Przegląd Prasy #142 – i po Grand Prix Warszawa 2016

No i pograliśmy nasz premiere event – za nami Grand Prix Warszawa, które powinniśmy raczej dobrze zapamiętać. Żaden z Polaków nie dostał się do Top 8, ale kilku naszych zawodników fajnie pograło i skończyło w kasie. do tego organizatorzy przeprowadzili event całkiem dobrze i zaproponowali wiele fajnych side eventów. Gracze zagraniczni, z którymi rozmawialiśmy wyrażali się bardzo pozytywnie i to nas cieszy, bo jest szansa, że przyjadą za rok w większej liczbie : )

Zapraszamy oczywiście na dzisiejsze omówienie ważnych wydarzeń magicowych, artykułów z formatów i finansów karcianki.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Warszawa 2016

W turnieju głównym zagrało 1113 graczy, a oprócz tego było sporo sytych turniejów pobocznych. Do Day 2 dostała się duża reprezentacja Polaków i wielu zajęło dość wysokie miejsca. Nie udało się jednak żadnemu z nich wejść do Top 8 (choć nie brakowało wiele). W finałowej ósemce znaleźli się: Andreas Ganz z RB Aggro, Ben Stark z GB Delirium, Niels Molle z GB Delirium, Julien Stihle z GB Delirium, Oleksii Riabokon z GB Delirium Aggro, Zbysek Panchartek z GB Delirium, Gabrielius Kaklauskus z UW Flash i Matteo Moure z GB Delirium. Ostatecznie wygrał Litwin z UW Flash, pokonując w ostatnim meczu Nielsa Molle. Było to jego bodaj piąte GP i choć udało mu się wcześniej dostać raz na Pro Tour, to nigdy na GP nie trafił do Day 2, nie mówiąc o Top 8 czy zwycięstwie.

W całym turnieju dominowały głównie dwa decki GB Delirium i UW Flash, poprzetykane różnymi wersjami wehikułów, RB aggro i pojedynczymi innymi archetypami. Widać to już w zwycięskich taliach z GP Triali, choć trzeba też przyznać, że jest nieco większa różnorodność niż w samym top 64.

Na BR Control, miejsce 52, warto przy okazji zwrócić uwagę ze względu na to, że na tak oryginalny deck zdecydował się Polak, chociaż fakt, że był to Jakub Janeczek wiele tłumaczy (jak by nożyczki były w standardzie, to na pewno latałby nimi w Copterach).

Zatrzymując się przy Polakach warto pogratulować wszystkim tym, którzy znaleźli się w Top 64, a są wśród nich:

  • 12. Grzegorz Kowalski, 36 punktów
  • 29. Dominik Konieczny, 34 punty
  • 35. Paweł Świerk, 34 punkty
  • 41. Artur Paterka, 33 punkty
  • 43. Tymoteusz Staniucha, 33 punkty
  • 49. Paweł Kuźmicki, 33 punkty
  • 52. Jakub Janeczek, 33 punkty
  • 64. Jakub Bański, 33 punkty

Trzeba też dodać, że „znowu Wizardom coś nie wyszło” i choć na Grand Prix Warszawa 2016 miał być stream, to pierwszego dnia go nie było z powodu technicznych. Także drugiego dnia nie od razu się pojawił. Ponoć jednak mecze były nagrywane i znajdą się w internetach, więc zainteresowani mogą ich poszukać. Na marginesie można też wspomnieć o dwóch rzeczach z relacji Wizardów. Otóż Nissa pojawiła się w Warszawie i trzeba przyznać, że na fotkach kostium całkiem fajnie wygląda. Inną ciekawostką jest także to, jak wielu prosów pojawiło się na GP. Tak wielu graczy z 3 bye’ami ponoć rzadko bywa na turniejach.

Warto dodać, że niedzielny Super Sunday Series wygrał Adam Strzelecki.

Grand Prix Santiago

W ten sam weekend, w którym było GP w Polsce rozgrywano także turniej w Ameryce Południowej. W Chile zagrało 754 graczy, z których 197 przeszło do Day 2. Do finału dostali się John Chavarria, Eduardo Dos Santos, Jonathan Lobo Melamed, Victor Silva, Luis Salvatto, Cristian Cespedes, Ignacio Garcia i Marcos Paulo de Jesus Freitas. Wygrał John Chavarria z UW Flash. Tu też było mnóstwo tego rodzaju  archetypów, ale GP Santiago przyniosło parę ciekawych decków. Talie z Top 8 możecie zobaczyć tutaj. Ciekawy jest UR Fevered Visions Melameda i UR Colossus Paulo de Jesus Freitasa. Reszta to UW Flashe, GB delirki i wehikuły. Tutaj z kolei są decki z miejsc 9-63. Jedną listę zgubili, a z pozostałych warto przyjrzeć się UB kontroli Nicolasa de Nicola, BR Zombie Juana del Popolo i Marcelino Freemana, UB Zombie Thiago Saporito, RG Aggro Ignacio Gallegosa, Jeskai Control Julio Bejarano, UW Spirits Alejandro Geseza i kilka RB Aggro. Po wynikach z Warszawy można by się podłamać, że poza dwoma deckami w meta nie ma nic dobrego. GP Santiago pokazuje, że jest światełko w tunelu i może jednak kolejne GP obalą dominację UW Flashów i GB Delirek.

Dodatkowo się cieszę z wyniku Jonathana Lobo Melameda, bo jest to kolega z naszego klanu MTGO „Small Talk Big Play”, w którym często dyskutujemy konstrukcje decków. Raczej tego nie przeczyta, ale składam mu tu ponownie gratulacje.

– Ober

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Czas by poznać generałów z C16

To tekst dla tych osób, które chciałyby bliżej poznać generałów z Commandera 2016. Dostajemy tu krótkie biosy, które być może nie odpowiadają na wszystkie pytania fabularne, ale trochę tam rąbka tajemnicy na ich temat odkrywają.

Promki za GP i RPTQ

Dowiedzieliśmy się jak będą wyglądać promki za udział w RPTQ w 2017 roku:

gttlccwxhq

Emrakul, the Aeons Torn

oraz na GP od grudnia, poczynając od GP Madrid i GP Denver:

ez0hubzrsb

Progenitus

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Madryt

Najbliższy duży turniej, który będzie interesował Polaków, to najpewniej Grand Prix Madryt, który odbędzie się 2-4 grudnia. Planowany format turnieju głównego to standard, więc zagramy podobnymi kartami jak na GP Warszawa. Zmieni się tylko promka (dość jałowy Progenitus) i organizator (Mind Sports International). Tu jest strona oficjalnego organizatora dla tego turnieju. Limit miejsc to 1248, koszt main eventu regular wynosi 55 euro, ze sleep-in 60 euro.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po GB Delirium

W minionym tygodniu taki tekst  napisał Brian DeMars, a teraz mamy coś podobnego, ale od Erica Froehlicha. Z tej okazji mamy kilka decklist i spory opis poszczególnych wyborów, kart i samego archetypu. Uzupełnieniem materiału może być uwagi Adriana Sullivana o pozostawaniu w delirce. Wartościowy jest także tekst Setha Manfielda, w którym relacjonuje on swoje drugie miejsce na GP Providence.

3 krytyczne błędy przy testingu na Pro Tour Kaladesh

PVDR tłumaczy słaby wynik swej drużyny na PT Kaladesh. Tekst jest wart uwagi w dużej mierze ze względu na to, że zawiera sporo krytycznych uwag i analiz meta, które mogą pomóc każdemu w przygotowaniu się do dużego turnieju (choć mocno w kontekście Pro Tourów). Ujawnia się tu umiejętność dostrzegania własnych błędów i mamy okazję podpatrzeć logikę, która takim przygotowaniom towarzyszy. To, że przy okazji możemy dowiedzieć się trochę o charakterze T2, to także wartościowy aspekt.

Karty z T2 o dużym znaczeniu

Mark Nestico w ostatnim czasie pisał teksty o raczej ironicznym charakterze, a za analizy metagame się nie brał. Tu jednak to robi, przyglądając się kartom, które mają w T2 największe znaczenie i są decydujące o charakterze formatu – od Smuggler’s Coptera do Prized Amalgama. Dobry jumping point dla tych, którzy nie znają standardu, a chcieliby zrozumieć, co się tam teraz dzieje.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Sun and Moon

Pod nazwą Sun and Moon kryje się WR kontrola oparta na walkerach i Blood Moonie. Wykorzystuje ona Nahiri z Emrakulą, Gideona, Elspeth i masę sweeperów i removalu, aby umożliwić wędrowcom wygraną. Nie jest to być może najpopularniejszy archetyp, ale właśnie z tego powodu warto się nim zainteresować. Tekst zawiera jego krótki opis oraz trochę informacji na temat sideboardowania się.

Przewodnik początkującego po agresywnych deckach – część 1

Jak to w tytule, mamy tu wprowadzenie do Moderna w kontekście aggro decków – jak nimi grać, jak walczyć, etc. Nie spodziewajcie się jednak decklist a teorii. Ten tekst pomoże wam w ustawieniu sobie odpowiedniej perspektywy, a nie podrzuci spisów, którymi będzie wygrywać, przekręcając kartoniki w bok.

20 najlepszych decków  Modernie

A jak już przelecicie materiały dla początkujących, możecie wybrać deck. Z pomocą przychodzi wam Craig Wescoe i jego lista „najlepszych decków Modernie” zaktualizowanycha o karty z Kaladeshu.

Nowy Modern

Ten tekst znalazł się tu w ciekawostkowym charakterze. To swego rodzaju eksperyment, w którym autor sprawdza, co by było, gdyby Modern zaczynał się od Lorwynu (wliczając w to jednak karty z Modern Masters). Czy taki „nowy” format bardzo by się zmienił? Czy wiele byśmy tracili? Tu możecie się o tym przekonać, przynajmniej w kontekście najpopularniejszych decków.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: sporo danych

Masa decklista, na koniec zaś opis Manaless Dredge’a w tej edycji artykułu. Te decklisty to efekt trzech dużych turniejów – Eternal Extravaganzy 5, Europe Eternal Weekend (o tym evencie w kontekście Vintage napisał także Joe Fiorini) i SCG Legacy Classic w Milwaukee. Jest sporo cennych uwag dla grających ten format.

Wprowadzenie do Vintage

Kiedy tydzień temu przy tekście Jaroslavy Stefankovej pisałem, że to fajne wprowadzenie do Vintage (tekst o vintygowych mitach) nie wiedziałem, że ma ona w planach pociągnąć temat. Ten artykuł to kontynuacja tekstu z poprzedniego tygodnia i jest to bardzo fajna rzecz. Autorka w przystępny sposób opisuje główne archetypy w formacie (i nie chodzi tu o aggro, combo, kontrolę, ale o Drain, Shops, Ritual, Bazaar i Null Rod decks), co pozwala łatwo zrozumieć o co chodzi w Vintage. Okrasza to fajnymi przykładami i filmikami oraz uzupełnia o opis popularnych interakcji między kartami. To bardzo solidny materiał.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Rzut oka na Delvera

Ale taki głęboki i historyczny, w wykonaniu Alexa Ullmana, co oznacza, że mamy okazję zobaczyć, jak Delver wyglądał zanim się pojawił i jak wyglądała ewolucja talii na przestrzeni lat. Ullman przedstawia także jego najnowszą, agresywną iterację. I choć wbrew temu co mówi, nie jest to aż tak nowatorska konstrukcja, to jest całkiem skuteczna i faktycznie korzysta z „szybszych” kontr. Sam materiał jest miłą odskocznią od narzekań na Peregrine Drake’a.

 

COMMANDER

Legendy w C16

Erik Tiernan opisuje legendarne kreatury w najnowszym dodatku przeznaczonym specjalnie do EDH. Przygląda się on wszystkim generałom, których dostajemy, patrząc pod kątem tego, jak można ich fajnie wykorzystać, z czym się kombią, jak ich parować, itp. Każdy opis jest krótki i trochę optymistyczny, ale można tu znaleźć inspirację do złożenia własnego decku. A jeśli interesuje was pogłębione spojrzenia na Atraxa, Preators’ Voice, to zerknijcie do tego tekstu Sheldona Menery’ego.

Pierwsze wrażenia i trochę rantu o mechanikach w C16

Oto dwa teksty, które przedstawiają wcale nie tak bardzo różne spojrzenia na nowego Commandera. Z jednej strony jest trochę entuzjastyczna reakcja („jakie to wszystko nowe, jakie fajne”), z drugiej bardziej stonowana („meh, jest okej, tak myślę”), ale dzięki temu łatwiej nam będzie wyrobić własne zdanie i podjąć decyzję o zakupie singli, pełnych decków lub niekupowaniu.

Commander 2016 – Reprinty i oceny decków

A to już nastawiony w gruncie rzeczy finansowo artykuł SaffronOlive’a, w którym przewiduje on ceny kart z nowego dodatku i poddaje ocenie wszystkie talie. Seth pisał już wcześniej podobne teksty i miło zobaczyć, że i o nowym dodatku pojawia się materiał.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Innistrad. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

Tu od razu warto jednak wspomnieć o tym, że Innistrad okazał się konkretnie zabugowany. Część graczy prosi o powtórzenie draftów 3xINN za jakiś czas, ale z naprawionymi błędami.

 

INNE

Opowieść o kolorach i płaskich charakterach

Są dobre i złe magicowe opowieści. Jeśli interesuje was pytanie dlaczego jedne działają (częściej te bez gatewatcha), a inne nie (te z gatewatchem), a także wolicie bardziej krytyczne spojrzenie niż „misie” i „fajne/niefajne”, to zerknijcie do tego tekstu. Nie tylko mamy tu analizę ostatnich Magic Story, ale również odrobinę informacji z wiedzy o literaturze – w kontekście „płaskich” i „okrągłych” postaci oraz tego jak color pie ma wpływ na charakter i storytelling występujących w Gatewatch bohaterów.

Stan Programu

Przegląd otwiera parę drobnych njusów o promkach i eventach online’owych, a potem mamy krótkie kazanie o tym, by nie popełnić błędu i nie zaoferować przypadkiem drugiemu graczowi łapówki. Tak się bowiem składa, że jeden z wysokopoziomowych graczy dostał DQ na jednym z GP za „bribery”. W T2 mamy decki z GP, w modernie Junda, w Legacy Eldrazi Stompy, a Vintage to Monastery Control. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Zmieniona rotacja a finanse Moderna

Jim Casale tłumaczy modernowcom dlaczego zmiana rotacji ma spore znaczenie także dla graczy, którzy nie grają Standardu. Jest tu opisanych sporo informacji i zjawisk finansowych, więc tekst może być ciekawy także dla szerszego grona odbiorców.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  2. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  3. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  4. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  5. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-10-31-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (