Przegląd Prasy #149 – SCG Championships

Oto mamy okres lekkiej stagnacji i nudy. Mamy okres przedświąteczny. Wizardzi idą na urlopy, ostatni większy turniej – SCG Championships – już się rozegrał i kolejne eventy dopiero w styczniu. Na wysyp nowych kart jeszcze chyba trochę za wcześnie, ale wszyscy już czują w powietrzu nadchodzące Aether Revolt.

Jakoś musimy sobie z tym wszystkim poradzić i lekką osłodą na pewno jest nowy Tezzeret, którego mogliśmy zobaczyć dzięki tajwańskiemu facebookowi (szukajcie go na stronach magicowych ze spoilerami). Pocieszenia możemy też szukać w vintage’owej kostce, która na MTGO pojawiła się nieco wcześniej niż zapowiadano. Pocieszenia możecie też szukać w lekturze aktualnego przeglądu. Mimo wszystko jest co czytać!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

StarcityGames Players’ Championship

W Roanoke zorganizowano kończący sezon turniej SCG (ustawiony czasowo tak, że idealnie wstrzela się w „okres ogórkowy”). W prestiżowym evencie, w którym zagrało ledwie szesnastu graczy, którym udało się wcześniej zakwalifikować, wygrał Joe Lossett. Ponieważ SCH Championships rozgrywane są w trzech formatach, pilotował on Miracle w Legacy, GB Trona w Modernie i Temur Energy w T2. Decklisty z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Stare formaty na MTGO

Niestety, nie jest to info, którego oczekiwaliby miłośnicy niszowych formatów (tribal wars, 2HG, jakieś inne cuda), ale większość graczy i tak będzie szczęśliwa. Po roku „modernowych flashbacków” w 2017 roku będziemy mieli okazję pograć w „ulubione flashbacki” starych formatów, czyli tych, które cieszyły się najwyższą frekwencją. To nie będą fantomowe eventy, kart zachowamy. Dodatkowo dostaniemy możliwość zagranie w stare Standardy. Tak jak przy Pro Tour Gauntlet, tak i w przypadku T2 dostaniemy wyselekcjonowane decki, które będziemy mogli pograć – począwszy od początków Magica, po bardziej współczesne czasy. Pewnie parę osób się skusi, czy to z ciekawości, czy to z nostalgii, zwłaszcza wśród magicowych mamutów, chcących powspominać stare dobre czasy.

Przy okazji, już powinna być odpalona Vintage Cube online! Nieco wcześniej niż planowano.

T2 Kaladeshu w retrospekcji

Sam Stoddard przedstawia punkt widzenia R&D na to jak wygląda sytuacja standardu i z czego Wizardzi nie do końca są zadowoleni. Na celowniku oczywiście Smuggler’s Copter i Emrakul, ale też nie są to – tak można odczytać słowa Stoddarda – aż tak bardzo problematyczne karty. Ciekawe jest tu to, co autor zauważa o aktualnym standardzie: w poszczególnych tygodniach często format wydawał się zdominowany przez dwa decki, ale ogólnie rzecz biorąc było w nim sporo wariacji jeśli chodzi o to, jakie to były archetypy, a nawet takie GB Delirium czy UW Flash ewoluowało, dając wersje bardziej aggro lub midrange. Warto też dodać, że standard jest trochę głębszy niż topowe decki, które wypisuje Stoddard, co widać nie tylko w taliach z Showdownów, ale też w ciekawych deckach w odpowiednim dziale możecie znaleźć. Także i w tym przeglądzie.

A przy okazji – trochę związany ze standardem świąteczny komiks od Wizardów. Ok, nie jest to Cardboard Crack, ale i tak: „succumb to the cook”.

Przełom

Kolejna część magicowej fabuły, tym razem poświęcona machinacjom Tezzereta i losowi Rashmi. Trochę o tym, jak to Rashmi zrobiła Tezzereta w trąbę. Spojlować jednak za dużo nie będziemy. Warto jednak zauważyć, że już znamy kartę nowego Tezzeret, ujawniona na tajwańskiej stronie fejsbookowej. Już zaczęły się narzekania na jego power level (:2::U::B:, +1 – wstawianie tokenów artefaktów dających manę, -2 – boost +X/-X do statsów stwora, gdzie X to liczba arefaktów naszych na battlefieldzie i -7 – emblem zamieniający jeden artefakt w turze w stworka 5/5, do tego 5 pkt lojalności).

Marcowa promka FNM

Dość wcześnie poznaliśmy fnmową promkę na marzec. Warto podkreślić, że art jest autorstwa Sławomira Maniaka. Promką tą jest:

Incendiary Flow

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Top 10 decków w T2

Jeśli czytacie od początku, od deski do deski, to wiecie, że Sam Stoddard wymienił decki z tier 1. Nie skupiał się jednak na nich i nie omawiał ich zbyt dokładnie. Nadrabia to nieco Seth Manfield, który wymienia tu 10 topowych talii aktualnego standardu. Czy to te same decki, o których wcześniej mówił Stoddard? Sprawdźcie.

Przewodnik po GW Humans

Chyba jedna z ciekawszych konstrukcji, które świeżo wypłynęły. Tu w ujęciu Erica Froechlicha, z typowym opisem z CFB – czyli krótko na temat decku, a potem przykłady sideboardowania się i parę słów o MU. Deck to oczywiście agresywne ludziki w kolorach Selesnyi, ale z paroma midrange’owymi opcjami. Craig Wescoe zrobił tym deckiem Top32 na GP Denver.

Deck tech – RG Werewolves

Frank Lepore tym razem przygotował materiał nie dla CFB, a dla MtgCardMarket. Taka to ciekawostka. Ciekawostkowy jest także tribal, który Lepore prezentuje. Deck jest na pewno budżetowy, ale warto dodać, że na turnieju SCG Ross Kincaid zrobił nim Top8. Jeśli więc ktoś szukał builda na wilkołakach, którym można pograć przynajmniej na FNMach, to można tu zerknąć. Ponadto, warto też odnotować istnienie samej stronki. Może od czasu do czasu się na niej pojawi.

Czego kontrola potrzebuje w Aether Revolt?

Shaheen Soorani zastanawia się nad sytuacją kontroli w obecnym T2 i daje nam listę rzeczy, które powinny być spełnione, aby decki naprawdę kontrolne wróciły do łask i wskoczyły na należne im miejsce w meta. To tekst dla tych osób, które lubią grać removalem i kontrami – jeśli chcecie być gotowi na powrót waszej talii, przeczytajcie i patrzcie z uwagą na to co będzie spoilowane.

Ciekawe decki:

MODERN

Opowieść ku przestrodze po RPTQ

Jordanowi Boisvertowi nie poszło na RPTQ. I to właśnie dlatego ten tekst jest ciekawy. Autor analizuje bowiem swoje porażki i wskazuje jakie błędy popełnił. Wiadomo, najlepiej uczymy się na własnych błędach. Lepiej jednak uczyć się na cudzych, więc jeśli szykujecie się na duży i wazny turniej lub w nim uczestniczycie, pomyślcie, czy nie popełniacie czasem tych samych pomyłek co tu (np. rozważania zbyt małej liczby opcji – czyt. innych decków – przed eventem).

Szmuglokopter w Modernie

Fajnie wygląda combo Smuggler’s Copter + Voice of Resurgence, prawda? Craig Wescoe ma jeszcze kilka takich sugestii, jakie karty można łączyć z chopperem w Modernie. W końcu czemu bać się bolta. Lepiej zresztą szukać sposobu, a nie powodu. Dodatkowym smaczkiem w tym tekście jest mały polski akcent w sekcji tweetowej (bo Wescoe do tekstu dołącza także parę komentarzy w kontekście postów z tego serwisu społecznościowego). ;)

Infografika: ewolucja najczęściej granych kart w Modernie

Tekstu tu wcale nie aż tak dużo (choć trochę jest), ale warto tu chociaż na chwilę zerknąć, jeśli nawet nie zamierzacie poświęcić czasu na dłuższe analizy. Mam tu dwie infografiki. Pierwsza ukazuje krótką historię banów w Modernie. Druga uwzględnia trzy ostatnie duże uderzenia młotkiem w Modernie, aby prześledzić jak się zmieniała popularność 20 topowych kart w formacie od czerwca 2015 roku do teraz. Nie jest ona jakoś super czytelna (przez liczbę tych strzałek), ale wystarczająco dobra, aby zobaczyć jak się zmieniało meta.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Frontierowe strachy i jego przyszłość

Zastanawiacie się, co z tym Frontierem? Czy inwestować w karty, czy może sobie odpuścić? Czy zagraża on waszemu ulubionemu formatowi, Modernowi? Czy czeka go przyszłość Tiny Leaders, czy też jednak okaże się hitem. Jeśli tak, to sprawdźcie, co na ten temat sądzi Mark Nestico.

Czym jest Frontier i czy to format, na który czekaliśmy

Przeczytaliście poprzedni tekst? Super. To rozgrzewka za wami. Tu macie jeszcze bardziej rozbudowany artykuł od Josepha Dunlapa w zasadzie na ten sam temat. Być może to od niego warto by zresztą zacząć lekturę, traktując tekst Nestico jako uzupełnienie. Część argumentów na pewno się pokrywa lub ich echa można spotkać w obu tekstach. Część jest jednak inna – najlepiej przeczytajcie po prostu oba teksty i tyle.

Frontier – decki, które musisz poznać

Zakładając jednak, że we Frontiera chcesz inwestować lub po prostu w niego grać. Jakie decki są dobre? Które karty mieć na oku? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule, w którym Adam Yurchick poleca wyselekcjonowane talie z tego formatu wraz z króciutkim komentarzem pod każdą. Takich materiałów można się na starcie Frontiera więcej spodziewać, więc nie zdziwcie się, jak coś podobnego jeszcze zobaczycie w kolejnych przeglądach.

Jak Frontier może sobie poradzić długoterminowo?

A teraz, jak przeczytałeś dwa pierwsze teksty, przejrzałeś decki, to masz jeszcze jeden tekst o Frontierze, w którym SaffronOlive mówi o podobnych rzeczach jak w tych pierwszych dwóch tekstach. On skupia się jednak na tym, jak Frontierowi zapewnić długie życie. I trochę to jest tak, że Nestico i Dunlap dają nam diagnozy. SaffronOlive pokazuje nam co z nimi zrobić dalej, tudzież stawia po prostu własną, wiążąc ją bardzo silnie z cenami.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Legacy Challenge i Aether Revolt

Sean Brown analizuje tu wyniki grudniowego Legacy Challenge na MTGO. Z tego względu jest sporo decklist i ich omówień – jak zwykle zresztą. Dodatkowo mamy tu krótki przegląd dotychczas zaspojlowanych kart z najnowszego dodatku (m.in. Heart of Kiran, Yahenni’s Expertize, itd.).

Przewodnik po Legacy – część 1

Tekst krótki, ale jak ktoś szuka wprowadzenia do formatu, a do tego lubi czytać Reida Duke’a, to tutaj ma okazję się zanznajomić z tematem. Duke pisze o szybkości i power levelu formatu, o jego złożoności i zróżnicowaniu, a także zamieszcza jeden spis, opatrując go skromnym komentarzem i pytaniem, które będzie rozwijane w kolejnych częściach.

Role decków – proaktywność w Vintage i kolejna przygoda z URw Delverem

Jaroslava Stefankova kontynuuje swoje opowieści o vintage i grze URw Delverem. To powinna być lektura ciekawa dla każdego magicowca, choć najwięcej wyciągną z niej vintage’owcy. Tym razem pisze ona o talii w kontekście jej proaktywności.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Rockowanie w pauperze

I kolejny tekst Alexa Ullmana o konkretnym decku (właściwie archetypie). Chodzi o konstrukcje typu The Rock w pauperze, czyli takie midrange’owe, grindujące decki, które znamy z T2 czy Modernów i zazwyczaj objawiają się jako BG lub Jund tudzież Abzan. I tak wychodząc od historycznego przedstawienia korzeni archetypu, Ullman dochodzi do pauperowej wersji takiej talii, upatrując ją w czarno-zielonej talii z mocnym delirium.

 

COMMANDER

W tym tygodniu jakoś specjalnie żadnego tekstu nie ma co polecać, jedynie same decki, w których wyróżnia się ten na Ezurim. Ma po prostu ciekawy, spójny koncept, nawet jeśli nie ma jakiegoś super dużego power levelu. Jeśli już coś czytać, to może tekst towarzyszący Anafenzie. Warto zaś odnotować przy okazji dwie rzeczy – w tym tygodniu trochę zeszło podniecenie nowościami czterokolorowymi, a skupiono się na trochę starszych generałach. Wyjątkiem są dwukolorowi generałowie z Partnerem. Elastyczność w kwestii sposobów ich użycia i konstrukcji decku wyraźnie im służy.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Friendly Sealed z dodawniem paczek

O, a to fajna rzecz! To raport z ligi, ale nie tej 5-meczowej, tylko tej, w której dokładamy paczki do zestawu i gramy dalej. Jak to wyszło Xgerowi? Odpowiedź w linku.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Dragon’s Maze. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Idąc na całość

To dobry tekst, który mógłby się równie dobrze znaleźć w limited, ale ma jednak szersze znaczenie, także w constructed (choć oczywiście z wszystkimi zmiennymi, które trzeba przy okazji wziąć pod uwagę). Szkoda więc trochę, że jakoś materiał ten przeszedł bez echa (co widać po liczbie komentarzy). W linku Neal Oliver bardzo dokładnie rozpisuje dylematy, jakie musi rozważyć w konkretnej sytuacji, ilustrującej problem ścigania się. Czy iść na całość, na wymianę ciosów, czy też zagrać bardziej ostrożnie? Kiedy decydować się na jedno, kiedy na drugie – Oliver bardzo fajnie to wyjaśnia.

Porażka jest koniecznością

Przegrasz. To naturalne. Tego się nie da uniknąć. Większość twoich prób, zakończy się porażką. Ale w końcu ci się uda. O ile będziesz konsekwentny i o ile nauczysz się z porażką sobie radzić. Will Jonathan ci w tym pomoże. Od tego jest coaching, więc jeśli masz problemy z akceptacją porażek, przeczytaj ten tekst. Może przyda ci się nie tylko w Magicu.

Stan Programu

Nawet Jahn mówi, że niewiele się dzieje. Nawet sekcja opinii prawie pusta. W deckach Marvelous Energy w T2 (czyli Aetherworks Marvel z paroma twistami z jednej z lig), Jeskai Delver w Modernie, Soul Sisters w Pauperze, Stone Blade w Legacy i Dredge w Vintage. Na koniec ceny (w T2 kosmiczne spadki! właściwie wszędzie spadki).

 

:g: Finanse :g:

 

Frontier winduje ceny kart! A przynajmniej wiele na to wskazuje, z Jace, Vryn’s Prodigy na czele. Na razie lepiej poczekać i obserwować temat niż rzucać się na wykup kart, ale jednak miejcie to na uwadze przy swoich inwestycjach. Poza tym warto odnotować wzrost ceny Spike Feedera (prawdopodobnie EDH) i skok Urza’s Mitera, który choć nie jest do niczego potrzebny, to jest na Reserved List. Ot, wykupił ktoś karty z rynku i wywindował cenę. Ponadto warto ponoć zwrócić uwagę na cenę Sudden Shocka, który zyskuje popularność jako odpowiedź na pompki w Modernie – tak przynajmniej twierdzi Goldfish.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  4. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  5. Torrential Gearhulk (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (