Najważniejszym njusem tygodnia, który ucieszył wszystkich i którym magicowe community żyje, jest ogłoszenie systemu działania Magicowych esportów i Organized Play. Wiemy już jak będzie można dostać się do MPL. Wiemy już co będą nam dawały Grand Prix oraz mniejsze turnieje, które będziemy mogli grać w lokalnych sklepach. Nie wiemy co prawda czy np. wróci Modern Series, ale i tak wiemy dostatecznie dużo, by wreszcie ze spokojem zasiąść do grindowania – na żywo, online na MTGO lub na Arenie – i starać się zostać tym całym pro playerem. Wreszcie dalej możemy śnić tym pięknym snem.
A co poza tym? Hogaak Summer. Wiecie, wesolutko jest pod tym kątem. Wiadomo, że ban będzie, ale nie będzie emergency bana, więc wszyscy jakoś się muszę męczyć. No i widać to w wynikach z Grand Prix Birmingham, gdzie mieliśmy solidną polsko-rewolucyjną-i-nie-tylko reprezentację. Ponadto, wciąż Commander 2019 wzbudza emocje, zwłaszcza w kontekście przebudowy decku. Inne formaty raczej cichutko, choć i tam pojawiają się jakieś ciekawe teksty, do lektury których zapraszamy.
:b: Relacje z turniejów :b:
Grand Prix Birmingham
To był weekend, w którym 911 graczy zachciało zdobyć główne trofeum, wygrywając w świecie opanowanym przez Hogaaki. Bo formatem był Modern, oczywiście. Event wygrał jednak nie Hogaak Simona Nielsena, a Rory Kear-Smith z Mardu Shadow. Dziękujemy Rory’emu, że pokazał Hogaakowi gdzie jego miejsce. Decki z Top 8 są pod linkiem, ale co ciekawe, dostaliśmy także wszystkie decklisty z całego Grand Prix. I to jest coś czego wcześniej nie było i za co warto CFB pochwalić.
Finał nie zmienia faktu, że Hogaak i tak dominował. Tu macie Metagame Day 1, a tu Day 2 Metagame. Nekropolia w Day 1 to było 10 procent pola, a w Day 2 aż 20. To najlepszy dowód na to, że co raz zostało do grobu złożone, powinno w nim zostać i się z niego ruszać. Wizardzi sądzili inaczej.
Warto podkreślić, że Polaków w Anglii też mieli okazję zobaczyć – świetne wyniki zanotowali Tomek Sodomirski – 25 miejsce i 33 punkty, Bartłomiej Lewandowski – 57 miejsce i 31 punktów, Jędrek Szmyd – 60 miejsce i 30 punktów. Gratulujemy naszym w Top 64 i mamy nadzieję, że reszta naszych też się dobrze bawiła w czasie eventu.
Niestety, nie wiemy czy nasi nie chcieli przy okazji zdążyć przed Brexitem i zostali na Wyspach na dobre, ale liczymy na to, że nie opuścili zarazem Magica i jeszcze nie raz nas uraczą dobrymi wynikami w Top 64. No i że nie porzucą Modern Rewolucji.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Przyszłość Magicowego esportu
Życie turniejowych graczy powolutku zaczyna się zmieniać, za sprawą tych, którzy tym w sumie rządzą – Czarodziei z Wybrzeża. Jak wyglądają plusy i minusy tej sytuacji? Zajęły się nimi dwa duże portale, StarCityGames oraz CoolStuffInc, gdzie Sam Black i Jim Davis je przedstawiają, wraz ze swoimi przemyśleniami.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Jak ma się obecnie Standard? Niedługo czeka nas rotacja, gdzie ulubione i znienawidzone konstrukcje przestaną istnieć. Mimo wszystko, możemy jeszcze wiele wykorzystać w obecnym układzie, przed wami Stan Standardu. Dwie konstrukcje wybijają się jednak przed szereg – są nimi standardowe Wampiry, aspirujące do pozycji najlepszego decku w standardzie. Kto jest na drugim miejscu? Okazuje się że Bant ramp nadal nie daje spokoju temu formatowi.
Ciekawe decki:
MODERN
W tym tygodniu trzeba przyznać, że Modernowy półświatek dopisał w materiały – mamy do dyspozycji 7 sensownych pozycji w zakresie primerów, banów, statystyk i sideboardów. W takim razie, od czego zacząć? Może od najciekawszego, czyli Hogaakowej matematyki – jak zmieniłaby się konsystencja drugoturowego Hogaaka który nie miałby dostępu do Faithless Lootinga? Z kolei dalej, co na 100% nie zostanie zbanowane i aspiruje do tytułu najlepszej modernowej karty? Ostatnimi czasy bardzo chwytliwym tematem jest Hogaak Summer – moment w mecie który ma aspirować do legendarnej Eldrazi Winter, jednak da się wokół niej grać. Skoro o Eldrazi mowa, w prasie ukazały się dwa artykuły dotyczące tej konstrukcji – Primer oraz spis matchupów i sposobów na sideboardowanie się. Miłośnicy pasjansów również znajdą coś dla siebie – wśród odmętów modernowego szaleństwa nadal znajduje się miejsce na Neobranda. Dochodząc do posłowia, przenieśmy się do postapokaliptycznej wersji świata, gdzie naszym oczom ukazuje się post-hogaakowy wymiar.
Ciekawe decki:
LEGACY/VINTAGE
Nadciąga kolejne wydanie Vintage 101 – znajdziemy tam spis użytych kart z ostatnich dodatków, gdzie czarnym koniem wydaje się Manifold Key. Dodatkowo, niedługo odczujemy tam również udział nowych kart z Commanderowych preconów. Skoro już wiadomo, co w Vintage siedzi, to czas na Legacy – ten weekend przedstawia się dość obiecująco. Nadal widujemy masę Wrennów, jednakże powoli dochodzimy do momentu w którym wszyscy mamy świadomość jak skutecznie sobie z nim radzić.
Ciekawe decki:
- Death and Taxes (Legacy)
- Jund (Legacy)
COMMANDER
Nowe precony do Commandera nie spotkały się z akceptacją wszystkich – długą, konstruktywną krytykę wysnuł Robert Giel w artykule na łamach MagicCardMarketu. Żeby móc skonfrontować się z artykułem Roberta, warto zerknąć na spis nowych kart, wraz z ich oceną, które dołączą do nas już niebawem. Dodatkowo, czeka nas spora ilość reprintów, na których może nie zbijemy z czasem majątku, ale są zdecydowanie kartami w które „lepiej zainwestować”, tak na wszelki wypadek. W kontekście nowych decków, mamy nadzieję, że pochwalicie się kartami którymi wy macie ochotę zagrać i nie możecie się tego doczekać? Przede wszystkim, ekscytującym wyborem może się tutaj stać nowy Wall w amerykańskich kolorach – dedykowany do gry na granicy z Meksykiem.
Przy okazji, warto zwrócić uwagę na spisy i możliwości budżetowych ulepszeń do tych deczyw – Merciles Rage, Primal Genesis, Mystic Intellect.
- Edhrecowy przegląd Commander 2019 – Merciless Rage
- Edhrecowy przegląd Commander 2019 – Primal Genesis
- Edhrecowy przegląd Commander 2019 – Faceless Menace
- Edhrecowy przegląd Commander 2019 – Mystic Intellect
Kończąc sprawdzanie Commanderowych newsów można też skłonić się ku poprzednim spekulacjom serii „The 600” – Commander 18 wniósł w końcu wielu planeswalkerów i nowych generałów.
W Commanderowym szaleństwie nie powinniśmy zapominać o Oathbreakerze – format który nadal można złamać i skutecznie się przy nim bawić.
Ciekawe decki:
- Grismold, the Dreadsower
- Teshar, Ancestor’s Apostle
- Mangara of Corondor
- Reveka, Wizard Savant
- Feather, the Redeemed
- Gahiji, Honored One
- The Gitrog Monster budget
- K’rrik, Son of Yawgmoth
- Atla Palani, Nest Tender
PAUPER
Ostatnimi czasy Arcum’s Astrolabe stała się jedną z najbardziej granych kart w Pauperze – korzysta się z niej dla fixingu many, możliwości dobrania karty i opcji powrotu, za sprawą Kor Skyfishera. Na szczęście, ostały się w mecie decki które nie są zmuszone do korzystania z niej. Przykładem takiej konstrukcji jest podana w artykule Mono Green Stompa. Kolejnym przykładem na to, że nie zawsze musi zajmować ona miejsce w decku jest Tron, ostatnio prawdziwy postrach Paupera.
Ciekawe decki:
INNE
Każdy z nas ma swoje za uszami – o magicznych kłamstewkach opowie Danny West, z nadzieją na wywołanie refleksji wśród graczy. Skoro zaczęliśmy już od nieprzyjemnych rzeczy, czas kontynuować ten temat. W związku z popularyzacją cyfrowej wersji MTG do świata rzeczywistego zaczynają przebijać się niefajne przyzwyczajenia. Z kolei największym gwoździem do trumny dobrego humoru dzisiaj będzie rezygnacja z filmu o Medżiku. Skoro już posmutnieliśmy, to wprawmy się w bardziej surwiwalowy nastrój – na łamach MagicCardMarketu powstał artykuł o przeżyciu na dużych magicznych eventach. Powszechnie wiadomo, że to nie przelewki, biorąc pod uwagę sprawę z obywatelami Serbii podczas Krakowskiego MagicFestu. Oczywiście, artykuł wspomina nie tylko o tak hardcoreowych sytuacjach.
Każdy z nas miał w życiu kilka momentów w których doświadczał zupełnie nowego formatu – takich jak Modern, Legacy, Standard, czy EDH. Z kolei Rodrigo Martin miał okazję na spotkanie się z Oldschoolem – tak zwanym pierwszym standardem. Przeczytajcie, o jego doświaczeniach i odczuciach związanych z tym formatem.
Troszkę wyżej mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma artykułami na temat nowych Commanderowych produktów. Teraz z kolei, mamy możliwość zapoznania się z Lore które dotyczy tej serii Preconów. A skoro już o lore mówimy, to nie możemy zapomnieć o Gideonie w trakcie Hour of devastation – w końcu tydzień temu mieliśmy okazję do zobaczenia go na Amonkhecie.
Stan Programu
Jak wyglądał ten tydzień oczami PureMtgo? Przede wszystkim, gratulacje dla wszystkich, którzy odnieśli sukcesy na turniejach, a z drugiej strony spójrzmy ku deckom które w tym tygodniu wydają się zdecydowanie ostro – zobaczymy tam Hogaaka, Keep Watch wraz z masą goblinów oraz Oath Karna.
:g: Finanse :g:
I na koniec goldfishowy ranking decków Commander 2019. Jak zawsze tyleż ciekawy i interesujący dla edhowców, jak i istotny z względów finansowych. Jak zastanawiacie się, który precon jest najlepszy, a który najbardziej opłacalny, to tu sięgnijcie i to poczytajcie.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Wrenn and Six (Modern Horizons)
- Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
- Psychic Puppetry (Champions of Kamigawa)
- Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
- Lotus Field (Core Set 2020)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Drodzy Psychatogowicze,
chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.