Przegląd Prasy #274 – pauperowe bany i pierwsze spoilery Modern Horizons

Niby już mieliśmy pierwsze spoilery Modern Horizons, ale powiedzmy sobie szczerze – to była ledwo przygrywka na zaostrzenie apetytu. Prawdziwe pierwsze spoilery Modern Horizons to mamy dopiero teraz. I jest na co czekać – są wariacje starych kart w wersji New World Order. Jest chociażby nowy Force of Will, czyli Force of Negation. Jest nowy Deranged Hermit, czyli Deep Forest Hermit. Jest także zielono-niebieski wąż, który może i nie jest sową z deathtouchem, ale i latanie ma, i dociąg kart, i warunkowego deathtoucha, a do tego ma flasha. Są też fajne przedruki – Goblin Matron czy snow-covered landy, a także Flusterstorm. Ale to nie Modern Horizons w tym tygodniu jest najważniejszym njusem tylko pauperowe bany. Gitaxian Probe, Gush i Daze zbanowane – to prawdziwa rewolucja. A do tego mieliśmy Magic Online Championship.

Przed nami zaś całe dwa tygodnie spoilowania Modern Horizons. Nic tylko czytać przegląd i gotować koszulki na najnowszy dodatkowy dodatek, który jak na razie wygląda na tyle fajnie, że za serią Masters chyba nie będziemy bardzo tęsknić. Przynajmniej nie przez najbliższy miesiąc… ale wcześniej Paprykarz i MCQ – tak, to już ten najbliższy weekend.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Magic Online Championship

Mattia “Schiapponetor” Oneto wygrał 2019 Magic Online Championship, pokonując Kenjiego “NumotTheNummy” Egashirę w finale i zgarniając 40 tys. dolarów. Do tego udało mi się zdobyć Platynę w Pro Clubie. Ha. Ha. Ha. Event grało się śmiesznie, bo Day 1 i Day 2 były podzielone na Modern i Standard. W topce grano zaś i Moderna, i Standarda. Samo wydarzenie organizowano w Seattle i jak ostatnio z tego rodzaju eventami – graczy nie było wielu, ale mieli to być najlepsi gracze na MTGO. Oneta grał UW Aggro w T2 oraz Izzet Phoenixem w tym starszym i lepszym formacie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Pauperowe bany – 20 maja

No to Wizardzi dowalili i zbanowali niebieski w Pauperze. To się nazywa rozmach. Zbanowane karty?

  • Gush
  • Gitaxian Probe
  • Daze

O ban Gusha wołano od dawna. To nie jest zaskoczenie w sumie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyniki. Ale probówka i dejz? Wizardzi podeszli do sprawy kompleksowo, zastanawiając się nad banem dla całej grupy kart, a nie tylko jednej konkretnej i to pewnie dlatego. Były opcje na ban Augura i downshiftów albo cantripów. Tego nam jednak oszczędzono. Cóż. Pauper się zmieni. Pytanie czy teraz czasem Monarchowie nie zaczną dominować – tak czy siak, warto obserwować wyniki eventów, bo będzie ciekawie. A co z pozostałymi formatami? Bez zmian.

Gdzie znaleźć spoilery Modern Horizons?

Wizardzi tym razem na nowy sposób nam przedstawiają kolejny dodatek. W przeciwieństwie do poprzednich dodatków, mamy od razu pełen grafik tego, gdzie i kiedy będzie można zobaczyć spoilery Modern Horizons. Nas najbardziej cieszy, że dwie karciochy trafiły do naszych członków MPL, czyli Piotra Głogowskiego i Grzegorza Kowalskiego. A może więcej jak dwie? Wkrótce się przekonamy.

MTG Arena – Stan Bety na 16 maja 2019 r.

Co nowego słychać na Arenie, zarówno pod kątem gry i deweloperskim? Zajrzyjcie do State of Beta, aby zapoznać się z tym, co szykują dla nas Wizardzi w zbliżającym się update.

War of the Spark – Ravnica – droga do bogactwa

Czarodzieje opublikowali pierwszy tekst Grega Weismana, który dzieje się równolegle od wydarzeń w książce autora War of the Spark – Ravnica. Jeśli nie chcecie sobie spoilować, nie czytajcie. Jeśli zaś chcecie poznać lepiej sytuację na Ravnice, to klikajcie w linka. Przy okazji macie na stronie Wizardów do zapisania się do subskrypcji w pewnym serwisie i otrzymania tekstów innego autora, również opisujących wydarzenia związane z wojną o iskrę.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Paprykarz Open 9 – 25-26 maja 2019

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maja 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Formatem ma być standard. Będzie się działo.

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

Warszawska Strefa MTG pozwoli nam pograć w Magica po raz kolejny w hotelu Sangate. Okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

8 powodów, dla których Teferi, Time Raveler to najlepsza karta T2

Michael Flores bardzo fajnie tłumaczy nam jak Teferi zmienił Standard i dlaczego jest to tak dobra karta, że na forach wołają o jej  bana. A na dokładkę mamy Golgari Combo jako sposób na radzenie sobie z baby Teferim.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Stan meta Bo1 z WAR

Krótkie i zajawkowe podsumowanie meta w Standardzie w Bo1. Należy to traktować jako wstępne spojrzenie na format.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Izzet Phoenix i moje top 8 na Mythic Championship II

Javier Dominguez opisuje nam deck – z poszczególnymi kartami, wyborami oraz objaśnieniem sideboardowania się. Mamy tu również małą relację z turnieju.

Co War of the Spark oznacza dla Moderna?

War of the Spark zmienia Moderna – zasadniczo możemy już to powoli odczuwać. Zdania co do fajności tychże najprawdopodobniej są podzielone pomiędzy tych, którzy spotkali na swojej drodze Mycosynth Lattice i tych, którzy nie spotkali. Ale tak czy siak warto zajrzeć do powyższego linka, który zawiera szerokie omówienie tego, co nowego i fajnego, i modernowego wraz z War of the Spark zapiszczało. Jest też spojrzenie Gabriela Nassifa. Swój tekst napisał również SaffronOlive. Warto zerknąć. A przed tygodniem inny tekst na ten temat napisał także Lee Shi Tian oraz Jordan Boisvert. Jest wreszcie tekst o wpływie i miejscu nowego Karna w formacie.

Przewodnik po Modernowych Humanach – 1 miejsce na Mythic Championship London

A to z kolei przewodnik po modernowych ludzikach. Eli Loveman pokazuje jak prowadzić deck, a także daje nam relację z drugiego Mythic Championship.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Jak poprawić swoje umiejętności w Limited?

No właśnie, jak je poprawić? Jak lepiej i sprawniej grać limited? Jeremy Dezani nam to dobrze tłumaczy. To jeden z dwóch chyba najciekawszych tekstów w aktualnym przeglądzie, przynajmniej jeśli chodzi o strategię i granie.

Draftowy Primer War of the Spark

A to drugi z tych dwóch najciekawszych tekstów. Albo pierwszy nawet, bo mamy tu naprawdę solidną wiedzy i informacji do przetrawienia.

Przeceniane i niedoceniane karty w limited WAR

W tym miejscu mamy zaś dwa teksty, które opisują – jak w tytule – karty zbyt wysoko i zbyt nisko cenione przez graczy. To dobre uzupełnienie dwóch wcześniejszych materiałów, które pozwoli każdemu sprawnie poruszać się w limited War of the Spark.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – w dół do mysiej dziury

SCG Con nadchodzi i autor tekstu jest jednym z tych, którzy zamierzają wziąć udział w evencie. Z tej okazji mamy sporo o zmianach w meta, listę z Karnami i rozważania o grywalnych archetypach w Vintage.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

600 – przewidujemy popularność generałów z WAR

Przerabialiśmy to już wielokrotnie – generałowie z WAR i ich przewidywanie i ocena potencjału popularności. Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na nich? I dlaczego na niektórych z nich nie warto? Kto będzie na topie, a kto pod kreską – czyli liczbą 600 decków na EDHRECu? Commander to format bez ograniczeń, w którym można się bawić długie godziny i próbować coraz to nowych rzeczy, ale jednak nie każdy generał zyska przychylność w oczach szerokiej rzeszy graczy.

Top 10 generałów, o których zapomnieliście

Ogółem rzucanie zabawek w kąt i zapominanie o nich, to coś, czego nie powinno się robić, więc dlaczego ludzie robią to z Generałami (którzy nomen omen, mogą się stać naszymi przyjaciółmi na lata)? Tu mamy tekst, w którym autor przypomina nam o tych zapomnianych, bo gracze dostali lepsze, ładniejsze wersje, niekiedy bardziej działające, lub w lepszych kolorach. A przecież te 10 karcioch też jest fajnych.

Monokolorowi walkerzy z WAR w 75-procentowym EDH

Lwia część Planeswalkerów z nowego dodatku jest monokolorowa – przyjrzyjmy się ich analizie. Oczywiście zachęcamy do zderzenia z rzeczywistością, która dla niektórych Walkerów w EDH może być ciężka.

Czemu grający Commandera nie znoszą reda

To nie tak, że gracze nienawidzą któregoś koloru, to zdecydowanie za dużo powiedziane, chodzi zwyczajnie o to, że gdy chcemy grać w Modernie Tarmogoyfem, to gramy zielony. Co za tym idzie, czerwony jest kolorem który nie zawsze ma dużo do zaoferowania w EDH. Oczywiście, nie skreślajmy go od razu, jednak liczby mówią same za siebie. Autor tekst pokazuje dlaczego tak się dzieje oraz radzi jak jednak się do reda przekonać.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czemu Gush został zbanowany w Pauperze?

Szybka reakcja na pauperowe bany. Mamy tu na gorąco omówienie i podsumowanie ogłoszenia Wizardów. Bardziej to powtórzenie tego, co już dowiedzieliśmy się z informacji Czarodziejów, ale jest też parę uwag o sytuacji w formacie.

 

INNE

Zdezorganizowane MPL i Pro Play

SaffronOlive analizuje ostatnie posunięcia Wizardów w kwestii MPL i profesjonalnej gry. Sporo słów rzeczowej krytyki i niezła analiza sytuacji. Czyli goldfishowy standard.

Co kompetytywny Magic dla mnie znaczy?

Shaheen Soorani o kompetytywnym Magicu, czyli o tym, co było coraz gorsze i gorsze aż w końcu całkiem wzięło w łeb. A przynajmniej taka jest konkluzja. Zasadniczo autor dzieli się swoimi przemyśleniami, które są zbieżne z tym, co bardziej kompetytywnie nastawieni gracze myślą – ci starsi, co to im nie w smak najnowsze udziwnienia i cyfrowo-streamerski kierunek Magica.

Co dalej w Lore po WAR?

Bolas dostał wciry i co dalej? Co z Gatewatchem? Jaką drogą dalej pójdzie Magic? No co się do jasnej anielki teraz stanie? Jeśli gnębią was te pytania, to rzućcie się w wir spekulacji. Być może któraś z odpowiedzi tu zawartych będzie trafna. A może… wszystkie?

Przegląd artów w WAR

Krótki wywiad, a potem to, co wielu nam się podoba – czyli jedno wielkie omówienie najnowszego dodatku pod kątem artworków. Niestety, w formie video. Ale VorthosMike’a zawsze warto klikać, bo content ma najwyższej jakości.

Z pędzlem – Daarken

Znacie na pewno Daarkena. To jeden z bardziej charakterystycznych artystów Magica. Ale to nie zmienia faktu, że warto mu się bliżej przyjrzeć i ten tekst świetnie nam tego ilustratora i jego dzieła pokazuje.

Doceń arty – Douglas Shuler

Tu zaś mamy nieco mniej rozbudowany, ale i tak ciekawy tekst podobnego typu. Rzecz dotyczy jednak ilustratora sprzed lat, którego pewnie wielu nie kojarzy. A szkoda, bo dał nam chociażby pierwszy obrazek Serra Angela.

Co czyni planeswalkera?

To taki tekst o lore, trochę historyczny i trochę pokazujący jak się stać walkerem i co to tak właściwie oznacza. Autor sięga do naprawdę zamierzchłych czasów, przedstawiając nam temat bardzo solidnie.

War of the Spark – Ravnica – recenzja

Jak w tytule – kolejna recenzja książki Grega Weismana. Jest tu ocena tego, co się w książce dzieje, jej aspektów fabularnych i nie tylko. Ot, standard.

Stan Programu

Joshua Claytor tym tekstem zrozumiał jak ciężki i czasochłonny kawałek chleba to jest to robienie przeglądów. Nawet takie SotP zajęło mu 10 godzin. No ale przegląd jest, njusy są, warto zatem tu zerknąć. Także dla przemyśleń Claytora m.in. o Gerrym Thompsonie i jego odejściu z MPL. W deckach 4C Superfriends w T2, Blue Control w Modernie, Miracle w Legacy i Stax w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Co WAR namieszało w finansach?

Mamy tu małe podsumowanie tego co na topie z WAR i co dodatek porobił ciekawego pod kątem finansowym. Czy ten set się opłaca? Jak najbardziej. A dlaczego? To też trochę wyjasnione.

Kilka typów z WAR, które może warto kupić do T2

Tekst przedstawia nam kilka kart, które możemy kupić po okazyjnych cenach, bo teraz są tanie, a będą drogie – rzecz jasna zdaniem autora materiału. Jak zawsze do tego rodzaju pozycji trzeba podchodzić ostrożnie, zwłaszcza że meta się nie ustabilizowała i na dwoje babka wróżyła. No ale na oku mieć warto.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, the Great Creator (War of the Spark)
  2. Mycosynth Lattice (Darksteel)
  3. Teferi, Time Raveler (War of the Spark)
  4. Liliana, Dreadhorde General (War of the Spark)
  5. Trinisphere (Darksteel)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl