Przegląd Prasy #151 – Nowy Rok i spoilerów AER ciąg dalszy

Rozpoczął się Nowy Rok, a wraz z nim Wizardzi kontynuują spoilerowanie Aether Revolt. Nawet dość solidnie sypnęli nowościami i pokazali kilka ciekawostek, łącznie z trailerem dodatku. Poza tym zbliża się Grand Prix Praga i warto być na bieżąco z nowościami AER – main event będzie rozgrywany w limited bloku Kaladesh.

Poza tym mamy tradycyjnie dla Was garść linków do ciekawych artykułów. Zapraszamy na Noworoczną prasówkę!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Aether Revolt

Noworoczny czas nie przyniósł żadnych newsów. Na stronie Wizardów nie pojawiały się żadne teksty, ale od dziś, od poniedziałku, ruszyły wreszcie na dobre spojlery Aether Revolt. Śledźcie więc spojlery, fora i oficjalną galerię. Już kilka bardzo ciekawych rzeczy nam pokazano (w tym warto wspomnieć o prawdopodobnym cyklu ekspertyz, pozwalających wrzucać za darmo czary z CMC 3 i mniejszym – na razie mamy w tej kategorii tylko Yahenni’s Expertize i Sram’s Expertise, ale liczymy na kolejne)!

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Super Sunday Series Championship 7-8.01.2017

Dla większości z nas będzie to bardziej turniej-ciekawostka, ale warto o nim wspomnieć, bo już w najbliższy weekend zagra tam jeden reprezentant Polski. Podczas warszawskiego Grand Prix 2016 na SSSC zakwalifikował się Adam Strzelecki z Brwinowa. Pogra w formacie mieszanym: rundy 1-3 będą Booster Draftem z Kaladeshu, rundy 4-7 w modernie, a potem Top 8 będzie Booster Draftem z Eternal Masters. Życzymy powodzenia, zwłaszcza, że nagrodą za pierwsze miejsce jest sympatyczne 6000$. W turnieju zagra niecałe 50 osób a nagrody pieniężne są od miejsca 16 (pozostali dostają boostery).

Grand Prix Praga 27-29.01.2017

Pierwszym masowym premiere eventem na żywo, który zainteresuje Polaków w Nowym Roku będzie Grand Prix u naszych sąsiadów. Do Pragi wybierzemy się w styczniu na sealedowanie i draftowanie bloku Kaladeshu (już z Aether Revolt). Rejestracja online dostępna tutaj. Organizatorem jest TournamentCenter.eu, promką za udział w main eventcie jest Progenitus.

Organizator podał, że artystami na miejscu będą:

  • Igor Kieryluk
  • Tomasz Jędruszek

Modern Open w Warszawie

Siódmego stycznia (czyli w najbliższy weekend) odbędzie się modernowy turniej na 48 osób. Event organizuje warszawska Strefa MTG. Zapraszamy w ich imieniu do udziału wszystkich zainteresowanych miłośników formatu. Więcej informacji w linku i poniżej. Modern Open jest nowym, comiesięcznym cyklem warszawskiej Strefy z większym wpisowym. Na razie odwiedzać go będą pewnie sami Warszawiacy, ale cykl adresowany jest też do innych ośrodków Moderna w Polsce (cytowałem Sodka).

Data: 07.01.2017
Godzina: rejestracja od 10:45, start turnieju 11:00
Format: Modern
Wpisowe: 50 PLN
Limit osób: 48
REL: Competitive – wymagane Decklisty na kartkach formatu A4
Mnożnik: x1
Sędziowanie: Patryk „Avenger” Pacewicz – 2 lvl / Patryk „stw” Skut – 2 lvl

Nagrody: 4 Boostery do puli od gracza
Boostery do wyboru z dodatków: BFZ, OGW, SOI, EMN, KLD
Boostery są wymienne na kredyt sklepowy – 1 Booster = 10 PLN kredytu

Miejsce: ul. Nowogrodzka 31 lok. 319, Warszawa

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Co teoria gier może nam powiedzieć o dobrym formacie constructed?

Frank Karsten analizuje różne przypadki formatów, aby sprawdzić jak powinien wyglądać dobry format constructed. Wykorzystuje przy tym teorię gier. Wszystko zaś jest pokłosiem pytania Sama Stoddarda o kondycję Standardu i to w tym kontekście ten tekst powstał. Jest on chyba najbardziej wnikliwym, a przynajmniej najbardziej naukowym podejściem do tematu ze wszystkich wypowiedzi, jakie się pojawiły.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewidywanie styczniowych banów

Ten tekst zabiera się za temat stary jak Modern. Nie jest jednak prostą wyliczanką kart z uzasadnieniem, bo Jordan Boisvert robi tu całkiem solidną analizę meta, oceniając przy okazji to, czy jest zdrowy, czy nie. Dopiero na tej podstawie uzasadnia ewentualne zmiany, a jest w tym bliższy unbanom niż banom.

Against the Odds: Myrmageddon

Ten tekst to z serii artykułów SaffronOlive’a z deckami, które – delikatnie mówiąc – mają pod górkę. Korzystają z kart, którymi nikt nie gra. Składają wolne comba. Mimo to Seth daje im szansę i bawi się nimi na MTGO. W tym przypadku deck działa na myrach, składając trzy rodzaje comba. Teoretycznie deck może odpalić się już w czwartej turze. W praktyce to wygląda gorzej, bo jest niezwykle wrażliwy na removal i nie lubi interaktywnych talii. Ale i tak wygląda funowo, a do comba manodajki + 2x Myr Galvanizer + Blue Sun’s Zenith mam po prostu sentyment. To więc trochę takie moje guilty pleasure, ale może i wam się spodoba. 

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Dyskusja o Frontierze na MTGNews.pl

W tym tygodniu wskazujemy wam temat na forum mtgnews.pl założony przez sethosa na temat Frontiera. Wywiązała się tam ciekawa i dość merytoryczna dyskusja, pokazująca podejście rozmówców do nowego formatu. Zachęcamy was do przyjrzenia się argumentom i przedstawiania własnego poglądu na ten temat. Przy okazji, w dyskusji może wam pomóc argumentacja jaką na temat nowego formatu przedstawił Jim Casales. Tekst napisany jest w kontekście Moderna i modernowców, a to obok standardu najważniejsze tło na jakim Frontier jest ustawiany.

Decks to beat we Frontierze

Ten artykuł ma trochę reprezentatywny charakteru dla trendu, zgodnie z którym powoli zaczyna się kształtować meta formatu. Z tego względu autorzy magicowego contentu dostarczają nam różnych przeglądów talii Frontiera. Tu akurat Brian DeMars pokazuje nam kilka decków, które wydają się być w formacie najsilniejsze.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: przygotowania do GP Louisville, cz. 1

Sean Brown z okazji nadchodzącego GP i świątecznego okresu nieco zmienił na chwilę formułę swego cotygodniowego raportu. Tym razem tekst trzeba traktować jak analizę meta, z opisem decków, tego jak je pokonać i czego się można spodziewać. Tekst okazał się taką kobyłą, że został podzielony na dwie części. W tej Brown opisuje Miracle, Death & Taxes, Delvera i Eldrazi Stompy. Na koniec bonusowo talia WRG, będąca de facto specyficzną wersją Zoo.

Vintage 101: 2017

Joe Fiorini wyczekuje już roku 2017, ale póki co pisze o tym, co jest. A tematem rozpalającym jeszcze niedawno graczy były kaladeshiańskie inwencje. Jak się okazuje, można zrobić na nich pół decku w Vintage. Chodzi oczywiście o shopsy i to im właśnie poświęcony jest ten artykuł. Oprócz tego jest również trochę o Lantern Kontroli i Vintage Super League. Najciekawsze jest jednak to, co mamy pod artykułem w komentarzach – sugestię, że Paradoxical Outcome jest tak dobre w Vintage, że może kiedyś doczeka się restrykcji.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Pauperowa ósemka z 2016 roku

Czas podsumowań toteż Alex Ullman w tym tygodniu wylicza osiem nowych kart, które miały największy wpływ na paupera w minionym roku. Oczywiście, wyłączając Drake’a. Ale równie ciekawa – może nawet ciekawsza – była facebookowa notatka Ullmana na temat pisania tekstów i nazywania decków. Nie jest to może stricte pauperowy tekst i jest skierowany raczej do tych, których interesuje kuchnia pisania magicowych tekstów i kwestia nazewnictwa talii, ale warto go wyróżnić.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowe ulepszanie Commandera: Open Hostility

Saskia może wydawać się nudnym generałem, ale Tomer Abramovici znalazł dla niej unikalne miejsce. Sugeruje on zamiast zwykłego Aggro zrobił na niej deck opierający się na infekcie. Wychodzi z tego dość oryginalna talia, która może całkiem sensownie działać.

Ciekawe decki:

 

INNE

Magicowe kalendarium na 2017 rok

SaffronOlive zebrał informacje na temat magicowych wydarzeń na pierwsze sześć miesięcy roku 2017. Jeśli ktoś chce sprawdzić, kiedy sobie samemu zapisać w kalendarzu jakiś event, premierę produktu i tym podobne rzeczy, to warto tu zajrzeć. Bonusowo autor zebrał parę ciekawostkowych numerków i statystyk – np. w analizowanym okresie odbędzie się 9 większych turniejów Moderna, a aby kupić wszystkie produkty po cenie MSRP (czyli cenie sugerowanej przez producenta) będzie trzeba wyłożyć 685$.

Chwila dla deckbuildera: ile landów?

Saffron Olive proponuje nowy sposób na obliczanie właściwej liczby landów w decku. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować sprawę. Warto też poczytać komentarze na reddicie i pod tekstem.

Ice Age I: Fallen Empires i Dark Ages

Niby to tylko post na forum salwacji, ale po prawdzie to wygląda jak solidny artykuł. Ba, tymże w sumie jest, a przybliża on nam wiele aspektów flavorowych wspomnianych w tytule dodatków. Dla miłośników magicowej fabuły pozycja obowiązkowa. Dla tych co wiedzą czym była Wojna Braci może to być nostalgiczna podróż w przeszłość Magica. Tak czy siak, jak chcesz się dowiedzieć więcej o tym, co się działo za czasów Epoki Lodowej, zerknij do linka.

Stan Programu

W tym tygodniu przegląd wyjątkowy, bo nie było żadnych njusów. Jahn zrobił więc listę top 5 stworków we wszystkich 5 kolorach i w multikolorach. To często są topowe karty, ale nie zawsze. Lista jest subiektywna i to ulubione stwory Jahna w tych kategoriach, które jakoś zaznaczyły się w różnych formatach.

 

:g: Finanse :g:

 

W finansach relatywna cisza, z wyjątkiem może kart we Frontierze, Commanderze i starszych formatach. W pierwszej kategorii trzeba zwrócić uwagę na Jace, Vryn’s Prodigy, Anafenza, the Foremost i Hangarback Walkera. W drugiej kategorii mamy Bloom Tender, Rings of Brighthearth i Chromatic Lantern. Wszystko przez Atraxę i Yidrisa. Starsze formaty to przede wszystkim karty tworzące oldscholowy format 93/94 z kartami z początków Magica. Ydween Efreet podwoił swą wartość, bo banalnie łatwo jest zrobić wykup tych pozycji.

Do góry poszedł również RetractPuresteel Paladin, a wszystko to przez pojawienie się Sram, Senior Edificer, co znacznie wzmocni deck na equipach w modernie. Nie był on nigdy mocny, ale zawsze cieszył grinderów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Hangarback Walker (Magic Origins)
  4. Anafenza, the Foremost (Khans of Tarkir)
  5. Planar Bridge (Kaladesh Inventions)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (