Przegląd Prasy #6 – Grand Prix Wiedeń

W tym tygodniu najciekawsze wydają się turnieje – Grand Prix Wiedeń, gdzie zjechało się sporo Polaków i Pyrkon, gdzie przez sam konwent przeszło ponad 24 tys. osób, w tym pewnie ponad setkę Magicowców grających w limited, legacy, standard, commandera i modern.

Niestety Grzegorz „Kxrekorikus” Pawłowski przytłoczony masą dodatkowych zajęć musiał odpuścić z prowadzenia przeglądu, jednak w naturze nic nie ginie, więc przejmujemy rubrykę wraz z Emilem. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować Grzegorzowi za rozpoczęcie cyklu i świetną robotę przy nim.

Wieści z wybrzeża:

 

grand prix wieden winner trophyRelacje z turniejów Grand Prix

  • Grand Prix Wiedeń – na 1208 osób zagrało 47 Polaków (Łukasz Bieniek, Krzysztof Tomeczek i Marcin Ściesiński), niestety tylko trzech z nich weszło do dnia drugiego. Krzysztof Tomeczek zakończył na 23 miejscu za co dostał 500$ i 2 Pro Pointy, Bieniek Łukasz uplasował się na miejscu 70, co dało mu 250$, a poza kasą, na 120 miejscu zakończył Marcin Ściesiński. Turniej wygrał Aniol Alcaraz.
  • Grand Prix Cincinnati – turniej rozgrywany w Standardzie wygrał Kyle Boggemes, grając Esper kontrolą. Zagrało ponad 1700 osób, praktycznie sami Amerykanie, choć na dziewiątym miejscu uplasował się kanadyjski pros Alexander Hayne.

Pro Tour Born of the MOCS

Krótka historia sukcesu McLarena, ale nie – nie chodzi o słynny brytyjski zespół wyścigowy, a o Shauna McLarena, onlinowego gracza, który podobnie jak Duke Reid przeszedł drogę od wirtualnych do papierowych kartoników. Artykuł streszcza rozmowę, jaką Wizardzi przeprowadzili ze zwycięzcą Pro Tour Born of the Gods z okazji zbliżających się MOCSów i jego wygranej w Walencji.

Watching Standard Burn

A tu jeszcze wracamy do Buenos Aires i tamtejszego GP rozgrywanego w standardzie. Louis Scott-Vargas pokrótce analizuje decki z Top 8, skupiając się bardziej na aspektach dotyczących metagame niż na poszczególnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Dużo ciekawsze niż sam top jest jednak to, co za nim -LSV przedstawia dwie ciekawe decklisty dla miłośników burna, a ponadto uchyla rąbka tajemnicy na temat tego, czym zamierzał grać na GP Cincinnati (turniej zakończył na 48 miejscu). Jeden z zaprezentowanych spisów burna, to praktycznie kopia decku Przemka Knocińskiego, którym wygrał PTQ w Pradze.

Beg, Borrow, and Steal (The Fun)

A tu z kolei coś dla miłośników Commandera. Tekst powstał na podstawie maili od czytelników i decklist, które pożyczają innym graczom, by wciągnąć ich w ten format. Talie nie są więc bardzo wyszukane, ale jednocześnie nie wydają się szczególnie drogie, mają ciekawy koncept i są łatwe do pilotowania. W sam raz dla tych osób, które chcą zacząć grę. Proponowanymi w tekście Commanderami są: Trostani, Selesnya’s Voice, Ghave, Guru of Spores, Yeva, Nature’s Herald, Kuro, Pitlord, Gwafa Hazid, Profiteer.

 

Przegląd prasy branżowej:

 

Pyrkon i Psychatogi

W ten weekend odbył się genialny Pyrkon na którym pękł rekord, ponad 20 tys. osób przewinęło się w sobotę przez konwent, pewnie liczba wzrosła jeszcze po niedzieli. Poza masą side eventów rozegrano dwa main eventy:

Grand Prix Trial do Warszawy – był to jednocześnie Sezonowy Psychatog. Formatem był sealed deck.

Grand Prix Trial do Manchesteru – był to jednocześnie Sezonowy Psychatog. Formatem był modern.

Main eventy miały dodane nagrody od konwentu (Pyr Funty, za które Puchat kupił jakieś śmieszne gry ^^), Puchary dla zwycięzców, 3 tablety i drukarkę.

Nowy State of the Program

Kolejny świetny przegląd wszystkiego! A w nim:

  • MTGO: wpadki Wizardów, nowa promka na MOCSy – Force of Will, długi update MTGO, Cube, Flashback drafty, replaye i link do rozważań WOTC o becie, kalendarz eventów, analiza finansowa flashbacków, małe rozważanie o playtestingu,
  • ciekawe decki z róznych formatów
  • przegląd cen kart, wskoków i upadków w różnych formatach

Link tu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jund Reida Duke’a do standardu, powrót 8-racka w modernie (ale tym razem z Bitterblossomem), oryginalny sacrifice deck do Legacy, Zombie-Vine w Legacy i Damia Lands do Commandera.

Top 5 THS/BNG Limited Archetypes 

Opis pięciu podstawowych archetypów w limited bloku Therosa . Ważna lektura dla każdego, kto będzie startował na Grand Prix Warszawa.

Opowiastki turniejowe

Kto z nas nie słyszał kultowego „grałem z typem… „, standardowego tekstu, od którego zaczynają się historyjki magicowe, opowiadane przy fajkowym zielu, wśród innych hobbitów i krasnoludów? Artykuł w linku jest rozwinięciem tematu, zbiorem historyjek prosa Williama „Huey” Jensena. Niezły zestaw nerdowskich opowiastek.

Jund Monstra w standardzie

Reid Duke opowiada o Jund Monstrach, o których zresztą wspomniano w 5 ciekawych deckach tygodnia. To chyba ważne :D

 -x-

Pozdrawiam,
Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

 

Komentarze

Psychatog.pl