Przegląd Prasy #286 – Commander 2019 i Grand Prix Minneapolis

Minneapolis z jednej strony, z drugiej Commander 2019. Czyli Modern i EDH. To chyba dwa główne tematy minionego tygodnia. Owszem, były także turnieje dla streamerów, MPL, o którym wspomnimy tu tylko dlatego, że grali tam nasi, granie na MTGO, lokalne eventy i mała dyskusja w związku z odwołaniem takowych w pewnym mieście, jednak my się tu skupimy właśnie na EDH i Modernie. Commander 2019 został przyjęty dwojako. Pełne decklisty wzbudziły zarazem rozczarowanie i ekscytację zawartością. Modern zaś ma wwskazany problem z Hogaakiem, który udowadnia coraz bardziej, że chce zasłużyć na tytuł najbardziej złamanej karty Modern Horizons oraz zrobić tour po świecie pod hasłem Hogaak Summer. Mówiąc krótko – czekamy na bany.

A co poza tym? No trochę jest tych treści w tym tygodniu. Commander 2019 budzi emocje, Standard zalewają wampiry, którym dzielnie stawia czoła Scapeshift, a Pauper krzepnie po zmianach, które go dotknęły. Resztę sprawdźcie sami. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Minneapolis

No i znowu Hogaak na topie. Ban jest bardzo oczekiwany. W topce znalazło się aż 5 decków tego rodzaju. Co nie zmienia faktu, że jest tam też parę innych archetypów i da się wygrywać innymi taliami. Hogaak strasznie jednak zmienia meta i ma spory win percentage. W evencie wzięło udział 981 graczy, a wygrał Justin Plocher w mirrorze z Jonathanem Corzo. Obaj oczywiście grali Hogaakiem. Co ciekawe, po Day 1 ani jednym niezwyciężonym deckiem nie był Hogaak. Tutaj są decki z Top 16. Pod tym linkiem znajdziecie rozpiskę z meta Day 2. Trzeba przyznać, że dość zróżnicowana, nawet jeśli 30 procent z tego to Hogaaki i Mono Red Phoenix. A tutaj fajne omówienie eventu i sytuacji w Modernie od Hipsterów.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Commander 2019 – pełne decklisty i informacje

Już są – wszystkie spisy Commander 2019. Jednych rozczarują – innych ucieszą. Minusem sporym jest wzrost ceny, brak spektakularnych przedruków. Plusem zaś nowe karty i lepszy manabase niż poprzednio. Sami oceńcie co o tym sądzić i dajcie nam znać w komentarzach. Inne plusy i minusy? Chętnie posłuchamy waszych argumentów.

Dla zainteresowanych warto dodać parę linków uzupełniających. I tak w tym miejscy znajdziemy filozofię Wizardów przy przygotowywaniu tego produktu. Tutaj znajdziemy spoiler wizualny całego setu. A tu są ładne tokeny z dodatku. No i nie zapominajmy też o release notes.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wielkimi krokami zbliża się rotacja – problem z nią zawsze jest taki, że tracimy swoje ulubione i znienawidzone kartoniki. Obecnie w metę, oprócz popularnego Scapeshifta, wbiły się Orzhov Wampiry.  Reszcie decków pozostanie się adaptować – jak im to wyjdzie? Wydawałoby się, że najbardziej przystosować się będzie musiał Esper, między innymi ze względu na utratę Dużego Teferiego. Być może odpowiedzią jest Hero of Precint One i Bolas’s Citadel, o których rozpisał się Brain Braun-Duin.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern nie oszczędzał nas w zupełności w kontekście tego tygodnia – wielu z nas nadal próbowało złapać slota na Premium Qualifierach i niektórym się udało. Dobrym przykładem na zwycięzcę turnieju jest tutaj  Michael Rapp i jego Mardu Death Shadow. W wyborze decku na nadchodzące turnieje może pomóc Grzegorz Kowalski i jego 8-2 osiągnięte UW Kontrolą w Barcelonie, gdzie oprócz planu na grę i sposobów sideboardowania się wyjaśnia każdy dobór “niecodziennej” karty w tym spisie. Jako, iż nadal Hogaak jest jednym z najpopularniejszych archetypów Eli Kassis ma plan na ten deck, w stylu fight fire with fire – jest nim UR Phoenix, z kilkoma nietypowymi kartami sideboardowymi. Interesującą lekturą o deckach jest także przewodnik Reida Duke’a po Jundzie. Modern dodatkowo delikatnie się zmienił, coraz więcej kreatur jest ucinanych. Co z waszych decków wypadło na przestrzeni lat? A co dalej w Modernie piszczy? Chyba najlepiej spojrzeć na State of Modern.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Po Modern Horizons zobaczyliśmy już wiele – Hogaaki, Force of Negation, Wrena i całą resztę kart zmieniającą oblicze moderna. Mimo wszystko, nie znalazł się jeszcze w mecie typowo snow deck, który okazałby się niezdrowy. Pomyślicie pewnie, że może dlatego, że nie da się złamać synergii bazującej na snow permanentach? Otóż nie – wszystkie zwyczajnie zostały w Legacy. Z drugiej strony natomiast mamy Delvera, który od czasu wydrukowania Dreadhorde Arcanisty aż prosi się, aby wrócić do łask. Co tam ciekawego z kolei w Vintage?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

EDHowe precony nie zawsze wychodzą najlepiej. Wiadomo, muszą być tam karty, które z czasem się wymieni. Które z kart, jakie zostały wydrukowane, okazały się totalną klapą? Przy okazji, mamy kolejną serię preconów, więc ciekawe, co tym razem może być flopem, a co zmieni format? Wypadałoby się też z nimi zapoznać, coś dookoła nich zbudować, w szczególności, gdy nie mają ochoty pokazywać twarzy na początku. Dodatkowo, niewielkim kosztem można usprawnić morphiasty i manifestowy deck precon.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Wbrew pozorom Pauper nadal jest formatem, którego cechuje kilka potężnych kart, jak na ten format oczywiście. Po fali banów ciężko się ich niestety doszukać, więc Kendra Smith przygotowała ich spis. Dlaczego w Pauperze ciężej zadomowić się kreaturom niż reszcie spelli? W końcu mamy kolosalną ilość konstrukcji, która na przestrzeni lat nie zmieniała swojego układu kreatur, lub przypadło raptem kilka kosmetycznych zmian. Do tych decków możemy zaliczyć Mono black oraz Mono Green stompy, do którego poradnik napisał Karol Guzy na łamach portalu Guildmage.

 

INNE

Wszyscy szaleją za nowymi zestawami do Commandera, a jak wygląda lore tego dodatku lub basic landy, które zobaczymy w preconach? Dodatkowo, w tym szaleństwie nie powinniśmy zapomnieć o Throne of Eldraine – dodatku w konwencji baśni braci Grimm i legend arturiańskich. Co więcej, został przygotowany tekst z potencjalnymi przedrukami w tym dodatku, tak, aby pasowały flavorowo. Skoro już zaczynamy skakać po planach, to również warto zahaczyć o Amonkhet i przygody Gideona na tym właśnie planie.

Wiadomo, że zostanie profesjonalnym graczem wymaga wielu umiejętności i pracy nad sobą, co pozwala eliminować błędy popełniane w trakcie gry. Jednakże, jeśli kiedykolwiek mieliście ochotę na zostanie medżikowym prosem, warto zapoznać się z tym, jak wyglądała przeszłość, jaka jest teraźniejszość i jaka będzie przyszłość medżikowych pro graczy

Stan Programu – suplementarny

Jshua Claytor zrobił sobie przerwę i na chwilę wraca Pete Jahn, który robi taki specyficzny SotP, który w zasadzie sprowadza się do pierwszej części artykułu na temat competitive play. Tu pokazuje on nam, jak duże znaczenie ma zorganizowana gra, czyli czemu Wizardzi powinni się przejmować pro playerami i jakie korzyści płyną z tego dla wszystkich graczy.

 

:g: Finanse :g:

Kojarzycie pewnie przewijające się w sieci memy w stylu “gdy umrę, nie pozwól mojej żonie sprzedać kart za tyle, ile mówiłem, że są warte” lub “po prostu kup świecący kawałek kartonu”? Teraz argumenty broniące tego typu memów zostały oficjalnie zapisane w artykule na temat medżikowych finansów. Jako że nasze działania są już usprawiedliwione, możemy w błogim spokoju oddać się lekturze.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  2. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  3. Force of Negation (Modern Horizons)
  4. Leyline of the Void (Core Set 2020)
  5. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (