwyczajne rzeczy, jednakże Standard może bardzo połakomić się na parę kartonów z Surveil.

Biblioteka Sullivana – recenzja reda w Guilds of Ravnica

Red bądź BR decki spędzały niektórym graczom w standardzie sen z oczu – szybki, skuteczny, który nawet po oberwaniu banem dał radę przetrwać w standardzie. Adrian Sullivan zasiadł do nowej Ravniki z zamiarem rozkminienia właśnie tej konstrukcji – czego możemy się spodziewać i co zagra. Warto wspomnieć, że Burny w momencie rotacji straciły najwięcej kart.

Kochane i hejtowane z Guilds of Ravnica

Magic jest bardzo związany z love-hate relationshipami, tak też odwołuje się do tego autor artykułu, kochając, bądź nienawidząc konkretne karty z nowego dodatku. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdziwa miłość z bajek Disneya, a jedynie myślenie o potencjalnych korzyściach z nich płynących w Standardzie.

Czy to Izzeta szukasz?

UR Wizardzi mieli swój epizod we wcześniejszym standardzie, teraz natomiast nadciągają z całą gamą dodatkowych opcji i kart do rozważenia. Czy Risk Factory okaże się tym, czego ten deck potrzebował? W artykule jest kilka różnych spisów – począwszy od agresywnego UR, na kontrolnych wariacjach kończąc. Ponadto, palacze znajdą tam też nie lada gratkę dla siebie – w końcu w spisach można się doszukać Viceroyów.

Zielone, zielone łąki GRN

Brian DeMars opisuje ostatnie, najnowsze dodatki do zielonych talii. I jak się okazuje, GRN daje sporo potencjału dla tego rodzaju talii, szczególnie w kolorach WG i GB.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Ludziowy tribal i ty – manifest

Humany jako Tribal są solidną konstrukcją. Skutecznie się przebijają, szybko rosną i stabilnie wygrywają. Co się z nimi zmieni, wraz z wyjściem nowego dodatku? Nie wiadomo. Jedno jest pewne, że jeśli kreatura ma podtyp “human” i jest względnie dobra, to można się spodziewać, że zagra. Tak jak nowy Tajic, zaproponowany przez Briana.

Przegląd kart z GRN

Modern również dostanie solidną dawkę kart do rozważenia w związku z nowym dodatkiem. Pomijając oczywiste Assasin’s Trophy, jest tutaj spora ilość kandydatów. Tu mamy ich przegląd.

5 rzeczy, które się zmienią dzięki Assasin’s Trophy

Od dnia spoileru Assasin’s Trophy było pewne, że ta karta zagra w modernie. Jednakże, zagrać, a coś zmienić w formacie, to też jest spora różnica. Oto 5 rzeczy, które będą skutkiem pojawienia się tej karty – czyżby czekał nas znowu festiwal liczenia do 20? A odbiegając od AT, choć pojawia się na końcu tekstu, mamy jeszcze Briana DeMarsa i jego omówienie ostatnich najciekawszych 5 trendów w Modernie. Humany są passe.

Jak zabić w Modernie w 1 turze Steam-Kinem

W dniu release nowej Ravniki do zdrowej modernowej mety wkroczy złe i niedobre Legacy, wraz z jego t1 killami. Jak to zrobić? Oto spis, dokładny przepis i szansa procentowa na to idealne zagranie. Enjoy!

Tylko czas pokaże

Kto nie grał w EDH nie poczuł tego, jak dodatkowe tury męczą. Pół biedy, gdy gra się w knajpie – można skoczyć po coś do jedzenia, picia, bądź popatrzeć jak inni gracze próbują wejść z tym w interakcje. Problem dotyczy tego, że to toczy się w modernie i najczęściej w sklepie/na turnieju, gdzie będziemy zmuszeni się z tym spotkać 1 na 1.

Testując konsystencję Ancient Stirrings

“Czy Ancient Stirrings powinny być zbanowane?” – to pytanie na medżikowych grupkach Facebookowych wywołuje już powoli uśmiech pełen politowania, jednakże nadal jest świetną okazją do rozważań (bardziej lub mniej poważnych), na temat sytuacji tej karty w modernie. Teraz ktoś odważył się napisać na ten temat bardzo dobry, bo analityczny, artykuł

Raport konstrukcyjny – bawiąc się z ogniem

 Tarmogoyf w burnie? Ha, jest to pewien kamień milowy, w kontekście budowania Burna (bardziej, bądź mniej działający, ale jest). W artykule zostały zaprezentowane nowatorskie czerwone konstrukcje, które zrobiły 5-0 na Modo, wraz z drobnym opisem.

UW Control – piękny deck

Białoniebieska kontrola to wreszcie deck, który może zaistnieć w Modernie. I robi to nieźle, a tu – na koniec sezonu – mamy opis tej talii od Luisa Salvatto, który chwali się swoimi wynikami i radzi jak tym UW grać.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Archetypy limited Guilds of Ravnica

Ten tekst to takie poglądowe i orientacyjne omówienie każdego archetypu w najnowszym dodatku. Zostało to zrobione dość powierzchownie, ale pozwala w miarę zorientować się w środowisku i jest dobrym wstępem do dalszych przygód z Ravnicą.

Przegląd GRN w limited

To też nie jest bardzo głęboki tekst, ale też zawiera kilka interesujących uwag o nowym środowisku. Co więcej, zawiera również omówienie zmian w Treasure Chestach na MTGO, więc też warto zajrzeć i z tego powodu.

Wczesne pick ordery dla GRN

A to najważniejszy tekst limited tygodnia, prawdopodobnie, choć oryginalności tu nie ma. Jest zaś wyliczona na podstawie ocen graczy lista kart, którą jak zwykle dostarcza nam Frank Karsten.

Prereleasowy Primer GRN

PVDR z toną informacji na temat najnowszego setu w limited w kontekście pre – szybkość, archetypy i gildie, ich siła, mechaniki. Wszystko co może się przydać an pre, a także kolejnych eventach dodatku w sealed.

8 cech dobrego limited

A teraz coś z zupełnie innej beczki. W tym tekście przyjrzymy się cechom, które – zdaniem autora – składają się na atrakcyjny format limited. Jest okazja, aby trochę popolemizować z autorem.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: MKM Paris i SCG Syracuse

Sean Brown analizuje wyniki kolejnych dwóch dużych turniejów. Tym razem na topie Miracle, a przy okazji mamy wywiad z pilotem deck, który wygrał event SCG – Jeffreyem White’em.

Legacy Panharmonicon

To zawsze jest zabawne, kiedy eksperyment tudzież fun deck zrobią dobry wynik. Być może nie jest Panharmonicowa konstrukcja czymś, co zawojuje meta. Ale może jest czymś, co spodoba się paru graczom i jak się okazuje, nie jest wcale takie zupełnie bardzo złe. Dlatego warto zajrzeć i dać szansę. Oczywiście, skoro Panharmonicon, to SaffronOlive. Nie mogłoby być inaczej.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Moje top 10 kart z Guilds of Ravnica

Sheldon Menery pokazuje 10 kart, które według niego są najciekawsze w nowym secie. Jest też jedno ciekawe pytanie o zasady EDH na koniec. Albo raczej savoir-vivre commanderowy. A na deser jego dokładny przegląd setu.

EDHRecowy przegląd Ravnici

Edhrecowcy jak zwykle przyglądają się najnowszemu setowi. Po kolei każdy kolor i kombinacja kolorów z GRN w linkach poniżej.

Siedemdziesięciopięcioprocentowy przegląd GRN

Tu z kolei Jason Alt przygląda się dodatkowi. Jak zwykle pod kątem swojej filozofii gry.

Goldfishowy przegląd GRN – cz. 1 UWB

I jeszcze jeden przegląd. Tym razem od Tomera Abramoviciego. Pierwsza część opisuje kolory biały, niebieski i czarny.

600 – przewidujemy popularność generałów Ravnici

Który Commander z GRN będzie popularny, a który nie? Pospekulujmy. W tym tekście autor zgaduje, które karty będą często grane, a które raczej nie. Jest parę kontrowersyjnych typów.

Ciekawe decki:

BRAWL

Jesteś kolejną ofiarą Barala i poszedłeś w ślady wielu innych, martwych w gruncie rzeczy formatów. Cóż, żegnaj Brawlu. 

 

ARENA

Momir Madness

Na Arenie można grać różne rzeczy i Momir jest jedną z takich atrakcji. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to tam wyglądało, sprawdźcie ten link.

 

PAUPER

Sprawdzamy Pauperowe Metagame

A tu mamy możliwość takiego w sumie podsumowania tego, co jest w Pauperze grane i co sobie dobrze radzi – ogólnie pauperowego meta.

Wpływ Guilds of Ravnica na Paupera

Kendra Smith rozważa co GRN zmieni w Pauperze. Robi to na zasadzie omówienia kilku najciekawszych kart, bynajmniej nie wszystkich.

Pauperowy przegląd GRN

Nieco bardziej przeglądowy i pełny tekst mamy tu, ale i on nie opisuje wszystkich kart. Spoilerów wielkich nie będzie, jeśli powiemy, że wielkich zmian raczej nie ma się co spodziewać i jest może jedna karta z potencjałem.

Ciekawe decki:

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Opowieść o Stasis

To tekst o miłości do pewnej karty. To piękny pean na jej cześć. Chodzi o Stasis, a że jest to karta lubiana przez Obera – tekst dedykujemy jemu i jemu podobnym dziadkom Magica. Na pewno zrozumieją.

Deck, o którym czytałeś i deck, którym grałeś

To nie jest to samo zagrać czymś i o tym czymś przeczytać. Talia, którą znajdziesz w artykule, czy w decklistach, to nie to samo, co w twoich rękach. Na czym polega różnica i z czym się to wiąże – pisze autor tego tekstu.

Za pędzlem – wywiad z Titusem Lunterem

Titus Lunter to kolejny Magicowy artysta, z którym rozmawia Donny Caltrider z Mirror Gallery. Kolejna porcja ciekawych informacji na temat magicowych grafik i tego konkretnego ilustratora, który stoi m.in. za ostatnim artem do Ensnaring Bridge.

Przewidując walkerów w Ravnica Allegiance

Takie tu mamy rozważania o potencjalnych walkerach w kolejnym Ravnicowym dodatku. Która gildia stanie po stronie Bolasa tym razem? Pozgadujmy z autorem.

3 złe przyzwyczajenia i jak sobie z nimi radzić

Will Jonathan z kolejnym tekstem psychologicznym. Tym razem skupia się na… de facto na myśleniu. Myślenie o tym, co może się stać złego. Myślenie o złych wynikach przez zbyt długi czas. Wybieganie za daleko myślą w przyszłość. To trzy przyzwyczajenia, których powinniśmy się pozbyć. Dlaczego? O tym w tekście.

Skazany na wygraną – właściwe nastawienie, aby mieć sukces w Magicu

Po pierwsze, mamy wspominkę o Krakowie i GP tam rozgrywanym za czasów bloku Tarkiru. Po drugie, mamy tu opowieść o tym, że bycie skazanym na sukces, a przynajmniej przekonanie o tym, nie zawsze jest dobre. Co w takim razie się sprawdza? Cóż… sprawdźcie w tekście. Materiał o charakterze treningu mentalnego.

Zdefiniuj to – sztuczki Jedi

Przy okazji ostatnich kontrowersji wokół 'sztuczek’, czitów i zagrań na granicy akceptowalności powstał ten tekst, który pokazuje część trików. Możliwe, że sami z nich nie skorzystacie. Ale i tak powinniście o nich wiedzieć.

Powszechne błędy, którymi nie powinieneś się przejmować

Wszyscy popełniały błędy. Nie ma od tego ucieczki. Ale są błędy, które spędzają nam sen z powiek, choć nie powinny być aż takim problemem. O jakie rzeczy chodzi? Sprawdźcie w tekście.

Wystawa 25-lecia magicowej sztuki

Ta sprawa praktycznie przeszła bez echa, a szkoda, bo zasługuje na trochę uwagi. To relacja z wizyty na wystawie magicowej sztuki w Japonii. Fakt, to daleko, ale  jednak warto temat bliżej poznać, choćby ze względu na fantastycznego Lotusa.

Magic Art Show – Big in Japan

A tu mniej więcej to samo co wyżej, ale z perspektywy organizatora tej całej imprezy. Chodzi o Mike’a Linnemanna. Więcej tu zdjęć/twittów niż tekstu, ale właśnie dlatego materiał ten jest tak atrakcyjny.

Prerelease GRN, który się nie odbył

Być może nie wiecie, ale Bruce Richard organizuje pre dla dzieciaków od dawna i zawsze pisze relacje. Fajne to dla community tamtego, czasem nawet są nieźle napisane, ale generalnie do nich nie linkowaliśmy, bo choć miłe, to raczej nie zainteresują wielu osób. Pre GRN się jednak nie odbyło, a powodem było cofnięcie statusu WPN dla sklepu, z którym autor tekstu współpracował. Powód? Brak łazienki i miejsca w sklepie, choć pre organizowane było w bibliotece. I nie ma przeproś, organizator musi mieć toaletę i przynajmniej 12 miejsca na graczy, a jak nie, to nie będzie WPN. W efekcie pre się nie odbyło.

Na szczęście, sytuacja częściowo została rozwiązana. Co prawda sklep nie będzie miał WPN, ale z Richardem nawiązał współpracę inny sklep z polecenia Wizardów i obiecano dzieciakom turniej zastępczy. Tak czy siak, trzeba było tekstu, aby korporacyjna machina nabrała choć odrobinę empatii i znalazła wyjście z sytuacji. Szczegóły dokładne w tekście, a o sprawie pewnie warto wiedzieć, choćby po to, aby mieć świadomość co do wymagań statusu WPN.

Społeczność w reflektorach – Ashlen Rose

Jest okazja poznać kogoś ze społeczności, to pewnie warto to zrobić. A w tym wypadku mowa o cosplayerce, która całkiem ładnie wyglądające kostiumy robi, więc choć specjalistami nie jesteśmy – choćby ze względów estetycznych warto polecić, a i sam wywiad choć krótki, to pozwala zajrzeć w tajniki tego hobby. Kto wie, może kiedyś z jakimś rodzimym cosplayerem coś podobnego by się dało przeprowadzić. Bylibyście chętni?

Stan Programu

Jak zwykle trochę njusów, a potem sekcja opinia i w niej opinia – jakże by inaczej – o kodach do grania online w paczkach papierowych. Krótko, ale na temat. W deckach Bant Spirits w Modernie, Grixis Control w Legacy i na koniec ceny.

Stan Programu – dygresja na przegląd GRN

Tym razem Jahn podejmuje się analizy całego setu, może nie do końca karta po karcie, ale mamy tu omówienie przynajmniej tych pozycji, o których warto coś bliżej powiedzieć. Jest też o mechanikach, gilidiach i samym secie.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowe przewidywania Guilds of Ravnica

Co warto kupować, co utrzyma cenę, a czego lepiej się pozbyć? W tym tekście Craig Wescoe przewiduje finansowy los kart z GRN. Czytajcie z zainteresowaniem i rezerwą, którą warto mieć zawsze wtedy, gdy ktoś wam doradza cokolwiek finansowo. Chocby nawet i miał rację i był najlepszym na świecie analitykiem.

Rotacyjne priorytety jesieni 2018

Rotacja, rotacja – jest sporo kart, które warto sobie kupić. Jako inwestycja, opcja do Moderna, cokolwiek. Po prostu się teraz to opłaca. W tym tekście mamy wskazane, które to karty mają być tak atrakcyjne cenowo z rotujących dodatków.

EV Guilds of Ravnica

Jak co set SaffronOlive analizuje karty z najnowszego dodatku pod kątem opłacalności zakupu całego boxa. Jeśli zastanawialiście się nad zakupem, tu będziecie mieli odpowiedź na pytanie, czy warto.

Co wyhaczyć na pre

W tym tekście mamy zestaw konkretnych typów odnośnie kart, w które warto zainwestować w najbliższym czasie, bo cenowo nie są jakieś wysokie lub są dobrą spekulacją. Jak zwykle – z ostrożnością należy do tego podchodzić, ale jest tu też sporo cennych uwag, które można brać w ciemno.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Assassin’s Trophy (Guilds of Ravnica)
  3. Back to Basics (Urza’s Saga)
  4. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  5. Walking Ballista (Aether Revolt)
  1. Assassin’s Trophy (Guilds of Ravnica)
  2. Gaddock Teeg (Lorwyn)
  3. Doom Whisperer (Guilds of Ravnica)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Walking Ballista (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Grzegorz Kowalski drugi na World Championship 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (