Przegląd Prasy #278 – od Modern Horizons do Core Setu 2020

Ledwo skończył się czas spoilerów Modern Horizons, a już zaczyna się okres spoilerów Core Setu 2020. Nie ma wytchnienia. Z jednej strony to dobrze, bo cały czas coś się dzieje. Z drugiej, trochę jednak dzieje się za dużo. Modern jeszcze nie okrzepł, MTGO zaliczyło zwiechę, jeszcze niektórzy nawet jednej karty Modern Horizons na żywo nie widzieli, a tu już kolejny set. Turniejowo mieliśmy dwa GP w Modern Horizons. Wielkimi krokami zbliża się zresztą nasze krakowskie GP.

No a przegląd jak to przegląd. Motywem przewodnim tekstów wciąż Modern Horizons. Inne tematy mniej się przewijają, ale jest też np. ciekawy tekst o sideboardowaniu się czy coś dla miłośników Standardu czy eventu specjalnego na MTG Arenie. Zapraszamy zatem do lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kopenhaga

W Kopenhadze grano limited Modern Horizons. W evencie wzięło udział ponad 1300 graczy. Najlepszy okazał się Kim Homsma, który pokonał Christoffer Larsena w finale. Topka miała kilku znanych graczy – np. Simona Nielsena czy Martina Danga.

Grand Prix Waszyngton DC

W Waszyngtonie zagrało trochę więcej  jak 1100 graczy. Tu też grano Modern Horizons. Wygrał Joseph Wagner.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Chandra będzie twarzą Core Setu 2020

Mało tego, dostanie aż cztery karty, z których dwie będą Mythicami. Jedna z nich to prawdopodobnie buy-a-box promo, które nie zostało ujawnione. Poznaliśmy za to pozostałe trzy wersje postaci, które – na uncommonie, erce i mythicu – będą w secie. Oprócz niej będą także Sorin, Mu Yangling, Vivien i Ajani – w monokolorowych wersjach. Ładnie archetypy Core Setu 2020 opisał MaRo. Tu zaś mamy promo, pakowanie i inne takie karty. Tu z kolei znajdziemy wypisane 15 zmian, które wchodzą wraz z Core Set 2020.

A przy okazji, wiemy także, gdzie i kiedy pojawią się spoilery tego dodatku. I co ważne, są wśród nich także Piotr Głogowski i Grzegorz Kowalski. Zaprezentują nam oni karty 17 i 18 czerwca.

Spoilery Core Setu

Spoilery się zaczęły. Zachęcamy was więc do zaglądania na stronę Wizardów i agregaty kart, aby móc oglądać to, co najnowszy set ma do zaoferowania.

Poznaliśmy 16 zaproszonych graczy na Mythic Championship III

Wizardzi dali info kogo zaproszą na Mythic Championship III. Chodzi o streamerów, prograczy i celebrytów okołomagicowych i członków community. To zaś wzbudziło zarówno kontrowersje, jak i satysfakcję niektórych. Szczegóły w każdym razie w tekście.

Porażka inauguracyjnego sezonu MPL

MPL wystartowało z hukiem i… właściwie przestało kogokolwiek obchodzić. Przynajmniej jeśli chodzi o oglądalność na Twitchu. W linku przedstawienie sytuacji i krytyczne spojrzenie na temat.

War of the Spark – Ravnica – Popioły

Bez wdawania się w spoilery – najnowsza część opowieści od tym, co się działo w czasie War of the Spark. Czuć w tym pióro profesjonalnego pisarza, więc miłośników fabuły zachęcamy do czytania.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Top 8 na Grand Prix Kansas z Boros Feather

W standardzie zaczyna zadomawiać się Boros Feather – przyjemny w prowadzeniu aggro deck w spellslingerowym stylu. Głównym założeniem jest posiadanie Feather bądź/i Dreadhorde Arcanisty w decku i rzucenie dużej ilości spelli naraz. Brzmi jak modernowy infect, ale w rzeczywistości jest to swoisty Metacall przeciwko Dreadhorde deckom. Testował go i wygrywał nim Brian Boss na GP w Kansas, o czym chciałby opowiedzieć.

Wypalając meta w Standardzie

Mono Red wiecznie żywy! Pomimo względnej prostoty tej konstrukcji, kojarzonej ze słowami “trzy w Ciebie”, jest on skomplikowanym spisem, w którym trzeba mieć pewność, czy warto palić po kritach, czy po graczu. Dodatkowo, jak, gdzie i kiedy – to też ważne. Jeśli planujecie zabawę tym archetypem do czasu rotacji, to Brandon wyciąga do was pomocną dłoń – punktuje dokładnie plan gry i sztukę sideboardowania.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Counterkowy primer

Jak się zabrać za nowy event? Głównym tematem są countery, niezależnie, czy są one +1/+1, czy są to Loyality countery, bądź countery na Blast zone. Chodzi o to, że co turę dostajemy dodatkowe, a więc premiowane są decki z Walkerami i Explorującymi kreaturami. W powyższym tekście dostaniemy solidny primer i opis tego jak tam grać.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Efekt Modern Horizons na Moderna

Hoogak dredge już dał nam popalić, już nie chcemy Modern Horizons. To słyszy się we wszelkich zakamarkach internetu i żart “dredge got a new toy” przestał być już śmieszny. Na szczęście, kilka innych decków również dostała sensowne karty. O tym jak Modern Horizons wpłynęło na format jest właśnie ten tekst. Warto też poczytać o Creature Combo i Hogaaku.

Przegląd Modern Horizons

Kolejny artykuł z serii Modern Musings – tym razem autor skupia całą swoją uwagę na Modern Horizons, które są najbardziej medialnym tematem ostatnich czasów. Analiza ciągnie się karta po karcie – krótki opis każdej pozycji, która jest chociaż w minimalnym stopniu warta uwagi w Modernie. O najbardziej ekscytujących kartach z Modern Horizons mówi też Grzegorz Kowalski.

Filozofia i transcendencja UW kontroli

Wy również macie ochotę na złożenie UW kontroli, patrząc po sytach jakimi obdarowało nas War of the Spark i Modern Horizons? Nie jesteście jedyni, dzięki czemu powstają obszerne poradniki do poradzenia sobie z budową decku. Jak się do tego zabrać i jakich kart użyć – wszystko w linku.

Brakujący element BridgeVine’a

Hoogak i Altar było brakującym ogniwem ewolucji pomiędzy modernowym Bridgevine’a a totalnym potworem zamkniętym w 60-cio kupce kart. Jak obecnie wygląda ta bestia? Zobaczcie sami.

Kiedy zapadają cienie

Swego czasu Death’s Shadow był postrachem moderna – łamanie fetcha, odtapowany shock, Gitaxian Probe, cycling Street Wraithów i Thoughtseize sprawiały, że nasz tytułowy bohater rósł. Obecnie, sytuacja się trochę zmieniła. Gitaxian probe dostało bana, meta trochę się zmieniła i nie jest on aż tak często widywanym deckiem. Jednakże, wraz z wypuszczeniem Modern Horizons, sytuacja zdaje się odwracać i postrach combodecków oraz Tronów wraca gotowy do gry.

Wcześni zwycięzcy Modern Horizons

Jak się dowiadujemy z Nexusa, pewien NIEDZWIEDZ rozegrał Modern Challenge nową wersją dredża i… zgarnął na nim drugie miejsce, cisnąc jak buldożer. Co ciekawe, poza Dredgem powstaje coraz więcej ciekawych combo decków, co w myśl pewnej reguły nazwane zostało Combo Summer.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Removal Modern Horizons

Zach Barash sypie garścią porad i analiz formatu limited MH1. Robi przy tym przegląd removalu na commonach, pokazując nam jego siłę i oceniając, który kolor jest solidny, a który może sobie nie radzić przez brak dobrych karcioch pozwalających na interakcję z przeciwnikiem.

Modern Horizons w Limited

Vincent Borchardtrobi mały przegląd archetypów Modern Horizons i charakteru tego setu. Można tu zerknąć, aby mieć ogólne rozeznanie w formacie. Ale najciekawszy tekst to chyba ten, w którym przedstawione są nam interakcje między kartami w Modern Horizons. Warto mieć te rzeczy na oku i aż się chce grać ten set, wiedząc, że one tam są. Dobrze też przeczytać tekst, dzięki któremu jeszcze bliżej się zapoznacie z archetypami Modern Horizons.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – doświadczając SCG Conu

Joe Dyer w swoim nowym artykule na MTGGoldfish chce podzielić się z czytelnikami doświadczeniami z SCG Conu, który odbył się w Roanoke. Wszystko w ramach serii Vintage 101, którą warto czytać chociażby dla przyjemności płynącej z oglądania niesamowicie drogich kart.

To cud jak najlepszy deck w Legacy stał się lepszy

Szok i niedowierzanie, kto by się spodziewał, że karty ze Standardu wepchną się do spisów UW w Legacy. Dla przypomnienia, UW kontrola w Legacy to jeden z najlepszych decków w tym formacie, a jednak znaleziono sposób w którym jeszcze można go ulepszyć. It’s a Miracle, cytując żart, którym rzucił autor na końcu artykułu.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Wojna statystyk

Jeśli czekaliście na artykuły w których będą zawarte cyferkowe nowinki, to właśnie trafiliście! Tym razem pod lupę idzie War of the Spark – a dokładniej wpływ cyklu Obietnic, Blast Zone czy Desparka na EDH względem najpopularniejszych kart w formacie.

Przegląd Modern Horizons od EDHRECa

Macie ochotę na EDH po prereleasowym weekendzie w Modern Horizons? Świetnie się składa, ponieważ EDHREC zorganizowało blok tekstów mówiących o potencjale kart z tego dodatku właśnie w Commanderze.

I jeszcze commanderowy przegląd od goldfishowców. W części pierwszej biały, niebieski i czarny. W części drugiej jest czerwony, zielony, multikolory, bezkolorowe i landy. Mamy też króciutki tekst – do tego część pierwszą – o EDHowych kartach w Horizonsach.

600 – przewidujemy popularność generałów Modern Horizons

Mierzenie popularności decków to nie lada wyzwanie. Ekipa EDHREC za wyznacznik przyjęła, że popularne decki osiągają powyżej 600 list na ich portalu w ciągu roku od wydania. Daje to prawie dwa decki projektowane dziennie przez graczy – ich pomysły, rozwiązania i propozycje. Jakie legendarne kreatury będą cieszyły się według nich największym zainteresowaniem?

Gdzie powinniście grać River’s Rebuke

Okazuje się, że River’s Rebuke stało się porządną kartą Commanderową – co za tym idzie, zobaczy grę spoza klaserów i draftów. Deczywa, w których warto ją zawrzeć, czasem zwyczajnie muszą kupić sobie trochę czasu, żeby osiągnąć masę krytyczną.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Modern Horizons w Pauperze

Nowy dodatek, nowy Pauper – sytuację dodatkowo napędza jeszcze kurz, który nie opadł po banach. Omówienia poniżej.

Najlepsze karty do Paupera oceniał  także Alex Ullman tutaj.

 

INNE

The Abyss, Time Walk i Moat wchodzą do baru – przewodnik po sideboardowaniu się

Brian DeMars opublikował okrutnie długi i strasznie konkretny tekst na temat sideboardowania. Zawarł go w abstrakcyjnej konwencji tak, aby móc swobodnie dopasowywać konkretne efekty do pewnego schematu. Jak mu to wyszło? Przekonajcie się sami, ponieważ jest to zdecydowanie tekst, z którym warto się zapoznać.

Przez historię Magica ze Sliverami

Jak wygląda historia i w zasadzie czym są Slivery w MTG? Opowie o tym Bob Bockman na łamach portalu niezastąpionych Hipsterów z Wybrzeża.

Przegląd artów z Modern Horizons

Hipsterzy i tym razem nas nie zawiedli, w zakresie wyboru i omówienia najładniejszych artów z najnowszego setu.

Stan Programu

Na start parę njusów – zaczynając od Mythic Championship III i zaproszeń na event, przez zmiany w Core Secie – co ważne, co ucieszy wielu, foile mają być częściej, ale i produkty takie jak Bundle mają zawierać trochę więcej promocyjnych kart – aż po crashe na MTGO i zamieszanie z Salwacją. Przy okazji warto przeczytać o zmianach w Lobby na Wizardowym tumblerze. W sekcji opinii o zmęczeniu materiału i zbyt częstym wydawaniu setów przez Wizardów. W deckach? Modern i tylko Modern. Najpierw Snow Temur Tempo, Goblins, Snow Cotrol, Infect i Martyr Proc. A na koniec ceny. Jak zwykle.

 

:g: Finanse :g:

 

EV Modern Horizons

Czy da się zarobić na otwieraniu boxów Modern Horizons? Goldfish przedstawia wartość boxów której możemy spodziewać się w trakcie ich otwierania – średnie wartości kart rare, mythic rare i foili, wraz z landami i uncommonami. Jeśli przyjemność z otwierania paczek nie jest jedynym waszym celem podczas unboxingu, to artykuł jest zdecydowanie dla was.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  2. Force of Negation (Modern Horizons)
  3. Urza, Lord High Artificer (Modern Horizons)
  4. Prismatic Vista (Modern Horizons)
  5. Wrenn and Six (Modern Horizons)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg vs Modern Horizons 2019

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl