Przegląd prasy #46 – podsumowania magicowe

Mamy sezon ogórkowy, mało ważnych rozgrywek, mało nowych produktów, za to autorzy tekstów mogą w spokoju sobie popisać. Tematem przewodnim są oczywiście najróżniejsze podsumowania i kilka takich przedstawimy w dzisiejszej prasówce. Oczywiście nie zabraknie też linków do materiałów tematycznych oraz pomysłów na talie, a przyznam, że jedna z talii do Legacy bardzo mnie zaintrygowała.

Zapraszamy na ostatni przegląd prasy w 2014!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Właściwie, to nic wyjątkowego nie było grane ze względu na koniec roku i święta, ale taki sezon odpoczynku jest idealny dla rozgrywek online, kiedy wszyscy siedzą w domu, nudzą się przed kolejnym pokazem „Kevin sam w domu” i ledwo się ruszają od obżarstwa. Takie rozgrywki były odpalone na Magic Online w postaci MOCSA, którego całkiem nieźle pocisnął  Paweł Pędrakowski grający na Koninie. Ugrał 3 miejsce w formacie sealed Cube z draftem w top 8, za co dostał ponad 140 paczek i set Khansów. O dziwo turniej przebiegł bez problemów, serwer nie padł i żaden błąd nie wysadził go w powietrze. Progres taki wielki, turniej tak bardzo rozegrany.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Ugin oraz „A fetching look at Fate Reforged”

Tłumacząc tytuł postu Wizardów na język polski tracimy grę słów, choć z drugiej strony trzeba też wiedzieć, że „fetching” oznacza „atrakcyjny”, „ujmujący”. I w tym kontekście news staje się odrobinę ciekawszy, bo faktycznie wieść jest o atrakcjach w FTR. W dodatku pojawią się znane z KTK gainlife’owe duale z nowymi obrazkami. Mogą one zastępować basic landy w boosterach. W niektórych paczkach szczęśliwcy trafią jednak również na fetche z KTK. Podobnie było z Ravnicowymi dualami w Dragon’s Maze. Decyzja o umieszczeniu tych kart tam jest podyktowana chęcią dostatecznego nasycenia dodatku fixingiem. Nie ma na razie mowy o pozostałych fetchach (Scalding Tarn, Misty Rainforest i pochodne).

ugin podsumowanie roku

Tak w ogóle, to dziś (29 grudnia) zaczął się oficjalnie sezon spoilerowania Fate Reforged i wysypują nam się karty jak z rękawa iluzjonisty. Polecam rzucić okiem na niezawodny Mythic Spoiler.

spoilowanie podsumowania cuda wianki fate reforged i baranki

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wybór karty roku na podstawie statystyk

Króciutkie podsumowania wykorzystywania kart w standardzie w 2014 roku. Bardzo nie będę się rozwodził, kliknijcie, przemyślcie i wracajcie do przeglądu. Niespodzianek raczej nie znajdziecie.

Rzucając wszystko na Sultai Reanimatora

Conley Woods o sposobach na pokonanie Sultai Reanimatora. Okazuje się, że deck stał się „wrogiem publicznym numer jeden”. Dostajemy trzy spisy, które faktycznie robią problem tej talii, szczególnie przy Hushwing Gryffinach powracających do meta trzeba zwrócić uwagę na ten tekst.

Święta z Heroiciem

Dokładny opis WU Heroic z Heliod’s Pilgrimami, omówione są wszystkie karty znajdujące się w decku, nie ma za to opisów matchupów czy planów sideboardowych. Artykuł dla osób zainteresowanych deckiem, łatwy do przeczytania i ogarnięcia, ale mega techów i przemyśleń po nim się nie spodziewajcie.

Trzymając tempo w Standardzie

 Adam Yurchick podsumowuje różne decki i karty w obecnym Standardzie od Pro Toura do dziś pod kątem tempa, oferując przy okazji parę uwag pozwalających zrozumieć, czym charakteryzuje się obecny format. I chociaż ważne jest także CA, to jednak tempo ma ogromny wpływ na meta.

Nowe RW w T2

Niedawno u nas pojawił się opis WB decku, a tu kolejna dwukolorowa talia. Tym razem zamiast czerni czerwień. Zaczęło się to przewijać na modo, więc trzeba się liczyć z tym, że z deckiem się spotkamy i na żywo, zwłaszcza że fajnie to wygląda.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

MODERN

Szczęście, umiejętności, zwycięstwo – zdecydowanie bez top decków

Luis Scott-Vargas zabrał się za analizę obecnego moderna głównie pod kątem Treasure Cruise i Siege Rhino, uważając, że te dwie karty są najlepszymi wyznacznikami obecnego metagame. Ciężko nie przyznać mu racji. W pierwszej części opisuje Birthing Pody, jak ewoluują z combo decku w all-good-stuff decku, który po prostu ma napór i disruption. Następnie zabiera się za Delvera, który okazuje się iść obecnie w stronę RUg, ze splashem głównie dla Tarmogoyfów. Potem już przelatujemy przez Merfolki jako deck na meta, Ascendancję jako bardzo dobre obecnie combo:

Because Ascendancy is fast and disruptive, it’s doing a good job of forcing out other combo decks, decks such as Scapeshift. Why play a turn 5-6 deck with Remand and Izzet Charm that needs to resolve a four-mana spell when you can play a turn 3-4 deck that has those same cards and only needs to resolve a three-mana spell?

Na koniec parę słów o reszcie Tier 1 i pomysł na talię z Siege Rhino i Treasure Cruise na raz. Smacznego!

Top 10 decków w obecnym modernie

Seth Manfield prezentuje swój wybór najlepszych dziesięciu talii z obecnego moderna. Są one ładnie przedstawione, autor opisuje swoje wybory, tłumacząc co predestynuje decki do tego elitarnego grona Tier1. Trochę tu brakuje Scapeshifta, ale najwyraźniej Seth ma swoje powody (np. lepszą Ascendancję jak już wspomniał LSV). Każda z Top 10 talii Setha jest poparta jakimś przykładem turniejowym wraz z jej wynikiem. Artykuł przydatny dla osób, które chcą pograć najbliższe PPTQ w modernie, potrzebują zaktualizować swoją wiedzę o metagame lub zaczynają przygodę z modernem. Jest to też świetne uzupełnienie artykułu Luisa Scotta-Vargasa.

Dredgując Loam Poxa w Modernie

Raphael Levy opisuje deck do moderna w kolorach Junda z białym splashem po Lingering Soulsy. W skrócie – attrition wars, kontrola ręki oppa i battlefielda przy pomocy discardu i removalu, no i oczywiście Life from the Loam i Smallpox. Wygląda to ciekawie, a czy się sprawdza, to już wypada przetestować.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

LEGACY

Intuicja Artificera

Tu się trochę spóźniłem, bo tekst powinien pojawić się tydzień temu, ale ponadczasowość talii i sam format Legacy nie specjalnie przejmują się takim poślizgiem. Konstrukcja pojawiła się na ostatnim SCG Invitantionalu i bardzo mi się spodobała. Polecam na nią rzucić okiem albo od razu obczaić na poniższym filmie jak odpala się w pierwszej turze:

Gorące i zimne

Caleb Durwald twierdzi, że to dobry moment na analizę danych z turniejów i meta. Robi więc przegląd talii i tego, co się w tej chwili dzieje w Legacy. Wszystko to oczywiście z Treasure Cruise w tle, ale jak się okazuje nie musimy grać tylko i wyłącznie niebieskim drawem – mało tego, jest to czas, kiedy warto zacząć kombinować z nowymi deckami.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 VINTAGE

Z powrotem w Vintage

Carsten Kotter opowiada o swoim powrocie do formatu. Mamy dzięki temu okazję podpatrzeć techy i sideboardowanie się do talii Gush Bond, którą Kotter upgrejduje o Pyromancerów.

Ostatni rok w Vintage

A tu z kolei przegląd decków z całego roku od Briana DeMarsa. Mamy okazję sobie przypomnieć jakie archetypy dominowały i jakie opcje mamy dziś. Może nie jest to taka szczegółowa analiza z procentami i tabelkami, ale i tak warto zerknąć (no i mimo wszystko miłośnicy formatu nie są rozpieszczani tekstami, więc trza się cieszyć z tego, co jest).

COMMANDER

Seria pięć za pięćdziesiąt 2 Epizod 5: Nahiri

Wpadło do przeglądu po części dlatego, że to opcja na tanie w miarę wejście w Commandera. Oczywiście trzeba kupić podstawowy, monokolorowy dodatek z ostatniej edycji gotowych talii (Commander 2015), ale same usprawnienia talii nie będą nas wiele kosztować. A przy okazji doceniamy cały cykl, bo tak jak tu z białym, tak i o innych kolorach jeśli zajrzycie do archiwum tekstów będzie mogli poczytać.

 

INNE

Jak ulepszyć Worldsy

Eric Froechlich podnosi temat organizacji Worldsów. Nie ukrywajmy, nowa formuła nie każdemu przypadła do gustu. W całej tej krytyce Froechlicha nie chodzi jednak o żale prosa, któremu nie udało się dostać na turniej, ale o rzeczową, konstruktywną krytykę. Oby Wizardsi się wczytali w tekst i w komentarze, bo może nie ze wszystkimi propozycjami trzeba się zgadzać, ale wartościowe uwagi na pewno tu znajdziemy, choć padła też krytyka, że Eric ma zbyt US-friendly punkt widzenia. Pod tekstem wypowiadają się także PVDR, Matej Zatlkaj, Craig Wescoe.

Roczne podsumowanie Melisy

I herbaty. I Yerba Mate. I o kawie, i rumianku też coś. Dobra, czerstwe żarty na bok, bo tekst naprawdę fajny. Jak w tytule, Melissa De Tora robi sobie podsumowanie roku. Wejdźcie, poczytajcie i bierzcie z niej przykład. Takie wyznaczanie sobie celów i analiza tego, co się udało, a co nie, przyda się z pewnością każdemu aspirującemu prosowi. A przy okazji możecie się dowiedzieć, czemu autorka już teraz wie, że w 2015 roku nie zrealizuje tego, co planowała (a miała np. starać się dostać do Hall of Fame).

Smoki Tarkiru

To tekst z czasu jeszcze zanim poznaliśmy pierwsze spojlery. I wychodzi na to, że część spostrzeżeń Anta Tessitore jest trafna, a przynajmniej ciekawa oraz że kolejne karty zdają się je potwierdzać. Nie wszystkie wszakże, ale to na pewno dobra lektura dla miłośników flavoru.

State of the Program

Inaczej wygląda ten SotP niż zwykle, a to dlatego, że mamy podsumowanie roku (jakby to było jakieś zaskoczenie). Po kolei miesiąc po miesiącu Jahn podsumowuje, co ciekawego działo się przez ostatnie 365 dni – bugi, crashe, kolejne dodatki, flashback drafty, MOCSy i ogólnie najważniejsze info o MTGO, jak chociażby przeskoczenie na nową wersję klienta. W środku jest tylko jedna tabela z cenami, ale za to szczególnie ciekawa. Jest to porównanie cen sprzed roku do tych aktualnych dla stapli do legacy – m.in. chodzi o Rishadan Port, Force of Will czy Lion’s Eye Diamond

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dziś jedna talia do Standardu, jedna do Commandera i aż trzy do Legacy. Astronomer Ascendancy to pseudocombo w obecnym typie drugim. Używam tu określenia 'pseudo’, bo w porównaniu z cudami jakie są w modernie czy Legacy konstrukcje w standardzie mogą tylko udawać combo. Najbardziej hype’owany przez Wizardów format turniejowy, który ma przekonać do siebie głównie młodzież szkolną zakochaną w wielkich stworach nie bardzo posiada nawet narzędzia do budowania combo decków. Tutaj Matt Nass stara się podjąć kolejny raz próbę zbudowania czegoś opartego na Jeskai Ascendancy i tym razem sięga między innymi po Meletis Astronomerów. Fajna sprawa, może czasem coś ukręci, może wygra FNMa, ale raczej na duży turniej tego bym nie zagrał. Zresztą nie wierzę w talie, które nie tylko są wolne, to jeszcze muszą mieć na stole kilka elementów i są podatne absolutnie na wszystko.

Przejdźmy do poważnego formatu – Sultai Standstill, to BUGowa konstrukcja do Legacy (BUG, a nie jakiś tam sultaj, nowomowa nie do przyjęcia dla starych formatów!). Glenn Jones proponuje nam kontrolnego standstilla z True-Name Nemesis i Nether Spiritem, oczywiście nie może zabraknąć lekkiego selfmillowania, Darkblasta, Life from the Loam, Treasure Cruise’ów. Zieleń jest tu głównie dla drobiazgów, większego Explosivesa i sideboardu.

No-Stick do Legacy, to powrót do korzeni, które sięgają jeszcze extendowych talii opartych na Isochron Scepter. Tu również mamy komplet tych zabawek i cały zestaw mocnych instantów do imprintowania. Oczywiście talia jest kontrolem w kolorach Francji, czyli UWR. Nie wiem na ile sens mają talie oparte na 0-2 manowych permanentach, które muszą stać na stole i działać co turę, kiedy w metagame jest Abrupt Decay, ale autor 5 decków wyraża spory optymizm co do tej talii. Może mu zaufać? Może liczyć, że szybko dojdzie sideboardowy Meddling Mage?

„Skill Borrower Combo” w Legacy, to jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja oparta na Skill Borrowerach, ale tak naprawdę dążąca do wstawienia comba:  Laboratory Maniac + Thought Lash. Borrower pozwala podglądać karty z góry biblioteki i dobrać Maniaca kiedy trzeba, Lash przerzuca wszystko niepotrzebne i czyści bibliotekę a Laboratory Maniac kończy grę przy pustej bibliotece. Do tego mamy masę tutorów i kontr broniących comba. Całość działa w szalenie skuteczny sposób. Oczywiście Borrower kradnie też moce od Griselbranda (dobieranie kart), Kiki-Jiki (np. by ratować samego siebie) czy Sensei Topa. Jakby dodać jednego nowego Borborygmosa, to można od razu zastrzelić przeciwnika (landami z dobierania griselowego) nie czekając na upkeep. Świetnie też działa tu sideboardowy Counterbalance.
P.S. ta talia radzi sobie już wiele lepiej z Abrupt Decay’em.
P.P.S. to jest prawdziwe combo, a nie jakieś tam pitu pitu, wstawię 5 elementów i będę liczył, że po drodze się nic nie zatnie…

Na koniec tradycyjnie jeden deck z Commandera; tym razem „Skywatch of Ravnica”, czyli talia oparta na Isperia the Inscrutable. Cosmokai2000 zbudował biało niebieski control, mocno korzystający z podglądających mocy wspomnianego Sfinksa, ze wsparciem armii innych latających stworzeń.

 

:g: Finanse :g:

 

Fecze w Fate Reforged i Ugin

Właściwie to nie będzie nowych feczy, co zresztą opowiedzieliśmy na początku przeglądu przy wieściach WOTC. Będą za to stare feczyki z KTK, tak jak to było w Ravnice z Shocklandami i commnowe duale z nowymi obrazkami. Rynek nam się troszkę zaleje tymi landami, a autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak to wpłynie na ich ceny, kiedy warto kupować, a kiedy je sprzedawać. A tu jeszcze zdanie nieco odmienne. Tak dla porównania i możliwości wyrobienia sobie własnej opinii.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Flooded Strand
  2. Goblin Rabblemaster
  3. Pharika, God of Afflication
  4. Kiora, the Crashing Wave
  5. Thoughtseize

-x-

Pozdrawiamy i życzymy Szczęśliwego Nowego Roku! Masy topdecków i jak najwięcej zabawnych hejterów, którzy upiększają nasze życie : )

– Ober & Emil

miły akcent na podsumowania

kliknij, aby powiększyć

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (