W minionym tygodniu za wiele się nie działo. Ot, taki zwykły Magic na początku sezonu. Przede wszystkim ruszył Standard z ELD. Pojawiło się nowe meta, nowe decki. Okazało się, że robotę w nowym formacie robi Golos, a ciekawą nowością jest Esper Stax. Są też jakieś kontrole, midrange ponoć zdycha, decki na żarełku nie są hitem jednak, a i ogień nie daje rady. Ostrzec jednak wypada przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Standard z ELD dopiero się zaczyna.
A co poza tym? Cóż, tym razem brak zmian jeśli chodzi o bany i unbany. Największy to problem dla Paupera. Reszta formatów raczej nie narzeka. Poza tym Wizardzi wypuścili specjalne promki Pony: the Galloping w związku z akcją charytatywną. Ponadto, wersja deluxe Throne of Eldraine rozeszła się na pniu. Resztę ciekawych rzeczy sprawdźcie już sami w naszym przeglądzie.
:b: Relacje z turniejów :b:
Grand Prix Montreal
W Kanadzie grano limited Throne of Eldraine. Wygrał Alexander Hayne. Na evencie pojawiło się 824 graczy.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Mój mały koniku…
…uratujemy mu życie, dzięki, Magicu!
Co nam odbiło? Nic. Wizardom też nic nie odbiło. Za to jest okazja, by pomóc bliźnim w akcji charytatywnej skierowanej na rzecz szpitala dziecięcego w Seattle. Szczegóły w linku, ale z tej okazji Wizardzi zaproponowali nam produkt z kartami inspirowanymi lubianym serialem My Little Pony. Tu powinniśmy pewnie coś tam powiedzieć o przyjaźni i słodkich jednorożcach, ale się powstrzymamy.
Bany i unbany – 7 październik 2019
Brak zmian. Pauper chyba płacze.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Wraz z ciągłym oddziaływaniem Throne of Eldraine na Standard kontrolne konstrukcje ciągle delikatnie się zmieniają. Na Arenie i w lokalnych sklepach da się zobaczyć różne warianty – począwszy od dwukolorowych, Azoriusa i Dimira, kończąc na trzykolorowych, których jest więcej – znajdziemy tutaj Grixis, Esper, Jeskai. Co do wyboru kart, są różne szkoły – jedni chcą na siłę uzyskać jak największy potencjał dzięki Midnight Clock, inni szukają drugiego Teferiego obecnego Standardu, jednak wszyscy są zgodni co do potencjału Murderous Ridera. Jak to wygląda poza Arenowymi zmaganiami i potyczkami w lokalnym sklepie? Gregory Orange wziął na siebie ten temat i przedstawił 5 kontrolnych spisów, które mają potencjał na poradzenie sobie w obecnej mecie. Jak wiadomo, każda konstrukcja ma swoje plusy i minusy. A skoro dodatkowo jesteśmy w temacie decków i towarzyszy im póki co nieodłącznie cyfra „5”, to ponownie zapraszamy na Hareruyę i topowe 5 decków Christiana Haucka. Brian Braun-Duin również nie jest w tyle w tym tygodniu – ponieważ dzieli się z nami swoimi pięcioma przemyśleniami na temat nowego Standardu. Odchodząc jednak od towarzyszącej nam dziś numerologii, możemy skupić się na dostępnych i ostatnio wykorzystywanych silnikach dla poszczególnych konstrukcji.
Ciekawe decki:
- Golos Fires i Bant Ramp
- Bant Golos (czyli Bant Ramp)
- Karn’s Cauldron
- Esper Doom
- Jeskai Control
- Blue Mill
ARENA
W tym tygodniu tylko jeden deck ciekawszy pod kątem Areny.
Ciekawe decki:
MODERN
Chcieliście kiedyś zrobić komuś psikusa w trakcie namawiania do gry w Medżika? Teraz, śmiało możecie to zrobić, z czystym sumieniem polecać budżetowe Bogle, o których swoje zdanie wyraziła Emma Partlow. Jak z kolei wyglądają możliwe zmiany w Modernie, po wypuszczeniu Throne of Eldraine? Oko, Emry i Once upon the time wyglądają, jakby miały na stałe zostać w tym formacie. Wszystko to natomiast ku uciesze modernowej mety, która zachowuje pozory bycia zdrową, od czasu zbanowania Hogaaka.
Ciekawe decki:
LIMITED
Niestety, sezon prereleasowy i pierwsze draftowe turnieje już za nami, jednak nadal warto skorzystać z tego, co ma do zaoferowania Limited Throne of Eldraine. Przede wszystkim, polecamy bardzo obszerny poradnik dotyczący wczesnych picków i nie tylko – śmiało możemy wyruszyć z nim na Adventure, poprzez archetypy i bomby w każdym rarity. Autorem tego poradnika jest Frank Karsten. Z kolei Marcio Carvalho skupił się w artylule bardziej na swoich własnych przemyśleniach dotyczących tego setu.
LEGACY/VINTAGE
W tym tygodniu na łamach serii Vintage 101 powstała olbrzymia gratka dla budżetowych graczy – Vintage bez Powera! Jest to cała seria turniejów, w której widełki nagród wahają się od 150 do 600 dolarów kredytu sklepowego. W takim razie, jakie ciekawe konstrukcje da się tam znaleźć? Oczywiście, nie zabraknie też regularnego Vintage. Jak wyglądały przygotowania i przemyślenia w trakcie treningów na GP Atlanta? Jonathan zdecydował wybrać na ten event jeden z potężnych combo decków. Skoro jesteśmy w temacie „potężnych combo decków”, nie możemy zapomnieć o Stormie! Cyrus (niestety nie ten z popularnego serialu „Chłopaki z baraków”), w oparciu o swoje doświadczenia z Grand Prix Atlanta, popełnił obszerny poradnik na temat tego decku. Cóż, w obecnej dobie różnych tutoriali i poradników jest multum – ten jednak wyróżnia się tym, że napisała go osoba której udało się nim wygrać całe GP.
COMMANDER
Skoro Throne of Eldraine już się zadomowił w formacie, czas wskazać, którzy z generałów spełnią warunek, aby trafić do „The 600”! Skoro mamy już przewidywania, co do potencjalnych generałów, warto zainteresować się resztą kart – Tomer przejrzał niebieskie, czarne i białe karty pod kątem EDH. Jak powszechnie wiadomo, żeby deck działał prawidłowo, potrzebuje dobrej manabazy – niedawno dostaliśmy trzynastą już odsłonę rankingu landów. Dodatkowo, oprócz dawania samych kolorów, landy mogą zapewnić nam dodatkowe utility, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do naszej przewagi w stole.
Gracze często mają pytania – czy powinno grać się niszczeniem landów, kiedy dokładnie tutorować. Jeśli macie ochotę poznać odpowiedzi na te pytania, a przy okazji wiele więcej, pod kątem casualowego EDH, to gorąco zapraszamy.
Ciekawe decki:
- Obzedat, Ghost Council
- Chainer, Nightmare Adept
- Atarka, World Render
- Ezuri, Claw of Progress
- Mairsil, the Pretender
- Emry, Lurker of the Loch
- Lena, Selfless Champion
- Xenagos, the Reveler (Oathbreaker)
- Oko, Thief of Crowns (budget Oathbreaker)
PAUPER
Kojarzycie ten moment, w którym przeglądacie Facebookowe grupy na temat Medżika i napotykacie post, brzmiący mniej więcej tak „zbanujcie te karty, bo ich nie lubię i trzeba mieć na nie odpowiedzi bo się przegrywa”? Niektórzy aż za dobrze, w szczególności, gdy dotyczy to naszej ulubionej konstrukcji. Ostatnio Pauperowe środowiska wręcz wrą od ilości hejtu w stronę Arcum’s Astrolabe. Tematem banów zajęli się Brian DeMars na ChannelFireball oraz Kendra Smith na CoolStuffInc. A kto się nie przejmuje banami w Pauperze? Mono Red! Martin Juza napisał niedawno poradnik do tego decku w tym formacie.
Który deck z kolei miał najwięcej przeróżnych odsłon i wersji, natomiast na przestrzeni lat skutecznie absorbował do siebie coraz to ciekawsze techy i stał się wręcz abominacją tego formatu? Odpowiedź jest prosta – Tron! Jak to jest z zabawą w Pauperze? Okazuje się, że od momentu kiedy zbanowane zostało kilka kluczowych niebieskich kart, sytuacja Paupera ma się coraz lepiej, a co za tym idzie, można wnieść trochę prawdziwej zabawy do formatu.
INNE
Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się inspiracje dla Throne of Eldraine? Oczywiście, set został zapowiedziany, jako połączenie baśni Grimmów oraz legend arturiańskich, jednak czasem warto sięgnąć głębiej i dobrze zapoznać się z tematem flavorowych perełek. Oprócz smaczków z zakresu bajek, czeka równie baśniowa paczka landów – galeria przygotowana została przez Hipsterów z Wybrzeża.
Stan Programu
Parę njusów, a potem w gorącym temacie o nowym standardzie. W deckach w Legacy Hyper Show, w Vintage UBA Stax, w Modernie Stompy, Izzetowy deck do Brawla i WB Pestilence do Paupera. A dalej jak zwykle ceny.
:g: Finanse :g:
SaffronOlive zajął się tematem przewidywanej wartości Throne of Eldraine – więc jeśli macie akurat wolne parę stówek i ochotę, żeby wydać je na karty, ale jeszcze nie macie pomysłu jakie konkretnie, to ten artykuł może was zachęcić.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
- Mox Amber (Dominaria)
- Murderous Rider (Throne of Eldraine)
- Once Upon a Time (Throne of Eldraine)
- Knight of the Ebon Legion (Core Set 2020)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Drodzy Psychatogowicze,
chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.