Przegląd Prasy #105 – Eternal Masters potwierdzone

Eternal Masters jednak ujrzą światło dzienne. Dostaniemy tonę szmelcu i kilka lepszych kart spoza reserved list. Najciekawiej zapowiada się na razie Force of Will (w slocie mythica) oraz Wasteland (w slocie rara). Tyle na razie z pozytywów. Niewątpliwie negatywem jest potwierdzenie faktu, że ktoś miał już wcześniej dostęp do tej wiadomości, Wizardzi nadal przeciekają i ziomki ziomków robią sobie biznesy na podstawie takich informacji.

Poza tym tydzień należał raczej do spokojnych – firma nie strzelała sobie w kolano, nie odbył się żaden ważny turniej (no może poza sezonowym MOCSem w standardzie gdzie zagrała masa prosów) i wszyscy sie kochali na walentynki. Pojawiło się za to sporo artykułów, głównie będących efektem dominacji eldrazi w modernie. Po szczegóły zapraszamy do naszego 105 przeglądu!

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Eternal Masters potwierdzone

W niedawnym przeglądzie podawalismy jeszcze wtedy niesprawdzoną plotkę, że wizardzi planuja wydanie Eternal Masters i trochę nie chcieliśmy w to wierzyć. Nie dlatego, że to zly pomysł, tylko dlatego, że ktoś o tym wiedział wcześniej, plotka chodziła po sprzedawcach i na Reddicie użytkownik o nicku „temp_acct_leak” postował na ten temat (ten sam, który „przewidział” ban z amulet combo i Splinter Twina, wtedy tez mówił o powrocie Stoneforge Mystica). Wszystko to może znaczyć, że ktoś z Wizardów nadal wynosi informacje i przed oficjalnym ogłoszeniem wiedzą o nich sklepy, a nstępnie to wykorzystują. Lipa na maxa. Dziś tę wiadomość potwierdzono. Co do konkretów o jakich oficjalnie wiemy z ogłoszenia Wizardów: set będzie zawierał 249 kart i będzie miał jakże oryginalny symbol. Eternal Masters pojawi się 10 czerwca, a tydzień później trafi na MTGO. W tym formacie nie będzie żadnego GP, za to będą mozliwe PPTQ w limited Eternal Masters. Potwierdzone są też przedruki Force of Will (Mythic) i Wastelanda (Erka).

Na reddicie wspomniany użytkownik rozpoczął kolejny temat, gdzie porusza sprawę wycieków. Podał przy tej okazji, że w secie mają na pewno znaleźć się jeszcze: Rishadan Port, Stoneforge Mystic. A o kilku kartach wie z rozmów „Cards I know via verbal communication„: Fetchlandy z Zendikaru, Mother of Runes, Lotus Petal, Infernal Tutor, Cabal Ritual, coś z elfowego decku, Sneak Attack i/lub Show and Tell, Wishe z Judgementu. Acha, dziś jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, pojawił się artykuł na StarCityGames o „spekulacjach” na temat Eternal Masters, w którym autor „zgadywał”, że jak taki dodatek wyjdzie, to właśnie pojawią się tam Force of Will i Wasteland. Nie będę tego komentował.

P.S. już tak schodząc z linii frontu, sprawę zamknę ciekawostką – nowy Wasteland przedstawia to samo miejsce co City of Brass, tylko zniszczone przez czas.

city of brass i wasteland z eternal masters

W minionym tygodniu zmarli Wayne England i Christopher Rush

Miniony tydzień przyniósł dwie smutne wiadomości, praktycznie jedna po drugiej. Najpierw usłyszeliśmy o śmierci Wayne’a Englanda, twórcy grafik Austere Commanda, Beetleback Chiefa, Cryptic Commanda, Eiganjo Castle, Ghostly Prison, Goblin Trenches, Incendiary Commanda, Kessig Cagebreakersów, Mogg War Marshala, Oblivion Ringa (z Lorwyna), Primal Commanda, Profane Commanda, Putrid Impa, Stony Silence, Worldgorger Dragona i dość dużej liczby innych mniej znanych kart.

Dzień potem dowiedzieliśmy się o śmierci Christophera Rusha, którego nazwisko pewnie wielu Magicowcom niewiele mówi, ale którego grafiki każdy zna choćby dzięki Black Lotusowi. On też zaprojektował logo naszej karcianki i na wczesnym etapie jej istnienia miał spory wpływ na jej wygląd oraz marketing. Dzięki niemu mogliśmy też cieszyć oczy Blacker Lotusem, Blood of the Martyrem, Booster Tutorem, Brainstormem, Chronatogiem, Circle of Protection: Black i Circle of Protection: Red (oba z 9 edycji), Craw Giantem, Goblin Grenadem (z Fallen Empires), Lightning Boltem (jego pierwszą wersją), Mana Flarem, Mana Leakiem, Manabarbsami (też pierwszą wersją), Rathi Dragonem, Snapping Drake’iem (m.in. z Portala), Tormod’s Cryptą (z Time Spiral, The Dark i Chronicles), Wellwisherem – w sumie około stu kartami, nie tylko z tego najwcześniejszego okresu.

Black Lotus after Rush

 

Clash Packi i Event Decki zlikwidowane

Mark Rosewater ujawnił, że nie będzie nowych Clash Packów i Event Decków. Wizardzi zrezygnowali z tego rodzaju produktów, ale pewnie wkrótce wprowadzą coś w zamian. 

Duel Deck z SOI: Blessed vs Cursed

Będą za to nadal wydawane Duel Decki, a kolejnym z tej serii będzie zestaw Błogosławieni przeciwko Przeklętym z Shadows over the Innistrad. W linku powyżej macie decklisty, które ładnie zaprezentował Goldfish. Przy tej okazji zespoilowano kilka kolejnych kart z tego dodatku.

Legacy Challenge i Ligi na MTGO

Rewolucja postępuje. Z najbliższą środą (17 lutego) wraz z przerwą techniczną znikną Legacy Daily Eventy i zostaną zastąpione przez ligi. Zmiana ma na celu ożywienie formatu i zachęcenie większej liczby graczy do gry. Ponoć sprawdziło się to w pauperze i ma się sprawdzić też i tu. Z tego samego powodu odbędzie się też Legacy Challenge, w czasie którego będzie można zdobyć na MTGO m.in. Wastelanda, Cabal Therapy i Rishadan Port. Ponadto zbliżają się Champsy OGW. Za sam udział w nich dostaniemy fullartowe wersje Immolating Glare i Jori En, Ruin Diver. Szczegóły w linku.

Colorless Mana w testingu

Dzięki Redditorom nie przegapiliśmy pewnej ciekawostki: Aaron Forsythe wrzucił na twittera zdjęcie nie wydanej testowej karty Augmentor of Kozilek, na której widzimy jak początkowo oznaczano bezkolorową manę. Trzeba przyznać, że diamenciki są bardziej czytelne.

Wyniki ankiet Wizardów

Wizardzi robili ankiety wśród Magicowców i wiadomo juz jakie są wyniki. Główne wnioski: kobiety w Magicu praktycznie nie istnieją, a wszyscy kochają modern.

 

Wieści z Psychatoga 

 

Dodaliśmy manavaultowy box na Psychatogu, po prawej stronie. Okienko pokazuje ostatnie zmiany cen w formatach modern i standard dla kart papierowych, aktualizacja jest rano każdego dnia. Czy Wam się podoba, czy będzie przydatne? Jak widzicie, możemy sporo kombinować z pokazywaniem cen, możemy też zrobić osobny dział na Psychatogu z cenami, który będzie wspierany przez Manavault.pl : ) Może coś byście zmienili, coś więcej, mniej? Otwieramy się na wszelkie sugestie. 

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Trzecia edycja Wrong Turn Party

 

wrong turn party 3

Kolejna edycja Wrong Turn Party zbliża się wielkimi krokami! Impreza odbędzie się 11-13 marca w wielkopolskiej Trzciance, i jak zawsze organizowana będzie przez ekipę Wicked Wizards Team i pilski sklep Chaos Games. W spoilerze prezentujemy informację od organizatora:

Spoiler

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games mają zaszczyt zaprosić na trzecie już WRONG TURN PARTY!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

KIEDY: 11 – 13 marca 2016

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u lub pod numerami telefonów: 608 455 898 lub 884 838 342. Pod tymi numerami dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane (32 miejsca) zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili!

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 11.03.2016

Grand Prix Trial (TBA)
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Modern
Wpisowe: 30 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

Sobota, 12.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 11:00
Format: Swiss Sealed Deck (4xOGW, 2xBFZ) + draft top8 (2xOGW, 1xBFZ)
Wpisowe: 105 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

TARMOGOAT CUP III
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Standard*
Wpisowe: 50 pln – obowiązkowa prerejestracja na stronie wydarzenia,
Nagrody: Informacje w wydarzeniu.
Limit uczestników: 32
*TGC nie jest sankcjonowany. Obowiązują zmodyfikowane Floor Rules, szczegółowy ich opis zostanie umieszczony w wydarzeniu. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą i nielichymi płucami.

Niedziela, 13.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 10:00
Format: Standard
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się conajmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

RPTQ Warszawa

Już niebawem Regionalny Pro Tour Qualifierze w Warszawie, który będzie organizować stołeczna StrefaMtg. Poniżej rozpiska głównych atrakcji, a dokładne info macie w linku tytułowym.

  • 20.02.2016 – Sobota – LCQ Standard, start 10:00, wpisowe: 15 PLN
  • 20.02.2016 – Sobota – Standard Open, start 11:30, wpisowe: 60 PLN
  • 21.02.2016 – Niedziela – RPTQ Standard, start 10:30, wpisowe: Brak – turniej wymaga zaproszenia
  • 21.02.2016 – Niedziela – GPT Modern, start 11:00, wpisowe: 50 PLN

Impreza odbędzie się w warszawskiej siedzibie fundacji związanej z brydżem sportowym i grami umysłowymi (Fundacja na Rzecz WZBS). Do turniejów magicowych pasuje jak ulał : )

sala WZBS

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po BR Smokach

Zaniedbywany ostatnio standard przygasł. OGW będzie miało niewiele dużych turniejów w tym formacie, ale chcących to grać trochę jest. Możemy więc złożyć na przykład RB Dragons – talię opisaną całkiem dokładnie przez Erica Froehlicha. I jak sam autor pisze – niekoniecznie jest to najlepszy deck, ale na pewno wszechstronny i całkiem nieźle z tego powodu może sobie radzić w aktualnym meta.

Jeskai w T2

Od czasu pojawienia się Khansów Jeskai stale przewija się w Tier 1 decków, radząc sobie raz lepiej, raz gorzej. Oto zaktualizowana wersja talii i odrobina komentarza na jej temat. I w sumie niewiele ponad to.

Budżetowy UW Bounce Blink

Budżetowe zabawki do Standardu to oczywiście specjalizacja Goldfisha i Saffrona Olive’a. Deck co prawda stoi 60 tixów/95$ już, ale to i tak wciąż dość tanio. Jest też wersja jeszcze bardziej budżetowa i wersja bez ograniczeń finansowych. A co tak właściwie tu robimy? Po prostu zagrywamy swoje stwory, bouncując stwory przeciwnika i blinkujemy się, robiąc tak tempo i kontrolując pole bitwy. Talia to trochę połączenie kontroli z deckami na smokach.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Reakcje po Pro Tourze

Eldrazi sporo namieszali i nadal odczuwamy tego skutki. W minionym tygodniu wiele tekstów poświęconych było właśnie Modernowi i sytuacji w formacie. Póki co teksty dzielą się na dwa główne nurty. Pierwszy z nich skupia się przede wszystkim na tym, co stało się na Pro Tour i jakie będą tego konsekwencje. Przegląd tych tekstów wypada zacząć od sympatycznej relacji LSV: Jak Oko zrobiło Top8. Tego rodzaju teksty rzadko stają się czytelniczym hitem, ale Gut Shot na miarę Top 8 i inne cuda warte są przypomnienia, zwłaszcza że Luis jak zwykle . No i jest to także nasz dowód uznania dla gracza, który stał się trochę maskotką coverage’u i młodszym graczom kojarzył się z szybkich obsysów i komentowania. Jak widać magicowych dziadków skreślać nie można. Pamiętajcie o tym następnym razem, gdy będzie hejtować jakiegoś prosa, bo nie poszło mu na turnieju.

O samym Pro Tourze w kontekście metagame i wyników poczytać możemy za to w tych czterech tekstach:

Reakcje są różne – od lekkiej paniki po poklepywanie się po pleckach i mówienie: „wszystko będzie dobrze”. Sami oceńcie czyja argumentacja jest najrozsądniejsza, ale na pewno warto zwrócić uwagę na artykuł goldfishowy. W nieco mniej poważnym tonie utrzymany jest tekst Teoria konspiracji Eldrazi-Illuminatich. Dla jednych tekst będzie niestrawny przez te wszystkie nawiązania i gierki słowne, ale innym właśnie dlatego może się spodobać. W każdym razie Brian DeMars barwnie opisuje nam tu swoje podejście do spiskowej teorii o tym, że ostatni Pro Tour to efekt celowych decyzji Wizardów, a nie wypadek przy pracy.

Wszystko to pokazuje czym żyje teraz społeczność. Ale jest jeszcze jeden temat ogólnie o formacie, a poruszył go Owen Turtenwald w tekście Modern nie powinien być protourowym formatem. Tytuł mówi wszystko. Czego więc spodziewać się w najbliższym czasie? Pewnie tekstów wzywających do banów. Już się takie pojawiają. Pewnie też kolejnych tekstów o tym, jaki to Pro Tour jest złe dla Moderna i vice versa. Kłopot jednak w tym, że Wizardzi na te nastroje patrzą pewnie kątem oka i w pewnym momencie postawią nas przed faktami dokonanymi, nie pytając o zdanie. Modern już raz zniknął z Pro Tourów. Negatywne komentarze skłaniać będą do ponownej rezygnacji, ale zamiast dyskusji wśród fanów i prosów o tym, czego chcą, po prostu dostaniemy decyzję w najmniej spodziewanym momencie. Pytanie o to co z Modernem, to jest zatem spory problem – i dla nas, i dla Wizardów.

P.S. tu jeszcze macie ładną infografikę z analizą PT Oath of the Gatewatch

Decklisty i talie

Drugi nurt dotyczy już samych talii – deck techów, tego jak teamy wybierały decki, jak pokonać Eldrazich i jak się dostosować do nowego meta, itp. Tu zacząć trzeba na pewno od Eldrazich. W zasadzie w kontekście decków na PT wszystkie podstawowe informacje warte uwagi są w poniższych dwóch linkach:

Ale oczywiście zaraz też zaczęły się rozważania o tym, jak Eldrazim zrobić krzywdę. Obszernie rozpisał się na ten temat PVDR: Jak pobić Eldrazich? Materiał ten podsumowuje w zasadzie większość pomysłów, które przewinęły się ostatnio przez społeczność – od Worshipów po sweepery. Inną koncepcję przyjął Adam Yurchick. Lobbuje on za tym, by Eldrazich pokonać inną wersją Eldrazich. Prezentowany przez niego deck już zdążył wpłynąć na ceny kartonów. Przeczytacie o nim w tekście: RG Eldrazi – ogień gasić ogniem.

Co jednak z tymi, którzy nie chcą lub nie mogą grać Eldrazimi? Na szczęście dla was też jakieś teksty powstały, choć nie ma tu specjalnie wnikliwych analiz. Linki te zawierają jednak zaktualizowane wersje topowych decków, dlatego też polecamy rzucić okiem przynajmniej na decklisty:

Osobna kwestia to Pro Tour Gauntlet: Abzan CoCo. W tym materiale Saffron Olive pokazuje nam jak wygląda Pro Tourowa rękawica na MTGO. Mamy też okazję pooglądać w praktyce Modernowe Abzan CoCo. Pewnym wyjątkiem i rodzynkiem w tym wszystkim jest też opis Mardu w Modernie. Ta talia jest na tyle ciekawym konceptem (choć nie nowym), by ją tu jeszcze na koniec wyróżnić.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Wywiad z Prophet of Kruphix

To coś innego niż zazwyczaj – Sheldon Menery przygotował zmyślony wywiad z Prophet of Kruphix. Tekst nie trafi do wszystkich i sporo zależy od nastawienia oraz waszego poczucia humoru. Jeśli jednak szukacie czegoś nietypowego, lekkiego i momentami zabawnego, a na dodatek nie zależy wam na wielkiej „merytoryce” i chcecie odpocząć od tych ultrapoważnych tekstów np. w modernie, to może się to wam spodobać. Oczywiście, trochę „treści” też tu się znajdzie, ale trzeba czytać pomiędzy wierszami. Mamy tu też deck bez komentarza – millujący się The Mimeoplasm.

French Duel Commander

Większość ze stałych czytelników toga i weteranów EDH dobrze wie, że istnieją tak na dobrą sprawę dwa formaty Commandera. Jeden z nich to taki multiplayerowy free for all. Jest też jednak stricte pojedynkowy, Commander zwany także francuskim Commanderem. Ma on osobną banlistę, ale zasady są podobne, chociaż tu gra się 1vs1. Powyższy tekst tłumaczy na czym to wszystko polega. To takie FAQ, więc jeśli nie znacie tematu, to sprawdźcie ten link. Pozostali gracze mogą temat pominąć.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Dredge: Historia Bazaru

Joe Fiorini przedstawia nam trochę historii Dredge’a w Vintage, a robi to głównie po to, aby zachęcić nas do gry w tym formacie. Dredge jest bowiem jedną z najtańszych talii w formacie. Ale oprócz historii, dostajemy także całkiem zgrabne omówienie decku – nie na poziomie primera, ale na wystarczającym levelu, by poznać bliżej charakterystykę talii i się nią zainteresować. Oczywiście dopóki Eldrazi nie zjedzą do końca nawet Legacy…

 

PAUPER

Acid Trip

Kwasik w pauperze to jeden z najbardziej interesujących decków formatu. Nie jest on tak banalny jak burn, nie ma tak dobrych wyników jak Delver czy Kuldotha, ale wciąż może przynieść sporo funu z gry i mocno zirytować oponenta. Robimy tu tony życia i stopniowo pozbawiamy przeciwnika zasobów do momentu, w którym nic nie może zrobić, a my jesteśmy w stanie go zabić stworkami. Deck na pewno wart uwagi – tu w wersji omówienia na goldfishu, a to oznacza, że przede wszystkim mamy tu do czynienia z materiałem filmowym.

 

LIMITED

Kolejność pickowania w Oath of teh Gatewatch

I kolejny raz dostajemy od Franka Karstena przewodnik po pickach w OGW. Mamy więc jak zwykle ułożone po kolei wszystkie karty oraz krótki komentarz odnośnie każdej grupy kart oraz nieco bardziej rozbudowane niż zwykle uwagi na temat całego meta.

 Rough Drafts OGW

A tu odrobina praktyki – draft jeden z wielu ostatnio, a tu w wersji z Goldfisha od Saffrona Olive’a. Oprócz gier/zapisu draftów mamy tu bowiem parę uwag podsumowujących format. Też warto na nie rzucić okiem.

 

INNE

Dokąd zmierza rynek Magicowej sztuki

Raczej tego rodzaju tekst jest skierowany do małego procenta polskich graczy, bo chyba nie mamy wielu kolekcjonerów magicowych grafik, a zainteresowanych tematem jest niewiele więcej. Jeśli jednak jedna z tych dwóch rzeczy was interesuje, to nie przegapcie tego tekstu. Mike Linnemann zebrał tu wiele wartościowych informacji.

Hearthstone będzie miał własny Standard i… Vintage?

W natłoku Pro Tourowych emocji zapomnieliśmy wspomnieć o pewnych zmianach w tym jak działa konkurencyjny wobec Magica Hearthstone. Niczym w naszej karciance pojawią się tam dwa nowe formaty: Standard i Wilds. Tak jak w Magicu Standard będzie wykorzystywał karty z ostatnich dodatków. Wilds to już bardziej takie Vintage/Legacy, w którym korzystać możemy z wszystkich do tej pory wydanych kart. Cóż, jak stosować sprawdzone wzorce to najlepiej od najlepszych.

Stan Programu

Jak zwykle Jahn zaczyna od najważniejszych njusów, a wśród nich jest oczywiście Pro Tour i Pro Tour Gauntlet, czyli taki testowy format na MTGO. Wspomina też o ligach Legacy i Legacy Challenge, a także zmianach w WMCQ i likwidacji Clash Packów i Event Decków oraz o raporcie finansowym Hasbro, który firma regularnie publikuje dla swych udziałowców (i tu pojawia się enigmatyczny zwrot „Magic next platform in 2007”, co daje autorowi nadzieję na nową wersję klienta MTGO – raczej to jednak mało prawdopodobne). W sekcji opinii krótko o deckach z PT Gauntleta, ale dużo ważniejsza jest sekcja z rozważaniami sędziowskimi. Jahn w tym tygodniu rozpisuje się o „collusion & bribery”, czyli „zmowach i przekupstwie”. Jahn tłumaczy czemu to jest problem, kiedy i jak można się dogadywać co do podziału nagród oraz czego robić nie wolno i jak teoria i zasady przekładają się na realia gry. Generalnie temat powinien być dobrze znany każdej osobie myślącej bardziej poważnie o turniejowej grze. Jeśli więc dopiero macie zamiar rzucić się w wir kompetytywnego grania, przeczytajcie to koniecznie. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub niejasności, też do tego tekstu sięgnijcie. Dostajemy dodatkowo proste pytanie o zasady – czy gdy oponent wskaże z Turn to Slag naszego zombie 2/2 z Sylvok Lifestaff, to dostaniemy życie? Odpowiedź na końcu SotP. I tak dochodzimy do decków: 4C CoCo w T2, protourowe Eldrazi x2 i Affka w Modernie, Infect w Legacy oraz Standstill w Vintage zostały tym razem wyróżnione. Na koniec ceny, a tu widzimy spadki praktycznie w każdym formacie – z pewnymi konkretnymi wyjątkami wszakże (np. Anafenza, the Foremost, Batterskull, Wasteland).

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowe wyniki Hasbro

Z raportu dla inwestorów Hasbro mamy troche info o WOTC i Magicu. Wynika z niego, że Battle for Zendikar to największy sukces finansowy w histori Mtg, nowa platforma Online (możliwe, że MTGO V5) będzie miała swoja premierę w 2017. Po sukcesie powrotu na Zendikar zaczynam rozumieć czemu od razu wracamy na Innistrad. Odpowiedź taka prosta -> $$$.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)
  2. Eye of Ugin (Modern Masters 2015)
  3. Worship (Eighth Edition)
  4. Reality Smasher (Oath of the Gatewatch)
  5. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 29 z okazji eternal masters

kliknij, aby powiekszyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (