Przegląd Prasy #270 – pełen spoiler War of the Spark

No i jest – calutki spoiler War of the Spark. Mnóstwo walkerów, mnóstwo flavoru, klimacik, świetne mechaniki i chęć do grania pre. I to wszystko już w nadchodzący weekend, kiedy to będą pre oraz Pro Tour… znaczy tfu, Mythic w Londynie. A poza tym co się działo? No, na przykład Wizardzi opublikowali zapowiedzi trzech nowych produktów związanych z War of the Spark. Commanderowcy zachwycają się nowymi generałami. Ludzie teksty piszą i tak jakoś się to kręci.

A my dostarczamy wam kolejny przegląd. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

MagicFest Niagara Falls

Za nami Grand Prix i Magic Fest w formacie Legacy. Meta w top 8 wydaje się dość zróżnicowane i ciekawe. Decki z Top 32 w sumie też, chociaż sporo jest UW Stoneblade’ów. Wygrał Daniel Goetschel ze Stonebladem.

MagicFest Yokohama

Grano także w Japonii. W Yokohamie bawiono się jednak Modernem i pierwsze miejsce zajęło Hardened Scales Takahito Kabayashiego. Decki z Top 8 są tutaj. Mamy tu aż 3 Dredgedecki.

Relacja z GP Praga

No niestety, nie jesteśmy takie Alfy i Omegi, aby wszystko w sieci wygrzebać i czasem przeoczymy fajne materiały, takie jak na przykład ta relacja z Grand Prix Praga, na którym grane było limited Ultimate Masters. Fajny set, fajna impreza, fajny tekst – przeczytajcie, nawet jeśli spóźnione z naszej strony i już dawno event za nami, to warto.

 

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Pełen spoiler War of te Spark

Oto pełen, soczysty spoiler War of the Spark, w którym Wizardzi nam dostarczyli całą masę walkerów i przepotężnych czarów. Dawno nie było setu, który tak mocno by power levelem emanował. A już za tydzień pre połączone z Mythicowym Championshipem, czyli dawnym Pro Tourem. A tu możecie zobaczyć tokeny – w tym trzy tokeny armii zombiaków od Tomasza Jędruszka. Tu z kolei są Release Notes. Tu możecie przeczytać o zmianach, jakie War of the Spark wprowadzi na MTGO, a tu z kolei na Arenie. To głównie – na obu klientach – kwestie związane z walkerami oraz w ogóle fakt pojawienia się War of the Spark online.

A, i z ostatniej chwili – japońskie paczuszki War of the Spark będą miały alternatywne wersje obrazków wędrowców. Paskudne. Albo piękne. Zależy czy lubicie mangę i anime. Kiedy walkerzy z kosą, cebulą i w krakowskich czapkach ludowych? Jak tylko nasza kultura będzie miała taką pozycję jak ta japońska. Czyli i tak nie dożyjemy. Ale fanartów wydanych oficjalnie przez Wizardów dożyliśmy, więc nadzieję trzeba mieć.

Signature Spellbook – Gideon

Pewnie już część z was wie, że Gideon zakończył karierę walkera. W sumie nie ma się co dziwić, bo się pchał na pierwszą linię frontu. I może tak głupio, ale przy okazji jest się z czego cieszyć – bo jego śmierć stała się okazja do stworzenia klimatycznego i wypełnionego solidną zawartością produktu, w którym jest kilka naprawdę ciekawych kart ze świetnymi artami. Finansowo to naprawdę nieźle wychodzi.

Mythic Edition War of the Spark

A propos kwestii finansowych – Wizardzi ogłosili jeszcze inny produkt, który jest związany z War of the Spark. Chodzi o kolejne Mythic Edition z unikatowymi walkerami w wysokiej cenie, limitowanym nakładzie, specjalnie dla kolekcjonerów. Ciekawe, że Wizardzi w ogóle nakład podali – będzie to 12000 egzemplarzy. Limit zakupu to 2 zestawy na osobę. Ale to się rozejdzie migiem i tylko szczęściarzom uda się zestaw dorwać. A i tak trzeba mieć 250 dolców na to. Jak chcecie zapolować, o ile w ogóle poza USA się da, to bodajże 1 maja będzie to można zrobić – ale szczegóły sprawdźcie w linku.

Planeswalker Decklisty War of the Spark

I jeszcze jeden produkt związany z War of the Spark. Tym razem to spisy Planeswalker decków dla początkujących, w których dostaniemy Jace’a oraz Gideona w WB i UG kombinacjach kolorów.

Greg Weisman na DailyMTG

Wizardzi donoszą, że Greg Weisman napisał tekst, który przedstawia losy War of the Spark z innej perspektywy niż w książce i który pojawi się na stronie w Magic Story. Będzie opowiadał o bohaterce o przezwisku Rat, która wprowadzi w świat Ravnici jednego z nowych walkerów. Poza tym będą opowiadania dodatkowe także, gdy zasubskrybujecie się na pewną stronę. Szczegóły w linku. A przy okazji, całkiem fajnie fabuła War of the Spark została przedstawiona w Scenkach z Wojny.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Magic na Pyrkonie  – 26-28 kwietnia 2019

W czasie Pyrkonu zostaną – jak zwykle – zorganizowane turnieje Magica. I jest na pewno czym się zainteresować, bo będzie cały weekend grania i to w najprzeróżniejszych formatach. A propos, na Pyrkonie oprócz typowych formatów będzie okazja pograć Nostalgia Cube, czyli singlową kostkę z commonami i uncommonami praktycznie ze wszystkich setów po Legendach. Nie naraz, oczywiście – draftowanie odbywa się blokami, a brak erek oznacza większy nacisk na skilla niż dobranie bomby. Zachęcamy do odwiedzenia Pyrki, spróbowania klasycznych formatów oraz wspomnianej kostki.

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maj 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Co prawda niektórzy mogą twierdzić, że Szczecin to już nie Polska, ale pewnie są z Sosnowca i nie wyściubiają nosa poza granice miasta. Albo z Radomia. Albo z Wąchocka. No dobra, głupie żarty na bok, żadnego mieszkańca wyżej wymienionych miejscowości nie chcieliśmy urazić. Za to z radością przekazujemy wam tę wieść i liczymy na obiecane przez organizatorów turnieju 'więcej szczegółów wkrótce’. Ponoć formatem ma być standard. Będzie się działo.

A propos, pod linkiem rozpiska godzinowa tego eventu.

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

I jeszcze jedno info turniejowe. Tym razem z warszawskie Strefy MTG. W hotelu Sangate po raz kolejny będziemy mogli pograć Magica, a okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ. Szczegóły – mamy nadzieję – wkrótce zostaną podane.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Gruul Stompy – jak wykorzystywać Ghaltę

Ogółem wykorzystywanie kogoś to niefajna rzecz, w szczególności gdy ten ktoś może zginąć, bądź przyczynić się do czyjejś śmierci. Niestety, MTG to prawie 26-ścio letnia historia wykorzystywania innych, żeby kogoś zabić. Cóż, w takim świecie żyjemy i teraz w tym świecie padło na Ghaltę w GR Monsterach ze standardu.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Mental MTG na Arenie – co po Mythicu?

Przygotowanie się mentalnie do gry w magiczne kartoniki to poważna sprawa. Trzeba ustalić swój cel i przygotować się na nieustanny rozwój – opowie wam o tym Will Jonathan w trzeciej części materiałów o tym jak radzić sobie na Arenie z grą – tym razem w kontekście tego, co po uzyskaniu sukcesu jakim niewątpliwie jest ranga Mythic.

 

MODERN

Jak pokonać inne topowe decki UB Millem

UB Mill dostał kolejny zasłużony artykuł – staje przeciwko 5 deckom z największym udziałem mety w Modernie. Zaskakującą zmianą jest przeniesienie Trapsmaker’s Snare do sideboardu i aż 4 Surgical Extraction w mainie.

Przewodnik po Hardened Scales

Największy samograj Moderna również dostał swój primer, więc pakujcie kilkaset kostek i ruszajcie na podbój FNMów. Pedro poprowadzi was po świecie pełnym Ravagerów, Moxów, ale nie w tradycyjnym Affinitkowym stylu.

UW Ctrl + C/V

Każdy student przyzna, że kombinacja klawiszy Ctrl, C i V zdecydowania w studiowaniu pomaga. Co więcej, pomaga również w Medżiku – sprawdzone spisy pomagają w odniesieniu sukcesu, ponieważ często pomagają zauważyć synergie lub zawierają karty o jakich nawet nie mieliśmy pojęcia, że istnieją. Tym razem do perfekcji doprowadzany jest spis UW Kontroli. Mamy tu naprawdę fajną analizę wyników z ostatnich eventów – dla fanów statystyk w sam raz. A przy okazji Greg Orange dał nam przewodnik po decku.

Almanach dredgera, cz. 2

Kolejny artykuł na temat dredżowania, będący kontynuacją tego sprzed tygodnia. Tym razem sideboard guide. Ponadto, zapraszamy do działu z ciekawymi modernowymi deckami, gdzie znajdziecie Manaless dredge.

Zew Londynu – nowy mulligan w Modernie

Co nowy mulligan przyniesie Modernowi? Co już przynosi? W obliczu nadchodzącego Mythic Championship temat ten budzi szczególne emocje.  Bardzo dobry – a może nawet lepszy od linkowanego wyżej, sami oceńcie – tekst na ten temat napisał Morgan McLaughlin.

Ciekawe decki:

LIMITED

Sealed – iskra ponownie rozpalona

Opłaciliście już swoje wejściówki na Prerelease? Jeśli tak, to wczytajcie się w tekst, żeby to nie były zmarnowane pieniążki, bo to pre będzie legendarne! A jeśli jeszcze nie zapłaciliście, to po lekturze tekstu zdecydowanie wyciągniecie pieniążki na stół.

Jak przygotować się do sealed War of the Spark

Nigdy za mało wiedzy o Limited! Tym razem kolejny w tym temacie, prosto z MintCard.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – zew Londynu

Ravager Shops jak zwykle na topie – kto by pomyślał, że ten deck może jeszcze zyskać na Londyńskim mulliganie. Dodatkowo możecie zobaczyć Dredża, różne warianty Xeroxów i ulubiony, będący totalnym 60-kartowym deckiem do EDH, Paradoxical Storm.

War of the Spark będzie miało spory wpływa na Moderna i Eternale

Karty z nowego dodatku ponownie zmienią oblicze starszych formatów niż Standard – nasze decki do EDH już czekają na print Cytadeli. Ale sam tekst PVDR jest raczej o tym, co nowe karty mogą namieszać w Modernie, Legacy i Vintage. A mogą sporo. PVDR sugeruje, że dawno nie mieliśmy takiego setu, który miałby równie duży potencjał.

 

COMMANDER

Przegląd War of the Spark cz. 1 – Biały i niebieski

EDH to format, który przytula niechciane karty i otacza wręcz rodzicielską miłością – tak będzie też w przypadku kart z War of the Spark. W tym przypadku jest o tyle ciekawie, że dostajemy w sumie 37 nowych Planeswalkerów, którzy cieszyli się i tak niesamowitym wzięciem w tym formacie. No a to oznacza też, że zaczynają się przeglądy nowego setu pod kątem przydatności kart w formacie. Zaczyna goldfish z pierwszą częścią o białych i niebieskich dobrach z War of the Spark.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Zmienić Magica, zmienić Paupera

Jak zmieni się Pauper pod wpływem nowego dodatku i Londyńskiego mulligana? I jak zmieni się pod wpływem nowego podejścia Wizardów do commonów? Odpowiada Alex Ullman. Na ten temat trochę pisze także Kendra Smith.

Dimir Rat Lock

Pauper to format, w którym znajdziemy jednocześnie ogromną i niedużą ilość kart – wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Tutaj Saffron Olive opisuje starego dobrego grindy UB Controla z combo na szczurkach.

 

INNE

Wywiad z Urlichem

Grzegorz Kowalski udzielił niedawno wywiadu dla Zagrano.pl, w którym mówi o życiu profesjonalnego gracza. Przede wszystkim odpowiada na pytania, o czym powinni myśleć młodzi gracze chcący odnieść sukces i opowiada o zawodowym graniu w karty.

Przechodząc do tradycyjnego malowania

Karty to nie tylko statystyki, umiejętności i fajne triki podczas combatu – pozostaje jeszcze górna część kartonika, na którym znajduje się obrazek przedstawiający daną kartę, którym również warto się zainteresować. Tym razem o rysunkach, tradycyjnej i cyfrowej formie w formie wywiadu z 4 artystami, którzy wrócili do tradycyjnych technik.

3 główne archetypy Magica – Aggro, Combo i kontrola

Wszystkie talie, które widzimy da się jakoś sklasyfikować. Podziału możemy dokonać co do szybkości (jak Midrange), strategii (jak combo), sposobu generowania zasobów (rampa) lub doboru kart w konstrukcji (rouge). Jednak najpopularniejszą formą podziału jest proste aggro, combo i control. Najbardziej orientacyjne, najwięcej mówiące i rozwiewające najwięcej wątpliwości podzielenie, o którym opowie Braian DeMars.

Stan Programu

Jak zwykle kilka njusów, tym razem skupionych wokół War of the Spark, spoilerów, lore, itp. W sekcji opinii o innowacjach turniejowych, a w deckach WG Tokens w T2, Mono G Tron w Modernie i na koniec ceny.

 

 

:g: Finanse :g:

Za goldfishem – Armageddon w Modernie? Jak najbardziej, a wszystko przez to, że Celestial Kirin z Kamigawy kombi się nieprzyzwoicie z Ugin’s Conjurantem, pozwalając niszczyć landy. Nawet jeśli to nie kompetytywne, to i tak budzi emocje, a więc i powoduje wzrost ceny karty. Poza tym warto zwrócić uwagę na ceny kart z Spellboka nowego, bo – jak i Mythic Edition War of the Spark – jest tam cenowo dobrze. Ale Spellbooka możemy wyhaczyć za sensowną waltuę. Mythic Eidtion raczej nie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Nicol Bolas, Dragon-God (War of the Spark)
  2. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  3. Tezzeret, Master of the Bridge (War of the Spark)
  4. Kaya, Orzhov Usurper (Ravnica Allegiance)
  5. Celestial Kirin (Saviors of Kamigawa)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl