Przegląd Prasy #261 – emergency ban Nexus of Fate na Arenie Bo1

Nexus of Fate zbanowane… na Arenie. I to tylko w Bo1. I to w formie emergency bana. Wizardzi strasznie sobie i nam komplikują sytuację. A to przełożone eventy, a to pre w czasie GP, a to właśnie banan dla karciochy w jednym tylko formacie do tego online. Poza tym żeby rozwiązać problem z wysokim MSRP Wizardzi zamiast je obniżyć… zlikwidowali MSRP. Był problem? Nie ma problemu.

Tekstowo też jakoś niezaspecjalnie w tym tygodniu. Prosi już pewnie szykują się na Pro Tou… ops, pardon, Mythic Championship I. Zobaczymy jak to wyjdzie i czy pojawią się jakieś ciekawe techy. Zapowiada się interesujący weekend. A na razie zapraszamy do lektury.

PU Wieści z Psychatoga PU

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Boks zostanie rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

B Relacje z turniejów B

 

MagicFest Strasbourg

Yves Sele wygrał w Strasburgu. Pojawiło się tam 1616 graczy, a wśród nich na pewno byli jacyś Polacy. Wspomnimy o jednym, bo na 44 znalazł się Paweł Bujanowicz i tym samym trafił do Pro Players Clubu w brązie, a także o drugim, bo zaraz za Pawłem znalazł się Karol Nosowicz. Gratulujemy dobrych wyników. Grano limited RNA.

MagicFest Memphis

Zagrało 998 graczy, wśród których najlepszy okazał się Jody Keith. Grano Standard. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. Jak chcecie analizy, to na facebooku zapewnia ją MGGG. Warto rzucić okiem.

Paprykarz Open – 8 edycja

Ósma edycja Paprykarza za nami, a na Facebooku pojawiło się słowo podsumowania od organizatora. Są tam także linki do zdjęć i video. Jeśli się zastanawialiście, czy warto przejechać całą Polskę, a czasem pół Polski, gdy Paprykarze witają gdzieś bliżej centrum, to zajrzyjcie do tych materiałów i sprawdźcie sami.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Emergency Ban Nexus of Fate

Nexus of Fate to ciężki temat – ciężka do pozbycia się karta, która jest w stanie w nieskończoność się zapętlić. Ale jak widać pozbyć się jej dało, Dlaczego nie zobaczymy już jej w Bo1? Z odpowiedzią przychodzą Wizardzi. I to całkiem rozbudowaną jak na nich odpowiedzią. Dla jasności – Nexus of Fate zostało zbanowane tylko na Arenie i tylko w Bo1. A tu reakcja Jima Davisa na tę kwestię.

Nie będzie już więcej MSRP

Wizardzi ogłosili, że rezygnują z podawania MSRP, czyli sugerowanej ceny produktu. Sugerowana cena produktów znika – teraz w zależności od kraju, w którym się znajdziemy będziemy mogli otrzymać je w bardziej “swojskich” cenach. To sklepy będą decydować jaka ona będzie. Jak sądzicie, na plus, czy na minus? Tu dyskusja na ten temat na reddicie.

Sprzedaż War of the Spark i pre w UK

Ludzie się delikatnie mówiąc wnerwili i Wizardzi to usłyszeli. W związku z tym umożliwili sprzedaż – testowo – War of the Spark już od chwili prerelease’ów na terenie UE. Czyli de facto znika idea pre jako takiego. Jest releasee. Ponadto, sklepy w UK mogą dzień wcześniej zorganizować pre, aby nie kolidowało z Grand Prix aż tak bardzo i by sklepy mogły robić profit. Dyskusje na ten temat tutaj i tutaj.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Top 5 decków w T2

Najlepsze decki w standardzie według Briana w BO3 (bo oczywiście znajdziemy tam Nexus of Fate, o którym było ostatnio głośno). Jak bardzo różnią się od tego, co widzimy na co dzień?

Przewodnik po Nexus of Gates

Umarł Nexus, niech żyje Nexus. Do naszej ulubionej niebieskiej karty, dochodzą jeszcze okołobramowe wariacje decku. Nawiązując do wspaniałych bram na blokowiskach, możemy niedługo się spotkać z sytuacją, że znajdą się śmiałkowie chętni do przynexuszenia i wyexileowania czyjegoś portfela.

Przewodnik po Sultai Climb

Sultai Climb to konstrukcja, którą już od jakiegoś czasu mamy przyjemność oglądać w mecie. Składa się z elfów, Krasisów, kart i wtop z Nexus of Fate w pierwszej grze, a przedstwia go nam Luis Salvatto.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Rozmyślania o Arenie – hity i kity

Arena nie jest idealna. MTGO nie jest idealne. Papierowy Medżik nie jest idealny. Ogółem, to mało rzeczy jest idealnych. W sumie, to tylko Snapcaster Mage jest idealny. Które aspekty Areny są trafieniem w dziesiątkę, a które totalnym pudłem? Na to pytanie odpowiedzi szuka autor tekstu. Bo może Arena nie jest idealna, ale ma swoje plusy i minusy.

 

MODERN

Nowe modernowe meta

Izzet Phoenix, Amulet Titan, Burn – modern ewoluuje w zawrotnym tempie. Mamy hiper zdywersyfikowany format, w którym szansę mają topowe konstrukcje, takie jak Humany oraz totalnie rouge decki, takie jak UW/UR Tury. Seth Manfield nam tu omawia temat pod kątem meta.

Nowe modernowe decki i techy

Modern się zmienia. Miały na to wpływ dwa ostatnie duże wydarzenia – nowy dodatek i ban KCI. W którą stronę format zbacza i jak układa sobie dalsze życie? W tym materiale modern omawiany jest pod kątem decków i techów.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – wciąż stoję

Standstill na horyzoncie! Jeśli uważacie, że kontrolne decki powstrzymujące kontrami i removalem w modernie są męczące, to co powiecie na to, że najbliższy rzucony przez was spell da przeciwnikowi trzy karty?

 

COMMANDER

Kącik przegranych – Reyhan, Last of the Abzan

Problem Reyhana nie leży jedynie w grywalności i tym, że są lepsze wybory niż on. Wzbudził on hiper małe zainteresowanie, ponieważ Atraxa skutecznie przyćmiła jego potencjał, a jak wiadomo – mniej decklist w internecie przekłada się na to, że ludzie nawet niekiedy nie zostają przez generała zainspirowani. Mason Brantley postanowił przeciwstawić się tej przykrej tendencji.

Ukryte klejnoty wśród dawno zapomnianych landów

Samochód bez kół nie pojedzie, tak samo deck bez landów grał nie będzie. W naszej ulubionej karciance mamy ten plus, że 20-letnie koła potrafią zdecydowanie lepiej działać, niż te świeżo przywiezione z drukarni.

Pokaż mi swoje kolory, cz.1 – monokolorowi generałowie

Nie macie ochoty na wydawanie ogromnych sum na Duale, fetche i rzeczy, które mają sprawić, że wasz deck do EDH nie będzie miał problemów z maną? Zatem zbudujcie monokolorowy deck – Robert Giel prezentuje solidną bazę generałów, posegregowaną według koloru. Ponadto, dostarcza on również informacji na temat tego, co dany kolor ma nam do zaoferowania i z czym ma problemy.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Za Paupergandą

Mały wywiad powracającego Davida Wrighta z jednym z najbardziej rozpoznawalnych twarzy paupera, czyli Deluxeicoffem. Trochę o formacie, trochę o samym wywiadowanym oraz tym czym się zajmuje.

Ciekawe decki:

 

INNE

Co budujesz?

To tekst o deckbuildingu – czyli czymś co każdy z nas, siedząc w Magicu, robi. Craig Wescoe bliżej przygląda się tematowi, aby… potem pożegnać się z nami. Bo jest tu też chwila refleksji o tym co pozamagicowe, a to właśnie tym pozamagicowym rzeczom Wescoe się teraz chce zająć.

Człowiek z aparatem

Ten tekst to należny hołd fotografowi Wizardów, Craigowi Gibsonowi, który został niedawno zwolniony, a robił dla nich zdjęcia na Pro Tourach itp przez ostatnie lata. Jest tu trochę o tym kim on był, co robił, czym się zajmował. Są też jego fotki. I tylko szkoda, że taki materiał nie pojawia się na oficjalnej stronie Wizardów.

Stan Programu

Jahn jak zwykle daje nam trochę njusów, a zaraz potem opisuje swoje wypalenie oraz podejście do MTG Areny. Długi tekst,  który zarezonuje pewnie z niejednym z nas. Ponadto, decki i ceny. W tych pierwszych Mono Blue Aggro w T2, Rock w Modernie, Land w Legacy i Lavinia Aggro w Vintage.

 

G Finanse G

 

Pod wpływem teasera War of the Spark część starych kart, które pewnie będą działać z walkerami, poszła w górę finansowo. Taki The Chain Veil na przykład.  Albo Oathy i oczywiście Doubling Season. W Modernie Kanister zrobił 5-0 nową wersją KCI bez KCI i wywindował cenę Semblance Anvil. Ponadto, cenowo w górę się też pnie Pteramander, który w wielu formatach sobie zaczyna całkiem nieźle poczynać.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
 2. Semblance Anvil (Scars of Mirrodin)
 3. Azusa, Lost but Seeking (Champions of Kamigawa)
 4. Pteramander (Ravnica Allegiance)
 5. Tolaria West (Future Sight)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

nexus of fate bo1 banned

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze