Przegląd prasy #30 – Gorączka Khans of Tarkir

Fecze, wedge, common landy, klany, sztuki walki, dużo promek – czyli Khans of Tarkir wbiega na salony. Prawie wszyscy już o nich piszą, tak że zapomnieli o całym świecie i lecą z Sharkhanem przywracać duszę Ugina, wskakują na bojowe bestie i lecą na pole klanowych walk.

Ostatni tydzień to oczywiście szaleństwo spoilerów i odkrywania kolejnych czekoladek z kalendarza adwentowego nowej edycji. My jednak nie zapomnieliśmy o pozostałych magicowych tematach i podrzucamy również kilka tekstów dotyczących formatów magicowych, tematów ogólnych oraz przypominamy o zbliżającym się WMCQ w Gdyni (i ostatnim Sezonowym Psychatogu)!

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

MaRo o tworzeniu Khansów

Jeden z tych tekstów, które warto przeczytać, jeśli kogoś interesują nie tylko same karty, ale to jak cały set powstawał. Początkowo miały być np. tylko cztery klany, ale jak to zwykle bywa, kiedy już wstępne założenia były gotowe, ktoś przyszedł i poprosił o zmiany. W tym przypadku chodzi o dział Creative, który zażyczył sobie piątego klanu. Jak sam MaRo mówi, tego rodzaju sytuacje zdarzają się u nich non stop i trzeba sobie z nimi radzić. Zmiana chyba zresztą wyszła setowi na dobre, choćby ze względu na elegancką, wedgową symetrię kolorów. MaRo opisuje cały proces prac nad setem. I o zgrozo, przyznaje się nawet do tego, że wymyślali powody, dla których gracze chcieliby Khansy kupować. Taka komercja! Możemy wreszcie ruszyć na Wizardów z pochodniami i widłami, bo mamy dowód, że chcą się oni po prostu sprzedać (robiąc nam przy okazji dobrze, ale kto by się tam takimi szczegółami przejmował). Ale najfajniejsze jest tu to, jak po kolei każdy kolejny kawałek układanki zamienia się w piękny obraz, w którym wszystko jest na swoim miejscu.

Tu zaś druga część opowieści MaRo, skupiająca się na mechanikach.

Przewodnik Wędrowca po Chanach Tarkiru

A właściwie nie po chanach, a po samym planie. Kopalnia wiedzy dla miłośników fabuły, flavoru i tym podobnych. Jeśli ktoś szuka bardziej zwięzłego tekstu, w Innych w przeglądzie jest link do artykułu ze Starcitygames. Ale jeśli macie trochę czasu, a temat was interesuje, to tu traficie na sporo szczegółowych informacji.

Zmiana payoutu za turnieje Vintage na MTGO

Wizardzi wymieniają nagrody za turnieje Vintage constructed, zamiast boosterów VMA mają być boostki z M15, he he he. W związku z tym, VMA będzie trochę mniej, ceny powoli zaczną rosnąć. Ale prawdziwy boom zacznie się raczej długo po wyjściu VMA ze sklepów. Zmiany payoutów od 10 września, czyli środowego updatu.

W kwestii cen warto też zwórić uwagę na Flashback drafty Innistradu i Tempesta, Wizardzi ewidentnie chcą trochę złagodzić cenę jednych z najdroższych kart do formatów od moderna to Vintage, czyli Wastelandy i Liliany.

Jak już rozkręciłem się z nowinkami świata Online, to polecam także rzucić okiem na aktualizację Cube Draftów.

 

Relacje z turniejów

  • Grand Prix Salt Lake City – W ubiegły weekend mieliśmy tylko jeden duży turniej Wizardów w Stanach, gdzie Brandon Nelson wreszcie przełamał swoją passę dziewiątych miejsc i wygrał cały turniej. 878 graczy starło się w potyczkach Limited Magic 2015. Tradycyjnie pierwszy dzień odbył się w sealed decku, a drugi już w draftach. Był to bodajże ostatni Premiere Event na żywo, gdzie można było powalczyć w Core Secie. Od kolejnych dużych turniejów nastanie era Khans of Tarkir!

brandon nelson - m15 przed khans, to jak wieprze przed perły!.png

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Żegnaj Sphinx’s Revelation

William Jensen opisuje ewolucję kontrolki od czasu pojawienia się rewelacji do momentu, w którym wyrotowała z T2 (w zasadzie do Pro Tour M15 i wygranej Ivana Flocha). Artykuł wspominkowy, kierowcom kontroli może się nawet łezka w oku zakręci.

Poniżej zabawne epitafium dla Rewelacji:

Blok w przyszłość

A tu z kolei spojrzenie nie wstecz, a w przód. Adrian Sullivan zgaduje, jaki będzie przyszły standard na podstawie tego, co już wiemy o Khansach, o kartach z M15 i Block Constructed Therosa.

Naświetlamy spoilery: Sarkhan, the Dragonspeaker

Jak większość tekstów spojlerowych z ostatniego tygodnia była… nudna, miałka, wymuszona, nieciekawa, [tu wstaw swój własny nacechowany negatywnie przymiotnik], tak ten tekst się mocno na tym tle wyróżnia. Paulo Vito Damo da Rosa opisuje nowego 'siarczana’. I jak widać jest o czym mówić, choć tekst tworzony z perspektywy standardu. W zasadzie po tym artykule moglibyśmy odpuścić sobie pisanie o Sarkhanie w analizie Khansów. No ale przecież i tak o nim wspomnimy, a wy tymczasem zerknijcie do linka, w którym dodatkowo są dwie declisty.

Sarkhan, the Dragonspeaker - khans

I znowu o Sarkhanie

A tu bardzo podobny tekst do tego wyżej, ale ten pochodzi ze StarCityGames i jego autorem jest Jim Davis (niestety nie ten, który tworzył Garfielda, ale pewnie ten rysownik nie grywa w Magica).

Przewodnik do gry RUG Chordem

Panowie się nakręcili na ten deck i forsują archetyp RUG na Chordach, gdzie dość szybko można sobie przyzwać na instancie Keranosa na stół. Może artykuł zainspiruje kogoś przed ostatnim już w tym roku WMCQ i również ostatnim Sezonowym Psychatogu, który pozwoli zgarnąć baje na końcowy, roczny Megatog!.

Decklisty z drugiego japońskiego WMCQ

Chyba jeszcze nie dawałem tych spisów, ale na pewno nie zawadzi nawet dwa razy o nich wspomnieć. Kiedyś z wypiekami na twarzy czekaliśmy na doniesienia od deckach constructed od Japońskich kmintoszy. Gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni nadal potrafią zaskoczyć i np. Zbudować Mono Green Aggro, które przegrywa dopiero w finale (a warto wspomnieć, że tam WMCQ mają dwa razy więcej graczy niż u nas, więc są to małe GP). Polecam obczaić techy, bo warto.

Aha, strona po japońsku, ale na pewno sobie poradzicie, nazwy kart są także po angielsku.

 

MODERN

Mono Green Infect

Deck Tech. Dość porządnie rozpisany. Niezły jako wprowadzenie do formatu i ciekawy ze względu na odrzucenie niebieskiego. Nie jest to jednak jakoś szczególnie innowacyjna konstrukcja.

RG Infect

Obrodziło tymi Infectami. To nie ostatnia decklista w linkach. Wersja UG zwróciła uwagę autora State of the Program w Legacy. Tu mamy wersję czerwono-zieloną. A dlaczego teraz? Bo fecze. Mike Linnemann przekonuje, że przedruk Wooded Foothills sprawia, że infect przyspieszy, a co ważniejsze, wersja RG stanie się Tier 1 deckiem w Modernie, a do tego będzie stabilniejsza. I przynajmniej z tym ostatnim można się zgodzić.

OMG Fetche!

Trochę spekulacji, a trochę przewidywań odnośnie tego, co niesie ze sobą przedruk feczy w Modernie. Tekst krótki, ale pomagający wyrobić sobie perspektywę. No i kolejny przykład na to, że przedruk feczy może się skończyć małym trzęsieniem ziemi w Modernie. Szkoda więc, że to Standard jest teraz na piedestale.

Przeważnie martwy

I ciekawostka, bo ile można te same decki omawiać. Tu mamy combo deck na Near-Death Experience. Casualowe? Nieskuteczne? Niestabilne? Jasne, ale odświeżające.

 

VINTAGE

Griselbrand Oath w Vintage Constructed Championship

Dość spory materiał o jednym z wiodących decków w Vintage, czyli Oath z Griselbrandem. Trzy turnieje, masa filmików (z replayów) i deck na demonie z Innistradu, którego Liliana zabiła w Avacyn Restored.

 

LIMITED

Ocena Sealedów w M15

Garść porad od Matta Costy odnośnie budowania decków z sealed poolów w M15. Tekst nie jest jakąś głęboką analizą, ale parę spostrzeżeń może kogoś zaciekawi. Najwięcej wyciągną z tego jednak mniej doświadczeni gracze, zwłaszcza że uwagi Costy sprawdzą się nie tylko w M15.

Pierwsze spojrzenie na Khans of Tarkir

Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się, co Jacob van Lunen sądzi o zaspojlowanych do tej pory kartach, możecie tu zerknąć. Pewnym problemem jest to, że albo musimy znać wszystkie wymieniane tu karty, albo musimy przyglądać się im w osobnym oknie. No, ale dla chcącego nic trudnego : )

Sideboardowanie w Limited

Simon już 77 raz wypowiada się w swoim cyklu, czyniąc go rekordowym materiałem cyklicznym w świecie Magica. Tym razem jednak nie chodzi o bicie rekordów, ale o bardzo wazny temat sideboardowania się w turniejach limited, co niewiele osób ogarnęły i stosuje regularnie. A Kenji Tsumura mówił, że sideboardować należy się w każdym meczu limited!

 

INNE

Przewodnik po makro-archetypach

Carsten Kotter przedstawia swoją klasyfikację archetypów w Magicu. Chodzi oczywiście o charakterystykę aggro, midrange, kontroli i combo, a także ich kombinacji.

Chanowie i konsekwencje

Bardzo fajny tekst dla Vorthosów i tych wszystkich, których Khans of Tarkir interesuje od strony flavoru i fabuły. Ładnie wprowadza on w nowy set, bazując na tym, co już można było tu i tam podłapać. Dodatkowo mamy tu także spojrzenie na sytuację działu kreatywnego Wizardów.

Herosi sztuki: Scott Kirschner

Dlaczego warto bliżej poznać grafiki Scotta Kirschnera? Odpowiedź w tekście. A jako że to jeden ze starszych artystów będących w Magicu od początku, osoby z fobią na fotoszopa powinny być zadowolone. Mówiąc poważniej, to fajna, upstrzona anegdotami opowieść o jednym z wielu medżikowych artystów, jednym z tych z własnym, wyrazistym stylem, połączona z prezentacją jego prac.

State of the Program

Khans of Tarkir oczywiście – tu też mamy spojlerową gorączkę. Jahn nawet się chwali, że PureMTGO będzie miało w środę spojlera. Online będzie jednak parę ciekawych rzeczy, o których warto wspomnieć. Wyglądajcie 17 września. Wtedy to zaczną się odpalać flashback drafty Tempesta, w którym Uncommonem jest jedna z najdroższych kart obecnie, czyli Wasteland. Zaraz potem będzie 3xINN z też drogimi Lilkami. Ponadto ma wrócić kostka z „nieco” zmienionym poolem (50 wymienionych kart). Możecie też liczyć na to, że paczki VMA pójdą trochę w górę – eventy Legacy i Vintage od środy będą wypłacać nagrody w paczkach M15, a nie VMA. I z ważniejszych rzeczy to tyle njusów (12 września jest jeszcze Wizards R&D Challange i zrobiono update profili graczy Community Cup).

W sekcji opinii dość długi tekst o trejdownaiu (właściwie zarządzaniu kolekcją) w nowym kliencie. W skrócie: nie jest dobrze. A dlaczego to już w tekście, chyba że sami dobrze wiecie z praktyki. Deck Techy zawierają ciekawe pozycje – Rabble Red w T2, Amulet of Vigor combo + Hive Mind w Modernie, w Legacy UG Infect, a w Vintage Fatestitcher Dredge. Ceny jak to ceny, zmienne, ale generalnie na plus. Wygląda na to, że po niedawnej zapaści cen wreszcie na MTGO zapanowała jako taka równowaga.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tu też jest Rabble Red, ale w wersji z Young Pyromancerami. W Modernie kolejny UB Tezzeret i Affinity z nożyczkami i Shrapnel Blastem. W Legacy też Tezzeret, ale troszkę zaczerwieniony, by deck mógł się stać Grixisem. Na deser coś dla fanów Myrów i niebieskich decków z polimorfią – deck do Commandera na Jalira, Master Polymorphist.

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (