Przegląd prasy #70 – spoilery Origins i Modern w Charlotte

Miniony tydzień był szczególny, jako że w pewnym stopniu zakończył sezon ogórkowy i pozwolił nam znowu się cieszyć Magicowymi nowościami i graniem na pro poziomie. Po pierwsze, Magic: Origins coraz mocniej dawało o sobie znać i już najprawdopodobniej poznaliśmy kilka ważnych, nowych kart, choć póki co nieoficjalnie, z przecieków. Chodzi oczywiście o walkerów – nową Nissę i Jace’a. Pojawił się też pierwszy tekst z cyklu opowiadającego o początkach wędrowców występujących w Originsach. Jeszcze tydzień i zaczną się regularne spoilery.

Po drugie, odbyło się wreszcie jakieś GP! Modern w Charlotte został zdobyty przez elfy prowadzone przez Michaela Malone’a. Więcej o tym w odpowiedniej sekcji poniżej. Modern zresztą w dużej mierze zdominował zagraniczne portale i widać to wyraźnie w przeglądzie prasy branżowej. Po trzecie, ruszyło się trochę na MTGO. Nie dość, że zbliża się Modern Festival (za półtora tygodnia), to jeszcze mamy zapowiedzianą zmianę Phantom Pointów i na horyzoncie parę innych rzeczy, z których możemy się tylko cieszyć (kostka wraca!). Acha, warto też na pewno zwrócić uwagę na finansowe artykuły w tym tygodniu, a szczególnie ten o ekonomii MTGO.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Charlotte

Aż 2870 zawodników stawiło się w Szarlotce, aby popykać w moderna. To dość sporo, ale po szale otwierania paczek MM2 jest to dość zrozumiałe. Ludzie nałapali kart i inspiracji na granie w tym wdzięcznym i rozwiniętym formacie. W bardzo zróżnicowany Top 8 znalazło się aż 7 różnych decków, ostatecznie triumfowały Kompanie Elfów pod wodzą Michaela Malone’a. Oprócz Top8 warto rzucić okiem też na decki z niższych miejsc. Też jest w nich trochę interesujących konstrukcji.

Warto też rzucić okiem na Deck-ciekawostkę tego turnieju, który otarł się o Top 8. Jest to prison (a nie combo, jak natręci starają się to nazywać) oparty na Lantern of Insight, a pilotowany przez Zaca Elsika. Tu jest ładny opis działania decku a tu dyskusja o decku na Salwacji.

Tu zaś decktech z GP:

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Geneza Chandry

Oto tekst dla miłośników Magicowego flavoru. Dowiecie się stąd jak to się stało, że Chandrze pstryknęła iskra i stała się ona planeswalkerem. Drama, emocje i fabularne zwroty akcji – czekamy na resztę!

Zaspojlowane Chanda i Nissa na SDCC

A propos walkerów, jak wspominaliśmy, pojawiły się nieoficjalne spoilery z Nissą, Chandrą i Jacem. Karty będzie można zdobyć na San Diego Comic Con. Ci to mają szczęście.

Dziwny przypadek karty za 15000 dolarów

Czyli jeszcze raz o GoyfGate, ale w serwisie, który nie jest stricte poświęcony Magicowi, choć z fantastyką ma sporo wspólnego. To zresztą nie jedyny przykład zainteresowania mediów spoza naszej branży. O GoyfGate, a właściwie samej karcie, napisali także na Yahoo!, a gdybyśmy poszukali głębiej, to pewnie i więcej tego rodzaju przykładów byśmy znaleźli. Ober miał rację, że to dobry trik marketingowy, aby dać taką kartę pod stream i do samego Top8. Dawno tyle Magica nie poleciało na niemagicowe strony informacyjne. A przy okazji możecie zobaczyć (niespecjalnie) szczere przeprosiny Owena: http://www.reddit.com/r/magicTCG/comments/39jg1d/apologizing_for_goyfgate/. I o ile między Maynardem a Turtenwaldem wielkich żalów nie ma (co widać na zdjęciu opublikowanym przez Alexandre’a Hayne’a), to internauci wypowiadają się o zachowaniu i przeprosinach tego drugiego prosa raczej krytycznie. Żeby nie było, Turtenwald nie jest jedynym, któremu wstyd było własnych słów, Eric Froelich też trochę powiedział na ten temat, ale dość już przepraszania jak na jeden przegląd. Afera była, minęła, Magic się z jej powodu nie skończył, a nawet wręcz przeciwnie – pokazał światu, że żyje i ma się dobrze (bo zlicytować można kartę za prawie 15k).

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Polskie WMCQ 2015

Znamy już lokalizację i datę pierwszego polskiego WMCQ w tym roku i będzie to warszawski Planeswalker, znany między innymi z ogromnych i przebojowych turniejów prereleasowych. 

Szczegóły macie w linku tytułowym, na stronie Wizardów. W skrócie:

Data: 22 sierpnia 2015
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa
Kontakt: sklep@planeswalker.pl

Daty i miejsca wszystkich WMCQ tego roku:

  • 22-23 sierpnia 2015 (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015, Kraków (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015, Wrocław (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

 

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Rozkładając Standard

Caleb Durwald jak zawsze pod prąd – wszyscy szykują się do T2? To on da tekst do Vintage lub Moderna. Teraz wszystkich interesował Modern, to on się zabrał za omawianie standardu, ale z korzyścią dla nas. Jest przynajmniej coś do Standardu. Durwald wybiera kilka kluczowych decków formatu i krótko je opisuje w kontekście meta.

Pole do kombinowania

Ten tekst nie omawia Standardu ogólnie, ale wskazuje parę innowacyjnych rzeczy lub ciekawych powrotów w formacie (np. Xenagos, God of Revels). Najciekawszy jest tu chyba spis Naya Aggro, gdzie mamy powrót króla (Brimaza).

 

MODERN

4 zasady Moderna

Coś dla początkujących Modernowców. Cztery krótkie rady o tym, czym charakteryzuje się format. Te spostrzeżenia bardziej doświadczonym nie przyniosą niczego nowego, ale dla nowych mogą pozwolić się odnaleźć i zrozumieć temat na nieco głębszym poziomie niż karty/archetypy.

Nadrobić Moderna

To artykuł oczywiście przed Charlotte, ale przyda się każdemu kto nie orientuje się w Modernie lub wypadł jakiś czas temu z obiegu i teraz próbuje wrócić (dla nich nawet bardziej). Nie ma tu wszystkich decków – tylko te, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy wyróżniły się poza typowymi Twinami, amuletami i tym podobnymi.

Grixis Kontrola w Modernie

Matt Costa zabiera się za opis Grixis kontroli. To porządny primer, w którym mamy omówienie sideboardowania się i parę informacji o decku. Talia może być coraz bardziej popularna, więc warto ją mieć na oku. Nie bez powodu niżej, w „5 deckach, których nie można przegapić”, spis ten pojawia się wraz z innym jako wskazanie potencjału w tym kontrolnym archetypie.

Modern Suicide Zoo

Frank Karsten, jak to on, testował sobie Affinity, kiedy trafił na dość oryginalny deck, który najpierw wyglądał jak Zoo, a potem pokazał prawdziwe oblicze i zabił combem Death’s Shadow + Temur Battle Rage. Deck ostatnio pojawia się nawet w Daily. Karsten pokazuje nam co to za zwierzę.

Co powinieneś robić z Collected Company w Modernie

Mamy tu przegląd tego wszystkiego, co w Modernie można robić z Collected Company – od elfów, przez poda i Merfolki aż po Zoo. Jest też sugestia, aby nie ograniczać się tylko do tych kilku spisów, bo pole do kombinowania jest dużo większe i jeszcze nie wszystko co fajne zostało odkryte!

Budżetowy Magic: Blistering Rage dla Moderna

Budżetowy modern jest możliwy? Pewnie, ten deck jest za 7 tixów i chociaż nie jest stuprocentowo skuteczny, to można nim pograć. Działa to trochę jak Infect, w tym sensie, że mamy 12 stworów, które dopalamy czerwonymi dopałkami. Na GP to jest zbyt casualowe, ale na FNMa… albo do 2 manów jeśli chcemy poznać format? Czemu nie. I tylko jedna uwaga – jest to raczej materiał video, tekstu tu bardzo mało.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Wszystko pod Charlotte, a więc i ten tekst zabiera się za Moderna. Mamy tu Junda i RG Trona – dwie oczywistości. Jest też Jeskai Control i coś nietypowego – RW Kiki Control, a jeśli lubicie Legacy, to macie też aktualny spis Shardless BUGa (czy jak kto woli – Sultaia).

Cotygodniowy deck tech: Grieselbrand Cannon

I jeszcze na zakończenie taka mała ciekawostka w formie video dla tych, którzy chcieliby się pobawić w Goryo’s Vengeance, Emrakule, Griselbrandy i inne takie. Filmik pokaże wam o co chodzi w tym archetypie, czemu gra tymi konkretnymi kartami i co robią rzeczy z sideboardu. Materiał dla graczy nowych i niezaznajomionych z tematem (w 6 minut można jedynie zarysować temat).

 

LIMITED

Jak draftować BG Sacrifice w Modern Masters 2015

Jak czytaliście psychatogowe teksty o Modern Masters, to wiecie już co fajnego jest w BG i mniej więcej orientujecie się co draftować. Tu macie dodatkową porcję informacji wraz z paroma przykładowymi deckami.

 

VINTAGE

Monastyrowy plan

Oto opowieści z Vintage, tylko nie o upiorach, a o pewnym mnichu. Cały tekst dotyczy roli i miejsca Monastery Mentora w formacie i tego czy faktycznie warto jej przypisywać aż tak dużą rolę jak to niektózy robią. Jest trochę decków, ale jeszcze więcej tekstu, który prowadzi na koniec do jednego intrygującego pytania: gdzie się podziała normalna, stara kontrola?

Eternal Spotlight: From the Vault

Tu z kolei produkuje się Joe Fiorini, jak zwykle o Vintage. Tym razem dostarcza nam informacji o dwóch deckach: Night’s Whisper Control Slaver i Steel City Vault. Coś dla miłośników Goblin Weldera (bo jest w obu taliach).

 

PAUPER

Pierwszy Modernowy tydzień

Alex Ullman o sytuacji paupera po wejściu Modern Masters 2015 i zmianach jakie dodatek przyniósł dla formatu. Mamy tu kilka decków prezentujących dany archetyp i omówienie jakie mają one perspektywy w najbliższym czasie. Tekst mocno w kontekście metagame.

Cotygodniowy raport o meta – 11 czerwiec

A tu trochę jak wyżej, ale ze statystykami, wykresami i wskazaniem konkretnych przegranych i wygranych. Są też pewne przewidywania… słowem, bardzo wartościowa rzecz dla miłośników formatu i może nawet co tydzień będziemy zamieszczać streszczając co najważniejsze spostrzeżenia. Dane zbierane były od 4 do 11 czerwca.

A przy okazji – ten i inne teksty udowadniają jedną rzecz, która nie rzuca się w oczy aż tak mocno w innych formatach: w pauperze bardzo liczy się meta i bardzo jest to format bardzo płynny. Być może osoby lepiej znające to środowisko się z tym nie zgodzą, jako że to dość powierzchowna obserwacja, ale wygląda na to, że to właśnie meta powinno kształtować wybory co do decków. Szczególnie ciekawe mogłoby być porównanie zmian w pauperze ze zmianami w Legacy, Vintage i Modernie – w jakim stopniu tam meta kształtuje zmiany, a w jakim robią to nowe karty? Ale żeby taki tekst przygotować potrzeba trochę czasu i przekopania się przez tony danych. Może będzie okazja kiedyś bliżej się przyjrzeć tematowi. 

 

 COMMANDER

26 decków w rok: epizod 21 – Mardu

Masz ochotę pobawić się w Commandera, ale nie masz za dużo kasy? A może znudziły ci się te same decki i szukasz czegoś nowego? Może spróbujesz EDH opartego wyłącznie na kartach w Standardzie? Przyznam, że takie ograniczenie nie przeszło mi nigdy przez myśl. Co prawda kojarzę EDH ograniczone do Modernowych kart, ale to? Jak widać jednak da się i nawet nie wygląda to jakoś szczególnie głupio. Ten deck to co najmniej ciekawostka, a samo podejście może kogoś zainspirować do popatrzenia na Commandera inaczej. Acha, deck na Zurgo Helmsmasherze, a więc warriorwe aggro w kolorach mardu.

 

INNE

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd otwiera Sultaiowa kontrola, której jeszcze w tym standardzie raczej nie widzieliście. Powraca tu Kiora, a wspomaga ją Ashiok. Do tego mamy trochę fogów, sweeperów, removalu… ot, typowo kontrolne rzeczy, choć raczej bez kontr. Ciężko powiedzieć, jak to sobie może radzić z aggro, ale midrange i niektóre kontrole faktycznie mogą mieć problem. Jako drugą talię do T2 mamy czarne aggro na warriorach. Na GP Kraków Ober polecał czarne aggro. Ta talia trochę się od tamtego decku różni, ale na pewno jako budżetowa opcja jest bardzo spoko co najmniej na FNMy. Jak widać po wynikach, bywa że radzi sobie także w Daily. No i wreszcie trzeci deck – Modern, a w nim czysta, samobójcza agresja, która oprócz kart typowych dla zoo wykorzystuje także Death’s Shadow. Dwa kolejne decki liczymy jako jeden wpis – to dwa nieco odmienne podejścia do Grixis kontroli. Jedna skłania się ku Blood Moonowi, druga woli Fulminator Mage’a, ale to nie jedyne różnice (obecność Cruel Ultimatum w jednej z nich warto na pewno wskazać jako wartą uwagi ciekawostkę). Czym się jeszcze różnią? To już musicie sami sprawdzić jeśli jesteście fanami archetypu. Dodam tylko, że jedna talia pochodzi z Daily, a drugą złożył Matt Costa. Ostatni deck to już Legacy i jest to czarne, demoniczne Stompy, czyli Mono Black zrobi ci krzywdę i będzie koniec Magica. Kolejny już raz zresztą. Tym razem kolor ten zniszczy cię trochę się rampując (Chrome Mox), trochę wykorzystując Chalice’a, a trochę stosując typowo czarny removal z Lilianą na czele. Całość sponsorują zaś demony z 4 CMC i Phyrexian Obliterator ze wsparciem Mardu Strike Leadera. O, i taka to impreza.

Stan Programu

Wiecie, że w czerwcu jest rocznica istnienia Magica? No tak, jak co roku w sumie, ale ważne jest nawet nie to, że karcianka powstała ileś tam lat temu, a jedynie fakt, że z tej okazji będziemy mogli pograć sobie Cube’a i fantomowe drafty Mirrodina pierwszego. Nie w czerwcu jednak a w licpu. Aha, no i za udział w draftach Mirrodina dostaniemy Lightnig Helixy. Ale to nie koniec njusów – Modern Masters 2015 miało zniknąć w czerwcu, ale Wizardzi zdecydowali się przedłużyć czas grania tego formatu i online będzie on dostępny jeszcze do 8 lipca. Mamy też małe zmiany w kolejkach (raczej mało istotne) i sporą zmianę jeśli chodzi o Phantom Pointy. Otóż – nie będzie ich! Zostaną zastąpione przez tzw. Play Pointsy, a wszystko wiąże się po części z zepsutą ekonomią MTGO i działaniami Lee Sharpe’a. Sprawa na pewno będzie ewoluować, ale poza zamianą – na razie niewiele więcej można powiedzieć, a po szczegóły zajrzyjcie do SOTP – tam link do tekstu Sharpe’a. Sekcji opinii tym razem nie ma. Są ceny (trochę dołujące) i decki:

  • Naya Dragons (T2)
  • RG Tron (Modern)
  • GW Hexproof (Pauper)
  • Elves (Legacy)
  • Dredge (Vintage)

Ładna wizualizacja tygodnia MM2

Bardzo obrazowa infografika na temat weekndu z Modern Masters 2015 i 3 wielkich GP. Mnóstwo liczb pokazujących skalę tego historycznego wydarzenia, a pośrednio także samej karcianki. Jesteście w stanie zgadnąć ile w czasie tych GP otwarto boosterów dodatku na potrzeby main eventów? Odpowiedź w spoilerze.

Spoiler
Niemal 100 tysięcy. 47,5 tysiąca w Vegas, 22 800 w Utrechcie i 22 400 w Chibie.

Zemsta nerdów

Oto historia niczym z najprawdziwszego kryminału. Pewien grasz wraca do domu i odkrywa, że jego kolekcja kart została skradziona. Zawiadamia więc policję, a potem zamiast zostawić robotę w ich rękach, sam zaczyna działać w celu odzyskania kart. W efekcie złodziej wkrótce wpada w sidła nerdów i zostaje zatrzymany przez oddział policji, któremu chyba tylko czołgów brakuje. Cała sprawa pokazuje, że nie należy załamywać rąk, a społeczność magicowców nie akceptuje złodziejstwa. Morał z tego mniej więcej taki: community dobre, kradzież zła, a nerda rzeczy nie tykaj, bo nerd cię znajdzie i dopadnie.

 

:g: Finanse :g:

 

Co zniszczyło ekonomię Magic Online

Jeśli jeszcze tego nie wiecie – ekonomia MTGO leży i kwiczy. Może to trochę przesadzone twierdzenie, ale jednak nie da się ukryć, że dobrze nie jest. Boostery są zbyt tanie, aby przykładowo Daily Standard był sensownym źródłem grindowania. Dlaczego tak jest? Co można z tym zrobić? Odpowiedź w tym tekście. Jest w nim trochę wykresów, trochę o ekonomii i nawet jeśli autor nie ma doktoratu w tej dziedzinie i nie wszystko uwzględnia (np. wpływ DTK Limited Championship na ceny boosterów), to jego wywód pozwala zrozumieć pewne tendencje w finansowym świecie sieciowego Magica. A już na pewno jest to jeden z bardziej wnikliwych tekstów na Channel Fireball jeśli chodzi o finanse.

Poradnik kupowania kart

A tu mamy dwie ciekawe rzeczy, o których warto wspomnieć. Jedna z nich to oczywiście pięć kroków, którymi Saffron Olive kieruje się przy inwestowaniu w karty i podejmowaniu decyzji o zakupie. I już samo to jest wartościowe. Druga rzecz może się wydawać bardziej ciekawostkowa, ale pokazuje w praktyce jak wygląda pewien mechanizm, o którym Saffron Olive już wcześniej pisał, ale wbrew jego intencjom problem go trochę chyba dotknął. Chodzi o to, że autor wspomniał sobie jakiś czas temu na Twitterze, iż Raging Ravine wygląda na fajną rzecz do zakupów i może być „następny”, w sensie – warto zainwestować. Skończyło się na skoku z 4-5 $ na 10 i chociaż zaczyna spadać, to buyout się dokonał – ludzie rzucili się na kartę i wykupili ją z rynku, podbijając cenę. Oczywiście, wątpię, aby tylko i wyłącznie przez twitta się to dokonało, bo się trochę daty nie zgadzają (wzrost zaczął się chyba przed jego twittem), ale jeśli nawet w jakiejś tam tylko części wywołane to jest Saffronem, to pokazuje, że MTGGoldfish cieszy się sporą popularnością, a on sam niezłą estymą. Do momentu, w którym zabrali się za pisanie tekstów… no, fajni byli, ale nie przypisywałbym im aż tak dużej roli, jak mógłbym teraz. Sprawa pokazuje też, że ludzie czasem traktują wpisy osób takich Saffron jak wyrocznię i mogliby w ciemno za nimi podążać. Zupełnie niesłusznie.

Przygotowania do rotacji: Born of the Gods

Druga część cyklu poruszającego temat kart z bloku Theros, których należy się pozbywać i tych, które należy trzymać, a które kupować. Niewiele więcej można tu dodać, może poza tym, że rzecz dotyczy papierowego Magica, który rządzi się innymi prawami niż ten sieciowy.

Nowe prawdziwe ceny sztuki

Mike Linnemann wrócił z GP Las Vegas i zorientował się, że rynek magicowej sztuki jest inny niż jakiś czas temu, po części ze względu na zwiększenie się liczby graczy, a więc i chętnych do zakupu artist proofów, szkiców, mat, oryginalnych obrazów i innych tym podobnych rzeczy. Robi tu więc małe podsumowanie i opisuje obecną sytuację, pokazując co się zmieniło. Może u nas to niezbyt rozwinięty rynek i popularny temat, ale tym bardziej wart naszej uwagi. Przynajmniej będzie wiedzieć jak to się robi za oceanem.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Snapcaster Mage (Innistrad)
  2. Oblivion Stone (Mirrodin)
  3. Tarmogoyf (Modern Masters 2015)
  4. Olivia Voldaren (Innistrad)
  5. Liliana of the Veil (Innistrad)

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (