Przegląd Prasy #267 – Kanister w finale Mythic Invitational

Tak niewiele zabrakło. Piotr Głogowski zakończył Mythic Invitational na drugim miejscu, zgarniając 125k dolarów. Turniej wygrał Andrea Mengucci, który w Top 4 – niestety – w dwóch rundach w półfinale i finale wygrał z Polakiem. Event miał specyficzny charakter. Drabinka uwzględniała podwójną eliminację, a nie klasyczne single elimination, a do tego rozgrywany był na Arenie w dość losowym Duo Standardzie. Przy okazji nie brakowało emocji, Magic bił rekordy oglądalności, a my zobaczyliśmy nowe karty z War of the Spark. To było prawdziwe magicowe święto.

Ale nie samymi turniejami magicowiec żyje. Było też trochę ciekawych artykułów. Pojawiły się też ciekawe wieści, także jeśli chodzi o zapowiedzi turniejów, więc warto dziś przegląd przeglądać. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Mythic Invitational

Mythic Invitational za nami. Pierwszy event tego typu wygrał Andrea Mengucci, ale nas najbardziej interesowały sukcesy Polaków. Wszyscy pewnie widzieliśmy niesamowicie emocjonujące gry Grzegorza Kowalskiego i – pewnie przede wszystkim, biorąc pod uwagę niedzielne Top 4 – Piotra Głogowskiego. Ostatecznie 'Kanister’ zajął drugie miejsce. Gratulujemy i obu Polakom życzymy dalszych sukcesów w marnowaniu czasu na kartoniki ze smokami i księżniczkami.

Top4_1_MCQ-Piotr-Głogowski

kanister w Top 4 / Wizards of the Coast

Grano Duo Standard, czyli taki dziwaczny format, w który deckami do T2 na Arenie naparzano się w Bo1 w pojedynkach najpierw z losowo dobieranymi deckami z dwóch wcześniej zgłoszonych talii, a potem z wybieraniem decków, jeśli po dwóch grach był remis. Grano do 2 zwycięstw. Dodatkowo było double elimination, czyli po przegranej gracz nie odpadał z miejsca, a miał jeszcze szansę powalczyć.

Powiedzmy sobie to od razu – turniej był wielkim sukcesem Wizardów, ale nie było idealnie. I to w zasadzie pod każdym względem. Z jednej strony coverage był bardziej interesujący, nowoczesny, przejrzysty. Z drugiej zbyt podekscytowany ton i poziom merytoryczny w niektórych miejscach dyskusyjny. Z jednej strony mieliśmy rekordy oglądalności – 125k osób na streamie Magic jeszcze nie miał i to jest wow i wielki plus dla Areny i MTG. Z drugiej czasami gry były tak szybkie a reklamy tak długie, nie mówiąc o nagrywanych streamach, czy powtarzaniu pojedynków, które dopiero co się odbyły, że nie było co oglądać. Z jednej strony Duo Standard dostarczył nam sporo emocji, zwłaszcza w Top 4, a format wymuszał rozkminianie meta – to widać było w tekstach i ładnie też wyszło w samym turnieju – przykładem Mono U wybrane przez kanistra. Z drugiej losowość momentami była straszna, a aktualny Standard momentami wyglądał nieuczciwie, gdy jeden z graczy dwoma deckami dwukrotnie dobierał 'ręki boga’ i oponent mógł tylko patrzeć ze złością. Z jednej strony podwójna eliminacja trochę tę losowość ograniczała, dawała szansę przegranym i odświeżała event. Z drugiej sztucznie wydłużało to event i powodowało gry na zasadzie 'każdy z każdym’. Kanister w finale musiał w zasadzie wyeliminować każdego przeciwnika, akurat nie udało się z Menguccim. Z jednej strony turniej z 1 mln dolarów, z drugiej zwycięzca nie grał o milion, a 'tylko’ o 250 tys. dolarów. I tak w zasadzie ze wszystkim.

Ale generalnie było fajnie i w zasadzie jedyną bardziej konkretną wtopą były wpadki jeszcze przedeventowe związane z doborem zawodników. Streamerka wyleciała za rasistowskie i homofobiczne komentarze sprzed lat. To jeszcze sporo przed eventem. Za to na dwa dni przed Mythic Invitational z szafy wyskoczył Owen Turtenwal i jego brudne sekrety. Tu jedna z dyskusji na jego temat na reddicie. Generalnie nie będziemy oceniać co, kto, jak i dlaczego, zostawiając to zainteresowanym stronom. Dla nas morał jest jeden – warto być przyzwoitym. Zawsze i wszędzie. Pamiętajcie o tym, gdy śmieszkujecie w internetach, bo ktoś 'życzliwy’ wam to potem może wyciągnąć na dwa dni przed turniejem i nie będzie, że żarty, że po pijaku, że ja nie chciałem, itp.

Warto też zajrzeć o tym, co Jim Davis pisał o Pax East, a przede wszystkim do tekstu z Goldfisha, który ładnie podsumowuje Mythic Invitational i to co tam w deckach piszczało. A na marginesie już zupełnie, Magic zawitał też do mainstreamu, bo jednak tak należy nazwać wzmiankę o Mythic Invitational na stronach TVP Sport. To taka mała jaskółka i może kiedyś magicowy e-sportowiec nie będzie tym 'niepoważnym marnowaczem czasu na kartoniki’.

Grand Prix Calgary

Wiecie, że w tym samym czasie co Mythic Invitational grano Grand Prix w Modernie na Magic Fest w Calgary? No teraz już wiecie, ale w sumie kogo to interesuje. Ech, cóż za czasów dożyliśmy, że jest GP i to w Modernie i o nim cicho. A działo się tam sporo i ciekawie, bo Topka wygląda zdrowo – trochę co innego meta, ale nie narzekajmy. Event wygrał Attila Fur z Jund Titan Breachem grającym na Faithless Lootingach.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

PAX East i spoilery

Powyżej link do spoilerów, ale najważniejsze, że w czasie Pax East pokazano nam panel, na którym ujawniono sporo informacji na temat fabuły, mechanik i nowych kart z najnowszego dodatku. Co ciekawe, tym razem to nie MaRo je prezentował. Tutaj macie ładne podsumowanie całego panelu – tego czego się dowiedzieliśmy i co na nim było. W ogóle, karty miały opowiadać historię, ale… czy to się udało? Jeśli oglądaliście panel, to sami oceńcie, chociaż możliwe, że Wizardom chodziło o cały sezon spoilerowy. Tu jeszcze macie nowe mechaniki – nowe i stare, bo wraca Proliferate. A tu możecie zobaczyć najświeższe spoilery z salwacji.

I jeszcze zobaczcie sobie paczkowanie i promo karty, bo będzie wyglądać to tak.

Trailer War of the Spark

No i jeszcze zobaczcie, jeśli jeszcze nie widzieliście, najlepszy trailer dodatku, jaki Wizardzi zaprezentowali, nawet jeśli niekoniecznie innowacyjny.

I jak wam się nie podoba, bo jest piosenka w tle, którą grał Linkin Park (z tysiąca innych powodów, bo różny gust ludzie mają i może się nie podobać przecież, tego nikomu nie odmawiamy), to sorry, ale coś jest z wami nie tak ;P

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Magic na Pyrkonie  – 26-28 kwietnia 2019

W czasie Pyrkonu zostaną – jak zwykle – zorganizowane turnieje Magica. I jest na pewno czym się zainteresować, bo będzie cały weekend grania i to w najprzeróżniejszych formatach. A propos, na Pyrkonie oprócz typowych formatów będzie okazja pograć Nostalgia Cube, czyli singlową kostkę z commonami i uncommonami praktycznie ze wszystkich setów po Legendach. Nie naraz, oczywiście – draftowanie odbywa się blokami, a brak erek oznacza większy nacisk na skilla niż dobranie bomby. Zachęcamy do odwiedzenia Pyrki, spróbowania klasycznych formatów oraz wspomnianej kostki.

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maja 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Co prawda niektórzy mogą twierdzić, że Szczecin to już nie Polska, ale pewnie są z Sosnowca i nie wyściubiają nosa poza granice miasta. Albo z Radomia. Albo z Wąchocka. No dobra, głupie żarty na bok, żadnego mieszkańca wyżej wymienionych miejscowości nie chcieliśmy urazić. Za to z radością przekazujemy wam tę wieść i liczymy na obiecane przez organizatorów turnieju 'więcej szczegółów wkrótce’. Ponoć formatem ma być standard. Będzie się działo.

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

I jeszcze jedno info turniejowe. Tym razem z warszawskie Strefy MTG. W hotelu Sangate po raz kolejny będziemy mogli pograć Magica, a okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ. Szczegóły – mamy nadzieję – wkrótce zostaną podane.

MagicFest Kraków – 12-14 lipca 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Top 8 na GP Kyoto z Sultai Midrange

Mieliśmy już przyjemność z Omega Sultaiem Piotrka Głogowskiego, jednak tym razem zobaczymy co przygotował dla nas inny członek Hareruya Team – Petr Sochurek. Ponadto, będziecie mogli poznać jego zmagania ze spisem oraz przez całe GP, ponieważ miał przyjemność rozegrać prawie całe – nie podołał dopiero w top8.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Bo1 Magic na Mythic Invitational

Mythic Invitational mieliśmy okazję oglądać niedawno, co najlepsze, z sukcesami Piotrka i Grześka. Co do decków, na evencie mogliśmy spodziewać się wiele – w końcu format nagradzał decki, które dużo zyskują w grach przed sideboardem. Seth wytypował kilka z nich i ułożył w tiery. Jeśli macie ochotę pomęczyć BO1 na arenie, to warto tu zajrzeć.

Kody na Arenę z Mythic Invitational

Gdybyście przegapili, to w czasie Mythic Invitational Wizardzi zarzucili garścią kodów, które odblokowują nam style kart, czyli te animowane 'foile’. Oto one:

  • StarterStyles
  • ParallaxPotion
  • PremiumScry
  • FoilFungus
  • ShinyGoblinPirate
  • SparkleDruid

 

MODERN

Tym razem tylko decklista.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Kolejny brokenowy deck w Legacy

Dawka decków do Legacy – co tym razem? Zobaczymy kolejne odsłony Stormofenixów, Bonusowych rund oraz dodatkowych wariacji z Punishing Fire.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Power Creep w Commanderze

Whoa. Gdy przeczytałem nagłówek obawiałem się, że artykuł będzie kolejnym nudnym gadaniem, w stylu “fast mana i drogie karty zabierają fun z grania”, jednak tak nie było. Okazuje się, że można narzekać nie tylko na te rzeczy, a nawet o nich nie wspominać, wszakże kreatury graczom kreaturami. / Michał

Podnosimy ich poziom gry w 75 proc. EDH – cz. 2

Jako, że Commander to poważny temat, to problemy z nim związane również są poważne. A jak powszechnie wiadomo, poważne problemy potrzebują skutecznych rozwiązań, o których powie wam Jason Alt, w drugiej odsłonie swojego artykułu. O czym to jest? O graniu z innymi graczami i rozwiązywaniu kłopotów, które wiążą się z pewnymi kartami czy strategiami. Dajmy na to, że oponenci grają MLD czy Staxami – jak sobie z tym radzić?

Czy Oops, all planeswalkers jest możliwe dzięki War of the Spark?

Oops, all spells jest znanym archetypem z Legacy (i troszkę z Moderna i Paupera, gdzie niestety miały mniejsze pole do popisu). Czy Commander będzie w stanie zaoferować nam pierwsze Oops, all Planeswalkers, w związku z najnowszym dodatkiem?

Ciekawe decki:

 

INNE

7 rad jak poprawić swoją grę

To porady dla początkujących, ale Arena ściąga nam nowych graczy, więc to zdecydowanie dobry moment, aby im taki tekst przedstawić. Jest tu kilka prostych, ale ważnych porad, jeśli zaczynacie i chcecie pograć w MTG w papierze.

Ravnicowe legendy – kogo można by wydrukować?

Kto ze znanych twarzy Ravniki został jeszcze do przedrukowania? Sprawdźcie sami, czy pozostała jeszcze postać, dla której warto wsiąść do Hypetrainu! Ale nie z walkerów, z Ravnicowych legend. Przy okazji mamy całkiem fajny przegląd tych stworków w poprzednich Ravnicach.

Umieranie jest łatwe

Beck Holden wraca z materiałem, który z jednej strony przewiduje, co się może zdarzyć w WAR, a z drugiej tonuje oczekiwanie jeśli chodzi o umieranie głównych postaci. Bo i owszem, umrzeć jest łatwo, ale ci nasi walkerzy są zdecydowanie ciekawsi żywi niż martwi, a dawne mroczne i posępne dni Magica są dawno za nami… tylko czy aby na pewno? Tekst traktuje o tym, czyich śmierci w War of the Spark możemy się spodziewać.

Stan Programu

Njusów wiele nie ma, ale jest za to Mythic Invitational. I są też rozważania o tym, jak kiedyś robiło się coverage. Jahn dzieli się z nami swoimi doświadczeniami w sekcji opinii. W deckach Sultai Midrange w Standardzie, Eldrazi and Taxes w Modernie, Loam wLegacy, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Porady odnośnie wysyłek

Transport kart to nie taki łatwy temat – możemy zaoszczędzić gruby hajs (który starczy na bagatela 4 buły w sklepie), lub nie ryzykować i zapewnić kupującemu względnie bezpieczną formę wysyłki. Wiele się słyszy na temat utraconych kart, straconych pieniędzy i zniszczonych marzeń. Przeczytajcie, w końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tekst niby o amerykańskich warunkach, ale naukę można wyciągnąć i w naszych realiach.

Najlepszy czas by sprzedawać to nigdy

Foilowane karty to fajna sprawa – deck się świeci, wygląda na zadbany, dopieszczony. Często jest to efektem lat poszukiwań za tymi fajnymi kartami, niekiedy natomiast po prostu zasobnego portfela. Największe kontrowersje wywołują stare foilowane karty – siódmoedycjowe z gwiazdkami, pierwsze Maski, bądź foile z Urza Legacy, ze względu na swoją niekiedy kosmiczną cenę. I ten tekst o tym właśnie jest – o foilach, m.in. o tych z siódmej edycji.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Jace, the Mind Sculptor (Worldwake)
  2. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  3. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  4. Kaya, Orzhov Usurper (Ravnica Allegiance)
  5. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 1.04.2019, Kanister w finale Mythic Invitational

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl