Przegląd prasy #44 – Polak 4 na Grand Prix Milan

Grand Prix Milan, który odbył się w ubiegły weekend przyciągnął wielu Polaków żądnych krwi i przysmaków lokalnej kuchni. Aż sześciu z nich weszło do drugiego dnia rozgrywek. Jednak jeden pocisnął wyjątkowo wskakując przebojem do Top 4 i gromiąc po drodze rywali w pięknym stylu.

Ubiegły tydzień przyniósł także zmianę turniejowych zasad dotyczących zmorfowanych stworów oraz masę ciekawych artykułów. Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym przeglądem po więcej szczegółów.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Milan

Piotr Głogowski 4 na Grand Prix Milan1602 + 100 osób pojawiło się na pierwszych rundach turnieju (w sumie trudno się doliczyć, Wizardzi podają w relacji z dnia drugiego, że turniej zaczęło 1760 osób, ale standingi pokazują coś innego – umówmy się, że było ponad 1700 zawodników ;p). Czemu tak dziwnie podałem liczby graczy? To proste, włoska branża transportowa wymyśliła sobie strajk, w związku z tym Wizardzi odpalili jedną rundę o 9:00 dla 1602 graczy obecnych i kolejną dla 100 spóźnialskich, którzy rozpoczęli w południe. Formatem rozgrywanym był modern.

Szukając w standingach po tagu [pol] naliczyłem 23 Polaków, do drugiego dnia weszło aż sześciu, wszyscy z wynikiem 7-2:

  • Michał Zębaty 21 pkt
  • Bartłomiej Lewandowski 21 pkt
  • Szymon Mueller 21 pkt
  • Michał Gajewski 21 pkt
  • Piotr Głogowski 21 pkt
  • Grzegorz Kowalski 21 pkt

Co ciekawe, nie miało to jednak tak wielkiego znaczenia, bo w drugim dniu wszystkim graczom, według nowych zasad GP, zresetowano punkty i każdy kto dostał się do Day 2 grał z czystym rachunkiem. Świetnym wynikiem popisał się Piotr „Kanister” Głogowski, który miażdżył bezlitośnie przeciwników robiąc perfect 7-0 w drugim dniu, co dało mu wejście na pierwszym miejscu do Top 8. Po wielu świetnych meczach, masakrach w drugich i trzecich turach bandą Tytanów, w końcu uległ w Top 4. Turniej wygrał jego pogromca, Szwed Magnus Lantto prowadzący nudnego do porzygu Birthing Poda.

Miejsca pozostałych Polaków w Day 2 i ich ostateczna punktacja:

70     Lewandowski Bartłomiej 33
78     Mueller Szymon 33
122   Kowalski Grzegorz 30
159   Zembaty Michał 27
195   Gajewski Michał 24

 

Grand Prix Baltimore

1235 zawodników starło się podczas dwóch dni rozgrywek w Limited Khansów. Nie było tam naszych reprezentantów, więc ograniczę się do szczątkowego info: wygrał pros Gerard Fabiano, pokonując w finale swoim Sultai deckiem Davida Fostera. Jest to jego drugi wygrany turniej Grand Prix.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Polskie PPTQ i GPT

Ostatnio nie grzeszyłem czasem, ale zebrałem się wreszcie i dzięki dobrze prowadzonym tematom na forum Mtg, zaktualizowałem nasz kalendarz polskich wydarzeń magicowych o polskie i pobliskie turnieje GPT i PPTQ na najbliższy sezon. Jeśli lubicie spojrzeć na kalendarz podczas planowania kolejnych eskapad magicowych, to polecamy do tego nasz serwis. Przy okazji zachęcamy organizatorów najróżniejszych, większych wydarzeń magicowych o zgłaszanie ich na ober@psychatog.pl – chętnie je wrzucę do naszego kalendarza albo dam o nich znać w jakimś kolejnym przeglądzie prasy. Usługa darmowa : )

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Zmiana zasad dotyczących morfów

Właściwie cała pointa z linka zawiera się we wstępie tekstu:

Effective immediately, failing to reveal your morph is now a Warning. A non-morph played as a morph, unless it’s caught by the player almost immediately, remains a Game Loss.

Czyli, jak zapomnisz pokazać co jest pod morfem na koniec gry albo przy zmianie jego miejsca zamieszkania (exile, powrót na rękę, wtasowanie itp.), to dostajesz warning. Jeśli pod morfem jest niemorfowy stwór to dopiero leci game loss. Wyjątkiem jest kiedy omyłkowo zostanie wystawiona inna karta pod morfem, a gracz od razu się poprawi. Jeśli chcecie więcej szczegółów, to są w linku.

Kenny z South Parku jedzie na Pro Tour

Po świetnych występach w Kogucich Magiach, jeden z bohaterów South Parku został oficjalnie zaproszony na Pro Tour Fate Reforged. Zabawna akcja marketingowa na pewno przyniosła sporo lajków WOTC i Magicowi, może przełoży się na zwiększenie popularności karcianki pośród amerykańskiej młodzieży.

PT invite dla Kennego

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard po Worldsach

Ciekawostka – to kolejny tekst, w którym można trafić na wspomnienie o Heartstone, chyba partyzanci szykują niebawem jakąś rewolucję. Wracamy jednak do tekstu.  Silvestri opisuje swoje wrażenie ze śledzenia standardu na Worldsach. W sumie, mamy tu ładną analizę talii, nie będę więc wyręczał autora. Graczom śledzącym typ drugi polecam tu spojrzeć, aby sprawdzić jak przesunął się metagame formatu.

Storm i konstelacja na Worldsach

I kolejny tekst w kontekście Worldsów. Tym razem jednak jest to raport z turnieju przygotowany przez Williama „Huey” Jensena. Trochę jest tu on na doczepkę w tym dziale, bo jest tu też o Modernie i reszcie, więc zainteresowani innymi formatami mogą tu zajrzeć. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, jak Jensen dostał się do Topa i zajął 8 miejsce na tym turnieju, to zachęcamy.

Poszerzanie zasięgu w Mardu

Kontrolne Mardu, wypełnione planeswalkerami, jakoś nie jest najpopularniejszym deckiem. Może nie do końca wpasowuje się w meta, ale myślę, że warto się nim zainteresować, bo ma spory potencjał. Trudno więc nie wykorzystać okazji do zwrócenia uwagi na deck. Anthony Lowry pokaże wam o co tu chodzi.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu (przy okazji, są one naprawdę interesujące!):

 

MODERN

Budżetowe składanie decków – element zaskoczenia

Ten tekst to trochę takie gadanie o meta i netdeckowaniu. Ale to właśnie z tego powodu jest on ciekawy, bo tłumaczy w jakimś stopniu mechanizmy rządzące grą i składaniem talii. Deck jest tak na dobrą sprawę tylko na dokładkę, ale też jest ciekawy. To UR kontrolka na Semblance Anvil z Young Pyromancerami, takie trochę combo-kontry. Moderna niemal na pewno to nie podbije, ale wygląda zabawnie.

Modernowa Ascendacja

Paulo Vitor Damo da Rosa opisuje ten ostatnio popularny w modernie deck. Tekst interesujący przede wszystkim dla tych, którzy zastanawiają się nad sideboardowaniem. A o Jeskaiowych deckach można też znaleźć troszkę tutaj, na StarCityGames.

 

LEGACY

Miłości i nienawiści (Carstena Kottera) w Legacy

Tekst raczej osobisty, bo dotyczy kart, których autor – Carsten Kotter – chętnie widzi w deckach i tych, które wolałby żeby nigdy nie wydrukowano. Ale to fajny przyczynek do dyskusji o upodobaniach i stylach gry, o ile oczywiście nie zacznie się zaraz dyskusja na temat banów i restrykcji. Nie o to Kotterowi chodziło. O kartach w kontekście Legacy Kotter mówi jednak także tutaj, w tekście: 10 kart, którymi powinniście grać w Legacy. A to z kolei jest tekst o tym, jakie opcje są teraz dobre w meta formatu.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

LIMITED

Team Sealed w Khansach na Worldsach

Kapitan włoskiej drużyny opisuje swoje ekscytacje formatem Team Limited Trios w świecie Khansów. Autor opisał ładnie otrzymaną pulę kart i sposób planowania decków krok po kroku. Dobry tekst dla casualowych graczy lubiących sobie poeksperymentować (polecam wziąć pudło crapów, rozlosować i złożyć sobie takie decki, pograć między sobą, ew. z drugą drużyną) czy też dla fanów formatu, którzy szykują się na podbój kolejnego Team Limited Grand Prix. Jest to też interesujący tekst dla limiciarzy khansowych, pokazujący sposób myślenia przy budowaniu decków z bogatej puli kart.

 

COMMANDER

Bliższe spojrzenie na Commandera 2014

I kolejny tekst o niedawno wydanym produkcie. Tym razem swoimi przemyśleniami dzieli się Abe Sargent, czyli po raz kolejny trochę osobiście, ale ciekawie.

 

PAUPER

Design commonów i co on oznacza dla pauperowego standardu

Gwyned to jeden z bardziej aktywnych pauperowców i co jakiś czas dostarcza nam ciekawego contentu. Tym razem nie przygląda się on jednak konkretnym deckom, patrząc na format pod kątem projektowania kart.

Hexproof Pauper

Taki nawet całkiem przyjemny opis tego pauperowego decku. Przyda się początkującym, ale też powinien trafić w gusta osób, które śledzą zmiany, nowości i ogólnie są zainteresowane dopasowaniem techów do obecnego meta. Ponoć deck jest pod nie aktualizowany.

 

INNE

PPTQ – już wkrótce nasza nowa droga na Pro Tour

Adrian Sullivan przedstawia kilka ciekawych argumentów za PPTQ i omawia problemy MTGO związane z aplikacją na te prestiżowe turnieje. Tak trochę skacze ten tekst z kwiatka na kwiatek (jak wszystkie selecty), ale jest tu parę wartościowych uwag, którym warto się przyjrzeć.

Prawdziwy kłopot MTGO

Wrzucamy ten niewielki tekst, bo dotyka istotnego problemu i stawia pytanie pod dyskusję – czy i jak Wizardzi powinni cokolwiek zmieniać względem tego, jak spędzamy czas z ich grą. No i gdzie w tym kontekście jest Hearthstone? Z autorem tego tekstu można się nie zgadzać, ale nie można zaprzeczyć, że z tematem dobrze trafił (i chyba wywołał największą jak do tej pory dyskusję w komentarzach pod artykułem na MTGGoldfish).

Bogactwo i sława!

Caleb Durwald rozprawia o tym jak to jest być prosem i jak zbijać kokosy na Magicu. A mówiąc poważniej, trochę odziera temat z mitów, trochę radzi, trochę dzieli się swoim doświadczeniem i opowiada o swojej karierze. Durwald pisze o grindowaniu, o tworzeniu contentu, w tym pisaniu artykułów, nagrywaniu filmików z gier, streamowaniu oraz o hejterach, byciu mini-celebrytą i fanach. Wychodzi z tego całkiem przyjemny tekst.

Demonopedia

Tak jak przed tygodniem mieliśmy przegląd aniołów, tak teraz dostajemy demony. Znowu pisane jest to w lekkim tonie, znowu sporo ciekawostek i odrobina nostalgii przy przeglądaniu starych kart, znowu rzecz do zobaczenia głównie dla grających tribale i commandery, czyli nic nowego, ale zainteresowani tematem powinni się znaleźć.

Flavor z humorem

Ant Tessitore omawia miejsce dowcipu i żartów w Magicu. Czy w tak poważnej grze, w której topdecki wywołują tyle nerwów i w której gracze trenują do turnieju niczym wojownicy z Akros do swych igrzysk, jest miejsce na uśmiech? Jak podchodzili Wizardzi do kwestii humoru przez te 25 lat istnienia karcianki? Ten tekst nie wymieni wszystkich śmiesznych tekstów z kart, może nawet nie zawiera tych najlepszych, ale fajnie opisuje samą problematykę.

O wybieraniu artystów na GP Modern Masters 2015

Trochę informacji i spekulacji o artystach na minionych GP w kontekście trzech dużych turniejów, na których będzie można zagrać nowe MM. Temat jest o tyle ciekawy, że dotyczy imprez, które będą się działy jednocześnie i są dość prestiżowe, więc dla kolekcjonerów autografów może mieć znaczenie.

State of the Program

Sporo njusów było w tym tygodniu u Jahna, acz niektóre nieaktualne lub już przez nas omówione. Na przykład ogłoszenie Modern Masters (ot, różnica taka, że my robimy przegląd w poniedziałek, a Jahn w piątki). Albo R&D challange w modernie, który można było przegapić, jeśli nie zajrzało się do SotP w chwili publikacji i jeśli nie wchodziło się na strony Wizardów. Szkoda, że Wizardzi nie informują o takich rzeczach z dwutygodniowym wyprzedzeniem co najmniej. W sumie jedynym njusem, o którym naprawdę warto nam tu wspomnieć, jest wejście lig na betę MTGO. Resztę sprawdźcie sami w linku, bo może przeoczyliście c0ś, a chcecie wiedzieć co u Wizardów słychać.

W sekcji opinii też niewiele. Dostajemy taki krótki tekst o wszystkim i o niczym. W deckach UB Control w T2 z turnieju SCG, Jeskai Flash w Modernie, Maverick w Legacy i Temur Delver w Vintage. Przy okazji – wychodzi na to, że nazwy klanów na określanie wedgowych połączeń kolorów się jednak przyjęły. Nawet na forach częściej można je dziś spotkać niż jakieś BUGi, RUGi i inne. Co do cen… to się tak zmienia w ostatnich tygodniach… Khansi byli nisko, potem zaczęli się piąć do góry, w ogóle standard zaczął rosnąć, potem znowu spadać. W modernie i vintage też mieliśmy trochę ruchów, a wszystko przez champsy i duże turnieje. Jest ruch po prostu i tyle warto wspomnieć, że ceny są. I jak jesteście nimi zainteresowani, to możecie tu zajrzeć (lub śledzić Mtggoldfish).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Prędzej czy później w standardzie zawsze pojawia się RG aggro albo RG midrange. Teraz jest trochę później, ale właśnie zaczęło wypływać – pod postacią RG Ferocious. Dwukolorowe konstrukcje podbijają serca graczy w T2, efektem czego jest UG Yisan, który zrobił 4-0 w daily, czym sobie zapracował na występ w 5 taliach tygodnia. Łatwiejsza mana, sporo synergii i odpowiedzi na metagame, to wszystko macie w Yisanie znanym już z combowania się z Prophetem i Kiora’s Followerem. Dzięki dwóm kolorom można sobie pozwolić na granie Nykthosami, dla jeszcze większej eksplozji radości. Jak kręci cię ta zieleń, to może chcesz pójść w drzewka? Kolejna propozycją jest Treefolk deck w modernie oparty Dungrove Elderach i innych treefolkach, które korzystają z rozrastających się kniei. Talia poszła 3-1 w daily, więc ma potencjał. Fani legacy też mają coś w kolorze palonej trawki – RG land combo na Exploracjach, Loamach, Depthach i pochodnych. Talia sporo czerpie z grobu, gdzie znaleźć można Punishing Fire całkiem niezły na delverowo-pyromancerowe meta. Wisienką na torcie jest Daretti deck do Commandera. Tu już ciężko puścić wodze fantazji, przynajmniej dla mnie, bo jestem komandosowym laikiem. Fanów formatu zapraszam do obczajenia całej listy wraz z komentarzem.

 

:g: Finanse :g:

Jak handlować pudłami boosterów, których już nie drukują

Od razu odpowiem – opłacalnie : ) Tekst traktuje o bardzo ciekawym źródle $$$ dla handlarzy magicowych. Co prawda kupowanie boksów na długie inwestycje wymaga trochę kasy i cierpliwości, bardziej pasując sklepom niż małym spekulantom, ale wydaje się, że są to bardzo dobre obligacje na przyszłość. Zresztą poczytajcie sobie sami, powyższy link kieruje do bardzo dobrego tekstu, jednego z najlepszych jakie pojawiły się do tej pory na Goldfishu. Znajdziecie tam porównanie do inwestycji w srebro, rozważanie na temat przełożenia zarobku na wielkości setów, podejście sezonowe do zakupów, coś o Khansach itp. Gorąco polecam.

Modern Masters 2015 – analiza tego, co wynika z ogłoszenia dodatku

Ten tekst jest po części dla osób zainteresowanych tym dodatkiem, jako że mamy tu trochę spekulacji, choć bez jakichś wielkich rewelacji. Po części zaś zainteresuje on traderów, bo dotyczy też kwestii finansowych i potencjalnych reprintów oraz tego w co prawdopodobnie opłaca się zainwestować (ale też bez jakiejś głębokiej analizy).

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Sidisi, Brood Tyrant
  2. Goblin Rabblemaster
  3. Flooded Strand
  4. Doomwake Giant
  5. Jeskai Ascendancy

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (