Przegląd Prasy #287 – nowe Organized Play i Magic eSports

Najważniejszym njusem tygodnia, który ucieszył wszystkich i którym magicowe community żyje, jest ogłoszenie systemu działania Magicowych esportów i Organized Play. Wiemy już jak będzie można dostać się do MPL. Wiemy już co będą nam dawały Grand Prix oraz mniejsze turnieje, które będziemy mogli grać w lokalnych sklepach. Nie wiemy co prawda czy np. wróci Modern Series, ale i tak wiemy dostatecznie dużo, by wreszcie ze spokojem zasiąść do grindowania – na żywo, online na MTGO lub na Arenie – i starać się zostać tym całym pro playerem. Wreszcie dalej możemy śnić tym pięknym snem.

A co poza tym? Hogaak Summer. Wiecie, wesolutko jest pod tym kątem. Wiadomo, że ban będzie, ale nie będzie emergency bana, więc wszyscy jakoś się muszę męczyć. No i widać to w wynikach z Grand Prix Birmingham, gdzie mieliśmy solidną polsko-rewolucyjną-i-nie-tylko reprezentację. Ponadto, wciąż Commander 2019 wzbudza emocje, zwłaszcza w kontekście przebudowy decku. Inne formaty raczej cichutko, choć i tam pojawiają się jakieś ciekawe teksty, do lektury których zapraszamy.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Birmingham

To był weekend, w którym 911 graczy zachciało zdobyć główne trofeum, wygrywając w świecie opanowanym przez Hogaaki. Bo formatem był Modern, oczywiście. Event wygrał jednak nie Hogaak Simona Nielsena, a Rory Kear-Smith z Mardu Shadow. Dziękujemy Rory’emu, że pokazał Hogaakowi gdzie jego miejsce. Decki z Top 8 są pod linkiem, ale co ciekawe, dostaliśmy także wszystkie decklisty z całego Grand Prix. I to jest coś czego wcześniej nie było i za co warto CFB pochwalić.

Finał nie zmienia faktu, że Hogaak i tak dominował. Tu macie Metagame Day 1, a tu Day 2 Metagame. Nekropolia w Day 1 to było 10 procent pola, a w Day 2 aż 20. To najlepszy dowód na to, że co raz zostało do grobu złożone, powinno w nim zostać i się z niego ruszać. Wizardzi sądzili inaczej.

Warto podkreślić, że Polaków w Anglii też mieli okazję zobaczyć – świetne wyniki zanotowali Tomek Sodomirski – 25 miejsce i 33 punkty, Bartłomiej Lewandowski – 57 miejsce  i 31 punktów, Jędrek Szmyd – 60 miejsce i 30 punktów. Gratulujemy naszym w Top 64 i mamy nadzieję, że reszta naszych też się dobrze bawiła w czasie eventu.

Niestety, nie wiemy czy nasi nie chcieli przy okazji zdążyć przed Brexitem i zostali na Wyspach na dobre, ale liczymy na to, że nie opuścili zarazem Magica i jeszcze nie raz nas uraczą dobrymi wynikami w Top 64. No i że nie porzucą Modern Rewolucji.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Przyszłość Magicowego esportu

Życie turniejowych graczy powolutku zaczyna się zmieniać, za sprawą tych, którzy tym w sumie rządzą – Czarodziei z Wybrzeża.  Jak wyglądają plusy i minusy tej sytuacji? Zajęły się nimi dwa duże portale, StarCityGames oraz CoolStuffInc, gdzie Sam Black i Jim Davis je przedstawiają, wraz ze swoimi przemyśleniami.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Jak ma się obecnie Standard? Niedługo czeka nas rotacja, gdzie ulubione i znienawidzone konstrukcje przestaną istnieć. Mimo wszystko, możemy jeszcze wiele wykorzystać w obecnym układzie, przed wami Stan Standardu. Dwie konstrukcje wybijają się jednak przed szereg – są nimi standardowe Wampiry, aspirujące do pozycji najlepszego decku w standardzie. Kto jest na drugim miejscu? Okazuje się że Bant ramp nadal nie daje spokoju temu formatowi.

Ciekawe decki:

 

MODERN

W tym tygodniu trzeba przyznać, że Modernowy półświatek dopisał w materiały – mamy do dyspozycji 7 sensownych pozycji w zakresie primerów, banów, statystyk i sideboardów. W takim razie, od czego zacząć? Może od najciekawszego, czyli Hogaakowej matematyki – jak zmieniłaby się konsystencja drugoturowego Hogaaka który nie miałby dostępu do Faithless Lootinga? Z kolei dalej, co na 100% nie zostanie zbanowane i aspiruje do tytułu najlepszej modernowej karty? Ostatnimi czasy bardzo chwytliwym tematem jest Hogaak Summer – moment w mecie który ma aspirować do legendarnej Eldrazi Winter, jednak da się wokół niej grać. Skoro o Eldrazi mowa, w prasie ukazały się dwa artykuły dotyczące tej konstrukcji – Primer  oraz spis matchupów i sposobów na sideboardowanie się. Miłośnicy pasjansów również znajdą coś dla siebie – wśród odmętów modernowego szaleństwa nadal znajduje się miejsce na Neobranda. Dochodząc do posłowia, przenieśmy się do postapokaliptycznej wersji świata, gdzie naszym oczom ukazuje się post-hogaakowy wymiar

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Nadciąga kolejne wydanie Vintage 101 – znajdziemy tam spis użytych kart z ostatnich dodatków, gdzie czarnym koniem wydaje się Manifold Key. Dodatkowo, niedługo odczujemy tam również udział nowych kart z Commanderowych preconów. Skoro już wiadomo, co w Vintage siedzi, to czas na Legacy – ten weekend przedstawia się dość obiecująco. Nadal widujemy masę Wrennów, jednakże powoli dochodzimy do momentu w którym wszyscy mamy świadomość jak skutecznie sobie z nim radzić.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Nowe precony do Commandera nie spotkały się z akceptacją wszystkich – długą, konstruktywną krytykę wysnuł Robert Giel w artykule na łamach MagicCardMarketu. Żeby móc skonfrontować się z artykułem Roberta, warto zerknąć na spis nowych kart, wraz z ich oceną, które dołączą do nas już niebawem. Dodatkowo, czeka nas spora ilość reprintów, na których może nie zbijemy z czasem majątku, ale są zdecydowanie kartami w które „lepiej zainwestować”, tak na wszelki wypadek. W kontekście nowych decków, mamy nadzieję, że pochwalicie się kartami którymi wy macie ochotę zagrać i nie możecie się tego doczekać? Przede wszystkim, ekscytującym wyborem może się tutaj stać nowy Wall w amerykańskich kolorach – dedykowany do gry na granicy z Meksykiem.  

Przy okazji, warto zwrócić uwagę na spisy i możliwości budżetowych ulepszeń do tych deczyw – Merciles Rage, Primal GenesisMystic Intellect.

Kończąc sprawdzanie Commanderowych newsów można też skłonić się ku poprzednim spekulacjom serii „The 600” – Commander 18 wniósł w końcu wielu planeswalkerów i nowych generałów. 

W Commanderowym szaleństwie nie powinniśmy zapominać o Oathbreakerze – format który nadal można złamać i skutecznie się przy nim bawić.  

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ostatnimi czasy Arcum’s Astrolabe stała się jedną z najbardziej granych kart w Pauperze – korzysta się z niej dla fixingu many, możliwości dobrania karty i opcji powrotu, za sprawą Kor Skyfishera. Na szczęście, ostały się w mecie decki które nie są zmuszone do korzystania z niej. Przykładem takiej konstrukcji jest podana w artykule Mono Green Stompa. Kolejnym przykładem na to, że nie zawsze musi zajmować ona miejsce w decku jest Tron, ostatnio prawdziwy postrach Paupera

Ciekawe decki:

 

INNE

Każdy z nas ma swoje za uszami – o magicznych kłamstewkach opowie Danny West, z nadzieją na wywołanie refleksji wśród graczy. Skoro zaczęliśmy już od nieprzyjemnych rzeczy, czas kontynuować ten temat. W związku z popularyzacją cyfrowej wersji MTG do świata rzeczywistego zaczynają przebijać się niefajne przyzwyczajenia. Z kolei największym gwoździem do trumny dobrego humoru dzisiaj będzie rezygnacja z filmu o Medżiku. Skoro już posmutnieliśmy, to wprawmy się w bardziej surwiwalowy nastrój – na łamach MagicCardMarketu powstał artykuł o przeżyciu na dużych magicznych eventach. Powszechnie wiadomo, że to nie przelewki, biorąc pod uwagę sprawę z obywatelami Serbii podczas Krakowskiego MagicFestu. Oczywiście, artykuł wspomina nie tylko o tak hardcoreowych sytuacjach. 

Każdy z nas miał w życiu kilka momentów w których doświadczał zupełnie nowego formatu – takich jak Modern, Legacy, Standard, czy EDH. Z kolei Rodrigo Martin miał okazję na spotkanie się z Oldschoolem – tak zwanym pierwszym standardem. Przeczytajcie, o jego doświaczeniach i odczuciach związanych z tym formatem

Troszkę wyżej mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma artykułami na temat nowych Commanderowych produktów. Teraz z kolei, mamy możliwość zapoznania się z Lore które dotyczy tej serii Preconów. A skoro już o lore mówimy, to nie możemy zapomnieć o Gideonie w trakcie Hour of devastation – w końcu tydzień temu mieliśmy okazję do zobaczenia go na Amonkhecie.

Stan Programu

Jak wyglądał ten tydzień oczami PureMtgo? Przede wszystkim, gratulacje dla wszystkich, którzy odnieśli sukcesy na turniejach, a z drugiej strony spójrzmy ku deckom które w tym tygodniu wydają się zdecydowanie ostro – zobaczymy tam Hogaaka, Keep Watch wraz z masą goblinów oraz Oath Karna.

 

:g: Finanse :g:

 

I na koniec goldfishowy ranking decków Commander 2019. Jak zawsze tyleż ciekawy i interesujący dla edhowców, jak i istotny z względów finansowych. Jak zastanawiacie się, który precon jest najlepszy, a który najbardziej opłacalny, to tu sięgnijcie i to poczytajcie.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  2. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  3. Psychic Puppetry (Champions of Kamigawa)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Lotus Field (Core Set 2020)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl