Błyskawiczna prasówka magicowa #78 – Alchemy: nowy format MTG

Ni z gruchy, ni z pietruchy Wizardzi wyskoczyli z Alchemy. To nowy format, który powstał z myślą o MTG Arena. Z jednej strony, miło że Czarodzieje dbają o to, by gra żyła i by coś się w niej działo nowego, ekscytującego i ciekawego, a Alchemy z pewnością wygląda intrygująco. Z drugiej strony, nie zostało to ciepło przyjęte przez wielu graczy, bo nikt tego specjalnie nie oczekiwał, nie chciał, nie czuje, by mu to było potrzebne do szczęścia i nie naprawia problemów, które ludzi bolą (jakość kart, stan innych formatów). Do tego mamy typowe lamenty o końcu Magica (no dobra, może nie aż tak, ale i tak głosów, że dramat i w ogóle skok na kasę tudzież cynicznych i ironicznych ocen nie brakuje).  Szczegóły o co z tym Alchemy chodzi znajdziecie w prasówce.

Ale to nie wszystko, co działo się ciekawego w minionym tygodniu. Odnotowujemy sklepowe zmagania (Store Championship), ale trochę pomijamy, bo covid i bo w sumie w większości to lokalne, małe eventy i niewiele przebija się szerzej o nich. Przede wszystkim jednak zwracamy uwagę na MTG Arena Open w Limited, a dokładniej w drafcie. I trzeba przyznać, że jednak się da i obyło się bez jakichś spektakularnych wtop ze strony programu. I to nas bardzo cieszy. A poza tym jak zwykle – teksty, decki, magicowe inspiracje. Po tym przydługim wstępie zapraszamy do prasówki!

 

Temat tygodnia

 

Alchemy – nowy format na MTG Arena

Alchemy to nowy format, który wystartuje już 9 grudnia (czyt. szykujcie się na update i problemy z klientem).  Wizardzi ogłosili go na tydzień wcześniej, 3 grudnia, totalnie zaskakując graczy. Czym to Alchemy ma być? Cóż, najprościej ująć to tak, że to trochę taki Stanadrd, ale jednak zupełnie inny i to przez kilka kluczowych kwestii. Najpierw jednak linki – w linku głównym mamy FAQ i najważniejsze info. Tutaj pod tym linkiem mamy zapowiedź formatu i z grubsza opisane co i jak się zmieni i doda na MTG Arena. Stąd dowiemy się jaka była filozofia rebalancingu kart w aktualnej iteracji. I na koniec tutaj jest: galeria nowych  kart z Innistrad: Alchemy.

Oto co warto wiedzieć o Alchemy:

  • Alchemy to nowy format na MTG Arena oparty na kartach ze Standardu i powiązany z papierowym Magiciem i eventami w T2 Ma rotować wraz ze Standardem;
  • Alchemy  będzie wykorzystywało karty zrebalansowane, a rebalancing będzie regularnie wykorzystywany – na start będzie to 11 kart, w tym Esika’s Chariot, Goldspan Dragon, Alrund’s Epiphany, Faceless Haven, Omnath, Locus of Creation, Luminarch Aspirant, Cosmos Elixir, Druid Class, Wizard Class, Phylath, World Sculptor, Demilich;
  • Alcehmy będzie wykorzystywało nowe karty z mechanikami obecnymi jedynie w wersji cyfrowej (jak Historic obecnie, zrebalansowane karty będą działać inaczej nie tylko w Alchemy, ale i w Historicu), np. Toralf’s Disciple czy Ishkanah, Broodmother. Karty będzie można craftować, dostawać w paczkach lub kupować w zestawach. Dostaniemy aż 63 nowe karty;
  • Alchemy pozwoli na (dodatki) przedruki kart dodatkowych, które uzupełnią pulę kart w formacie, pojawiać się one mają wraz z każdym kolejnym setem;
  • posiadacz zrebalansowanych kart będzie też posiadał inne wersje danej karty (karty będą dodawane automatycznie).

Opinie o Alchemy? Cóż, zróżnicowane, ale jednak spora część graczy wypowiada się ze sceptycyzmem, nawet wręcz z niechęcią. Entuzjaści też są, ale jednak jak zawsze bardziej słychać malkontentów.  Zostawmy jednak reakcje społeczności i skupmy się na konsekwencjach.

Po pierwsze, jak to ładnie napisano na MTG Rocks, czas najwyższy wreszcie zaakceptować, że Wizardzi pełną gębą weszli na rynek cyfrowych karcianek i z pewnością zrobią wiele, aby na nim pozostać. A to oznacza, że jeszcze nie raz zaoferują nam coś, co „starej gwardii” wyda się skokiem na kasę, końcem Magica, itd. I nie, Magic nie zmienia się w Hearthstone. Magic dostosowuje się do aktualnego rynku i graczy. I robi to po swojemu. Tylko tyle i aż tyle.

Po drugie, co by nie sądzić o Alchemy, będzie musiał do tego zostać oddelegowany jakiś zespół nie tylko programistów, ale i testerów. Ogarnięcie setu, w którym stale ma być prowadzony rebalancing kart, będzie tego wymagało. Miejmy nadzieję, że nie odbije się to negatywnie na kwestii patchów,  obciążeniu serwerów i tym podobnych rzeczy. Ale z tym wiąże się kolejna kwestia.

Po trzecie, Alchemy ze względu na rebalancing kart dostarczy Wizardom danych na temat tego – za przeproszeniem – co spieprzyli i jak można to było naprawić. Możemy ten format traktować jako poligon doświadczalny i prawdziwe testing grounds nie tylko dla kart, ale i dla ich przedruków. Wizardzi będą mogli sprawdzić, co można, a czego nie, jakie są limity i co by było gdyby. Nie jest to pierwszy raz, kiedy coś takiego robią, ale wcześniej skala była mniejsza.

Po czwarte, w gruncie rzeczy nic się tak naprawdę nie zmienia. Ot, gracze dostaną kolejną opcję do grania, którą będą mogli w pełni zignorować, tak jak to robią w tej chwili z Brawlem, EDH, Pauperem, Modernem… w zasadzie z dowolnym formatem. Gracze limited dalej będą ciupać limited, udając, że Constructed nie istnieje i vice versa. Jeśli jest jakieś zagrożenie dla istniejących formatów, jest ono związane ze Standardem, który w pewnym sensie mógłby się rozwodnić. No bo po co grać unfun Standard, skoro można zagrać Standard fixed, czyli Alchemy? Biorąc pod uwagę, jak wielu jest graczy T2, mało to prawdopodobne, dopóki Standard będzie zdrowy. Gdybyśmy jednak mieli kolejny problem jak z Oko czy Omnathem, oj, bidny ten Standard by był. Z drugiej strony 63 nowe karty sprawią, że to jednak będzie coś zupełnie innego niż Standard. Ach, no i jest jeszcze Historic. Dla Historica nowe cyfrowe karty pewnie będą miały na niego wpływ, jeszcze bardziej odróżniając go od innych eternali.

Jest jeszcze kontekst ekonomii Areny, ale tu nie będziemy się bliżej przyglądać tematowi. Podlinkujemy za to ten tekst, w którym kwestia ta została poruszona i skrytykowana. Sami oceńcie przedstawione tezy. Podlinkujemy też info o formacie na Guldimage, gdyż jest tam ciekawy brainstorm redakcyjny, który warto przeczytać. A tu z kolei przykład ciepłego przyjęcia tematu (żeby nie było tak, że tylko same negatywy).

W sumie Wizardzi wystawiają się w ten sposób trochę na strzał, bo teraz każdy będzie mógł powiedzieć: zobaczcie jak to działa w Alchemy, tak to trzeba było zrobić, jak można było być tak ślepym i puścić tak tę kartę z takim wordingiem. W tym sensie Alchemy jest dość odważnym ruchem.

 

News!

 

MTG Innistrad Championship

Wiecie, że było coś takiego jak MTG Innistrad Championship w ten weekend? Problem w tym, że można odnieść wrażenie, że to trochę #nikogo. W socialach (polskich przynajmniej) jakoś niewiele na ten temat. Na zagranicznych portalach na paru stronach co najwyżej jakieś niemrawe artykuliki „gdzie oglądać”. Generalnie jednak jakoś tak niespecjalnie emocje rozbudzone. Ważniejsze Alchemy, ważniejszy serial, no i najważniejszy – Arena Open Draft. A MTG Innistrad Championship? No ok, Urlich trochę podsumował sprawę (bo tam grał i 58 miejsce zajął), ale głośno o evencie jakoś specjalnie nie było i to inne wieści się przebiły mocniej do grona magicowców. Z Polaków grali jeszcze Piotr Wiktorzak (152 miejsce) oraz Piotr Głogowski (miejsce 30).

Tak czy siak, grano Standard i Historic. Topka (w Historicu) okazała się wybitnie japońska – oprócz tej nacji było w niej jeszcze dwóch Niemców i Amerykanin. Całość wygrał Yuuki Ichikawa z Golgari Food, który w finale pokonał Simona Görtzena z Izzet Phoenix. O dziwo tym razem Wizardzi jakąś tam relację przewidzieli, a przynajmniej zebrali materiały w osobnych artykułach. Najciekawsze wydarzenia z Day 1 zebrano tutaj. Najciekawsze wydarzenia z Day 2 są w tym miejscu. Najciekawsze rzeczy z top 8 są tutaj. Natomiast decklisty są tutaj. Tu zaś finałowy meczyk. Pod tym linkiem możecie zobaczyć decki z top 8. Powinny tam też być standingi po Day 2 z top 16.

MTG Arena Open Draft

Graliście? Ten wyjątkowy event wzbudził mnóstwo emocji. W socialach poświęconych limited można było znaleźć mnóstwo screenów z deckami, konsultacji co przyciąć, chwalenia się wynikami. Mieliśmy nadzieję na jakieś bardziej konkretne podsumowania w sieci, ale może na nie dopiero przyjdzie czas przy kolejnej prasówce. A może nie, content writing się zwija i już nikomu nie chce się robić relacji z gier. Jeśli już czegoś się można spodziewać to streamów na twitchach i tym podobnych serwisów. Cóż, znak czasu, ale to na marginesie. Najważniejsze, że mogliśmy draftować na Openie i że – mimo wyższego wpisowego – event dowiózł i będziemy miło wspominać, czekając na kolejną okazję do zabawy w limited ze stawką na MTG Arena.

Serial Magic: The Gathering – zapowiedź release’u

To już oficjalne na Netflixie, więc żarna mielą i wkrótce (w 2022 roku) dostaniemy serial oparty na MTG. Animacja nie ma jeszcze dokładnej daty, ale już teraz wiemy, że na pewno pojawi się w przyszłym roku.

Unfinity i symbol żołędzia w EDH

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co Rules Commitee od EDH sądzi o nowym Unfinity i kartach z symbolem żołędzia, zajrzyjcie do tego linka. Mówiąc krótko – będzie potrzebna drobna zmiana w zasadach, ale w praktyce problem rozwiązano mniej więcej tak, jak to Wizardzi sugerowali.

 

Przegląd prasy branżowej

 

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

 

Wieści z Psychatoga

 

Magic Lore – trzeci etap Projektu

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa. Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica:

Patronite

Dziękujemy naszym Patronom i Sponsorom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl. W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym darczyńcom:

  • Łukasz 'Cezu’ Ceran
  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl
  • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

Finanse

 

Tygodniowe Notowania MCM

Standard

Wzrosty
Spadki
18.05 zł
+146.20%
19.02 zł
-47.10%
23.10 zł
+100.00%
18.09 zł
-34.78%
13.17 zł
+80.89%
9.28 zł
-33.33%
5.98 zł
+76.71%
11.04 zł
-20.13%
8.03 zł
+45.38%
10.34 zł
-17.41%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
6.73 zł
+1,350.00%
6.03 zł
-66.49%
4.78 zł
+930.00%
34.75 zł
-65.16%
9.28 zł
+700.00%
6.87 zł
-62.53%
9.23 zł
+563.33%
6.96 zł
-57.14%
9.28 zł
+545.16%
9.00 zł
-56.89%

Modern

Wzrosty
Spadki
6.91 zł
+2,880.00%
11.50 zł
-69.00%
4.87 zł
+2,525.00%
6.96 zł
-67.53%
6.40 zł
+1,433.33%
5.80 zł
-64.18%
7.75 zł
+1,418.18%
8.72 zł
-64.12%
6.49 zł
+1,300.00%
5.01 zł
-63.88%

Eternal

Wzrosty
Spadki
9.05 zł
+3,800.00%
9.28 zł
-96.36%
320.09 zł
+3,350.00%
6.03 zł
-83.44%
8.12 zł
+1,844.44%
11.55 zł
-78.55%
60.26 zł
+1,782.61%
17.30 zł
-74.19%
13.68 zł
+1,080.00%
6.59 zł
-73.31%

Tygodniowe Notowania MTGO

Standard

Wzrosty
Spadki
1.87 TIX
+32.62%
4.70 TIX
-12.48%
5.88 TIX
+7.30%
4.78 TIX
-5.91%
1.33 TIX
+7.26%
1.01 TIX
+5.21%
1.58 TIX
+3.27%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
1.44 TIX
+476.00%
1.41 TIX
-56.35%
1.11 TIX
+101.82%
1.17 TIX
-36.41%
4.97 TIX
+80.73%
1.38 TIX
-33.33%
1.29 TIX
+74.32%
1.06 TIX
-31.17%
3.90 TIX
+73.33%
1.46 TIX
-28.78%

Modern

Wzrosty
Spadki
1.89 TIX
+75.00%
5.16 TIX
-35.26%
1.30 TIX
+73.33%
6.56 TIX
-31.38%
1.86 TIX
+56.30%
1.57 TIX
-27.98%
1.53 TIX
+56.12%
1.35 TIX
-27.81%
5.38 TIX
+55.49%
4.33 TIX
-25.22%

Eternal

Wzrosty
Spadki
1.04 TIX
+197.14%
1.15 TIX
-28.13%
1.22 TIX
+93.65%
1.78 TIX
-26.45%
1.55 TIX
+80.23%
3.54 TIX
-25.32%
1.09 TIX
+62.69%
5.67 TIX
-23.58%
2.43 TIX
+60.93%
1.23 TIX
-21.15%
2021-12-06, Źródło: ManaVault.pl

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (