Przegląd prasy #55 – spoiler Dragons of Tarkir

Dziś przegląd ciut uboższy niż zawsze – Emil choruje, Ober pisze doktorat, siły wyższe uznały, że prasówka zeszła na drugi plan. Ale nie narzekajmy, wciąż jest sporo dobrego do zaprezentowania.

Właśnie pojawił się spoiler Dragons of Tarkir, Dargonlordzi opanowują powoli umysły graczy i to chyba najważniejsze wydarzenie tygodnia. Po za tym oczywiście proponujemy kilka soczystych artykułów!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

W ubiegły weekend żadne Grand Prix nie rozpalało naszych emocji, rozegrano za to kolejny zestaw z serii StarCityGames:

Star City Games: Baltimore

Gerard Fabiano kontynuuje mega zwycięską passę i wygrywa wersję SCG w formacie Modern, tym razem grając Tasigur-Ashiok-Tarmogoyf BUG controlem. W finale ograł Setha Manfielda 2-1. Nie mam pojęcia jak tego dokonał, ale chyba wrzucił 60 losowych kart z kolorów i jakoś poszło. Wersję Legacy pocisnął Jack Kitchen grający Painterem, a standard został zdominowany przez Andrew Skorika, grającego bardzo popularnym ostatnio RW aggro. Decklisty w linku powyżej.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Spoiler Dragons of Tarkir

spoiler Dragons of Tarkir - prerylisówaJak zawsze link daję do MythicSpoilera, bo ma najfajniej przedstawione nowe karty i jest bardzo świeży. Mamy już pierwszego Dragonlorda, starą mechanikę (Rebound), nowe mechaniki (Megamorph, Exploit, Formidable), nowego Sidisi i skośną prereleasówkę, która rozbudza wyobraźnię młodzieży, ale pewnie poza jakimś jednym deckiem w constructed nie pogra.

Dragonlord’s Reaper

5BB
Creature – Dragon
Flying
When Dragonlord’s Reaper enters the battlefield, if you cast it from your hand and there are five or more other creatures on the battlefield, destroy all other creatures.

Informacje z nowego dodatku teoretycznie zaczęły się pojawiać dopiero dziś. W praktyce mieliśmy jednak mały przeciek, jako że w hiszpańskiej wersji strony Wizardów ktoś udostępnił na chwilę tekst MaRo o DTK. Znalazł się nawet ktoś, kto wspomniany tekst przetłumaczył na angielski (z użyciem google translatora, więc poszło szybko, ale też całkiem nieźle to wygląda)! Możecie go znaleźć tutaj. A dla porównania tekst oryginalny. W ten sposób niektórzy już w weekend mogli dowiedzieć się o istnieniu Megazorda… tfu, Megamorpha.

Produkty z serii Dragons of Tarkir

Spoiler Dragons of Tarkir zaczyna żyć własnym życiem i już na stronie Wizardów pojawiły się wstępne informacje o produktach z serii DTK. Co zabawne, gdy to piszemy nie mają one jeszcze oficjalnych obrazków, ale już znamy np. wygląd boosterów. Jesteście ciekawi? Proszę – oto one:

spoiler Dragons of Tarkir - empty pax

A tak poważnie – są tutaj.

Z powyższego linka najważniejsze jednak będzie dla nas w tej chwili to, jak wygląda prerelease pack. Podobnie jak w przypadku pre FRF dostaniemy 4 paczki nowego dodatku (czyli DTK), paczkę starego dodatku (czyli FRF) i seeded boostera. Do tego typowe materiały dodatkowe jak kostka. Zresztą sami zobaczcie spis zawartości:

  • 4 Dragons of Tarkir booster packs
  • 1 Fate Reforged booster pack
  • 1 seeded booster pack
  • 1 Activity insert
  • 1 Clan information card
  • 1 Spindown Life Counter

Podsumowanie szefa Magic Online za 2014 rok

tempest remastered paxWorth Wollpert podsumowuje rok 2014. Ogólnie wynika z tego, że przed MTGO jest perspektywa rozwoju i ma się ku lepszemu, co uwidacznia się choćby w zwiększaniu liczby zatrudnionych u Wizardów. Wollpert chwali się sukcesami (m.in. Vintage Masters, płynne przejście z V3 na V4 [niezależnie od tego, czy nowy klient się podoba, czy nie]) i przypomina co w zeszłym roku zostało zrobione, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom graczy (bug blog, ulepszony support, itd.). Celem ma być teraz naprawienie najbardziej irytujących rzeczy w kliencie. I wszystko spoko, ale podsumowanie jest tak krótkie, tak lakoniczne, że równie dobrze mogłoby go nie być. Ale może to i dobrze, bo zamiast się rozpisywać, może szef MTGO skupia się na dobrym zarządzaniu.  No a tu jeszcze z PureMTGO słowo komentarza w temacie, będące podsumowaniem tekstu Wollperta i wspomnianych niedawno świetnych informacji finansowych od Hasbro (o których wspominaliśmy dwa tygodnie temu).

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turniej dzień po!

Niech Was nie myli nazwa, kojarząca się z pigułką, jeśli turniej wypali, to będziemy mieli sytą imprezę z grubymi kaflami do podziału dla zwycięzców. Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Organizator robił już wielkie prereleasy, WMCQ i niebawem zabierze się za europejskie, regionalne PTQ, czyli doświadczenia jest u niego sporo i spodziewam się naprawdę sytego wydarzenia.

Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej. Jest kilka niewiadomych, jest sporo dociekań, ale też są głosy optymistyczne i pełne chęci do wystąpienia na tej zabawie. Zresztą poczytajcie sami.

dzien po!

Grand Prix Liverpool

To już za tydzień! 6-8 marca, w Liverpoolu ChannelFireball i Cascade Games odpalają swój pierwszy europejski Grand Prix. Nie tylko ze względu na organizatora ani format turnieju (sealed) jest to turniej istotny, ale głównie z powodu lokalizacji. Tanie linie potrafią nas podrzucić do Anglii za ~200 zł w dwie strony. Czuję, że wybierze się tam sporo Polaków. Aha, cut jest na 1850 graczy, mam nadzieję, że się zarejestrowaliście.

Grand Prix Miami

To GP podobnie jak powyższe będzie już z sezonu drugiego i będzie odbywać się 6-8 marca. Formatem będzie jednak Standard, a limit miejsc wynosi 3500 osób. Z racji odległości Polaków raczej się tam nie spodziewamy, ale gdyby ktoś akurat był przejazdem i miał ochotę pograć, to niech napisze potem jakąś relację albo chociaż podeśle Psychatogowi (i polskim graczom) jakąś uroczą pocztówkę. Tak czy siak, turniej będzie miał znaczenie głównie dla osób, które śledzą meta „typu drugiego”. Czy Abzany tam też zdominują topkę?

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Primer Abzan Kontroli

Krótki tekścik po Grand Prix Memphis, gdzie Abzany zdominowały topa. Seth Manfield rozczula się tu nad tym, jakie fajne zmiany wprowadzili jako team w sideboardach na ten turniej. Głównie chodzi tu o Fleecemane Liona. Mamy więc parę zdań na ten temat, trochę o wyborze poszczególnych kart, ale wejść warto głównie wtedy, gdy sami gracie lub zamierzacie grać tym deckiem, bo mamy tu opis sideboardowania się. Też opisany krótko, ale treściwie. Weźcie też pod uwagę, że popularność decku może wzrastać, a że w większości MU sajd zmienia się mocno, to dobrze być nań przygotowanym.

Uproszczony RW Midrange z Memphis

I kolejny tekścik wokół GP Memphis. Ten skupia się na RW, które w sumie objawiło się na tym turnieju. Matt Costa przybliża nam tu ewolucję archetypu, w którym najpierw dominowały midrange, a teraz mają one ustępować pola szybszym, agresywnym deckom. Talie te mają zabijać 2-dropami, a w late dopalać oppa i wygrywać dzięki CA z Outpost Siege i Soulfire Grand Master. No a do tego parę słów o Sultai kontroli, która ma być całkiem niezła na ten deck.

Oba powyższe teksty są warte uwagi głównie ze względu na to, że pozwalają nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje w tej chwili meta, a przez to pozwalają bardziej holistycznie się do niego przygotować. Gdybyście byli jednak zainteresowani RW, co prawda midrange’owym, to możecie zajrzeć też do tego tekstu Matta Costy, który jest już typowym deck techem z opisem sajdowania. Na CFB to zresztą nie jedyny tekst na ten temat. Tu macie jeszcze tekst od Nathana Holidaya.

Atakując od czerwono-zielonej strony

I jeszcze jeden deck tech, ale tym razem dotyczący RG Aggro. To też dość fajny deck, bardzo eksplozywny i Chris Van Meter pokazuje tu nam jak się sajdować i jakie są dobre strony talii.

5 decków, którymi zagracie w ten weekend

W tym przeglądzie tym razem mamy 4 decki do Standardu, a wszystkie one kręcą się wokół koloru czerwonego. I tak – wyróżnione zostają WR Aggro (wersja midrange), Aggro Jeskaiowe (z Mantis Riderami), Mono Red Aggro – czyli typowy boss sligh oraz ciekawe BR Aggro. Na koniec zaś deck do Vintage od Chrisa Pikuli na karcie, która ostatnio jest dość popularna czyli na Goblin Charbelcher. Deck to Blue Belcher.

Inne ciekawe decki:

 

MODERN

Sultai Kontrola

Deck Gerarda Fabiano to hit ostatniego weekendu. Nie powinno więc dziwić, że Frank Lepore próbuje tek konstrukcji własnoręcznie. Dostajemy więc 4 filmiki z gier i krótki komentarz o tym, co w decku fajne, a co by można było poprawić.

Primer Dredge’a

Golgari Grave-Troll nie zawojował meta (co nie dziwne w formacie, w którym zagranie jednej, sideboardowej karty może wyłączyć cały deck), ale może w którymś momencie mu się to uda. Póki co pozostaje nam śledzić wyniki, spisy i teksty takie jak ten. Jest to typowy deck tech z CFB.

Update UR Twina

I kolejny deck tech w tym przeglądzie od Channel Fireball. Tym razem jest to tekst Paula Cheona i dotyczy zmian w UR Twinach, a że to jeden z ważniejszych decków obecnego Moderna, to osoby grające ten format powinny przynajmniej przelecieć ten tekst, by wiedzieć chociaż co w sajdach piszczy (a piszczy między innymi Batterskull i Sower of Temptation).

Kwestia bana dla Splinter Twina

A przy okazji tu mamy jeszcze głos w kwestii banów. No bo wiecie, Splinter Twin na topie, prosi zaczynają się irytować i narzekać na Moderna, a i przeciętni gracze też już sobie żartują, że skoro Twin ma teraz tak dobrze, to trzeba potraktować go banhammerem. Michael Mulcahy udowadnia jednak, że to trochę leniwe podejście i że ban dla Twina ani nie jest konieczny, ani tak na dobrą sprawę mądry. A co wy sądzicie na ten temat?

Żeby nie było, że to takie „mieszanie w kotle” i „burza w szklance wody”, dyskusja o Modernie nadal trwa. Powyższy tekst nie jest jedynym, który dotyka tematu banów. Tu macie jeszcze inny artykuł, który porusza temat szerzej, choć – jak większość tego rodzaju tekstów – dość subiektywnie.

Ghostway

Pod zniknął, ale jest Ghostway. Oto dość obszerny artykuł o duchowym spadkobiercy talii, która oberwała ostatnio banhammerem. Oprócz opisu decku mamy tu też video z gier.

Inne ciekawe decki ze StarCityGames:

 

COMMANDER

Voltronowanie

Zapewne wielu z was wie co to jest „Voltron” (w Magicu i poza nim). Jeśli jakoś jednak ten termin przegapiliście, to tu macie jego wyjaśnienie. No a przede wszystkim są tu trzy voltronowe decki – na klasycznej już karcie Uril, the Miststalker, na Isamaru, Hound of Konda i na Silumgar, the Drifting Death.

Pełen kosz bolster-efektów

Krótko i na temat – dwa spisy na Dromoka, the Eternal. Jeden z nich to, jak sam autor to nazywa, „Protect the Queen”, czyli deck, w którym zabijamy generałem, a chronimy go w zasadzie całą resztą decku (włącznie z Uginem). Drugi to już deck, w którym istotną rolę pełnią counterki.

 

TINY LEADERS

Tiny Glissa

W tekście Sean McKerown bierze się tym razem nie za Commandera, jak to zazwyczaj bywa w serii Dear Azami, a za Tiny Leaders. Przerabia on tu jeden z decków od czytelników. Generałem jest tu Glissa. W efekcie dostajemy dwa decki – jeden bardziej budżetowy, drugi już bez finansowych ograniczeń.

Tiny Leaders: stan formatu

Co powiedzielibyście na Pro Tour w Tiny Leaders? Ha, do tego jeszcze prędko nie dojdzie, ale że niektóre sklepy organizują casualowe turnieje, to już jednak może robić wrażenie, biorąc pod uwagę to, jaki format jest młody. No właśnie, młody, ale jaki bogaty! W linku mamy tego dowód. Jest nie tylko przegląd dostępnych opcji, ale także trochę o meta, dominujących deckach. A na koniec trzy talie – na Anafenzie, na Shu Yun i wreszcie coś świeżego w miarę – na Maga, Traitor to Mortals.

Inne ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauper Market Watch

Pamiętacie, że pisaliśmy o tym, że Wizardzi zaczęli z powrotem kochać paupera? No to gracze ponoć też ten format kochają i zaczęli konkretniej go grać. A to doprowadziło z kolei do zawirowań na rynku (o których tu mowa) i w meta (o których też tu parę słów przeczytamy). 

 

LIMITED

Legacy Cube Draft

Niewiele w tym tygodniu wyłapaliśmy rzeczy do limited, ale na kostkę zawsze chwilę czasu znajdziemy. Tu mamy okazję zobaczyć jak draftować skuteczne, czerwone aggro w Legacy Cube. Gry może nie są bardzo porywające, ale pokazują siłę archetypu, a z samego drafta możemy znowu wyciągnąć wniosek, że nie istnieje coś takiego jak „jedyna słuszna strategia pickowania kostki”.

 

INNE

Znajdź swój styl budowania talii

Tekst w pewnej mierze oparty na eternalach, jako że Carsten Kotter opisuje problem na swoim przykładzie, a to właśnie w tych formatach ma najwięcej doświadczenia. Rzecz dotyczy świadomego deckbuildingu. Kiedy siadamy do składania talii, na początku „kariery” nie mamy jakiegoś większego planu. Ot, dobieramy karty wedle uznania, bo ta czy tamta nam się podoba. Z czasem zabieramy się za netdeckowanie i podłapujemy pewne rzeczy. Próbujemy własnych eksperymentów i czasem nam coś wyjdzie, a czasem nie. Dopiero potem, wraz z rosnącym doświadczeniem, zaczyna wychodzić coraz częściej, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę dlaczego. I jeśli jesteśmy na tym etapie, to ten tekst może pomóc nam postawić kolejny krok, a przy okazji poznać samego siebie, narzucić sobie trochę dyscypliny i – jakkolwiek to nie zabrzmi górnolotnie – otworzyć oczy. Na pewno są gracze, którym powyższy tekst do szczęścia nie jest potrzebny, bo już tak dobrze składają talie. Jeśli jednak nie jesteście siebie pewni w tej materii, to zajrzyjcie tu.

2015 największym rokiem w historii Magica

Krótki wywiad z twórcami Magica na temat tego, jak to w Magicu jest dobrze. Można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Na przykład, że Magic na ponad 20 milionów fanów. No i że 38% z nich to kobiety, których na Pro Tourach raczej nie widzimy, ale ponoć sporo z nich gra casualowo.

Błąd hazardzisty

Trochę o ryzykowaniu. Jim Davis ostrzega nas przed bezrefleksyjnym i intuicyjnym graniem. Powinniśmy się kierować raczej tym, co podpowiada królowa nauk – matematyka.

Rozważania o mulliganach – część II

A tu wyszedł całkiem fajny tekst. Poprzednia część była w porządku, ale to jednak zawsze była sucha teoria, na dodatek znana większości graczy, może poza tymi najmniej zaawansowanymi. Tym razem mamy kilka przykładów w praktyce, z omówieniem. Można więc poćwiczyć skilla, zatrzymać się chwilę nad tymi rękami, zastanowić się nad argumentami, a nie działać tylko intuicyjnie. Dodatkowo, możemy sobie zobaczyć vintage’owy deck Forgemaster MUD i to jak działa (choć vintydżowych dziadków na pewno nic tu nie zaskoczy).

State of the Program

I znowu zdążyliśmy już powiadomić o wszystkich tych njusach – i o Tempeście, i o raporcie Wollperta, i o wynikach finansowych Hasbro. Jedyna nowość warta wzmianki: zaczyna się wykup FRF, więc jeśli tylko czekaliście na zamianę wirtualnych setów na papierowe, to możecie już się cieszyć. W sekcji opinii oczywiście o odświeżonym Tempeście. Znalazły się tu oczywiście spekulacje o tym, co warto wrzucić (pod kątem limited i finansowym), aby chciało się grać ten dodatek. W deckach, bez zaskoczenia, Sultai Control Fogle’a w T2, Splinter Twin w Modernie, Cruise Control Tron w pauperze, Metalworker w Legacy i Shops w Vintage. Tekst standardowo kończy przegląd cen.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Gutierrez odnotowuje w tym tygodniu obecność Jeskai Ascendancy tokens w T2. Trzeba się liczyć z tym, że deck powraca do łask i do meta. Drugim wyróżnionym deckiem jest, linkowany także przez nas, deck Franka Karstena z Soulflayer Chromanticorą. Deck jest zabawny, ale czasem nie nadąża. Mimo to warto go mieć na oku, a na pewno jest to jeden z najciekawszych archetypów w obecnym T2. Trzeci deck jest do Moderna i dostajemy tu typowy deck na enchantmentach, który już nieraz pojawiał się w przeglądach. Chodzi o deck na Enduring Ideal. Co ciekawe, deck jest teraz na tyle dobry, że udało mu się zrobić w Daily 4-0. 4-0 zrobiła też WR Ponza (też linkujemy). To coś nowego w Modernie. I widać, że jest niezłe. Na koniec UW Mentor do Vintage, czyli potęga prowess w praktyce.

 

:g: Finanse :g:

Mamy tu dla was linki do dwóch tekstów, ale polecamy też sprawdzić, co się działo online w Vintage z cenami niektórych kart. Chodzi np. o Mishra’s Bauble. To oczywiście efekty kart z Prowess. W T2 warto też z pewnością zwrócić uwagę na Mastery of the Unseen.

Wykupy, niedobory i ziemniaki

Znowu coś dobrego dla zarabiających na kartach i szukających okazji. Saffron Olive wyjaśnia jak to jest z wykupowaniem kart z rynku oraz rzeczywistymi i spekulacyjnymi niedoborami kart, a przede wszystkim jak się w tym wszystkim odnaleźć. Tłumaczy jak patrzeć na ceny u sprzedawców, by nie dać się ponieść emocjom i przepłacić za coś, co było tylko obiektem finansowej manipulacji. Warto wejść chociażby po to, by zobaczyć jak wykup kart miał wpływ na cenę foilowanej Merieke Ri Berit i jak wygląda naturalny, a jak intencjonalny wykup kart (chociaż tak naprawdę trudno to rozpoznać jednoznacznie na podstawie samych wykresów). Ten tekst pomoże wam świadomie dokonywać zakupów. No i dowiecie się co wspólnego mają ziemniaki z lotusem (przy okazji, ziemniaki naprawdę mogą być trujące!).

Nagrody za constructed play na MTGO są zepsute

Wszyscy wiemy, że z wypłacaniem nagród na mtgo coś jest nie tak. Psychobabble omawia problem dość dokładnie, analizując ceny boosterów. Omawia też przyczynę całego problemu i proponuje kilka rozwiązań.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Whisperwood Elemental
  2. Ugin, the Spirit Dragon
  3. Outpost Siege
  4. Monastery Mentor
  5. Tasigur, the Golden Fang

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (