Przegląd Prasy #288 – bany i unbany w Modernie, Vintage i Standardzie

Ban Hogaaka był oczywisty. Pozostałe bany i unbany w Modernie, Vintage i Standardzie mogą być jednak zaskoczeniem – tak pozytywnym, jak i negatywnym. Wizardzi sięgnęli do takich kart jak Ferocidon, Hogaak, Looting, Mystic, Karn z Dominarii, Mystic Forge, Mental Misstep, Golgari Grave-Troll, Fastbond. Powiedzieć, że to rewolucja, to nic nie powiedzieć, zwłaszcza w kontekście Moderna. Usunięcie Lootinga ze środowiska całkowicie przemodeluje ten format.

W zasadzie wszelkie inne njusy blakną w kontekście powyższego, ale mimo to coś tam ciekawego i tak dla was przygotowaliśmy i znaleźliśmy. Warto wspomnieć, żę niedługo będziemy mieli ostatnie takie Hall of Fame, a edehowcy nadal są pod ogromnym wpływem Commander 2019. Legacy też się przystosowuje do Wrenn and Six. Zapraszamy do lektury, zapoznawania się z linkami i z naszym przeglądem.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Las Vegas – Modern i Limited

W ostatni weekend miało miejsce Hogaakowe lato w Las Vegas. Znaczy, jego ostatni epizod, który był dla nekropolii niczym łabędzi śpiew. Tu po raz ostatni Hogaak w Modernowej części Grand Prix załadował się do top 8 i to w liczbie aż 5 na 8 sztuk. Czy może zatem dziwić, że w finałach Hogaak Simona Nielsena spotkał się z Hogaakiem Zhivo Nedelcheva? Zwyciężył oczywiście Hogaak. Ten Nielsena. Warto dodać, że w evencie wzięło udział aż 2000 graczy.

W drugim Grand Prix rozgrywano też Hogaaka, ale już w limited. Tu wygrał Allen Wu, udowadniając, że świetnie radzi on sobie z dodatkiem Modern Horizons. Tu ponoć grało 1400 osób.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Bany i unbany w Standardzie, Modernie i Vintage

No to mamy bany i unbany, które już dawno tak nie poruszyły magicowców, bo nawet jeśli wyczekiwane i wypraszane, to nieoczekiwane.

Bany i unbany w T2:

Bany i unbany w Modernie:

Bany i unbany w T2:

Zmiany mają naprawić meta, poprawić je i dać graczom wiecej radości z gry. Dokładne powody zostały wymienione w artykule i trzeba przyznać, że wyjątkowo Wizardzi dość konkretnie odnieśli sie też do paru innych kart na celowniku. Same tłumaczenia są zaś dość konkretne i odpowiadają na zapotrzebowanie graczy. Ale też są zaskakujące, bo tak wielkie zmiany całkowicie przemodelują Moderna oraz Vintage, gdzie Shopsy zdecydowanie oberwały. Nawet T2 może odczuć różnicę i Scapeshift oraz wampirki nie będą już miały tak łatwo.

Ban Amaza*

Uwaga – magicowa opera mydlana. Albo grubsza sprawa. Ciężko stwierdzić. Możemy śmieszkować i powiedzieć, że jak ktoś gra w Hearthstone’a, to ma bana (pozdrowienia dla Owena Turtenwalda, który ostatnio chwalił się na twitterze grą o dużą kasę, bo w Magica to niezbyt może). Przypomnijmy – Amaz zanim trafił do Magica był konkretnym streamerem karcianki Blizzarda. Możemy też zażartować, że jak wchodzisz w sędziego i traktujesz go jak powietrze, to też masz bana.

Ale poważnie wolelibyśmy tylko przedstawić sytuację – otóż wspomniany gracz chciał przejść przejściem, a sędzia mu tego zabronił. Gracz sobie za nic mają polecenie sędziego, wszedł sobie w niego i go pchnął/uderzył – zaliczył kontakt fizyczny w każdym razie. Potem sprawa eskalowała, a finalnie oparła się o Head Judge’a, który zaordynował dyskwalifikację z Grand Prix. Gracz opisał całą sytuację na reddicie. Wymienił przy okazji sędziego z imienia i nazwiska. I z jednej strony mamy teraz gracza, który boi się sędziów i fizycznego kontaktu z nimi. Z drugiej strony mamy sędziego, który może się bać graczy i internetowych hejterów, a także sędziów, którzy zostali w sumie oskarżeni o niesprawiedliwe traktowanie i nadużywanie władzy. I w efekcie jest nieprzyjemna sytuacja. A chociaż ciężko nam uwierzyć żeby HJ dał DQ za nic, to jednak nie będziemy wyciągać wniosków ze sprawy ani prawić morałów… no może poza jednym – jeśli sędzia mówi wam stop, to nie wchodźcie w niego. Tak czy siak, sami temat oceńcie.

*oczywiście chodzi o DQ na Magic Feśćie co nie jest równoznaczne z banem, ale tak się to ładnie zgrywało z banami Wizardów, że nie mogliśmy się powstrzymać :P

Pierwsze wiadomości o nowej książce Magicowej

Może nie zaraz przeciek, ale preview na pewno. Dostaliśmy kilka pierwszych stron w ramach zajawki z książki The Wildered Quest od Kate Eliott. Dostajemy tam zapowiedź powrotu Rowan Kenrith, Garruka, a także nowego bohatera, który naszego Garruka usidlił – oczywiście też walkera.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Do rotacji miesiąc, więc mamy jeszcze cały miesiąc na epickie zagrania w standardzie! Tym razem, jest okazja na kawał solidnego combo decku – Nexus of Fate wraz z Lotus Field i Blood Sun. Jak sobie poradzi w mecie pełnej wampirów, redów i esper hero?

Ciekawe decki:

 

MODERN

 

Modern powoli się zmienia – Hogaak i Faihless looting oberwali banem, z kolei Stoneforge Mystic została odbanowana. Jak to może wpłynąć na modernową metę? Tym już zajęli się na StarCityGames. Z kolei delikatnie zaczyna wyłaniać się kolejne zagrożenie formatu – różne warianty Urzy. Oczywiście, gracze moderna podzielili się już na dwa obozy – jeden który wesoło przyjął zmiany do siebie, drugi z kolei delikatnie wątpi w to, co się dzieje w tym formacie. Przede wszystkim, w nowym-starym formacie powinniśmy uważać na niektóre konstrukcje, które zaczną wychodzić jak grzyby po deszczu. A jak trzymają się niedawno poszkodowane konstrukcje? Okazuje się, że nie jest aż tak źle – Dredge zaczął kombinować z graniem Burning Inquiry, z kolei Fenixy nadal płaczą po stracie Lootinga. Wbrew temu co sądzi duża część graczy, Dredge nie umarł, tylko ma chwilowe problemy. 

 

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Wybór decku do formatu jakim jest Legacy nie należy do najłatwiejszych. Dlaczego? Mnogość opcji i możliwości pozostawionymi przed biednym graczem, który chce wszystkie pomysły zamieścić w jednej, zgrabnej, siedemdziesiątcepiątce, jest po prostu za dużaMimo wszystko, w tym chaosie da się wybrać konstrukcję najlepszą w tym formacie. Dla porównania, zobaczcie jak na MTGO Legacy Challenge i kilku innych turniejach radziły sobie konkretne spisy. Powszechnie wiadomo, że w momencie gdy meta się zmienia i pewna karta wiedzie prym troszkę za długo, lub jest po prostu zbyt dobra, to meta się adaptuje – tak jak w przypadku Wrenna i Szóstki. Pod koniec warto zerknąć na kolejną odsłonę Vintage 101 – co piszczy w nowej odsłonie formatu?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Nie wszyscy wiedzą o tym, że EDH ma również Pauperowy wariant. Zasady delikatnie się różnią, jednak ilość zabawy jaką da się z tego wyciągnąć jest porównywalna do standardowej rozgrywki EDH. W kontekście Commandera nie można omijać historycznych momentów, jakim zdecydowanie był Mirrodin. W EDH może nie chodzi o wygrywanie, jednak posiadanie wielu możliwości które to gwarantują sprawia, że deckiem gra się zdecydowanie przyjemniej. Nie wolno też zapominać o Oathbreakerze, który wraz z Commanderem 19 również wiele zyskał.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Artykuł-gratka dla każdego kto uwielbia sięgać pamięcią do tego, co już nie wróci – mianowicie, jak zmienił się Pauper, porównanie konstrukcji przed i po banach

Ciekawe decki:

 

INNE

Gra w MTG wymaga najczęściej umiejętności, ciężkiej pracy, pieniędzy na karty i wyjazdy oraz najczęściej czerpania frajdy z wykładania kartoników na stół. Brian Braun-Duin zajął się tym tematem troszkę poważniej – między innymi podając przykłady prosto z amerykańskiego futbolu. Przez „zajęcie się tematem troszkę poważniej” rozumiem również przedstawienie obszernego wachlarza kompetencji z którego składa się dobry gracz medżika. Odbijając od Briana, przejdźmy na Channel Fireball, gdzie niczym typy osobowości, powstała typologia graczy turniejowych. A wszystko to, aby pewnego dnia znaleźć się na Hall of Fame i zasilić sobą rubryczki z cyferkami. Ewentualnie można również zaprzątać sobie głowę spodziewanymi zyskami z takiego eventu, chociaż kto by to robił, skoro stoi przed nami możliwość wspaniałej zabawy wśród innych medżikowców.

Przyszedł czas na ważne i ważniejsze – flavor i flavor teksty. Tym razem, internetowe grono dostarczyło nam 10 najgorszych flavorów na przestrzeni całego życia karcianki. Delikatnie zaspoileruję, że warto zerknąć w komentarze. Skoro dzisiejsza numerologia uczepiła się liczby „10”, to chyba warto w to brnąć i przedstawić 10 największych straszaków Medżika. O dziwo, nie znalazł się tam Belzenlok, który mimo swojego udziału w Lore jako karta wypadł dość słabo. A skoro mówimy o Lore, to odegrał on znaczącą rolę w historii Liliany. Skąd zatem wziął się tam Gideon? Warto się wczytać. Na sam koniec poznajcie Brynn Metheney i jej medżikowe prace.

Stan Programu

Kilka njusów, ale nic szczególne godnego uwagi, może poza tym, że Arena trafiła do sklepu Epica. Sekcja opinii z kolei o Hall of Fame i tym na kogo Joshua Claytor by zagłosował, gdyby miał ku temu okazję. W deckach 4C Kethis Combo w T2, 12 Post w Legacy, Bogle w Modernie, W Heroic w Pauperze.

 

:g: Finanse :g:

Już niedługo zbliża się wyczekiwana rotacja Standardu. Wiele osób czekało na ten historyczny moment, ze względu na spadek cen wielu kart, których chcieli użyć w Commanderze lub Modernie i jednocześnie nie płacić względnie dużych pieniędzy. O wszystkich trendach i możliwościach zakupowych opowie nam niezastąpiona ekipa MagicCardMarketu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  2. Psychic Puppetry (Champions of Kamigawa)
  3. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  4. Kethis, the Hidden Hand (Core Set 2020)
  5. K’rrik, Son of Yawgmoth (Commander 2019)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (