Przegląd prasy #137 – brak banów przed PT Kaladesh

Za nami turnieje przedpremierowe nowego dodatku z nowego bloku, czyli z Kaladeshu. Przed nami Pro Tour pod tym samym szyldem, ale co ciekawe cechuje go tym razem brak banów. Ostatnio Wizardzi trochę zaskakiwali jakimiś banami, a tym razem zrobili niespodziankę tym, że nie dali np. bana Peregrine Drake’a w pauperze. No tacy właśnie z nich kuglarze i czarownicy.

Dziś dajemy garść linków związanych głównie z wejściem Kaladeshu na salony. Zapraszamy do lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Za nami prereleasy. To nie był weekend na duże turnieje. To nie był kraj dla starych ludzi. I tylko decklisty z kilku eventów ze świata z ostatniego WMCQ nam tę kwestię osładza (trzeba zjechać na sam dół dla: Stanów, Tajlandii, Japonii, Francji, Anglii, Danii, Chin, Kanady i Austalii).

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Brak banów w formatach constructed

W sumie nie ma nawet po co dawać linka, po prostu – brak banów. Wizardzi nie ugięli się pod naciskiem pauperowców (czy oni ich w ogóle biorą pod uwagę?), nie widzą też problemu z modernem (bo tego chyba teraz nie ma przy mocno zróżnicowanym meta), ale też nie odbanowali np. starego Jace’a czy Bloodbraid Elfa. Tacy Wizardzi.

Zmiany w MOCSach

I to całkiem duże zmiany, chociaż nie rewolucyjne. Wizardzi postanowili usprawnić MOCSy. Z tego powodu pojawi się np więcej eventów. Od nowego sezonu dostaniemy możliwość grania i w limited, i w constructed, do wyboru. Do tej pory było tak, że między turniejami w poszczególnych formatach (limited, standard, modern) były trzy miesiące przerwy. Ponadto, niezależnie od liczby graczy, miesięczne kwalifikacje będą trwały 8 rund i nie będzie rozgrywek w top8. Zmiany dotknęły także benefitów dla prosów. Wizardzi chcą rozdzielić świat wirtualnego Magica od tego papierowego, choć pewne związki nadal zostają (po szczegóły odsyłamy zainteresowanych do linka). Pojawią się też MOCS Open, czyli takie turnieje kwalifikacyjne do końcowego turnieju, w którym bez QP, za tixy będzie można mierzyć się z innymi graczami w dążeniu do udziału w Magic Online Championship. A przy okazji można dostać zaproszenia na Pro Toury i tym podobne. Uproszczono również ranking, który już nie będzie kwartalny i roczny. Będzie teraz jeden ranking, a do tego zbalansowano system punktacji. Zmiany dotknęły też systemu przyznawania QPków. Od tej pory Friendly Ligi, flashbacki, pack-per-win drafty i turnieje fantomowe nie dadzą nam tych punkcików. Kostka jest tu jedynym wyjątkiem. Dodatkowo turnieje będą rozgrywane nie tylko w soboty i niedziele, ale także piątki. I na koniec – podniesiono i zmodyfikowano nagrody. Za finałowy turniej pula nagród wynosi 200 000$ (wcześniej 116 00$). 

Legacy Cube wróciła

Zbliża się Kaladesh, więc niedługo będzie przerwa od flashback draftów, ale jeszcze przed nowym setem dostaliśmy kolejną zabawkę do zabawy w limited. Od minionej środy możemy korzystać z kostki Legacy. Pod linkiem opis zmian w najnowszej wersji. Doszły karty głównie z BFZ i SOI. Co ciekawe, wyleciały stare Eldrazi z RoE. Szkoda też Winter Orba, ale za to możemy się cieszyć manlandami. Od minionej środy są dostępne też drafty Scarsów z Mirrodin Besieged, ale jednak kostka je trochę przyćmiewa.

MOPR i Store Promo na MTGO

Dowiedzieliśmy się, że promką za eventy w październiku będzie Rise from the Tides. Ciekawsza (i ładniejsza) jest jednak promka za zakupy w sklepie. Będzią nią Gush.

Planeswalker decki ujawnione

Poznaliśmy zawartość Planeswalker decków, czyli tego produktu, co ma zastępować Intro Packi. Szału to to nie robi, ale też warto dodać, że ciekawe jest podejście Wizardów z produkcją kart, których nie można dostać inaczej jak w takim secie. W efekcie początkowo jedno z paleń w decku Chandry chodziło za jakieś absurdalne jak na zwykłego commona ceny, bo jest nadzieja na jakiegoś burna. Chodzi o Flame Lash. Zobaczymy jak to będzie, ale potencjalnie cenowe wąskie gardło zostało na standard założone.

Uwaga Vorthosi – fabuła nadchodzi!

Mało wam fabuły? To macie. Tylko musicie korzystać z mediów społecznościowych, bo Wizardzi postanowili trochę w tym aspekcie poszaleć. Część informacji dotyczących tego, co dzieje się na Kaladeshu, będzie się pojawiała na facebooku i twitterze. To prawie tak, jak byśmy sami byli na Targach Wynalazców tego planu. Przedsmak w linku na tumblerze. Bądźcie więc czujni. Fabuła nowego dodatku może na was teraz wyskoczyć nie tylko z oficjalnej strony Wizardów. A propos, Narodzona z Eteru to kolejna część opowieści z Kaladeshu. Tym razem jednak to trochę wypełniacz, ale całkiem ładnie napisany.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Ruszyły zapisy na nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób.

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

20 decków Kaladeshu

W dwóch tekstach Frank Karsten przedstawia talie z Kaladeshu, które wymyślił on do testowania. 20 decków to sporo i jest tam wiele ciekawych decków. Najbardziej interesujący to chyba UG Storm i UR Summonings z pierwszego tekstu, ale jest też parę innych talii, zwłaszcza w drugim arcie, które wyglądają dość interesująco. Sporo tu przy tym agresywnych propozycji. I chociaż decki nie wyglądają na w pełni kompetytywne, to jednak oba teksty pokazują, że jest w Kaladeshu spory potencjał do robienia decków.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Modernowym Burnie

Tytuł mówi wszystko. Dodać można ewentualnie, że tekst pochodzi z CFB i jest od Ericha Froehlicha. Ot, opis decku, sideboardu i tyle. Ale burn ostatnio wygrał GP i to popularny archetyp, więc może komuś się przyda.

W odpowiedzi krytykom Moderna

Ryana Overturf napisał artykuł, w którym prowadzi polemikę z zarzutami graczy, którzy na Moderna narzekają. Zaczyna od kwestii interaktywności w Modernie. Potem przechodzi do tematu „niekompetytywności”, a potem do banlisty i kart, które by się w Modernie przydały. Na koniec zaś mamy finansowy aspekt formatu i podsumowanie (All hail Modern – ale być może pisząc na ModerNexusa można być trochę stronniczym ;) ).

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: combo w pierwszej i 12post

Tak trochę skromnie w tym tygodniu jeśli chodzi o liczbę tematów. Tekst otwiera refleksja na temat Belchera (rzecz jasna – z deckami), potem zaś opis 12posta, a następnie polecajka dla White Stompy. Całość kończy zaś talia z Madcap Experiment, taki wypełniony klockami czerwony deck.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Kumulując Energię

Alex Ullman robi analizę kart z najnowszego dodatku pod kątem paupera. Szczególną uwagę zwraca na energię. Przedstawia też trzy ciekawe talie o artefaktycznym charakterze.

Pauperowe Stompy

Stompy to jeden z lepszych pauperowych decków w tej chwili. A co za tym idzie warto zwrócić uwagę na materiał od Jake’a Stilesa jeśli interesujecie się formatem. Nawet jeśli deck znacie, to może znajdzie się tu coś, co was zainspiruje lub przypomni wam jakąś ważną prawdę na temat tej talii.

Pauper RB Reanimator

Prosi i pauper? No nie może być. A jednak Paul Cheon z CFB tym razem skusił do zabawy w paupera jednym z ciekawszych decków w formacie. Wyszedł przy tym jego pech i słabości talii, bo BR Reanimator słabo sobie radzi z counterspellami. Wyszło też w paru miejscach niedoświadczenie Cheona w formacie (może to za dużo powiedziane, może lepiej: nieznajomość meta), ale to i tak bardzo przyjemne filmiki, a ich autor ma na tyle dużo charyzmy, aby sprzedać temat i fajnie się to ogląda.

 

COMMANDER

Commanderowy Kaladesh na 75%

Nowy set to zawsze czas przeglądów kart w każdym z formatów. Nie inaczej jest i tym razem jeśli chodzi o EDH i nikogo nie powinien dziwić tekst Jasona Alta, w którym przygląda się on spoilerowi Kaladeshu z punktu widzenia promowanego przez niego siedemdziesiącioprocentowego Commandera.

Recenzja Kaladeshu w EDH

A tu to samo co powyżej, ale od Sheldona Menery’ego. Niewiele więcej jest do dodania, ale link wart wyróżnienia.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ars Arcanum: Analiza Spoilera

Najlepsza analiza big data Kaladeshu w sieci. Te tabelki przyprawią was o zawrót głowy. Ilość informacji jest ogromna. Autor patrzy jednak na temat globalnie. Nie znajdziecie tu odpowiedzi na to, co pickować. A przynajmniej nie znajdziecie jej, jeśli się nie wczytacie i nie przemyślicie tematu. A jak chcecie więcej analiz, to przypominamy, że w naszej własnej zamieściliśmy na samym końcu szereg przydatnych linków.

Energia w Limited

Neal Oliver stara się odpowiedzieć na pytanie, co z tą energią. Jak ją oceniać? Jak jest dobra? Do czego wykorzystywać? Tekst jeszcze sprzed pre, więc własne wnioski już możecie pewnie wysnuwać, ale i tak warto dla pobudzenia mózgu i przemyśleń zajrzeć do tego tekstu. A przynajmniej właśnie to Oliver chciał osiągnąć.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Mirrodin Besieged. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Teorie Konspiracji

Hillary Clinton jest na usługach Phyrexian, a Donald Trump stoi po stronie Eldrazi. Serio. W tym tekście jest dowód. A do tego jest tam jeszcze Brian Braun-Duin i Modern. Jeśli jesteście zaintrygowani, kliknijcie w link i przeczytajcie konspiracyjną teorię, która sensu może wielkiego nie ma, ale jest zabawna i sprawnie napisana. To najbardziej absurdalny artykuł magicowy, jaki przeczytacie w tym tygodniu i jeden z bardziej absurdalnych w ogóle.

Conspiracy: Take the Crown – recenzja artworków

A skoro jesteśmy przy konspiracjach, to tu mamy artykuł Mike’a Linnemanna, w którym ocenia on krytycznym okiem artworki z ostatniego Conspiracy. Tekst jest tak obszerny, że został podzielony na dwie części. W pierwszej głównie jest o architekturze włoskiej i Paliano oraz o nawiązaniach i podobieństwach do starszych grafik, które pojawiły się na obrazkach dodatku (jest też Inquisition of Kozilek w powiększeniu, umieszczone w kontekście futbolu amerykańskiego, więc może niektórzy wreszcie zobaczą co się na tym artworku tak właściwie dzieje).

Kaladeshiańskie Masterpieces

A skoro już przy grafikach jesteśmy, to zerknijcie tu. Pod linkiem zebrano większość Inwencji z Kaladeshu w wersjach fullartowych, bez żadnych napisów i tym podobnych. Jeśli wydawało wam się, że te obrazki na kartach są ładne, to zajrzyjcie tu, aby się przekonać, że do tej pory ich tak naprawdę nie widzieliście.

Klaryfikacja nazw archetypów

Jak poszeregować poszczególne decki? Co zaliczyć do kontroli, a co jest combo deckiem? Ten tekst może wam w tym pomóc, niezależnie od tego czy gracie Moderna, czy jakiś inny format, albo czy chcecie pisać o deckach, czy tylko o nich rozmawiać. Ciekawy tekst, który może uporządkować wam parę rzeczy.

Rocznicowe Against the Odds

SaffronOlive przedstawia trochę statystyk z serii, bo okazuje się, że to już rok minął od czasu, gdy pojawiła się po raz pierwszy. Z tej okazji pokazuje nam on, które decki się sprawdziły, a które okazały się do niczego. Takie podsumowanie całego roku z małym bonusem na koniec.

Stan Programu

Tym razem SotP zrobił Gianluca Aicardi. Njusy zaczynają się normalnie – w zasadzie się wszystko powtarza co i u nas, ale warto uzupełnić to o manifest Richarda Garfielda, który pojawić się miał na facebooku. Chodzi o „odpowiedzialne podejście” twórców gier, którzy wykorzystują uzależniający charakter gier, aby wyciągnąć z graczy pieniądze. Jak Aicardi wspomina, Garfield nie mówi o Magica, ma raczej na myśli inne gry online, ale… w każdym razie rzecz do przemyśleń. Dalej jest timeline, sekcja opinii (o związkach Magica z realnym światem, krótko), pięć decków z casualowych formatów, którymi autor zarządza na MTGO oraz ceny. Całkiem zgrabny ten SotP wyszedł. A jak chcecie Pete’a Jahna, to przygotował on flashback tekstu o artykułach, które spoilują karty.

 

:g: Finanse :g:

Unbany i spekulacyjne pułapki

Spodziewaliśmy się małych zmian, Wizardzi nas jednak zaskoczyli w drugą stronę. Ale to nie o tym jest tak naprawdę ten tekst. To raczej ostrzeżenie, aby nie wpadać w pułapkę spekulacyjną i zostawić handlowanie pod bany/unbany dla profesjonalistów z branży. Autor bardzo fajnie tłumaczy dlaczego spekulacja na banach wcale nie jest tak dobra. Jako przykłady podaje Stoneforge Mystica, BBE, Jace’a, czyli te gorące karty, które miały zostać wreszcie uwolnione. I jak się okazuje po ogłoszeniu dzisiejszym, autor miał rację. Puenta jest w zasadzie taka: masz zamiar wykorzystywać te zbanowane karty w swoich grach? To sobie te karty kup. Ale jeśli chcesz je dorwać dla profitu, to wiedz, że to ryzyko i nie masz gwarancji, że zakup przyniesie ci jakikolwiek zysk.

Finansowe przewidywania odnośnie Kaladeshu

A teraz nieco bardziej przyziemny temat. Craig Wescore stara się w tym tekście przewidzieć, jak będą wyglądać i kształtować się ceny najnowszego dodatku.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Flame Lash (Kaladesh)
  3. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  4. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  5. Verdurous Gearhulk (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-mtg-26-09-2016-i brak banów

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (