Przegląd prasy #133 – Meciek Berger wygrywa GP Lille!

Meciek Berger w pięknym stylu wygrywa Grand Prix Lille infekując po drodze swoich przeciwników! Prowadząc UG Infecta w finale spotkał Thomasa Hendriksa (Gold Pro), grającego Death Shadow Aggro, gdzie dość szybko uporał się z problemem.

Poza tym mieliśmy w Warszawie dość spore RPTQ z kilkoma side eventami. Ostatecznie tylko jeden Polak zrobił Top 4 dające kwalifikacje i bilet do Honolulu. Więcej szczegółów w dzisiejszym przeglądzie prasy magicowej – zapraszamy : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Lille

Meciek Berger okazuje się najlepszy z 1818 zawodników i wygrywa całe Grand Prix w Lille UG Infectem! Znawcy wiedzą, że jest mistrzem elfów i nawet tutaj swoim glistern elfem wydusił ostatnie tchnienia ze swoich wrogów! Tutaj możecie zresztą przeczytać jak wyglądał finał Meciek Berger vs Thomas Hendriks. Hendriks grał Death’s Shadow’s aggro. W topce znalazły się jeszcze Jund, GW Hatebears, Titan Shift, Bant Eldrazi i UW Control. Aby dostać się do finału Berger musiał pokonać z tego Eldrazich i Hatebearsy.

Decki z Top 8 znajdują się pod tym linkiem. Z kolei tutaj zgromadzono decki z miejsc 9-64. Polecamy jednak Goldfisha do spisów.

P.S. z tych 1818 graczy, do Day 2 dostało się 538 osób.

 

Meciek Berger wygrywa Grand Prix Lille 2016

Meciek Berger w pięknym stylu podbija GP Lille 2016!

Grand Prix Indianapolis

Jak to napisano, Indianapolis należało do Brandona Burtona. W finałach wygrał on dzięki trzem Lightning Boltom z Robem Pisano. Burton grał Burnem, a Pisano RG Through the Breachem. Celebryckich bardzo nazwisk za bardzo w całym top8 nie ma (za to 15 był PVDR), ale jest bogato jeśli chodzi o archetypy. Jest 2 Affinity, GW Hatebears, Death’s Shadow Zoo, Bant Eldrazi, 2 RG Through the Breach i Naya Burn. Jeśli chcecie zobaczyć decki z topki, to znajdziecie je tutaj. Decki z top 9-32 są tutaj, a z kolei talie z miejsc 33-64 można zobaczyć pod tym linkiem. Jest parę ciekawych rzeczy – Lantern Kontrola, UW Control, etc. Zagrało niemal dwa tysiące graczy.

Grand Prix Guanghzou

A co działo się w Chinach? Tam Albertus Law wygrywał cały turniej swym Grixis Delverem (tu drugie GP wygrane przez tego gracza pochodzącego z Singapuru). W turnieju wzięło udział 946 zawodników. Z bardziej utytułowanych do topa dostali się także japońscy prosi – Ryoichi Tamada, Kentaro Yamamoto oraz Keita Kawasaki. W finale Law zmierzył się z Wu Kon Fai, który grał Naya Burnem. Oto decklisty z Top 8, a tu decklisty z miejsc 9-32 (liczba Infectów robi wrażenie, sporo też burnów i tronów) oraz z miejsc 33-64.

Wszystkie Modernowe turnieje dały dość zróżnicowane meta, choć ewidentnie część archetypów dominowała i części z nich można się było spodziewać. Nie jest tak jednak, aby topki czy nawet top 64 każdego z turniejów nie wyglądało w miarę zdrowo jeśli chodzi o różnorodne rodzaje decków. Wyniki z Lille pod tym kątem były zresztą najbardziej wszechstronne.

RPTQ Warszawa 2016

Sklep Planeswalker.pl oraz Sklep Galaktyka Gier z pomocą StrefyMtg.pl zorganizowali Wielki weekend z MTG w warszawskim Centrum EXPO XXI, w którym znalazły się m.in.:
Last Chance Qualifier (wygrał go Krzysztof Marek), PPTQ Dublin (Davy Loeb), GPT Warszawa (Bujanowicz Paweł) i Regional Pro Tour Qualifier Honolulu – na PT Kaladesh (w Top 4: Krepli Tibor, Shashov Alexey, Stopa Paweł, Kanelis Pavlos). Top 4 w RPTQ dało graczom invite i bilet na Hawaje. Gratulujemy zwycięzcom wszystkich turniejów!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Konkurs na kostkę

Chcecie wygrać playsety Kaladeshu i 1k PPków? Jest na to szansa, bo Wizardzi ogłosili konkurs na kostkę. Będzie ona oceniana pod kątem kreatywności, funu z gry, możliwości realizacji, powtarzalności i zgodności z parametrami kostki (np. powinna zawierać 540 kart, więcej szczegółów w linku). Spośród spisów przesłanych do 15 września na adres podany przez Wizardów zostaną wybrane 4 listy, które szczęśliwcy będą mogli udoskonalić wraz z designerami i developerami z R&D, a następnie 17 października zaprezentować światu i poddać pod osąd poprzez głosowanie. Każdy z 4 finalistów dostanie 4 non-premium sety Kaladeshu oraz 1k Play Pointsów, a zwycięzca dostanie kolejne 1k Play Pointsów i 4 sety foilowanego Kaladeshu. Jest o co walczyć!

A przy okazji kostki graczy, warto zauważyć tekst Konspiracyjna kostka. W nim Bruce Richard opisuje różnice między zwykłą kostką, a multiplayerową kostką wykorzystującą karty z Conspiracy 1 i 2. Pomaga nam złoży własnego Cube’a pod kątem konspiracji.

Draftowe ligi

Ligi dla chcących sobie po prostu pograć (nie chcę powiedzieć – casuali, bo dla casuali jest raczej Magic Duels), a turnieje single elimination dla prosów? Taką chyba strategię umyślili sobie Czarodzieje, bo wprowadzić mają drafty na salony ligowe, ucinając jednocześnie drafty 6-2-2-2. Wszystko byłoby w porządku, ale ze względu na specyfikę lig raczej nie będziemy grać draftów z tymi osobami, z którymi draftowaliśmy, co brzmi dziwnie. Ma być co prawda lepszy, bardziej restrykcyjny algorytm pairingowy, więc ktoś kto ma 2-0 nie powinien trafiać na kogoś kto ma 0-2, ale to już zobaczymy w praktyce jak działa. W linku także o paru innych rzeczach, np. wprowadzeniu trofeów za wygrywanie lig czy zapowiadanych zmianach. Można się także spodziewać, że w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości w formie lig zostaną udostępnione także drafty single elimination. O tym czy kierunek zmian i wprowadzone modyfikacje wprowadzą pożądany skutek zadecydują gracze poprzez swój udział w turniejach.

Stan Designu

Cykliczny tekst MaRo, w którym ocenia raz w roku jak w nim wyglądał design, zmienił formę. Jeśli jesteście ciekawi jak teraz to wygląda i jak zdaniem MaRo zespół wywiązał się z zadania zaprojektowania bloków BFZ i SOI, kliknijcie w linka.

FNM Promo na listopad

Listopadową promką będzie:

Fiery Temper PromoFiery Temper

Nadchodzą Worldsy

Zbliża się Magic World Championship, elitarny turniej dla garstki prosów, którzy będą walczyć o solidną kasę. Pod linkiem macie krótkie biosy 24 graczy, biorących udział w evencie (zwycięzcy Pro Tour, posiadacze Mistrzowskich tytułów w poszczególnych kategoriach oraz najlepsi gracze z poszczególnych regionów). Ponadto jest tam „rozkład jazdy”, info o coverage’u i puli nagród. Warto podkreślić, że turniej będzie czterodniowy i pierwsze gry (draft EMN i 4 rundy T2) zobaczymy już w czwartek. Ponadto, możemy się spodziewać spojlerów z Kaladesha!

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Tolaria

W dniach 10-11 września w Suchedniowie odbędzie się druga edycja Tolarii – konwentu miłośników Magic: the Gathering. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, udostępnili m.in. godzinową ich rozpiskę. W czasie wydarzenia będzie można nauczyć się grać w karciankę, a także zagrać drafty (Cube, Modern Masters 2, SOI/EMN, Repack Draft) i turnieje constructed (Standard). Bardziej doświadczonych graczy skusić może za to PPTQ do Dublina (sobota) oraz GPT Londyn (niedziela) – oba w Modernie.

tolaria

kliknij, aby powiększyć

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Wstępne info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Adaptując BG Delirium

Za podstawę materiału służy wersja decku, którą autor – PVDR – grał podczas Pro Touru. Po krótkim omówieniu pierwotnego konceptu, podaje on nam parę tipsów i tricków, potem przechodzi do rozpiski z sideboardowaniem się, a na koniec opisuje co dalej z deckiem i przedstawia zaktualizowaną listę, zmodyfikowaną w oparciu o to jak rozwinęło się meta.

Niepokonany na RPTQ z Bant Company

Powyższy tekst napisał Chapman Sim. Z kolei ten Przewodnik po Bant Company to dzieło Petera Sochurka z Hareruya Team. Oba materiały powstały w oparciu o to, czym obaj gracze grali na turniejach – Sim na RPTQ, a Sochurek na GP Rimini. Sochurek, udostępniając nam starą i zaktualizowaną wersję decku, skupia się na własnych wyborach i opisie poszczególnych kart. Sim podchodzi do tematu od innej strony, podając nam kilka wartościowych uwag na temat gry tą talią. Pod pewnymi względami teksty są sprzeczne (ocena Selfless Spirit), a pod innymi synergizują. Zainteresowani Bant Company powinni przeczytać oba, aby móc sobie wyrobić zdanie.

Standard Naya Evolution

Eldritch Evolution to jedna z ciekawszych kart w EMN, ale na razie nie zrobiła takiej furory w T2 jak Chord of Calling. Wątpliwe, aby deck proponowany przez SaffronOlive’a to zmienił. Mimo to jest to ciekawa konstrukcja, combogenna i warta uwagi ze względu na swą oryginalność i na to, że nie jest prostym „przekręć-stwora-deckiem”. Budżetowość też jest tu sporym atutem.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Top 10 Modernowych decków

Seth Manfield wylicza tu 10 decków, które są w tej chwili na topie i najlepiej sobie radzą. Każdy z 10 spisów ma krótkie omówienie. Lista zawiera talie, które zdaniem Mafielda są najbardziej spójne i mają najlepsze rezultaty. Przyda się jej jednak kontekst, bo Todd Stevens ma nieco inne podejście w tekście Modernowe Archetypy na fali (i pod nią). Tu autor wychodzi od ostatniego turnieju SCG i dochodzi do wniosku, że np. ryby, które u Manfielda były, tu się nie sprawdziły. Chwali też Burna, którego tamten w ogóle nie ma. Porównanie top 10 i listy decków polecanej przez Stevensa oraz umieszczenie tego w kontekście modernowych GP powinno prowadzić do ciekawych wniosków.

Top 8 tipsów dla affki

Frank Karsten podsuwa nam serię porad odnośnie grania affinity. Każdy z ośmiu tematów jet konkretnie opisany i jest tu sporo wartościowych uwag. A na marginesie powyższego możecie przeczytać w temacie jeszcze tekst Jak Dredge uczynił affkę lepszą Briana DeMarsa, w którym przedstawia on koncepcję, według której pojawienie się Dredge’a może uszczęśliwiać grających affką. Głównym argumentem jest tu to, na co narzeka wielu grających w moderna – że nie można przygotować sideboardu na wszystkie skuteczne strategie w formacie, a liczba slotów jest ograniczona.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: karty z Konspiracji

Miniony tydzień upływa pod znakiem konspiracji i widać to także w tekście Seana Browna. Wskazuje on na dwie karty – Recruiter of the Guard i Sanctum Prelate  – mogące pojawić się w deckach w Legacy. Przedstawia nam tu parę ich potencjalnych zastosowań (i zwłaszcza funkcja zastąpienia Imperial Recruitera wydaje się ciekawa). Potem omawia trochę Death & Taxes i jak zawsze wrzuca parę ciekawych spisów, na które warto zwrócić uwagę.

Vintage 101: Teoria Konspiracji

Podobnie jak Sean Bean robi Joe Fiorini w kontekście Vintage. Patrzy on na nieco szerszą paletę kart, ale też ogranicza się do zaledwie kilku. Nadal jednak jest to ciekawa lektura.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

To pauperowa konspiracja

Tekst Ullmana może być interesujący ze względu na to, że opisuje potencjalne pauperowe opcje z Conspiracy. Jest w secie parę kart, tych z Monarchem, które mogłyby się przydać w deckach. Tekst ten jest jednak ważny i godny uwagi ze względu na to, co autor pisze na początku o „podziale” między papierowym pauperem a pauperem online’owym. Nie pisze on co z tym fantem zrobić (na ten temat można poczytać raczej w reakcjach na tekst na reddicie), ale już samo jego wyakcentowane godne uwagi.

O arystokratkach i pauperowych paradygmatach

Mniejsza z arystokratkami, tam sobie Jason Moore opisuje trochę swoich doświadczeń z grą tym deckiem, częściowo w kontekście poprzednich artykułów. Ważniejsza jest ta druga część, w której autor krótko podsumowuje stan obecnego meta w pauperze, wskazując jego cechy charakterystyczne. Nie ma tu bardzo wielu odkrywczych rzeczy, ale ta krótka wypowiedź może pozwoli komuś lepiej zrozumieć to, co się w tej chwili dzieje w formacie.

Midnight Presence

Kolejna edycja goldfishowego cyklu o różnych deckach w pauperze, w które gra Jake Stiles. Są porady, jest opis decku, spis, a przede wszystkim filmiki. Deck niestety nie jest jakiś bardzo stabilny, ale za to wrażliwy na point removal. Nie zmienia to faktu, że warto zwrócić na niego uwagę, bo to oryginalny archetyp – ten combodeck to coś w rodzaju znerfionej wersji Splinter Twina modernowego.

Jeszcze na koniec paupera – dobry żarcik od autora o nicku „Stripmine”

 

COMMANDER

Commanderowy przegląd: Conspiracy 2

To po prostu przegląd kart z najnowszego dodatku pod kątem EDH. Zdaniem Tomera Abramoviciego set jest naprawdę mega pod względem Commandera – od nowych kart aż po reprinty.

Przegląd Konspiracji

Tu coś podobnego, ale od Sheldona Menery’ego. To omówienie jest bardziej szczegółowe jeśli chodzi o liczbę kart, ale bardziej lakoniczne jeśli chodzi o ich opis. Dodatkowo dostajemy spis na Prime Speaker Zegana.

Pogadajmy o pauperowym Commanderze

Pauperowy Commander to specyficzny format, o którym mało się mówi. Kiedy więc pojawia się tekst, który go opisuje, warto na togu coś takiego podlinkować. Może się bowiem zabawa przypadnie komuś do gustu. Tu mamy parę informacji na temat zasad formatu (chodzi o punkty życia, dobór kart, obrażenie od generała, etc), a także jeden voltronowy deck w kolorach UB na Kathari Remnant.

Decbuilding, tipsy i tricki w EDH

A to coś dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z Commanderem. Z tych dwóch tekstów dowiecie się o co w formacie chodzi i jak traktować stwory – co jest dobre i na co się tu zwraca uwagę przy deckbuildingu. Oba teksty nie wyczerpują tematu, nie mówiąc już o tym, że zapewne będą kontynuowane (bo jeszcze wypada omówić spelle, removal, artefakty, etc), więc nie poprzestawajcie na tych dwóch i oczekujcie ich dalszego ciągu. Ale jako start i wprowadzenie do zabawy z EDH powinny być całkiem dobre.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Moja strategia draftowa

Nie jest to długi tekst, ale z kategorii tych, które mogą nam trochę otworzyć oczy – znaczy, tym graczom, którzy nie do końca radzą sobie w limited, a do tego opierają się tylko na rankingach kart. Raphael Levy dzieli się z nami swymi doświadczeniami i sugeruje,traktując rankingi jako dobry start do nowego setu, by spojrzeć na draftowanie z nieco innej perspektywy.

Flashbacki Zendikaru

Jak co tydzień, oto kilka materiałów na temat flashbackowych draftów na MTGO. Wkrótce zaczną się drafty bliższe „naszym czasom” i powstaniu toga, więc będzie okazja też przypomnieć sobie nasze materiały o tych dodatkach.

INNE

 

Slowrolling to nie złe maniery – to dobry Magic

Owen Turtenwald pisze tyleż o kulturze grania i graniu do końca, ile o coverage’u. Podaje kilka bardzo fajnych przykładów na to, że przyspieszanie gry i np. pokazywanie kart, dając informacji oponentowi, aby ten się szybciej poddał, nie jest najlepszą metodą na grę, bo czasem pozwoli oppowi uratować się ze zdawałoby się beznadziejnej sytuacji. Nie jest też tak widowiskowe i może u widzów wzbudzać konfuzję.

Osiągnąć mistrzostwo

Bardzo fajny tekst Emmy Handy o zegarze i tym jak go traktować. Ta porcja teorii uczy dynamiki gry, kontroli tego co się dzieje w jej trakcie i odpowiedniego zarządzania zasobami. Jako zegar rozumiemy tu oczywiście o to, jak szybko jesteśmy w stanie zabić przeciwnika. Emma na kilku fajnych przykładach pokazuje nam jakich błędów nie popełniać i o czym pamiętać.

Kaya, pierwsza czarna walkerka

Nowa walkerka z nowej konspiracji wzbudza trochę emocji – i pozytywnych, i – powiedzmy – sceptycznych. Wszystko przez to, że do jej stworzenia wykorzystywano consulting, jako że Wizardzi chcieli mieć „rezonującą czarną bohaterkę”. Można to uznać za marketingowy trik. Można podejść do tematu na tej zasadzie, że Wizardzi wreszcie stają się bardziej „zróżnicowani”. Jak by nie było, sami oceńcie. Powyżej macie opowieść o tym jak Kaya powstała. Żeby jednak nie było tak słodko, Conspiracy 2 i tak spotkało się z krytyką. Chodzi o ten tekst (10 kolesi co…), w którym autor ma do Czarodziei pretensje, że nie ma wśród twórców dodatku żadnych kobiet. I to też wy oceńcie, czy się z autorem zgadzacie.

Easter Eggi w Expropriate

Bardzo króciutki materiał, ale bardzo sympatyczny. Mike Linnemann zwraca tu naszą uwagę na grafikę z Expropriate, w której autor – Zack Stella – ukrył sporą liczbę easter eggów. Na obrazku jest nawet grafika z True-Name Nemesis!

Strona do obliczania swoich zwycięstw

PVDDR znalazł fajną stronę do liczenia własnego 'win percentage’ na bazie Planeswalker Points. Kiedyś była podobna, ale wymagała trochę kombinowania i konwertowania (taki tam scrapper), ta jednak jest dość banalna i szybko dowiecie się w czym jesteście najlepsi a w czym najsłabsi ;p

Rzut okiem na Metagame Online

PureMtgo to strona, która niegdyś słynęła z doskonałych analiz limited a my wciąż korzystamy z ich Stanu Programu. Mieli tam więcej cudownego contentu, niedawno jednak lekko odpuścili. Pewnie tak jak nas, starych ludzi, dopadło zwykłe, szare życie. Jednak pojawił się w tygodniu fajny wpis podsumowujący metagame w formatach constructed Magica Online. Warto co jakiś czas rzucić okiem.

Stan Programu

Po serii njusów mamy sekcję opinii, która obrazuje coś, co widać u pewnej części graczy – zmęczenie Magiciem. Może nawet nie tyle zmęczenie, ile fakt, że są inne priorytety i na karciankę nie ma czasu a pewne czynniki do gry nie zachęcają. W przypadku Jahna nakłada się kilka spraw – flavor Scarsów, obowiązki w pracy, obowiązki rodzinne, zniechęcenie do gry ze względu na wyniki, „słabsze” grafiki. Prowadzi to zaś do tego, że Stan Programu nie będzie się w najbliższym czasie pojawiał regularnie co tydzień. Jahn musi przystopować trochę, zająć się innymi rzeczami. Może wróci mu ochota do gry za jakiś czas i może będzie miał więcej możliwości pisać, ale na razie musi mieć przerwę – przynajmniej tygodniową lub dwutygodniową. W sekcji pytania sędziowskiego jest kwestia Time Warpa skopiowanego dwa razy w trzeciej turze terminacji. Co się wówczas stanie? Odpowiedź oczywiście w tekście. Poza tym decki (Bant CoCo w T2, elfy w Modernie, Manaless Dredge w Legacy), a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Buyout na horyzoncie! Springjack Shepherd z Eventide skoczył z ceny crapu o 421% do poziomu około $3.50. Goldfish alarmuje nas o temacie, licząc na to, że ten dziwny wykup (wykupy kojarzymy raczej z kartami RL w Legacy i Vintage) jest jednorazowy i nie stanie się regułą. Poza tym warto odnotować wpływ Conspiracy: Take the Crown na ceny reprintów. Pod kątem Casuala/Commandera ponoć warto kupować karty z tego setu właśnie teraz. Ostatnia kwestia warta podkreślenia to cena Engineered Explosives, która ciągle rośnie. Karta domaga się reprintu i ponoć warto ją mieć na oku.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Liliana the Last Hope (Eldritch Moon)
  2. Show and Tell (Conspiracy Take the Crown)
  3. Eldritch Evolution (Eldritch Moon)
  4. Emrakul the Promised End (Eldritch Moon)
  5. Engineered Explosives (Fifth Dawn)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 29-08-2016 a Meciek Berger wygrywa GP

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (