Przegląd prasy #65 – nowe dodatki

Tematem minionego tygodnia są między innymi nowe dodatki od Wizardów; w tym Tempest Remastered i Modern Masters 2 oraz Duel Deck Zendikar vs Eldrazi. Niby mniej core setów, ale jednak Czarodzieje znajdują coraz lepsze sposoby na szybkie wyciskanie kasy z graczy. Może to i dobrze, będą bogatsi, to gra nie padnie ;]

Na ich bogactwo może też wskazywać film o Magicu, który pojawił się w serwisie Vice, znanym głównie z hardcorowych treści i braku cenzury. Tymczasem filmik jest propagandową, cukierkową reklamą gry. Bardzo udaną i ładną, ale jednak reklamą tak oczywistą jak obecne kampanie prezydenckie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Paryż – za nami kolejny europejski turnie z cyklu Grand Prix, na którym zagralo sporo Polaków. Formatem był standard, pojawiło się 1426 zawodników. Całość wygrał Amand Dosimont (Abzan Aggro) pokonując w finale 2-1 Zana Syeda (GW Company). 

Z naszych zawodników w kasie skończyła tylko czwórka:

  • Stankiewicz Natalia 11-4
  • Banski Jakub 11-4
  • Janik Maciej 10-5
  • Deloly Mathieu 10-5

Grand Prix Atlantic City – turniej dla nas mniej ważny, bo chyba żaden Polak stopy tam nie postawił. Do turnieju w limited Dragons of Tarkir/Fate Reforged, przystąpiło 1655 zawodników. Wygrał Christian Calcano grający biało-czarną talią na Mastery of the Unseen. W finale pokonał bardzo ostatnio skutecznego Alexandra Hayne (RW aggro z Berserkers’ Onslaught).

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Magic w Vice

Chłopaki grają moxami bez koszulek, jakiś przypadkowy gość wygrywa Pro Tour, pojawiają się porównania M:tg do pokera i szachów. No pełna fantastyka : ) Jednak to ładny filmik, dobrze zrobiony i w dobrym miejscu, gdzie dotrze jeszcze do kilku niedotartych nerdów. Przy okazji Wizardzi coraz bardziej chcą się wbić w świadomość młodzieży, że ta karta istnieje, że jest popularna i że jest naprawdę ciekawa. Dla mnie na plus, zresztą zobaczcie sobie sami.

 

Zmiana sposobu wypłacania kasy za premiere eventy

Wizardzi wreszcie dorośli do zmiany formy płatności i zamiast durnych, drogich czeków, zaczną płacić przelewami. Np. za pomocą PayPala. Wszystko zależy od preferencji biorcy/zwycięzcy kasy. Zmiany wejdą w życie od Grand Prix Charlotte (12-14 czerwca 2015). Pośrednikiem w wypłatach będzie teraz https://www.i-payout.com

Cały spoiler Modern Masters 2

Znamy już cały spoiler Modern Masters 2, polecam go obejrzeć na niezawodnym MysticSpoilerze. Najważniejsze informacje, które poruszyły community, to brak Damnation i Serum Visions. No trochę szkoda, bo trochę ich brakuje, a cena serkowych wizji rośnie w chory sposób. Przy okazji, jak ciekawią Was przewidywane ceny kart z tego setu, to rzućcie okiem tu. A poniżej ciekawe zestawienie, które skradłem z Reddita – porównanie cen rarów i mythiców z obu modern-mastersowych dodatków:

values of rares and mythics across modern masters sets

Turnieje Tempest Remastered

Tempest Remastered pojawił się już na Magic Online i można swobodnie bawić się w jego formaty limited. Najdroższą kartą oczywiście jest Wasteland, którego cena wynosi obecnie koło 34-35 tixów. Np. na Goldfishu, możecie wygodnie śledzić ceny wszystkich kart z tego setu

Eldrazi vs reszta świata

We wstępie wspominałem o Duel Decku, gdzie Cthulhu podobni Eldrazi zmierzą się z Zendikarem i pewnie czempionami planeswalkerów. No to w powyższym linku macie wstęone informacje o tym produkcie. Najważniejsze z nich: set wyjdzie 28 września 2015 i będzie kosztować 20$.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Gnomicon

Gnomicon zaktualizował swje informacje turniejowe, wszystko można znaleźć teraz na stronie internetowej konwentu. Przypominamy, że całe wydarzenie odbędzie się 22-24 maja w Szczyrku. W poniższym spoilerze skrócona rozpiska turniejów magicowych:

Spoiler

Piątek
17:30 – FNM Standard
20:00 / 20:30 – FNM Draft Modern Masters 2015

Sobota
10:30 / 11:00 – PPTQ Milwaukee, Sealed Deck Dragons of Tarkir + draft w Top8
16:00 – FNM Modern
18:00 – Draft Modern Masters 2015
20:00 – FNM Standard
21:00 – EDH Tiny Leaders

Niedziela
10:30 / 11:00 – EDH Multiplayer
11:00 – Preliminary Pro Tour Qualifier, standard
12:00 – Draft Dragons of Tarkir
14:30 – Standard
15:00 – Draft challenge (turniej dodatkowo sponsorowany)

Więcej informacji o turniejach, wpisowych, nagrodach itp. znajdziecie na stronie organizatora.

gnomicon banner

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Grand Prix Las Vegas

Zbliża się największe GP ever – Grand Prix Las Vegas. Na miejscu będzie m.in. 30 artystów, 40 sklepów, nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). W main evencie zagrać może 10 000 osób i rejestracja chyba już przebiła 6 000. I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Pięć najciekawszych decków z RPTQ

PVDR robi przegląd konstrukcji, które pojawiły się na ostatnich turniejach kwalifikacyjnych do Pro Tour. Każdy wyróżniony spis jest opatrzony komentarzem, a niektóre mają również ulepszenia, które zdaniem PVDR powinno się w nich wprowadzić. Podobny tekst w zeszłym tygodniu napisał też Frank Karsten, ale on skupił się bardziej na rogue deckach.

Łesko o GW kompanii 

Craig Wescoe przygląda się deckowi, który trochę ostatnio namieszał. Chodzi o biało-zielone Collected Company. To w sumie taki Primer typowy, ale podaje też spisy najpopularniejszych matchupów. Poza tym standard – omówienie, sajdboardowanie się i tym podobne. W sumie to chyba był jednym z twórców tej talii, a na pewno jest typem, który całe życie gra takimi W, WG deckami i doskonale rozumie jak diabelstwo działa.

 

MODERN

Superprzyjaciele z krainy Banta

Niedawno pisalismy w finansowej cześci jednej z prasówek o skoku cenowym Savor the Moment. Deck z powyższego linka jest jednym z powodów takiego skoku i już czytając jego listę powinniście zrozumieć skąd taka sytuacja. Savor daje dodatkową turę, ale bez untapu. Tylko jak masz w decku masę planeswalkerów, to po co Ci untap? Dostajesz nową kartę i masę zdolności z walkerów, sam Savor powoduje przybliżenie nas do jakiegoś ultimatum. Polecam talię jako ciekawostkę, która może sporo wygrywać we wciąż otwartym i rozwijającym się metagame moderna.

 

VINTAGE

Stax – rzecz o prisonie w Vintage

Bardzo treściwy tekst o budowaniu Staxa z poradami jak nim grać. Dla zielonych, jest to talia oparta głównie o artefakty i jak to w prisonach bywa – na odcinaniu przeciwników od możliwości zagrywania czarów. Właściwie prison oznacza ogólną rodzinę talii, których wielu młodych ludzi i graczy standardu pewnie już nigdy nie zazna (Wizardzi odebrali nam ten piekny archetyp w nowych formatach, bo dzieci płakały i przestawały grać, bo ich tytany i krakeny nie mogły wchodzić na stół za manę…). Bardziej ogólnie – to takie talie, których plan na grę polega na odcinaniu przeciwnika od możliwości zagrywania czarów, dobierania kart, atakowania, czy w ogóle robienia czegokolwiek. Zabawne, prawda? :D

 

LIMITED

Przewodnik po draftach DTK – smocza zieleń

Neal Oliver omawia jeden z ciekawszych i bardziej nietypowych archetypów w DTK. Chodzi o pięciokolorową talię, która zbiera najsilniejsze karty w secie. Deck bazuje na zieleni oczywiście, ale fixing jest na tyle bogaty, że da się to złożyć. Tekst wraz z przykładowymi deckami.

Przewodnik draftowania Tempest Remastered

Eric Froelich zrobił bardzo fajne zestawienie wszystkich commonów i uncommonów w kolorach z Tempesta. Polecamy, także jako uzupełnienie naszych psychatogowych tekstów. Warto skonfrontować nasze podejście z opinią prosa.

Eksplorując drafty Tempest Remastered

A to z kolei opinia Floriana Kocha o draftach nowego Tempesta. On podchodzi do tematu od nieco innej strony, bardziej holistycznie, patrząc z perspektywy archetypów. Dobrze to uzupełnia resztę informacji o formacie, jakie ostatnio wam udostępniamy.

 

PAUPER

Pauperowe spojrzenie ma Modern Masters 2015

Modern Masters 2015 nie jest setem, który wiele zmieni w większości formatów. Ot, pojawi się trochę więcej kart w obrocie, może trochę zwiększy się liczba grających Moderna, a najbardziej i tak cieszyć się będą gracze Limited. Jet jednak format, i jest nim Pauper, gdzie druga edycja MM robi małe przemeblowanie, a wszystko przez zmianę Rarity niektórych kart. Rzecz przede wszystkim dotyczy Gut Shota, ale nie tylko. O tym jakie konsekwencje przyniesie ze sobą dodatek dowiecie się z linkowanego artykułu.

 

INNE

Jak zrobić deck kontrolny?

Czym jest kontrola? Jak działa i jak składać taki deck? Jakie są najpopularniejsze mity o kontroli? Odpowiedzi na te pytania znajdzie w tej bardzo fajnej analizie Francisa Lawa na Pure MTGO. A macie tu sporo historii, definicji, zasad budowy i grania takim archetypem.

O kobietach w turniejowym Magicu

To tekst Hallie Santo z Gathering Magic – dziewczyny, która pisze od jakiegoś czasu o karciance. Powstał po części jako polemika do niedawnego artykułu Gaby Spartz o tym jak zwiększyć liczbę graczek. Santo ma od niej nieco inne, bardziej pozytywne doświadczenia i dzieli się z nami swoim punktem widzenia.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tym razem dwa decki do standardu, a pierwszy z nich to… Łukasz Włodarczyk z Abzan Rally. Gutierrez wyróżnił deck z 7 miejsca RPTQ w Pradze za innowacyjność i elastyczność. Talia działa trochę jak zwykły Abzan z typowym połączeniem Den Protector/Deathmist Raptor, a do tego dochodzi trochę dewocji pod Gray Merchant of Asphodel i opcja na combo z Rally the Ancestors. Drugi deck to Immense Rage Josha Utter-Leytona, czyli zielone aggro z Temur Battle Rage i Become Immense . Trzecia talia to modernowa kompania – deck na Collected Company i elfach. Druga pozaycja do moderna to też tribal, ale na wróżkach. Wyróżnia się on przede wszystkim dodaną fiolką. Ostatnia talia jest dla fanów Legacy – to taka typowa talia na Metalworkerach, ale z dodatkiem Ugina i to w czterech sztukach!

Stan Programu

W zasadzie większość njusów wymienianych przez Jahna musieliście już poznać – jest o MM2015, o zwiększeniu limitu w Daily ze 128 do 256 graczy, terminy MOCSowych championshipów i trochę o implementowaniu Tempesta online. Sekcji opinii nie ma, są za to decki – Abzan Midrange (T2), Esper Dragons (T2), Abzan Collected Company (Modern), Omni Tell (Legacy), Mentor Control (Vintage). Ceny – w większości wypadków w dół.

Mistyczny Doradca

To cudo akurat nie jest żadnym artykułem, ale z założenia ma być platformą edukacyjną dla sędziów magicowych. Strona prowadzona oczywiście przez doświadczonych sędziów, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. Na razie jest trochę prezentacji z narratorem zrobionych w Prezi, w czerwcu mają pojawić się sesje na żywo. Polecam nie tylko młodym adeptom rozdawania warningów, ale też graczom, którzy chcą wygrywać w magica, zwłaszcza tym, którzy planują życie prosa. Poważnie – dobra znajomość zasad to jedna z najwazniejszych kwestii w graniu na poziomie pro.

Ciekawe i nieoczywiste interakcje w Magicu

W linku macie bardzo ciekawy temat z dyskusją, która odbywa się na Reddicie. Ktoś wrzucił 5 ciekawych interakcji magicowych (np. jedną z nich jest informacja o manifestowaniu flipowalnych kart, takich jak delver – wiecie co się wtedy dzieje?), a inni użytkownicy tego forum Reddita zaczęli dorzucać swoje. Tak jak powyżej pisałem, że znajomość zasad jest bardzo ważna w Magicu, tak tutaj dostajecie w pigułce mase techów, rozkmin, zagrań i właśnie interakcji, o których mało kto wie, mało kto je zauważa, a mogą wygrać nie jedną grę. 

 

:g: Finanse :g:

 

Spodziewana wartość MM2

Nowe dodatki jak zawsze rozpalają wyobraźnię graczy, ale dla trejderów wyobraźnia nie powinna mieć większego znaczenia a twarde fakty historyczne, znajomość trendów i potrzeb rynku. W powyższym linku macie przewidywanie wartości Modern Masters 2, puli kart i sprawdzenie opłacalności otwierania boxa na single. Naprawdę soczysta analiza z rozbiciem wartości na konkretne rarity.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Wasteland
  2. Den Protector
  3. Dragonlord Ojutai
  4. Deathmist Raptor
  5. Inkmoth Nexus

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (