Przegląd Prasy #147 – Przemek Knociński wysoko na GP Madryt

Tak na mikołajki Przemek Knociński dał nam – i najbardziej sobie – ładny prezent, idąc nieźle na Grand Prix Madryt. Pilotując Wb-Humany-made-by-Craig-Wescoe doszedł aż do 12 miejsca! Przemysław, lubujący się w eksplozywnych aggro, na pewno świetnie czuł się z taką konstrukcją.

Poza tym, tydzień za bardzo nie obfitował w wielkie wydarzenia ani newsy. Wizardzi zaczęli pokazywać karty z Aether Revolt, ale na razie bez fajerwerków. Zresztą poczytajcie nasz dzisiejszy przegląd, to dowiecie się, co tak naprawdę było warte uwagi : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Madryt

Po miesięcznej przerwie GP wracają do Standardu. W Madrycie zagrało 1456 graczy, a do D2 przeszło 441 osób. W Top 8 znaleźli się Alexander Hottmann, Marco Cammilluzzi, Carmine D’Aniello, Nicolas Legendre, Callum Bousfield, Rafael Serriegui Hidalgo, Adrian Ramiro Cano i Luis Gobern. Wygrał D’Aniello z RG Marvelem. W topie znalazły się też 2 UW Flash, RB Aggro, RB Zombie i 3 inne RG Aetherworks Marvele. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. Tu z kolei talie z miejsc 9-16 i z miejsc 17-64.

Niestety z tego ważniejszego dla nas GP nie było coverage’a na Twitchu, a na dodatek standingi miały pomieszane narodowości. Dokładnej liczby Polaków wam z tego względu nie podamy, ale warto zaznaczyć, że do Day 2 dostali się:

  • Grzegorz Kowalski
  • Przemek Knociński
  • Adam Bielaszewski
  • Konrad Gyba
  • Sergiy Pastukhov
  • Jedrek Szmyd
  • Piotr Głogowski
  • Meciek Berger

Z nich pieniądze i Pro Pointy poszły do:

  • 12 Knociński Przemek 36, 3 PP i $1,000
  • 84 Głogowski Piotr 33, 2 PP
  • 117 Kowalski Grzegorz 30, 1 PP

Gratulujemy, zwłaszcza Przemkowi, który ucieszył nas swym dwunastym miejscem. Sam też pewnie jest bardzo zadowolony ;) Ponadto Przemek załapał się w Day 1 na deck techa. Poczytać możecie o tym tutaj.

Grand Prix Denver

Denver to z kolei top 8 dla Steve’a Rubina, Michaela Snydera, Jacoba Nagro, Setha Manfielda, Andrew Wolbersa, Matta Severy, Roba Pisano i Bena Hulla. To oni okazali się najlepsi spośród prawie 1600 graczy.  Wygrał Severa z Mardu Vehicles. W topie mieliśmy także: RW Aggro, 2 UW Flash, UR Zombie, UW Panharmonicon, RG Aetherworks Marvel, Temur Aetherworks Marvel. Tu te decki możecie zobaczyć. Tu zaś są decki z pozostałych miejsc w top 64.

Przy okazji warto wspomnieć, że Conley Woods w miarę trafnie przewidział wygląd metagame. Albo raczej – wyciągnął właściwe wnioski, opisując to jak wygląda aktualnie meta w T2. GB Delirium dostało od Marvelów. Zrobiło się też trochę zamieszania w meta i z jednej strony szybkie aggro sobie zaczęły dobrze radzić, z drugiej pojawiło się trochę świeżości i innowacji. Wygląda na to, że format jednak nie składa się tylko i wyłącznie z dwóch decków. Co za ulga!

SCG Atlanta

Ponadto odbyły się też turnieje SCG, na których parę ciekawych rzeczy się wydarzyło. Poniżej linki do spisów:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

W głuchą noc

Magicowa fabuła rusza po przerwie. To kolejny tekst, który przedstawia nam Yahenni i całkiem przyjemnie się go czyta, zwłaszcza że to trochę przełomowy moment dla tego aetherborn, bo widzimy go w ostatnich minutach jego życia. Jak to się skończy, łatwo przewidzieć. Wizardzi zdążyli nam podrzucić wystarczająco dużo wskazówek, aby wiedzieć jak rozwijać się będzie ta historia (przynajmniej na tym etapie). Wielkim spojlerem nie będzie zatem powiedzenie, że tak oto rodzi się rewolta. Gościnny występ zalicza tu Gonti.

A przy okazji warto wspomnieć, że powoli zaczyna się sezon spoilerowy. Na brazylijskim Comic Conie ujawniono kartę Ajaniego. Zobaczyć możecie go poniżej, choć jako że nie pojawił się jeszcze oficjalnie po angielsku (w chwili pisania), to poczytać o nim sobie możecie na forum mtgnews.pl. Tam także Ajani z planeswalker decków, prosto z koreańskiego facebooka. Zresztą, to nie jedyne spoilery, bardzo ciekawe jest chociażby Yahenni’s Expertise (polecamy także goldfishowy link z aktualnościami).

ajani-unyielding-aether-revolt

 

Wraca Vintage’owa kostka i ostatnie modernowe Flashbacki

Njusik głównie dla miłośników kostki. Lee Sharp zapowiedział – jak zwykle – świąteczną, vintage’ową kostkę. Warto się przygotować. Ponadto mam info i daty ostatnich modernowych flashbacków. Rok z draftami starych dodatków wkrótce będzie za nami. Ponadto jest tu trochę o zmianach dla nowych graczy. Teraz troszkę inaczej to będzie wyglądało jeśli chodzi o eventy dla nich i wygrane (znikną sealedy, będą drafty, wygrywać się będzie PPki (ale za mało, aby w czymkolwiek na poważnie wziąć udział – sic! pisze o tym Jahn trochę w Stanie Programu).

Lutowe FNM Promo

Ujawniona została promka FNM na luty. Tym razem Wizardzi wybrali:

fortunes-favor-fnm

Fortune’s Favor

 A propos promek, na WMCQ dostać będzie można Inkmoth Nexusy. Całkiem ładne są.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po RG Marvel

Akurat na czasie! Eric Froehlich jeszcze przed GP podrzucił nam spory poradnik z typowym primerowym podejściem w kontekście RG Marvela. Pewnie będziecie deckiem zainteresowani, więc zajrzyjcie, szczególnie jeśli ciekawi was jak się sidować.

Decki ze standard showdownów

Showdowny to dobra okazja, aby przejrzeć lokalne meta na małych turniejach. Fajnie, że Wizardzi publikują decki z takich eventów. Parę nadesłanych spisów macie powyżej. Może to tylko casualowe środowisko, a może będzie tam trochę innowacji.

A przy okazji, jak chcecie zobaczyć jak wygląda otwierania paczek z showdownów (a właściwie – jak może wyglądać), to zobaczcie sobie to video od SaffronOlive’a. Od razu ostrzegamy, aby trochę przyciszyć głośniki przy ostatniej paczce, trzeciej karcie. Co tam jest jednak nie powiemy :) W komentarzach mieli jednak mniej szczęścia.

Historia banów w T2

A to trochę artykuł inny niż zwykle w tym dziale. SaffronOlive zabiera nas w krótką przejażdżkę po historii formatu, starając się przewidzieć szanse na bananowe interwencje. Wychodzi mu na to, że szanse istnieją, o ile Wizardzi nie wyciągną wniosków z własnych błędów. I te szanse wcale nie są takie małe.

Ciekawe decki:

MODERN

Wszystko co musisz wiedzieć o WR Prison

Wszystko to raczej nie, ale jak na tekst z otwartego dostępu na SCG to całkiem to niezły opis decku wraz z sideboardowaniem się. Niewiele jednak ponad to, więc nie spodziewajcie się jakichś głębokich analiz. Paru przydatnych porad jednak możecie.

Przyglądając się Infectowi

Trevor Holmes robi inspekcję infectowi. W przeciwieństwie do innych primerów i tym podobnych opisów decków nie skupia się na sajdzie, MU i dobrych radach, a raczej analizuje zasadność użycia poszczególnych kart i ich wpływ na to jak wyglądają gry zależnie od tego, które z nich wybierzemy.

Lantern kontrola

SaffronOlive bierze w łapki Lantern kontrolę i… wygrywa nią ligę. W zasadzie nie powinno być zaskoczenia, bo to dobry deck. Zainteresowani nim powinni zerknąć zarówno do nagrań, jak i do uwag, choć zaznaczyć warto, że to materiał dla osób, które nie mają archetypu oblatanego i chcą po prostu sprawdzić jak on działa w praktyce i czy pasuje do ich stylu gry.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Liga Frontiera

Jak w nazwie – format doczekał się swojej własnej ligi na Xmage/Cokatrice. Jeśli lubicie ten format, to chyba najlepsze miejsce dla Was by szlifować swojego skilla online. Poza tym, polecam rzucić okiem jeszcze na ten raporcik z turnieju, na którym zagrało 38 osób. Jest spis całego Top 8, przyznam, że to bardzo ciekawe konstrukcje.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Chiba

Sean Brown bez zaskoczenia, zabiera się w tym tygodniu za wyniki na GP Chiba. Analizuje przede wszystkim Top 8, ale sięga też głębiej, do 64 najlepszych decków. To zaś oznacza, że najpierw mamy o Show & Tell deckach, miraclach, a potem reszcie talii z ósemki i co ciekawszych rzeczach z niższych miejsc (Food Chain, Grixis Delver, Dragon Stompy, itp.). Przygląda się też uważnie meta w Day 2 (zwłaszcza UR Delverom i UR kontroli), a na koniec jak zwykle dorzuca parę wyróżnionych decków (D&T, 4C Midrange, UW Tempo).

Ciekawe decki:

 PAUPER

Nowe wyzwania

Tym razem Alex Ullman przygląda się pauperowym tronom, ze szczególnym uwzględnieniem wariantu z Pulse of Murasa. Przygląda się także borosowym Kuldotha Tokenom oraz Mono Blackowi. Sprawdzę więc w sumie te talie, które mogły rozwinąć skrzydła dzięki wycięciu Drejka, wchodząc na jego pozycję w meta, a także te, które wyraźnie zyskały na przedrukach i wydrukach w Eternal Masters, Eldritch Moon i Kaladesh.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowe ulepszenia C16: Kynaios and Tiro of Meletis

Tym razem nie goldfish, ale tekst też wart uwagi, zwłaszcza że w materiale mamy sporo linków do innych (starszych) tekstów i konstrukcji. W sam raz, aby zdążyć z zakupami pod choinkę, jeśli ktoś znajdzie tu inspirację.

Teoria dziewiątki

Mieliście kiedykolwiek problem ze złożeniem decku do EDH od podstaw? Takiego własnego z własnym konceptem na grę i wybranym przez siebie commanderem, a nie znetdeckowanego w jakiejś mierze. Jeśli tak, to oto mamy tu bardzo fajny przykład deckbuildingu i metodę, którą można wykorzystać do składania innych talii. Przykład zaś pokazany jest na przykładzie Queen Marchesa.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowanie kontroli w Kaladeshu

Reid Duke radzi jak składać kontrolny deck w limited KLD. Jest tu napisane jaką przyjąć strategię, jakie kolory draftować i czym wypełniać deck. Daje nam także przykładowy deck z Padeemem.

CalebD draftuje Twisted Pied Cube’a…

Kostka była i minęła ani się obejrzeliśmy. Nadal jednak pojawiają się z niej nagrania i tu jedna z takich prób w wykonaniu Caleba Durwalda…

…ale i Sołtys się nią bawi (Video)!

Tu z kolei link do kanału Gamesmasters.pl, bo choć Sołtys na togu publikuje co ciekawsze drafty, to także na wspomnianym kanale zdarza mu się je wrzucać. Nie omieszkał spróbować także Twisted Cube’a. Jeśli więc chcecie usłyszeć jego „Witam was panie i panowie, z tej strony Sołtys…”, to kliknijcie w powyższy link do Youtube’a.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy RtR. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Jak aggro deckami grać naokoło sweeperów?

Krótki tekst, ale edukacyjny, więc warto promować. Frank Karsten przedstawia tu kwestię tego jak radzić sobie ze sweeperami, grając aggro deckiem. Jest w tym trochę matematyki, ale sama idea powinna pomóc z tym problemem i podejmowaniem decyzji przy zagrywaniu kart.

Jak naprawić promki FNM?

Nie podobają się wam ostatnie promki na FNMach? SaffronOlive’owi też nie. I to zmotywowało go do analizy polityki wydawniczej Wizardów w tym kontekście i zasugerowania im zmian i rozwiązań problemu. Jeśli też macie podobne wrażenie, wyraźcie swoją aprobatę (albo dezaprobatę) dla uwag Setha pod jego tekstem. Ale jeśli naprawdę chcecie zmian, to właśnie takie teksty mogą pomóc.

Magic jako lekarstwo

Z tym lekarstwem to tylko taki chwytliwy tytuł, ale może to ta pora roku, że się na refleksje i podsumowania zbiera (koniec roku w kalendarzu i zima tak chyba działają na ludzi), bo to już któryś tekst z kolei, w którym ktoś pisze o tym, że Magic mu pomógł, że wspiera jego zdrowie mentalne, że jest ważny w jego życiu i że ogólnie ma całkiem pozytywne skutki. W tym wypadku to jest Mark Nestico zwierzający się z tego, jak Magic na niego wpłynął i co w nim fajnego widzi. I to całkiem miły, optymistyczny tekst, który podrzucić możecie każdemu, kto powie wam, że znowu gracie w te głupie kartoniki. Może zrozumieją, że to nie zawsze o nie tylko chodzi (tylko nie tłumaczcie tym tekstem własnego uzależnienia :P ).

Stan Programu

Jak co tydzień garść njusów, z czego tu jeszcze wyróżnić wypada zbugowane Mana Bloom i Common Bond w draftach RtR, które zostały z nich usunięte. Zwracamy tym samym uwagę na sporą liczbę bugów na modo w ostatnim czasie. Wygląda na to, że z każdym kolejnym dodatkiem mamy coraz więcej problemów z poszczególnymi kartami i trochę tego Czarodzieje nie ogarniają. W sekcji opinii Jahn sobie trochę narzeka na ostatnie działania Wizardów, m.in. na zawartość TC i co z tym można zrobić. W deckach UR Control w T2, Death’s Shadow w Modernie, Delver w Pauperze, Sneak & Show w Legacy i URw w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Nie tylko Goldfish w tym tygodniu donosił, że rynek casualowy podbija ceny kart. Dowód? O w tym tekście Jima Casale’a. Wszystko zaś przed Atraxę i Breyę, która sprawiła, że wzrosty zaliczyły: Doubling Season, Contagion Engine, Arcum Dagsson, Krark-Clan Ironworks (ale to nie tylko casualowa karta), Time Sieve i parę innych, np Inexorable Tide (to akurat nieznacznie). W standardzie rośnie także Jace, Unraveler of Secrets i Aetherworks Marvel, które mocno skoczyło online i ponoć to jest dobry moment na jego zakup, jeśli chcecie tą kartą grać.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Arcum Dagsson (Coldsnap)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  4. Contagion Engine (Scars of Mirrodin)
  5. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-05-12-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (