Przegląd prasy #75 – dziwne zmiany na MTGO

Cały tydzień praktycznie nic się nie działo, aż tu nagle dziś Wizardzi wyskoczyli ze swoim super rewolucyjnym pomysłem na wprowadzenie nietrejdowalnych „Play Pointsów” za wygrywanie turniejów. Jeśli zastąpią one tixy, to możemy śmiało wszyscy przenieść się na Cockatrice czy inne cudo do gry za darmo w Magica przez sieć.

Poza tym pojawił się jałowy filmik z San Diego ComicCon, któy praktycznie nic nie wnosi do naszej wiedzy i był jedną wielką reklamą ORI. Był też zestaw turniejów StarCityGames, gdzie gracze mogli dokładać już nowy dodatek, ale raczej się do tego nie kwapili i chyba tyle. Idą za to ciekawe turnieje, może na tym warto się skupić? Reszta w przeglądzie, zapraszamy.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Ogłoszenia parafialne podczas San Diego ComicCon

Zazwyczaj na takich eventach dzieje się sporo, dużo nowinek, jakieś nowe produkty są reklamowane, ale nie tym razem. SD ComicCon przyniósł całkowite nic dla przeciętnego Magicowca, który mniej więcej orientuje się w tym co wydaje WOTC. Było dużo reklam Originsów, kilka słów o Bitwie na Zendikarze, które nie wniosły nic nowego i obrazek Akrom z nowego From the Vault: Angels. Dla zasady jednak dajemy filmik z tego cuda:

Tak swoją drogą, Originsy Originsami, ale dla mnie prawdziwe początki i prawdziwi Planeswalkerzy są troszke głębiej w historii i to oni tworzyli magica a nie jakieś wylansowane chłoptasie i gotyckie laseczki, z którymi każde gimbatyczne dziewcze może się dziś identyfikować. 

To idealnie oddaje moje zdanie o Originsach:

 

Śmieszne punkciki na MTGO

Wizardzi planują skok na kasę. Niby w ramach zrównoważenia nagród za turnieje, chcą wprowadzić na testy rodzaj punktów zwanych „Play Points”, których nie można kupić w sklepie, ale można je wygrać za turnieje (+ew jakieś paczki). Problem w tym, że są nietrejdowalne. Jeśli zastąpią tickety na MTGO, to padnie cały system botów (albo będzie się kupować za gówniane boostery, tylko że to żadna waluta, raczej bony towarowe), granie pro dla kasy nie będzie miało sensu, a ludzie masowo zaczną wyprzedawać kolekcje i rezygnować z gry. Brzmi jak apokalipsa dla Magica Online, ale trzeba mieć w głowie również najgorsze scenariusze. W sumie cenowo też nowy system wychodzi bardziej opłacalnie dla Wizardów. Zresztą o szczegółach poczytajcie w linku, ja tam nie chcę się więcej denerwować.

Tu macie jeszcze dyskusję na Reddicie.

PlayPoint

Promki MTGO na sierpień

Niebawem rozpocznie się kolejny, dziewiąty sezon zbierania punktów, promek i grania MOCSów na Magic Online (sezon 9, od 29 lipca do 26 sierpnia 2015). W związku z tym, Wizardzi ogłosili kolejne promo karty:

promki na sierpień

Aby dostać Cryptic Commanda, należy uzbierać co najmniej 15 QP (qualify points). 35 takich punktów kwalifikuje na Magic Online Championship Series (MOCS). Relic Seeker przyznawany jest za zagranie jednego eventa (zagranie 5 eventów gwarantuje tą kartę również w wersji foil). Za wydanie 20$ w sklepie, otrzymuje się Serum Visions (za 40$ będzie też foil Serum Visions). Ten ostatni jest całkiem ciekawy, zwłaszcza, że regular kosztuje około 8$, a zbliżają się prereleasy i trzeba jakieś turniej-entry-tokeny kupić. 

Konfrontacje Streamerów

Ten news był już podany w tym samym linku co promki, ale dostał również własny oddzielny wpis na stronie Wizardów. Akcja brzmi trochę jak bitwa hip-hopowców, ale jest to tylko zaprezentowanie wybranych przez WOTC streamów. Całość ma zapewne za zadanie nakręcenie ludzi do częstszego streamowania MTGO, co przekłada się potem na darmową reklamę i zwiększenie popularności Magica w sieci, gdzie niby może trochę pokonkurować z innymi grami online, jak HS, Starcraft, LOL itp. To się oczywiście nie uda dopóki Wizardzi wpierw nie popracują nad swoim klientem online, ale fajnie, że chociaż próbują.

Zabawne rullingi do kart

Jakiś miły człowiek (patrząc na adres pewnie nazywa się Patrick Lickman), zebrał w jednym miejscu ciekawe, nietypowe i zabawne rullingi jakie pojawiły się w gathererze. Przykładowo:

  • Demonic Pact: Yes, if the fourth mode is the only one remaining, you must choose it. You read the whole contract, right?
  • Sleeper Agent: This card is a bit weird. (…)

Dalej nie spoiluję, polecam samemu rzucić okiem, bo za dużo ich nie ma, ale polecam jeszcze bardziej na własną eksplorację zasobów Gatherera.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Ponieważ Wizardzi chcieli, aby wszystkie oczy były skierowane na San Diego ComicCon, gdzie lansowali nowo wydane Originsy a przy okazji wciąż trwały turnieje releasowe tegoż dodatku, więc żadne Grand Prix nie było rozgrywane. Rozegrane były za to turnieje StarCityGames w Chicago, na których używane były karty z Originsa. Z tego względu, że był to chyba pierwszy duży turniej z nowym dodatkiem, polecamy rzucić okiem na najlepsze decklisty.

Ciekawostką jaka się pojawiła (niestety bez wielkiego sukcesu, ale z potencjałem na przyszłość) był Turbo Fog, który przedstawiono tutaj, na decktechu, jednocześnie podobną wersję polecał wcześniej Ali Aintrazi w swoim artykule o nowościach do standardu.

Wydarzenia krajowe

W ubiegły weekend odbyły się dwa ciekawe polskie wydarzenia. Jagacon reklamowaliśmy wcześniej w przeglądach prasy, drugi zaś niestety trochę przespaliśmy, był to Puchar Warmii i Mazur. Z Jagaconu mamy głównie zdjęcia i info przy jednym z nich, że PPTQ#1 (modern) wygrał Piotr Wald. Pojawiła się też krótka relacja tekstowa z całej imprezy, gdzie macie więcej informacji – o tutaj. Co do Pucharu, to na forum dostaliśmy wyniki z main eventu (standard, GPT Praga), a finaliści podzielili się swoimi spisami decków (Rgb aggro vs Esper Smoki).

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Grand Prix Praga w standardzie

Zbliża się GP przy granicy z Polską, które przy okazji może być dla nas dość tanie, a szlaki mamy już przetarte. Całe wydarzenie odbędzie się 28-30 sierpnia. Miejscem walk będzie Areál Výstaviště 67, 170 00 Praha 7 (Czech Republic) – czyli standardowe miejsce na praskie GP, jak byliście wcześniej na ichniejszych Grand Prix, to dobrze wiecie gdzie.

incheba-expo-praha

Wpisowe na turniej główny to 40 euro, zapisy online do środy (26 sierpnia) i na miejscu w piątek. Nie będzie zapisów w sobotę rano. Maksymalna liczba graczy to 1500, jest mała szansa, że się całe zapełni. Promo kartą rozdawaną za uczestnictwo w GP na ten sezon jest Griselbrand a matą jest Ultra Pro z obrazkiem Talent of the Telepath. Rozgrywanym formatem jest standard. Strona oficjalnego organizatora: https://www.gpprague.com. Warto tam spojrzeć, bo macie też opis pozostałych opcji wpisowych. 55 euro za Sleep in Special nie wygląda wyjątkowo, ale za to 95 eurosków za VIP ma parę fajności i chyba sam się na nie skuszę jeśli pojadę:

VIP
95 Euros Per Player

– GP Prague ’15 Main Event Entry
– GP Promo Foil card
– GP Prague ’15 Ultra pro exclusive playmat
– Sleep in Special
– GP Prague ’15 exclusive Deck Box
– Access to the VIP lounge
– Entry to the Friday Night MSA Party!
– MSA exclusive VIP bag
– GP Prague ’15 exclusive VIP T-shirt

Aż 6 rysowników ma się pojawić na miejscu: Rob Alexander, Jesper Ejsing, Titus Lunter, Viktor Titov, Johannes Voss oraz Chris Rahn.

Kontakt z organizatorami:

Tournament Organizer: Mind Sports International
Email: treeves@mindsportsinternational.com, dbrannan@mindsportsinternational.com
Phone: (0044)1752231810

Warszawski Konwent Avangarda z MTG

Avangarda_logo

Konwent odbędzie się 6-9 sierpnia na Kampusie Politechniki Warszawskiej, a dokładnie w nowym budynku wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI), (Plac Politechniki 1, Warszawa). Blok MTG przewidziany jest w dniach 7-9 sierpnia.

Grafik turniejów i wydarzeń:

Spoiler

07.08.2015 – Piątek – Nauka gry + pokonaj prosa, 18:00 – 22:00, wydarzenie darmowe
07.08.2015 – Piątek – FNM Draft Magic Origins, start 18:00, wpisowe: 35 PLN
07.08.2015 – Piątek – FNM Modern, start 18:00, wpisowe: TBA (będzie ogłoszone niebawem)

08.08.2015 – Sobota – PPTQ 1 2016 Modern, start 10:00, wpisowe: TBA
08.08.2015 – Sobota – Turnieje 8-man, start na żądanie 10:00 – 18:00, wpisowe: TBA
08.08.2015 – Sobota – Game Day Magic Origins Standard, start 11:00, wpisowe: TBA
08.08.2015 – Sobota – Nauka gry + pokonaj prosa, 11:00 – 18:00, wydarzenie darmowe
08.08.2015 – Sobota – Sealed Deck Magic Origins, start 14:00, wpisowe: TBA
08.08.2015 – Sobota – Commander, start 14:00, wpisowe: TBA

09.08.2015 – Niedziela – Game Day Magic Origins Standard, start 11:00, wpisowe: TBA
09.08.2015 – Niedziela – Vintage z proxy, start 11:00, wpisowe: TBA
09.08.2015 – Niedziela – Turnieje 8-man, start na żądanie 11:00 – 16:00, wpisowe: TBA
09.08.2015 – Niedziela – Nauka gry + pokonaj prosa, 11:00 – 15:00, wydarzenie darmowe
09.08.2015 – Niedziela – Legacy, start 14:00, wpisowe: TBA
09.08.2015 – Niedziela – 2HG Sealed Deck Magic Origins, start 14:00, wpisowe: TBA
09.08.2015 – Niedziela – Turniej Casual dla początkujących, start 15:00, wydarzenie darmowe

Możliwe, że sam redaktor naczelny Psychatoga pojawi się w piątek, aby pouczyć młodzież magica i dać się ograć w „Beat the Pros” : )

Informacje o wpisowym na turnieje oraz szczegóły dotyczące poszczególnych turniejów zostaną podane w przeciągu najbliższego tygodnia. Informacje odnośnie kosztów akredytacji, dokładnego dojazdu itp. znajdują się na stronie konwentu ava.waw.pl (ale od razu informujemy, jak na każdy konwent, trzeba zapłacić 30 zł wpisowego/konwentowego za wejście + wpisowe za turnieje, które chcecie grać).

Kontakt w sprawie turniejów MTG
Mail: turnieje@strefamtg.pl
Kom: 798-821-419 (Avenger)
Kom: 509-162-061 (stw)

Druga edycja Wrong Turn Party

Druga edycja Wrong Turn Party zbliża się wielkimi krokami! Już za niespełna miesiąc (31. lipiec – 2. sierpień 2015), w wielkopolskiej Trzciance, odbędzię się 3-dniowy karciany event organizowany przez ekipę Wicked Wizards Team i pilski sklep Chaos Games. Wrong Turn Party to możliwość zagrania kilku turniejów (główne: FNM-y, GPT Londyn, Chaos Drafty, 2x PPTQ i wyjątkowy Tarmogoat Cup) w jednym miejscu, w komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze, z pełną gamą udogodnień i profesjonalną obsługą sędziowsko – techniczną.

Spoiler

Przez cały event uczestnicy mogą swobodnie korzystać z wszelkich udogodnień hotelowo-gastronomicznych hotelu Agroturystyka Makowscy (promocyjne zakwaterowanie, posiłki, wspólna w pełni wyposażona kuchnia, darmowy monitorowany parking, wifi itp.). O wyjątkowym klimacie tej imprezy nie da się tak poprostu opowiedzieć – trzeba tam być i poczuć to na własnej skórze (albo deku :))! Zapraszamy do Trzcianki!

Fotorelacja z pierwszej, zimowej edycji, tutaj. Więcej info na facebooku.

* zainteresowanych noclegiem prosimy o szybki kontakt – pokoje hotelowo szybko się zapełniają…

[caption id="attachment_24658" align="aligncenter" width="650"]Wrong Turn Party kliknij, aby powiększyć[/caption]

Polskie WMCQ 2015

Pierwszym polskim WMCQ w tym roku i będzie turniwj warszawskiego Planeswalkera. Szczegóły macie w linku tytułowym – na stronie Wizardów, a w skrócie:

Data: 22 sierpnia 2015
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa
Kontakt: sklep@planeswalker.pl

Daty i miejsca wszystkich WMCQ tego roku:

  • 22-23 sierpnia 2015 (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015, Kraków (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015, Wrocław (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie.

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonalnych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Nowa rękawica w Standardzie

Pascal Maynard robi updejta topowym deckom i przewiduje jakie będą najlepsze decki w T2 z ORI. Wskazania Abzana kontrolnego oraz aggro i mono reda to w zasadzie no-brainer, ale jest tu też lista niekreaturowej UB kontroli oraz RG dewocja. Te decki na ORI miały najwięcej zyskać. Maynard wspomina też o Mardu i Esper dragonach, jako ważnych deckach, ale w jego zamyśle talie te nie zmienią się mocno. Jako uzupełnienie możemy potraktować Origin-al Brews, gdzie Josh Silvestri wspomina o RG devotion, ale zamieszcza także listy do White Weenie i Sidisi Whip. I o ile Whip nie wygląda jakoś ekstra, a RG dewocja to RG dewocja, to już na WW dobrze rzucić okiem. Z tym deckiem wiążemy pewne nadzieje na to, że namiesza w meta.

Tradycyjne 10 decków od Tomoharu Saito

Stary Pros i właściciel japońskich sklepów spod sztandaru Hareruya m.in. z Mtg, tradycyjnie z wyjściem nowego dodatku, otwiera masę paczek na single, ale przy okazji z kolegami komponuje 10 talii, które są wzbogacone o nowe karty. Nawet nie tylko my je doceniamy, ale też inne serwisy zajmujące sie Magiciem i spisy pojawiły się już w kilku miejscach, np. na Goldfishu czy fanstronie Magic.TCGplayer.com. Talie od Saito są dobrym punktem wyjścia do budowania własnych konstrukcji i szybko pokazują, gdzie sporo nowych kart może znaleźć miejsce.

Mono Black Aggro z Magic Origins

Frank Karsten dostarcza nam tu całkiem ciekawej wersji tego samobójczego nieco decku, który bazuje na małych czarnych kritach i warriorach. Z ORI dochodzi nam parę opcji, głównie tyczą się one Despoiler of Soulsa, ale build tu opisywany jest o tyle ciekawy, że pojawia się w nim Collected Company. Jest też nowa Lilka i całość przestaje być aż tak budżetowa jak wcześniej. Czy jednak deck na tym naprawdę zyskuje? I Czy Black CoCo to dobry kierunek? To w sumie raczej retoryczne pytanie i deck jest pewnie za słaby, aby wyrwać się z drugiego szeregu. Wciąż jednak jest on dość popularny wśród graczy i dodanie CoCo jest intrygujące. Krytycznie odnosimy się jednak do sporej liczby Merciless Executionerów i braku removalu (Frank przeoczył też tak oczywistą rzecz jak Become Immense skoro już dokłada zielony). W każdym razie, trza mieć na to oko, bo deck tani, agresywny i ludzie nadal nim będą grać.

Zagubione w rotacji

MTGGoldfish, a właściwie niejaki Poppu, przygląda się taliom z obecnego (przynajmniej na MTGO) standardu i sprawdza co przetrwa rotację, a co nie. Innymi słowy autor analizuje sytuację decków i patrzy ile kart z takiego np Abzana zniknie wraz z Battle of Zendikar. W praktyce większość z opisywanych decków oberwie w mniej więcej 1/3, a sporo zmieni się w związku ze zniknięciem świątyń.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Wnioski z analizy 28 tysięcy gier w modernie

MtgGoldfish zbiera dane z gier na MTGO i po zebraniu jakiejś większej paczki prezentuje swoje analizy. Tym razem zebrali 28 tysięcy wyników z gier w modernie i przedstawili jak wygląda częstotliwość grania i 'wygrywalność’ danych archetypów. Nieźle wygląda Naya Burn, Affinity, Jundo-Abzany czy też dość nowy deck w tier1 – Grixis Control na Delve’ach. Zresztą poczytajcie cały raport, będziecie od razu mieli niezłe rozeznanie w metagame. Jak nie chcecie sie za bardzo wczytywać w ich rozważania nad arcetypami, to od razu zejdźcie do wniosków na dole – jest ich sporo i sa dość konkretne.

Becoming Modern Man: Abzan

W oczekiwaniu na nowe fajne decki w T2 i Modernie po ORI, dostajemy omówienie Abzana od Raya Wee. Jego lista trafiła do Top8 na GP Singapur. Oprócz opisu decku tekst zawiera także filmiki z gier.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Wstępne wrażenie z limited ORI – allied colors

Neal Oliver rzuca światło na połączenia kolorów w ORI jeszcze zanim tak na dobre się format rozkręci, bo mimo że można już grać drafty dodatku, to dopiero po wejściu na MTGO będziemy mogli powiedzieć coś bardziej konkretnego. Tekst jest krótki, ale jak w tytule – to tylko wstępne wrażenia i zawierają w zasadzie zestawienie paru podstawowych commonów/uncommonów z komentarzem. Jest to jednak jakiś punkt wyjścia do dalszych rozkmin (choć i tak nic nie zastąpi analizy sprzed tygodnia z PureMTGO, której jeśli jeszcze nie czytaliście, to przeczytajcie w wolnej chwili).

Zebrane oceny w limited dla kart z Originsów

Na reddicie pojawił sie temat, gdzie zostały zebrane w podobne do excelowych arkuszy oceny wszystkich kart z Originsów pod kątem limited, które pojawiły się w materiałach serwisu Limited Resources. Poniżej macie bezpośrednie linki do arkuszy podzielone według rarity:

Holiday Cube – draft

Kostka, kostka i prawie po kostce. Zanim jednak całkiem się z nią pożegnamy, to jeszcze na chwilkę zaproponować możemy link do talii, którą nazwać można „nie róbcie tego w domu”, znaczy, do storma. Yawgmoth’s Will, Black Lotus, Mind’s Desire, Dark Ritual i Kozilek – to te klimaty. No i gry w rodzaju „zagrasz dwa foresty, ja lotusa, sygneta i Mind Twista, zdiscardujesz rękę, poddasz się”.

Holiday Cube – draft Marshala Suttcliffe’a

A tu jeszcze jeden drafcik. Ten jest od wyżej wymienionego członka Channel Fireball. Nawet te gry są sympatyczne, same picki też przyjemne. Ot, tak do pooglądania jak kto ma czas, to nawet fajne. Deck to UW, ale takie nie w pełni typowe – znaczy, ani to creature deck, ani kontrola. Są walkerzy, jest mentor, miecze i tym podobne cuda. Akurat żeby się zmotywować do grania kostki. :)

 

LEGACY/VINTAGE

Eternal Spotlight: ewolucja piromanty

Może i w jakiejś mierze mamy tu historię Young Pyromancera, ale przede wszystkim są to rozważania na temat UWR Delvera w Vintage w wydaniu Joe Fioriniego. Wiele z tego dotyczy obecnego meta wypełnionego Workshopami.

 

PAUPER

Cotygodniowy raport o meta – dominacja delvera

Pauper opanowany, pauper podbity i to przez małego wrednego insekta, któremu kiedyś było się człowiekiem. I co ciekawe, sytuacja delvera jest podobna do niedawnej sytuacji MBC, gdzie wielu graczy grało, ale nie szło im najlepiej – nie przekładało się to po prostu na wyniki. Okazuje się zaś, że najlepiej – nadal – radzą sobie Esper Fae Combo i UB Teachings. Najsłabiej Affinity, UB Angler i właśnie delver.

 

COMMANDER

Top 50 Commanderowych Combosów

To nie jest jakiś super tekst, którego nie zapomnicie i który koniecznie trzeba przeczytać. Te combosy nie wszystkie są zresztą jakieś bardzo epickie czy unikatowe, a autor nie ustrzegł się pewnych błędów czy nieco irytującego manieryzmu (tak w stylu pisania, jak i treści – np. to podkreślanie miłości do Grenzo). Jako zbiór inspirujących kombinacji kart tekst się jednak sprawdza. Dostajemy w nim dwukartowe zagrania, które dają nam czasem mniejsze, czasem większe value i parę przykładów innych połączeń. Poziom waha się od Obzedat, Ghost Council + Rout do Avacyn, Angel of Hope + Worldslayer. Nic spektakularnego po prostu, ale mimo wszystko można rzucić okiem.

 

INNE

„W wielu firmach traktuje się nas jak zło konieczne

Kiedy na główną onetu trafia rozmowa z magicowym artystą, to nie możemy tego pominąć. Materiał to zapis krótkiej rozmowy z Tomaszem Jędruszkiem, czyli naszym rodzimym artystą. Możecie trochę dowiedzieć się jak wygląda „Dream Job” dla Wizardów (nie aż taki dream jak się wydaje). No i przy okazji przypominamy, że Tomka można było spotkać ostatnio na Jagaconie, a pojawić się on ma też na Avangardzie, o której wspominamy przy okazji zapowiedzi turniejów. Zachęcamy do odwiedzin – jeśli nawet nie dla grania, to przynajmniej dla spotkania z grafikiem i innych atrakcji.

Magic: the Gathering – jak gra stała sie popkulturowym hitem i co dalej?

Jeszcze zanim dojdziemy do Stanu Programu, to zamieszczamy link, do którego Jahn tam linkuje. To większy tekst w jednej z większych i ważniejszych gazet w Wielkiej Brytanii. Rzecz to na pewno większa od wspomnianego wywiadu z Jędruszkiem, a zawsze to miło zobaczyć, jak nas widzą. The Guardian nawet sensownie to opisał.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Oczywiście w tym tygodniu większość decków musiała być do T2. Dostaliśmy więc talie od Chrisa VanMetera, Jima Davisa i Josh Silvestriego. Ta ostatnia to wskazywane także przez nas w dziale ze standardem White Weenie. Pozostałe dwa decki to dwukolorwe aggro decki. Pierwszy to grindy GB elfy, czyli po prostu tribal w głównej mierze na kartach z ORI. Drugi to biało-czarne aggro na Helm of the Gods. Po prawdzie to nic specjalnego i albo WW, albo elfy z tych trzech decków są najciekawsze. Dwa pozostałe decki to Modernowy Dredge, który ostatnio zaczyna się nieco częściej pojawiać, a także Nacatl Burn Pascala Maynarda i trzeba przyznać, że to ciekawe podejście, bo do tej pory kotek pojawiał się raczej w Zoo różnego rodzaju. Tu zaś naskakuje na przeciwnika tuż obok Eidolon of the Great Revel.

Stan Programu

Jahn wspomina, co prawda, o uaktualnieniu klienta, ale jakoś pominęło mu się, że przy okazji Wizardzi zaliczyli miniwtopkę. Nie dość, że było to opóźnione o tydzień, to jeszcze przy okazji pojawiły się problemy. Niektórym graczom pojawiał się ekran logowania z taką wielką hydrą i…. tyle. Rzecz dotyczyła ekranu startowego (menu było, nie było buddych, itd, więc nie można było sprzedać kart czy pogadać z kumplem), niby nic i krótko, ale jednak była uciążliwa. Poszedł więc dodatkowy downtime w czwartek. Niewiele z tego tytułu straciliśmy, ale jednak można się było zirytować. Resztę njusów sami przejrzyjcie, ale większość opisaliśmy. Przypominamy jeszcze, że w środę znika kostka, a potem zaraz zaczyna się szaleństwo Originsów!

W sekcji opinii dostajemy przemyśenia Jahna o pre i o tym, że Wizardom wreszcie udało się znaleźć właściwą formułę. Na koniec ceny i decki:

  • Red Deck Wins (T2)
  • RG Aggro (Modern)
  • Legacy Burn (Legacy)
  • Frobots (Vintage)

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowy przegląd kart z ORI – część III

Jest i finalna część tekstu o przewidywanych cenach kart na MTGO. Mamy okazję zobaczyć tu, co zdaniem autora będzie warte trochę tixów, a co znajdzie się wśród bulk rarów. Z ciekawszych kart jest tu Jace, Nissa, Evolutionary Leap i trochę elfów.

Finansowe zgadywanki Craiga Wescoe

Łesko zabrał się za omawianie najciekawszych kart z Originsów pod kątem constructed. Mamy tu listę Top 10 obecnie kart, potem Top 20 kolejnych, Topy z cenami poniżej 2 dolarów, sleepery itp. Każda karta ma krótki opis do czego może się przydać oraz werdykt, czy kupować (bo cena pójdzie w górę i karta znajdzie dobre zastosowania), czy sprzedawać (bo np. dany czar jest przewartościowany). Dość dobry artykuł dla trejderów.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Collected Company (Dragons of Tarkir)
  2. Snapcaster Mage (Innistrad)
  3. Jace Vryns Prodigy (Magic Origins)
  4. Liliana Heretical Healer (Magic Origins)
  5. Languish (Magic Origins)

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (