Przegląd Prasy #250-251 – Arena, czyli koniec Magica… albo początek

Z przeglądu zrobił się regularny nieregularnik. Cóż, czasem tak bywa, ale nie składamy piór, ni klawiatur. Nadal zamierzamy podrzucać wam najciekawsze teksty i wieści z komentarzem – czasem bardziej celnym, czasem mniej, ale pełnym zaangażowania w rozwój polskiego community i waszą wiedzę o Magicu. A skoro już padła nazwa naszej ulubionej karcianki, to od razu przejdźmy do głównych tematów ostatnich dwóch tygodni – to Arena, esport magicowy i zmiany w systemie pro-grania. Zmiany są na tyle duże, że w jednych wywołały totalne zniechęcenie Magiciem, a w innych wręcz przeciwnie – nadzieje na jego rozwój. Jak będzie? Zobaczymy. Ale jeśli kiedykolwiek głosy o końcu Magica były na miejscu, to właśnie teraz. Dla niektórych przynajmniej. Jak nas jednak uczy Golgari – każdy koniec może zarazem być początkiem.

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu. To już ponad 250 tygodni wspólnego eksplorowania magicowych internetów.

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Liverpool

Meksykańskie trio – Dagoberto Silva, Marcelino Freeman i Daniel Becerra – które zagra w Barcelonie na WMC zapewniło sobie wygraną w Liverpoolu, pokonując przeciwników, na których trafili pośród 504 drużyn w Day 1 i 67 w Day2. Grano Team Unified Modern. Pojawiło się też trochę Polaków, bo Liverpool blisko, ale najważniejsze co cieszyć nas może, to forma kanistra, który wraz z kolegami – Choca i Molle – zajął 6 miejsce. Tu znajdziecie decklisty z wynikiem 8-0, a tu te z Top 4.

Foto ze strony Wizardów i gracze z 8-0 w Day 1

Grand Prix Portland

W Portland grano z kolei zwykłego Moderna. Wśród 1765 graczy zwycięzcą okazała się Tyler Putnam, który grał Grixis Death’s Shadow, pokonując wszystkich w Top 8. Furorę robiły też ponoć Bant Spirity i Izzet Phoenixy w meta, ale topka raczej zdywersyfikowana. Znalazło się w niej 2 Izzet Phoenix, Grixis Death’s Shadow, Storm, BG Midrange, UB Control, Abzan Evolution, Elves. Top 9-16 możecie z kolei zobaczyć tutaj.

Grand Prix Shizouka – Legacy

Grand Prix Shizouka składało się z dwóch części – pierwsza poświęcona była Legacy, a druga Standardowi. Spośród 1429 graczy najlepszym okazał się Teruya Kakumae, który grał Eldrazi Stompą. Decki z Top 8 są tutaj. Tu znajdziecie z kolei decki z Top 9-16.

Grand Prix Shizouka – Standard

W części standardowej wzięło udział 1960 graczy. Najlepszy z nich okazał się Atsushi Nakashima, pilotujący Golgari Midrange. Decki z miejsc 9-16 są tutaj, a tutaj z Top 8.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Zmiany w Pro Play – Magic wchodzi w esporty

Na targach czy tam innej konwencji Wizardzi ogłosili ogromne zmiany jeśli chodzi o przyszłość Magica. Wszystko to w dużej mierze związane z wejściem Wizardów w esport. Z tej okazji Czarodzieje zainwestują w przyszłym roku w sumie 10 milonów dolarów w nagrodach, co ma być zwiększeniem tej wartości dwukrotnie w stosunku do roku 2018.  Ta kasa zostanie rozdzielona między Magic Pro League z 32 graczami, Myrhic Championships – czyli dawne Pro Toury, milion dolarów trafi z kolei do MTG Arena Mythic Invitational, a także do rozdysponowania między partnerów Wizardów, zwłaszcza w kontekście eventów Areny i zwykłego papierowego Magica. Tu warto dodać, że dwa ogłoszone Pro Toury, Dallas i Sydney. Żeby były pieniążki na to wszystko, Wizardzi rezygnują z World Magic Cup, Nationalsów i Team Series. Ponadto, zapowiedziano zmiany w Hall of Fame

Warto też pewnie zajrzeć do tekstu Czy Magic to już e-Sport.

Artyści i bojkot na MagicFestach

W tekście Mike’a Linnemanna pojawiło się info o bojkocie MagicFestów przez artystów. Lista nazwisk, które tak podchodzą do temat, rośnie, a wszystko przez pieniądze, które nie pokrywają kosztów i nie są opłacalne dla artystów. W redditowym “Ask Me Anything” na /r/MagicTCG pojawiło się pytanie o bojkot. Odpowiedź na razie nie wróży zmian, więc możliwe, że oewnych artystów długo nie zobaczymy na MagicFestach, jeśli w ogóle.

Pełen spoiler Ultimate Masters

No i jest. Ultimate Masters sprzedaje się jak świeże bułeczki, a przynajmniej takie sprawia wrażenie. Wszedł także na salony MTGO i póki co robi dobre wrażenie. Przy okazji warto podkreślić, że nadchodzi GP Praga, na którym będziemy mieli okazję trochę pograć w ten dodatek. Warto też przypomnieć, że mało czasu a chętnych wielu i miejsc coraz mniej. Na Grand Prix Praga zapisało się co najmniej 1350 osób. Mieliśmy też okazję poznać wytyczne do nowych obrazków z Ultimate Masters. Zaprezentowano także tokeny z tego setu. No i oczywiście mieliśmy też Release Notes Ultimate Masters.

Pierwszy rozdział Magicowej książki i rozmowa z Brandonem Sandersonem

Brandon Sanderson rozmawia z przedstawicielem io9, takiego serwisu, a wszystko z okazji wydania powieści przedstawiającej magicową fabułę. Z tej okazji mamy krótka rozmowę i możliwość przeczytania pierwszego rozdziału tej historii.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to formatu turnieju głównego.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Zrozumieć najzdrowszy standard w ostatnim czasie

Kolejny artykuł prosto od Grzegorza Kowalskiego – tym razem o tym, że w sumie standard nie jest teraz aż taki zły. Wbrew temu, co widzieliśmy kilka miesięcy temu w czasach, gdy Hazorety i Chandry wesoło brykały po stołach, nawet Mono Red nie jest nudny i może mieć wiele interakcji. Ewentualnie zagrać całą bibliotekę (za pomocą trzech Steam-kinów i Frenzy, z drobną pomocą Risk Factor, aby odsysać lądy z czuba) i przegrać na Golgari Midrange z flipniętym Arguelem, poprzez wydeckowanie, tak jak ja na jednym z side eventów na GP Warsaw /Michał.

Przewodnik po GB Midrange

GB Midrange to deck, który wielu osobom sprawia dużo przyjemności, a że jest to aktualnie topowa konstrukcja, warto o niej pisać. Ponadto, mimo że wyjście Ravniki już dawno za nami, to do tej pory nie znaleziono optymalnego spisu. Tu mamy całkiem rozbudowany przewodnik po talii, wraz z sideboardowaniem się. Jak na przewodniki – niezły tekst. Podobny materiał, ale z większym naciskiem na prezentację różnych wersji decków napisał Gabriel Nassif.

Hybrydowa kontrola i zrozumienie Niv-Mizzeta

Kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów – mieliśmy wróżki i Cryptic Commandy w standardzie, nie to co teraz. Obecnie musimy rzucać ogromnego smoka za 6 many i liczyć, że przeżyje. Oczywiście, jest on poparty Teferim, dużą ilością removalu i gdzieniegdzie kontrami. Jak Hybrydowa kontrola w obecnym standardzie będzie sobie radziła? Czy dorówna tej, którą mieliśmy okazję oglądać lata temu? Sullivanowi nieźle idzie. Na tyle dobrze, że z tygodnia na tydzień praktycznie zamknął się w tym temacie. Można to też skonfrontować z tym, co na temat Jeskai Controli pisze Dylan Hand dla SCG.

Najnowsze techy z MOCSów

Które z wyborów w ostatnich Mocsach były najbardziej nietypowe i sprawdziły się? Których kart doczekaliśmy się powrotu? Sprawdźcie w artykule Adama Yurchicka, wraz z decklistami.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Najszybsze decki w Modernie i jak je pokonać

Modern to dość szybki format – dominują w nim linearne, mało interaktywne decki, których zadaniem jest skutecznie realizować swój plan na grę i przekuć go w pozbawienie życia przeciwnika. Brzmi świetnie, jednak w praktyce może to wyglądać różnie, ze względu na ilość dostępnego hejtu w puli kart, którego od ósmej edycji Wizardzi nie żałowali.

Przewodnik po KCI

Oto przewodnik po latarni… ops, pardon, już nie po latarni. Ale tak czy siak, to must see, jako że autorem jest Kanister. I to w zasadzie niech będzie wystarczająca zachęta. Jak nie jest, to i tak nie ma dla was nadziei.

Modernowa banlista – czy to czas uwolnić bestie?

Modern ostatnimi czasy prezentuje bardzo szeroki metagame – patrząc po deckach które zrobiły 5-0 widać tendencję do tego, że nie tylko topowe decki potrafią coś ugrać. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście potrzebujemy ingerencji w banlistę? Ot, kolejny tekst o tym co odbanować, a co nie. I nie jedyny, co widać na przykładzie artykułu Shaheena Sooraniego.

Jak Mission Briefing poprawiło modernowego UB Milla?

Modernowe mill decki zawsze były konstrukcjami, które wzbudzały zainteresowanie nowych i niekoniecznie doświadczonych graczy – po co zabijać za pomocą punktów życia, skoro można przeciwnika pozbawić biblioteki? Niestety, późniejsze spotkania z innymi konstukcjami szybko to weryfikowały, nawet na poziomie FNMów. Co w tej materii zmieniło Mission Briefing? Ponoć wiele.

Wśród zwycięzców z Bant Spiritami

Brand new tribal znów w natarciu, tym razem zdołał ugrać RPTQ Chicago. Kierowca decku, Kyle Boggemes, w artykule opisuje przeżycia swoje i znajomych a ponadto funduje szeroki wachlarz porad a propo gry tą konstrukcją. Enjoy! No a oczywiście warto temat uzupełnić o materiał z Hareruya.

Hollow One w Modernie

Według Mtgtop8.com mamy w ciągu ostatnich 3 miesięcy 22 konstrukcje, które wyznają RNGeusa – takiego Jezusa, tylko że randomowości w karciankach. Jednym z nich jest Martin Juza, który osiągnął solidny wynik (14-0!) na GP w Atlancie. Postanowił podzielić się z nami swoim zdaniem na temat tej konstrukcji i opinią na temat linearności planów gry niektórych konstrukcji. A przy okazji także tekst Petera Warda z Hareruya, również o Hollow Onie.

Ekskluzywny rzut oka na decklisty RPTQ w Chicago

Ten materiał to w sumie ciekawostka, ale zawierająca trochę danych odnośnie meta zza Wielkiej Wody, a także decków i archetypów, które w tym jednym RPTQ okazały się najsilniejsze.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Praktyka z Ultimate Sealed

W UMA jak w każdym masters secie, pod kątem limited, nie ma co się doszukiwać szybkiej możliwości na zamknięcie gry. Należy szukać i kombinować – silne strategie, instantowa reanimacja i tutory to coś, czego powinien spróbować każdy w Sealdzie i drafcie (a draftuje się naprawdę świetnie). I o tym ten tekst. A do tego możemy dorzucić jeszcze primer Ultimate Masters od Limited Resources oraz – być może przede wszystkim – pick ordery Ultimate Masters od Franka Karstena. No i jeszcze tekst o właściwym sposobie draftowania Ultimate Masters.

20 interakcji w UMA, których nie chcecie pominąć

Przygotowując się do męczenia limited z UMA, warto zwrócić uwagę na synergie, które łatwo mogą umknąć w trakcie składania decku. Co więcej, jak sama nazwa artykułu mówi, nie chcemy, aby nam umknęły, ze względu na to, że dają zdecydowany advantage.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: przygotowania do GP Shizouka

Czas przygotować się na GP Shizouka! Co prawda jest to aż w Japonii, jednak perspektywa odwiedzenia stolicy japońskich kreskówek i rozegranie tam eventu w Legacy wygląda kusząco… i o ile wybraliście się, to wam zazdrościmy. A jak nie pojechaliście, to możecie zobaczyć ten tekst, w którym Sean Brown pisze o tym, jak meta formatu wygląda przed eventem.

Vintage 101 – najlepsi złodzieje

Tak jak Modern, Legacy, Standard i EDH, tak i również Vintage ma swoje Tribalowe decki (o dziwo, nie jest to Mindslaver-Blighsteel Tribal). Grixis Thieves to deczywo wbijające nóż w plecy massive draw spellom, takim jak Ancestral Recall bądź Wheel of Fortune. Czego chcieć więcej, jak nie kart w karciance?

Vintage 101 – obrona przed mroczną sztuką

Gdybyście nie mieli jeszcze dość decków opartych o grób, wrzucających przerośnięte kreatury w pierwszych turach gry, to warto zwrócić uwagę na to, jak radzić sobie z Dredgem w Vintage.

Tipsy i tricki w grze Legacy Dredgem

Zaraz po swoim primerowym artykule na temat Legacy Dredge, Andreas Reling, funduje nam garść zaawansowanych wskazówek w kontekście gry tym deczywem. Czy w tym formacie to też jest słaby deck?

Pojechać na Pro Tour dzięki Vintage

Jak powszechnie wiadomo, przez Modo (już i jeszcze) można zakwalifikować się dzięki Vintage – formatowi granemu przez dinozaury i przedwieczne istoty. Marc Tobiasch wprowadza nas w świat swojego ulubionego formatu i rozwiewa mity związane między innymi z tym, że większość gier w Vintage kończy się w pierwszej turze.

UW Stoneblade w Legacy

UW Stoneblade to popularny archetyp w Legacy – oferuje solidny package sztuczek związanych ze Stoneforge Mistykiem i kilka możliwych planów na grę, w zależności od tego, jak potoczy się sytuacja w stole. Paulo opisuje kilka ogólnych matchupów oraz prezentuje warte uwagi decklisty.

Korzystanie z Cabal Therapy

Cabal Therapy to tricky karta – może wyjąć najbardziej nieprzyjemną rzecz z ręki przeciwnika, może sprawdzić, czy przeciwnik ma akurat konkretną kartę na ręku, bądź nie trafić i być po prostu martwym spellem. Zawsze wychodzimy jednak z informacją i drugą szansą – w końcu mamy Flashback. A ten tekst pokaże nam jak w praktyce terapię wykorzystywać.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przyszłość

Sheldon Menery daje nam poczytać trochę o filozofii Rules Community w kontekście potencjalnych zagrożeń dla Commandera. Wychodzi z tego fajna i ciekawa rozprawka.

Toolbox – pokonać przeciwników… proporcem

EDH jak powszechnie wiadomo nie zawodzi – wejdzie tam absolutnie wszystko, czym nie gramy w innych formatach. Tym razem czas na Vanquisher’s Banner – ręcznik kuchenny na kiju, co dobiera karty, a dokładniej dedykowany Tribalowym deckom, mający świetną interakcję z kontrami (w końcu i tak dobierzemy kartę), pompujący krity ręcznik kuchenny na kiju – bohater, którego nie oczekiwaliśmy, ale potrzebowaliśmy.

Gdzie powinniście grać commanderowymi kartami, którymi nie powinniście grać

Rachel Agnes, znana również jako Baetog, odpowiedziała na cieszący się dużym zainteresowaniem artykuł – Karty, którymi nie powinniśmy grać w EDH. Zabrała się do tematu od innej beczki – mianowicie, gdzie powinniśmy nimi grać. Jej podejście jest zdecydowanie okej i koresponduje z myślą przewodnią artykułu, do którego się odnosiła. Przechodząc do meritum, jeśli mamy grać wrednymi kartami, to przynajmniej niech mają one sens w naszej konstrukcji.

10 przykazań budżetowego budowania decków

Twój portfel patrzy na ciebie z ukosa, gdy planujesz złożyć kolejny deck do EDH? Pomyśl, czy gromadzenie kolejnych kart nie jest dla niego nożem w plecy (w sumie to czy portfele mają plecy?) i zastanów się, jak pogodzić wasze interesy. Drodzy czytelnicy, przed wami 10 zasad budżetowego budowania decku.

W poszukiwaniu wiedzy – przedstawienie się

Jak wygląda różnica pomiędzy najbardziej granymi kartami, a kartami które robią najlepszą robotę? O ile zmniejszymy swoją szansę na zwycięstwo gdy w naszym stole w ciągu pierwszych trzech tur pojawi się Sol Ring lub Mana Crypt? Jeżeli macie ambicje na pracę w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz kręci was EDH to jest to zdecydowanie artykuł dla was.

Ciekawe decki:

 

ARENA

MTG Arena zabija Magic Online

Co właściwie sprawia, że na Mtgo jest coraz mniej graczy? Rzetelna analiza Floriana Kocha zapewnia spojrzenie na ten temat z wielu perspektyw – nie tylko wyjścia MTG Arena, ale też poszczególnych zmian w strukturze nagród na Mtgo. Co więcej, wiele osób się zgodzi z tym, że w momencie gdy stoimy przed perspektywą zrobienia soczystego, często niedziałającego brew decku, lepiej wykorzystać program, w którym zwyczajnie nie wtopimy pieniędzy.

Nie byłem przekonany do Areny, a teraz nie mogę przestać w nią grać

Auto-passer, auto-tapper, auto-cokolwiek, auto-Magic? Czy zautomatyzowanie Areny nie zabije tego topornego Medżikowego ducha? Do tej pory z różnych zakamarków internetu dochodzi wiele opinii na temat MTG Areny. Do tej pory przeważają te o pozytywnym wydźwięku. Tu mamy tego przykład. Oczywiście, mogą się pojawić głosy, że Arena tu promowana to właśnie to – promocja, a nie rzeczywisty entuzjazm. Mike Sigrist napisał wszak tekst, w którym chwali ten program. I to mimo tego, że Arena mu się wcześniej nie podobała. Cóż, trzeba zostawić sprawę waszej opinii i sile jego argumentów. Sami więc oceńcie, czy się z autorem zgadzacie, czy nie.

Jak z Areny wycisnąć jak najwięcej?

Wbrew pozorom na Arenie też trzeba się umieć zakręcić za kartami – ekonomia tego programu również jest niejasna dla wielu graczy, przede wszystkim w kontekście jak grać, aby nałapać ich najwięcej. Największym problemem nieporozumień pozostaje chyba Vault.

Ciekawe decki:

PAUPER

Ultimate Masters Paupera

Co UMA zmieni w Pauperze? Oficjalnie dostaliśmy multum białej reanimacji, landowego Force of Willa, czarne tokeny i masę różnych innych, mniej lub bardziej, playable rzeczy. Problemem może być to, że Foil sprawi, że Skred Delver ponownie zyska na sile, a to może oznaczać pewne zmiany w Banned and Restricted list. Jako uzupełnienie tego materiału, tudzież inne spojrzenie na problem, mamy materiał Idąc Ultimate w Pauperze.

Przewodnik po Pauperze z Ultimate Masters

Jak dużo decków skorzysta na UMA? Które z nich przejdą do lamusa i grę zobaczą z poziomu klaserów? Kolejny tekst, który pokazuje jak UMA znowu miesza w ulubionym formacie miłośników commonów.

Od Paupera do Prosa

Pauper daje możliwości na stanie się Pro graczem – do niedawna format pozostawał w dość niekompetytywnym wymiarze, jednak powoli się to zmienia. Za pomocą Paupera będzie można dostać się na Pro Tour. Jak taka droga będzie wyglądać?

Duże, złe pauperowe bogle

UMA przyniosło sporo reprintów, które ponownie obniżą cenę niektórych konstrukcji. Między innymi reprinthammerem dostał Slippery Bogle, czyli dziwny żabopodobny twór, którego nazwą ochrzczony został też pewien deck – Bogle. Słyszeliście o nim może?

Ciekawe decki:

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Po Grand Prix Warsaw

Po Grand Prix Warszawa mieliśmy kilka tekstów, które chwaliły lub pokazywały co ciekawsze informacje związane z Grand Prix Warszawa. Zbiorczo tu je przedstawiamy.

List otwarty do Gerry’ego T, Cedrica Phillipsa i całego Pro community

Jak w dobie internetu przekazać najłatwiej informacje? Za pomocą SMSa? Rozmowy telefonicznej? Może zwyczajnie napisać na Fejsie? Niestety, nie chodzi tutaj o łatwość, a przynajmniej tym razem, tylko o skuteczność – z takim zamysłem został napisany ten list otwarty. A że to tekst mocno powiązany z ostatnimi zmianami w Pro Play – aczkolwiek napisany jeszcze przed nimi – to zostawiamy wam do oceny i lektury, a także zachęcamy do tego, bo pokazuje jak Wizardzi ewoluowali jeśli chodzi o podejście do prosów.

Co Magic i brazylijskie Jiu-Jitsu mają ze sobą wspólnego?

Powstała niezliczona ilość artykułów na temat tego, jak aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na jakość naszej gry – tym razem Raphael Levy wychodzi wraz z wideo, na którym pokazuje coś, co pomaga jemu i odnosi to do medżika. Chodzi o brazylijskie ju-jitsu. A że przy okazji mamy akcenty polsko-togowe, to tym bardziej w to kliknijcie i oglądnijcie.

Alpha Lotus jest więcej wart niż pluton – i inne magicowe ciekawostki

Wszyscy kochamy ciekawostki, a niektórzy z nas kochają również pieniądze. Oczywiście, możemy dodać dwa do dwóch, dzięki czemu powstaje nam zbiór ciekawostek na temat tego, jak rozkłada się wartość naszych kartoników.

Wywiad z producentem podróbek

Jak wygląda sprawa podróbek z perspektywy ich producenta? Hiper ciekawy artykuł, wraz z wywiadem, ukazał się na portalu Hipsters of the Coast.

Flavorowe klejnoty Ultimate Masters

Wiadomo, flavor jest ważnym elementem Magic: the Gathering. Gdyby nie to, sędziowską promkę Elesh Norn postrzegalibyśmy jedynie jako Elesh Norn z dużą ilością śmiesznych znaczków. Tym razem, możemy zaciągnąć informacji na temat flavorowych smaczków z UMA. I jest o czym czytać i co oglądać.

Doceń arty – Drew Tucker

Ołtarzyk w formie pisemnej wystawiony Drewowi Tuckerowi – artyście, który na przestrzeni lat wykonał sporo artów do naszej ulubionej karcianki i jako pierwszy artysta zawarł na karcie tyłek.

Mirror Gallery – Firefox Oak

Hipsters of the Coast też ruszyło ku przypominaniu o osobach, które odcisnęły ogromne piętno w MTG, a nawet bezpośrednio na nich – w ich górnej połowie. Tym razem, chodzi o Dave’a Kendalla, twórcę takich kart jak Skullcrack lub Blackcleave Cliffs, które na codzień mamy okazję widzieć w modernie. No i jak tytułowy Firefox Oak.

Ultimate Masters i przyszłość nierotujących formatów

Garść przemyśleń dotycząca formatów nierotujących i kart do nich printowanych – dużo na temat UMA oraz tego, że byłby to świetny prezent na święta. I see, what you did there, MCM.

Znaczenie drużyn

Ash z Pokemonów tworzył drużynę. Gatewatch to drużyna. Załoga Weatherlight to drużyna. Red Socks to też drużyna. Team Fortress to nie drużyna, ale ma drużynę w nazwie. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Drużyna to ważny element nie tylko popkultury, ale również i naszego funkcjonowania w społeczeństwie – w szczególności, gdy event, na który się wybieramy jest przeznaczony dla drużyn. Martin Dang w temacie Medżika i drużyn chciałby powiedzieć kilka słów, które przekazuje nam za pomocą tego artykułu.

Przezwyciężyć ograniczające przesądy

Ktoś kiedyś coś powiedział na temat krzywdzących stereotypów. Jak się to odnosi bezpośrednio do kart? Otóż są one niekiedy pierwszym krokiem do zrobienia z rundy festiwalu machania kilofem w Wieliczce. A nie o to chodzi. Chodzi o to, by podejść do sprawy na spokojnie, by się tak nie przejmować i by skończyć z przyjmowaniem zbyt dużych ilości soli. Jak to zrobić? O tym pisze Will Jonathan.

Jak Wizardzi skasowali pewnego LGS-a

Nietypowa sytuacja sklepu z Chin na Reddicie – oskarżeni o sprzedawanie produktów naruszających własność intelektualną WotC zostali usunięci z programu WPN. Jak wygląda background tej historii? Zapoznajcie się sami. Temat odrobinę wykracza poza samego Magica, dotykając polityki, realiów 'szarych rynków’, a do tego jest tu nuta hipokryzji.

Utrzymać priorytety

Jak poradzić sobie z grą i tym, że dorosłe życie depcze nam po piętach? Jak wyciągać nadal radość i rzeczywiście uczestniczyć w grze competitive? Hugh Kramer na własnym przykładzie obrazuje pewną rzeczywistość i jak to wszystko wygląda po bitych 10 latach gry.

Jak grać w karciankę Eternal dla Magicowców

Każde z nas zdaje sobie doskonale sprawę, że MtG jest głównym prekursorem karciankowych trendów – tym razem na portalu Channel Fireball jesteśmy świadkami bardzo nietypowej reklamy, mianowicie zupełnie innej karcianki. Dlaczego mielibyśmy w nią grać? Przekonajcie się sami.

:g: Finanse :g:

Ostateczny przewodnik po Ultimate Masters

Jak większość ostatnich tekstów Jima Casale’a jest dość zdawkowa, tak ten mu wyszedł dość rozbudowany. W środku znajdziemy sporo informacji do rozważenia w kontekście opłacalności zakupu Ultimate Masters.

Jak bardzo Ultimate Masters pomaga Modernowym cenom?

SaffronOlive analizuje wpływ Ultimate Masters na modernowe ceny. Wnioski są ciekawe i z pewnością przydadzą się każdemu, kto by się chciał wkupić w format.

Wszystko co się świeci to srebro

Interesujący tekst dla inwestujących w commanderowe staple. Materiał zwraca uwagę na kwestię zapotrzebowania graczy na niektóre karty, co ma przełożenie na ich cenę i pozycję w deckach. Jest też kontekstu UMA.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  2. Legion’s Landing (Ixalan)
  3. History of Benalia (Dominaria)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Carnage Tyrant (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl