Przegląd prasy #39 – PTQ w Łodzi

Dla Polaków najważniejszym wydarzeniem tygodnia było zapewne PTQ w Łodzi, które wyłoniło naszego kolejnego reprezentanta na Pro Tour. Drugim ważnym wydarzeniem był turniej Prague Eternal, na który pojechała grupka rodaków.

Oczywiście poza powyższymi prezentujemy także garść przydatnych linków do ciekawych artykułów magicowych, jakie pojawiły się przez ostatnie siedem dni. Zapraszamy do naszego tradycyjnego przeglądu prasy!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

PTQ w Łodzi

W niedzielę odbyło się PTQ w Łodzi kwalifikujące na Pro Tour w Waszyngtonie. W turnieju zagrało 152 zawodników i zawodniczek, zaś w finale spotkali się Wojciech Jankowski z Tomkiem Pędrakowskim. Tomasz poddal grę po ustaleniu podziału nagród i w efekcie Wojtek wybierze się do Stanów, aby grać o Pro Pointy, grubą kasę i nieśmiertelne popularity. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy skończyli w kasie i zazdrościmy Ishanowi farta, że wylosował konsolę do gier : )

Prague Eternal

Nielicząc side eventów w weekend odbyły się dwa główne turnieje: Legacy i Vintage. Strona trochę w nieładzie i ciężko mi było dojść gdzie co się znajduje, ale wg organizatora link do standingów Legacy jest po Top 8, do Vintage jest po swissie, a decklisty pojawią się w środę. Patrząc na rankingi widzę, że tylko w Legacy Maciej „Fidzio” Fidzinski zakończył na trzecim miejscu, reszty Polaków nie widzę. Poza tą miłą wiadomością o kasowym miejscu naszego kolegi, jest też smutna wiadomość o stracie plecaka z dobytkiem innego z naszych graczy. Nie wiem czy ten chciałby być wymieniany z imienia i nazwiska, wiem za to, że sprawa została zgłoszona na policję (którą trochę zignorowała temat), dobytek był sporo wart a złodziejem jest jakiś czech – świadomie pisany z małej litery, bo złodziej nie zasługuje nawet na przynależność do jakiegoś kraju i nie chce obrażać Czechów.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Grand Prix New Jersey

Co prawda nie będzie tam raczej Polaków i wspominaliśmy już o tym turnieju w przeglądzie #33, bo ploteczki ćwierkały, że będzie masa ludzi, jednak wspominamy jeszcze raz, ponieważ turniej się zbliża wielkimi krokami – GP New Jersey odbędzie się już w nadchodzący weekend. Formatem będzie Legacy, a do głównych atrakcji należą:

  • Mata z Brainstormem,
  • Deck box + 80 protektorów również z Brainstormem,
  • Turniej w głównym mieście graczy Legacy Stanów Zjednoczonych (tyle wiem z Reddita),
  • na miejscu John Avon, Christopher Rush, RK Post, Jeff A. Menges, Zack Stella, Matt Stewart,
  • miesiąc darmowego premium na SCG
  • promka GP: Batterskull
  • obietnica sławy!
  • matchupy z UR Delver na Treasure Cruisach co drugą rundę : )

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Hajs się zgadza

Z rzeczy, które przeoczyliśmy, a o których warto wspomnieć: z opublikowanych niedawno wyników finansowych Hasbro (czyli właściciela Wizardów) za trzeci kwartał 2014 roku wynika, że Magic ma się dobrze, przynosi zyski, więc będą inwestycje i w ogóle jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej. Wypada trzymać ich za słowo.

Król umarł, król ożył, niech żyje Zombie

Cena ledwo spadła i można było powoli kupować karty, a trzymacze byli o krok od większego skoku cen, a tu Wizardzi zrobili psikusa i wznowili VMA limited na MTGO. Dalej będą się osłabiać ceny wielkiej dziewiątki, duali & friendsów. Ceny całego setu właśnie spadły poniżej ich rekordowo niskiej wartości i raczej będą dalej leciały w dół. Jeśli Wizardzi nie zrobią jakichś kuszących turniejów Vintage-constructed, to nie spodziewam się powrotu do wysokich cen, a niebawem Lotusa będzie można kupić za ~100 tixów. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że Vintage, to format umierający na MTGO.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Powrót Mistrza Fal w standardzie

Jak to w tekście piszą – Master of Waves było jedną z ważniejszych kart w mono U w poprzednim standardzie. Karta znalazła sobie też miejsce w Modernie, ale z obecnego T2 zniknęła. W powyższym tekście jesteśmy przekonywani, że jeszcze może wrócić. Mało tego, dostajemy nawet 4 różne wersje spisów, które na kilka sposobów podchodzą do tematu. Warto je mieć na oku, bo po wyjściu Fate Reforged Master może wrócić do łask i coś z tego tutaj przebije się do Tier 1.

Jeskai Heroic Ascendancy Combo czyli jak złamać standard

Tekst o tym, jak Ivan Jen złamał format, czyli historia Heroic Ascendancy Combo z punktu widzenia gracza, który wygrał turniej SatrCityGames Standard Open w Oakland. To jego i Glenna Jonesa możecie winić, kiedy ten deck przejedzie wasze Abzany i Jeskaie. Talia jest mocna, fajnie wpasowuje się w meta, oferując dwa sposoby na wygraną: poprzez typowy beatdown lub przez combo, korzystając z midrange’owego środowiska w obecnym T2. Deck okazał się na tyle interesujący, że community poświęciło mu sporo miejsca. O talii przeczytacie:

Nowy Cawblade

Jeszcze dwa miesiące temu Heroici były deckami co najwyżej casualowymi. A tu się okazuje, że nie tylko heroicowa ascendancja jest grywalna, ale że zwykłe UW czy RW Heroics trzeba brać turniejowo pod uwagę i przynajmniej mieć na nie odpowiedni sideboard. Tu mamy omówienie UW Heroics – deck tech + opis sideboardowania się.

Frank analizuje Manabase w Standardzie

Kolejna syta analiza Franka Karstena, tym razem emerytowany pros bierze się za trzykolorowe talie, zresztą bardzo popularne w obecnym, postKhansowym standardzie.

 

MODERN

Battle of Wits Wins

To akurat żaden artykuł, ale spis bardzo ciekawego decku, który zrobił 4-0 w daily tournament na MTG. Jest to nie lada wyczyn jak na talie z 240 kartami. Polecam przejrzeć spis, może też złożyć talię i się nią pobawić  Online, bo tam na pewno jest o wiele łatwiej tasować niż na żywo.

 

LEGACY

Legacy Metagame

Bob Huang przeprowadza bardzo wnikliwą i treściwą analizę metagame Legacy. Może się przydać jeśli ktoś jednak pojedzie na Grand Prix New Jersey, ale równie dobrze, może zainspirować na lokalnego FNMa.

 

LIMITED

Ars Arcanum: Przegląd draftów KTK

Matthew Watkins tym razem o KTK. Czekaliśmy na ten tekst. I jak zwykle jest solidny, choć tym razem widać chyba trochę pośpiech przy pisaniu, bo nieco krócej niż poprzednio. Tak czy siak, warto się zapoznać, bo to dobry materiał.

Przegląd kart z Commandera 2014 pod kątem kostki

Tekst dla osób budujących własne kostki i draftujących je na potęgę. Znajdziecie tu odpowiedź na to, co warto dorzucić do waszych spisów z najnowszego dodatku do Magica, a co raczej warto odpuścić. Tekst podzielony na omówienie Planeswalkerów, stworów i noncreature spelli.

 

COMMANDER

Kemby wojna na wyczerpanie

Taki nawet sympatyczny spis, w którym wykorzystywana jest Kemba, Kha Regent jako generał. Oznacza to sporo artefaktów w postaci ekwipunków, trochę fajnego CA i synergii oraz sporo tokenów. Szkoda, że opis trochę lakoniczny.

Commander 2014 – przegląd kart

Kolejny w ostatnim czasie przegląd kart z najnowszego Commandera. Autor omawia poszczególne pozycje z osobna. I kolejne potwierdzenie, że czerwony deck jest najciekawszym i najbardziej opłacalnym zakupem. Do kolekcji i aby nie robić kolejnych podtytułów, dorzucamy tutaj ranking najlepszych dziesięciu kart z nadchodzącego dodatku wg Abe Sargenta z GatheringMagic oraz polecamy zapoznać się z prognozowanymi cenami kart przedstawionymi na Goldfishu. Co ciekawe ceny najdroższych kart niespecjalnie pokrywają się z rankingiem pana Abe.

Druga dwudziestka piątka Planeswalkerów do Commandera

Cassidy Silver podrzucił kontynuację swojego rankingu Planeswalkerów w Commanderze (o którym wspominaliśmy jakieś dwa przeglądy temu). Tym razem dostajemy pozycje od dwudziestej piątej do pierwszej.

 

INNE

Ogólny podręcznik sideboardowania

Owen Turtenwald przedstawia nam kolejne podejście do zmieniania naszej talii po pierwszej grze. Tekst nadaje się do każdego formatu, jak pisze autor, od Team Limited po Legacy.

Istotność Magica i style grania

Casper Mulholland od jakiegoś czas publikuje cykl, w którym omawia kwestie związane z teoretyczną stroną gry w Magica. Związane jest to z teorią many i teorią opcji, a Casper przedstawia swoją teorię nazwaną przez niego teorią relewancji (albo mówiąc prościej: istotności). Podobnych prób opisu magicowych gier jest trochę – choćby filozofia ognia, ale to nie dlatego na ten link warto zwrócić uwagę. Casper odchodzi bowiem w końcu od „filozofowania” i przedstawia dwa podejście do grania w praktyczny sposób. Tekst warto polecić szczególnie tym graczom, którzy po prostu dokładają kart, bez jakiejś większej strategii i odpowiedniego zarządzania zasobami. I to tym bardziej, że mamy aktualnie Standard, w którym określenie ważności zasobów dla poszczególnych archetypów i matchupów jest szczególnie istotne.

Bardzo praktyczne i mega przydatne porady dla graczy!

Kilka dobrych patentów na to, jak unikać głupich pomyłek – od zagrania kolejnego landu w turze aż po kłopoty z tokenami czy kwestia zapominania o triggerach. Warto sobie przyswoić, aby zminimalizować problemy.

Tibalt, grywalny

Tekst z gatunku tych lżejszych, ale na pewno sympatyczny. Wbrew tytułowi nie jest to on o tym, jak wykorzystać oryginalnego Tibalta z Avacyn Restored tak, aby robił coś sensownego. Zamiast tego mamy tu zabawę w Alternatywną Kartę i próbę zrobienia grywalnego walkera za dwa :R::R:. Efekt finalny może i ma mało flavoru, jako że autor prezentuje stricte mechaniczne podejście do tematu i może nie jest nadmiernie kreatywny, bo kopiuje rozwiązania z istniejących kart, ale na pewno chciałoby się takim Tibaltem grać!

State of the Program

Newsów za wiele ekscytujących nie ma – mamy przypomnienie o zmianie w reimbursement policy, będzie nowa kostka, wracają drafty VMA i takie tam. Nic specjalnego. Jeśli zaś chodzi o sekcję opinii…. cóż, może cytacik:

I was thinking that Wizards should produce a dirt simple piece of code, just to show they can get something right.  Something like the first program I wrote on my Commodore 64, which made the computer type out “Hello” when I hit enter.  Or maybe not.  If Wizards wrote a Hello.exe program, it would probably swear at you, reformat your hard drive, then delete all the vowels on the Internet and activate SkyNet

Innymi słowy Jahn znów narzeka. I nie ma w tym w gruncie rzeczy nic dziwnego, bo Wizardzi znowu namieszali (choć to już w zeszłym tygodniu, wtedy kiedy zrobili update software i zawiesili przy okazji wszystkie gry na MTGO). Wśród decków mamy z kolei wyróżnione Jeskai Heroic Combo (irytujący w T2), Affinity i Temur Midrange (prześladujące graczy Moderna), Naya Auras (dla miłujących paupera), Abzan do bloku, Dredgowanie do Legacy i dwa Łańcuchy Mefistofelesa w Vintage (znaczy deck to jeden, ale na 2 sztukach Chains of Mephistopheles).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W standardzie trafiła się w tym tygodniu ciekawostka dla fanów przewijania – kontrolny UB Mill. Wygląda to unikalnie i interesująco (choć sideboard budzi wątpliwości). Talia jest zresztą rodzynkiem, bo pozostałe decki są do Legacy. Mamy więc Soldier Stompy, UWR Control, Cruise Rector (na Show and Tell) i Slivery!

Cała fabuła Magica w pigułce

W bardzo przystępny sposób i bardzo skrótowo, ale tez sprawnie autor przedstawił cała fabułę Magica. Jeśli interesujesz się kim byli Bracia, jak powstała Phyrexia, jaka role odegrał we wszystkim Karn czy coś o intrygach Nicol Bolasa, to idealne miejsce, aby rozpocząć lekcje z historii.

 

:g: Finanse :g:

Finansowy przegląd starego bloku Mirrodina

Saffron Olive zapowiada zrobienie z tego cyklu artykułów. Na pewno będzie to ciekawa rzecz dla papierowych traderów i osób pragnących poinwestować trochę w medżiki. W pierwszym artykule zaczynamy od starego Mirrodinu i uczymy się oceniania kart. W kolejnych zapewne będziemy szli po coraz nowszych dodatkach.

Ile kosztuje to moje Underground Sea?!

Trudno powiedzieć, czy ten tekst znajdzie u nas odbiorców, ale kto wie? Może i u nas są posiadacze starych kolekcji, którzy chcą się pozbyć kart i coś o nich wiedzą, ale nie mają wiedzy i doświadczenia z ostatnich lat. Te osoby tutaj mogą dowiedzieć się, dlaczego wartość niektórych kart ze starych setów wzrosła, na co mieć oko i kiedy co sprzedać. To tekst pisany po to, abyście byli zorientowani w temacie. W najgorszym razie osoby bardziej obeznane będą mogły sobie przypomnieć kilka starych kart. Odrobina nostalgii nie zaszkodzi.

Wzlot Hero of Iroas i spadki czerwieni

Bohater Iroasu dostał jakiegoś niezłego dopalacza i dziś (poniedziałek 10 listopada 2014) można go sprzedać Cardbuyingbotom za ~3,5 tixa, co jest dość sytą ceną, za kartę, która obijała się długo o dno. Jednocześnie widać masę spadków kart z mono reda; Stoke the Flames już nie stoi 7 tixów, już nawet nie kosztuje 5, Eidolon of the Great Revel oraz Goblin Rabblemaster również lekko podupadli na zdrowi. Widać po samych cenach kart jak metagame się zmienia. Kto sprzedawał swoje Stoki za 7 tixów, ten się ładnie dorobił, kto je trzymał na później był niezłym frajerem ;p Pamiętajcie, że uncommon będący w standardzie długo nie utrzyma wysokiej ceny. Tak samo było np. z Lingering Souls.

Hero of Iroas jump

 -x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (