Przegląd Prasy #158 – Jonathon Zaczek w finale Grand Prix!

Coś co niebawem może trafić do rezerwatu albo magicowego muzeum – ostatnie modernowe GP – dostarczyły niemało wrażeń. W Brisbane prawie tysiąc osób, a w finale spotkała się latarnia z dredgem, który miał zniknąć z horyzontu, za to w Vancouver nasz dobry kolega, grający wcześniej w Polsce Jonathon Zaczek, dochodzi do finału swoimi Merfolkami, gdzie dopiero ulega Joshowi Utter-Leytonowi prowadzącemu Death’s Shadow Aggro. W każdym z Top 8 tych turniejów znalazło się po 7 różnych talii. To dość kuriozalna sprawa, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Standard dostał jeszcze więcej turniejów, a modern jest ucinany na każdym kroku. Jeszcze zabawniejsze, że standard obecnie ma 3-4 dominujące, nudne decki i kilka talii wyglądających jak przystawki do głównych dań. 

Tyle na podgrzanie atmosfery, a dalej to już stały zestaw : ) Zapraszamy do wyróżnionych przez nas artykułów, zapowiedzi i ciekawostek ze Świata Magica, które są treścią sto pięćdziesiątego ósmego przeglądu prasy Psychatoga.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Vancouver

Jonathon Zaczek vs Josh Utter-Leyton aka ryby kontra Death’s Shadow – tak wyglądał finał modernowego GP w Vancouver, tego trochę późniejszego, bo jeszcze dobrze trwał Day 2, kiedy znaliśmy wyniki z Brisbane (o czym za chwilę). W Vancouver zebrało się aż 1545 graczy, a do Day 2 dostało się 439. W Top 8 mieliśmy 3 Death’s Shadow (oprócz Utter-Leytona także Sam Black i Gerry Thompson je wzięli), Merfolki Zaczka, Abzan Company Erica Seversona, Affinity Jona Sterna, Naya Burn Nathaniela Knoxa i Mono W Eldrazi & Taxes Jasona Simarda. Talie z Top 8 możecie zobaczyć tutaj. Talie z miejsc 9-32 są tutaj, a w nich mamy: 3 Bant Eldrazi, Abzan, 8 Rack (na 10 miejscu! deck miał sporo kibiców), Naya Burn, Death’s Shadow, Dredge, 3 Eldrazi Tron, 2 Amulet Titan, 2 Infect, Jund, 2 Grixis Control, 4-Color Company, 2 Titanshift, Naya Breach-Titan, Ad Nauseam, Abzan Elves. I to się nazywa zdywersyfikowane meta! OK, Eldrazi dość konkretnie się rozpychają łokciami, sporo jest Titanshiftów czy Amuletów, ale jest też miejsce na kontrole, Infecty, aggro decki, nawet elfy i Ad Nausema – pod tym kątem Modern jest zdrowy, zróżnicowany i ciekawy.

Zresztą, o tym jak ciekawy to format mógł się przekonać każdy, kto oglądał top 8. Mimo że furorę zrobiły decki na Death’s Shadow, to nie było do końca pewne, że to one akurat wygrają. Jonathon Zaczek, choć ryby z DS nie mają ponoć najlepszego MU, dzielnie walczył w finale i może gdyby lepiej podeszły drawy, to wygrałby ten turniej ze swoją strategią na mana denial. Jak by nie było, oba modernowe GP okazały się dość przyjemne, a warto też dodać, że Wizardzi za stream z Vancouver byli chwaleni. Dobrze też wypowiadano się o komentującym Paulu Cheonie (w finale towarzyszył Marshallowi Sutcliffowi).

Grand Prix Brisbane

Koniec Magica, w Brisbane wygrał prison deck! Konkretniej – turniej podbił Oliver Ocks, grający Lantern Controlą. W finale pokonał Zen Takahashiego (Dredge), a wcześniej Seana Hume (BG Tron). Do Top 8 dostali się także Lee Shi Tian (Dredge), Timothy Cheng (Living End), Chris Grimshaw (Affinity), Tetsu Kawaguchi (WR Nahiri Control) i James Larsen-Scott (Abzan). Decki z Top 8 możecie zobaczyć tutaj. Z kolei talie z miejsc 9-32 są pod tym linkiem. Są tam takie decki jak: 3 Eldrazi Tron, 3 Bant Eldrazi, Jund, Bant Company, 2 Titanshift, 2 Abzan, Lantern Control, Infect, Goryo’s Vengeance, Esper Walkers, Bring to Light Scapeshift, WG Tron, Death’s Shadow, Jeskai Copy Cat Combo, Naya Midrange, Esper Delve, WB Eldrazi, Omen Scapeshift. Całkiem różnorodnie. W całym turnieju wzięło udział w sumie 966 graczy, a 285 przeszło do Day 2.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Amonkhetowe wieści

Już były przecieki na ten temat w ciągu tygodnia przy okazji Hasbro na Toyfair, ale dziś pojawiło się oficjalne info na ten temat na stronie Wizardów z dodatkowymi fullartowymi landami z Amonkhetu. Ale po kolei. Link zawiera:

  • wygląd opakowań nowego Modern Masters 2017 i wynika z tego, że zobaczymy w secie Griselbranda i Domri Rade oraz Stoic Angel (symbolicznie bloki: Innistrad, Ravnica i Shards of Alara). Na pudle zaś prawdopodobnie nowy art… Snapcaster Mage’a? Tak przynajmniej ludzie spekulują na reddicie;
  • wygląd opakowań Amonkhetu (5 wzorów boosterów, prerelease pack, bundle i planeswalker decki);
  • informację, że w Planeswalker Deckach zobaczymy Gideona i Lilianę, więc zapewne zobaczymy ich karty także w Amonkhecie;
  • wygląd fullartów z Amonkhetu. Info, że będą one w boosterach pojawiło się już przed tygodniem, ale teraz możemy je zobaczyć. Na fullarty trafimy w jednym na cztery boostery dodatku;
  • kilka grafik z nadchodzącego dodatku (m.in. Gideon, Nissa, Lilka i parę Amoknhetowych stworków).

Planeshift: Kaladesh

Trochę późno został opublikowany dodatek RPG pod DnD związany z Kaladeshem, ale już jest. Jeśli chcecie sami bawić się walkerami na sesji w tych klimatach albo po prostu chcielibyście lepiej poznać lore settingu, to ściągnijcie sobie to na dysk i miłej zabawy (nawet możecie potem pokusić się o napisanie parę słów jak ten materiał oceniacie i jak było na toga, bo w sumie czemu nie).

Standard Gauntlet: Mirage-Tempest

Od 22 lutego rusza Standard Gauntlet, czyli coś dla koneserów i ludzi co lubią sobie powspominać. Na pierwszy ogień idzie T2 z okresu Mirage-Tempest. Będziemy mogli trafić na Deadguy Reda, Draw Go, White Weenie, Pros-Bloom, Rec-Sur, Forbidian, Godzilla, Suicide Black, Oath of Druids i Tradewinds Good Stuff decki. Kawał historii Magica. Wejdźcie i rzućcie okiem, choćby na same decki, żeby zobaczyć co grało kiedyś i móc to porównać z tym, co gra dziś.

Pierwszy rzut okiem na Magic Digital

Równie ważny co nowe wieści z Amonkhetu był enigmatyczny screen z projektu Magic Digital Next. To również pojawiło się przy okazji Toyfair. Na razie wiele nie wiemy, ale screen wygląda jak ewolucja Magic Duels. Nadal niewiele jednak wiadomo. I jeszcze link do statku matki

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pruszkowski Weekend Fantastyki (w tym RPTQ) 4-5 marca

Coraz więcej aktualizacji i sponsorów tego świetnie zapowiadającego się wydarzenia. Pruszkowski Weekend Fantastyki oprócz RPTQ (z LCQ) będzie także odpalał turnieje: Legacy, PPTQ Kyoto w T2, Modern i GPT Bolonia w Sealedach. Będzie się można także spodziewać side eventów.

Jako Psychatog polecamy ten event i zachęcamy do śledzenia kolejnych wieści. Parę faktów od organizatora niżej, a nowe informacje z czasem będą pojawiać się także pod linkiem:

Spoiler

Lista turniejów Magic the Gathering obejmuje:

Sobota:

  • 9.30 LCQ w formacie Standard, nagrody: kwalifikacja na RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 10.30 turniej w formacie Legacy, nagrody:  7 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 13.00 PPTQ Kyoto w formacie Standard, nagrody: Kwalifikacja na kolejne RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 16.00 turniej w formacie Modern, nagrody: 4 boostery do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Niedziela:

  • 9.30 RPTQ Nashville w formacie Standard, nagrody: zależne od frekwencji – info w linku powyżej
  • 13.00 GPT Bolonia w formacie Sealed Deck, nagrody: 2 x bye na GP Bolonia, 5 boosterów do puli od gracza (powyżej 8go gracza) + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Sędziowie:
Sędzia główny Sebastian Pękala lev3
Anna Zielińska lev2
Piotr Karpowicz lev2
Andrzej Wojciechowski lev1

Wszystkie turnieje za wyjątkiem RPTQ będą miały dużą pulę wynikającą z wpisowego oraz dodatkowe nagrody rzeczowe (nie tylko związane z MTG). W chwili obecnej pula nagród rośnie i czekamy na ostatnie ustalenia ze sponsorami.

Miejsce rozgrywania turniejów: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, ul Gomulińskiego 4 w Pruszkowie. Na miejscu będzie znajdować się strefa gastronomiczna oraz bezpłatny parking. 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

49 cieni czarno-zielonego

BBD opisuje BG. Wystarczy? Powinno, bo krótko i na temat, ale nie będziemy tak lakoniczni. BG jest teraz dominującym archetypem, ale nie ogranicza się tylko do jednej wersji. Brian Braun-Duin przygląda się tym kilku wersjom i pomaga się w nich odnaleźć, wymieniając ich wady i zalety oraz wystawiając im oceny. Dzięki temu możecie wybrać tę talię, która wam najlepiej pasuje. Jako uzupełnienie może posłużyć też tekst Pascala Maynarda.

8 kart, które zyskały w meta i decki, które ich używają

Adam Yurchick opisuje nowe techy i zmiany w deckach, które zaszły po Pro Tourze. Możecie na przykład spodziewać się Fumigate’ów w… nie, nie w kontrolach, a w Mardu Vehiclach, które koszą w ten sposób BG. W tych ostatnich możecie zobaczyć Gifted Aetherborna, Nissę z Zendikaru i Harsh Scrutiny. Resztę już sobie doczytajcie. Grunt, że mamy to przegląd ewoluującego meta i wyjaśnienie co, jak i dlaczego. Decki niby te same, ale sposoby radzenia sobie z poszczególnymi MU już trochę inne.

4 duże problemy Standardu

Na redditach i innych piszą o tym, że T2 ma problem. Może mają rację, może nie. Sami potraficie ocenić najlepiej. Na czym ten problem jednak polega rzadko się mówi. Dlatego też warto wyróżnić tekst Mike Sigrista, w którym wymienia on 4 problemy aktualnego formatu – zbyt dużą rolę tego, kto jest na play; zbyt dużą liczbę kart z efektem kuli śnieżnej; brak zróżnicowania decków; wyparcie innych midrange konstrukcji przez Saheeli Combo. Analizując każdy z tych problemów Sigrist proponuje też ich rozwiązania. To zdecydowanie jeden z bardziej konstruktywnych komentarzy w temacie.

Raport z PT – część 2

Druga część raportu zwycięzcy Pro Toura. Tym razem o planowaniu, logistyce, pobycie na miejscu, grach i powrocie do kraju.

Ciekawe decki:

MODERN

Tym razem tylko kilka linków do decków (no ale za to były GP, a my mogliśmy coś przegapić – no i jak macie jakiegoś linka, zawsze możecie nam podesłać).

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: lutowe Legacy Challenge i ocena zagrożeń

Sean Brown analizuje wyniki lutowego Legacy Challenge, w którym dominowały elfy i Miracle. Zwraca uwagę też na dobry wynik Dragon Stompy. Potem zaś ocenia dropy za 1, 2, ze shroudem i stwory z delvem pod kątem tego, jak duże zagrożenie stanowią w świecie po AER (czyli tym z Fatal Pushem). Mamy też parę linków do ciekawych materiałów poświęconych Legacy.

UR Prowess w Legacy

UR Prowess zostało w zasadzie wycięte w pień z Moderna przez ban Gitaxian Probe, ale żyje w Legacy! Nie jest to ten sam deck, bo w końcu talia gra FOVami na przykład, no i są delvery, ale podobieństw jest mnóstwo. Możecie więc przy pewnych wydatkach przeskoczyć z Moderna do Legacy, nadal mogąc się cieszyć UR Prowessem.

Vintage 101: budżetowy Vintage

Macie ochotę pogra Vintage, ale nie macie kasy? Pomóc wam może ten tekst Joe Fioriniego, który prezentuje od najtańszego do najdroższego budżetowe opcje w Vintage (online, na żywo to inna sprawa).

 

 PAUPER

Pauperowy Primer cz. 5 – Podsumowanie

Alex Ullman kończy primera, opisując przy okazji i uzupełniając dotychczasową listę decków o „parę” bardzo ciekawych pozycji. Dopełnia tym samym obraz paupera, przynajmniej na tę chwilę.

RG Tokeny (video)

Lubimy ciekawe decki, a pauper nadal sporo ich dostarcza ostatnio, nawet jeśli nie są to topowe konstrukcje, które wszystko wygrywają. Przykład takiej ciekawostki mamy powyżej. To RG Tokeny, czyli deck, który idzie szeroką ławą i chce zabijać za pomocą Raid Bombardment lub Dynacharge i stworków. Może nie jest to najbardziej finezyjne podejście, ale to nie jest delver, bogle, burn czy tron po raz milion n-ty. Artykuł ma krótki opis, ale jednak raczej jako uzupełnienie video. Można rzucić na niego okiem, a jak was zainteresuje, to odpalić sobie filmiki. Jak chcecie coś bardziej klasycznego, to macie też inny artykuł z omówieniem Grixis Metalcrafta. To raczej jednak dla osób, które decku nie znają.

Golgari Aristocrats

I jeszcze jeden materiał o mniej popularnym decku. BG Aristrocrats jest przy tym na tyle dobre, że coś tam może ugrywać. Artykuł od Jake Stilesa, więc chyba wiecie czego się po nim spodziewać (dla tych co nie wiedzą – video z deck techem, video z grami i krótkie omówienie).

Wyniki Paupergeddonu

Na MTGO możemy sobie pograć pauperowe ligi, które mają po 5 rund. Na żywo, jeśli w ogóle ktokolwiek organizuje jakiś turniej, to też nie są one za duże. Tu jednak mamy włoski event w Milanie z 12 lutego, w którym wzięło udział 213 graczy. To sporo. Pod linkiem mamy Top 16 decków z tego turnieju.

 

LIMITED

Primer Aether Revolt

Materiał mieszany. Częściowo video, częściowo rozpisany. W tej drugiej części jest o szybkości formatu, mechanikach, roli dropów za dwa, znaczeniu i sile złotych kart oraz tanich kart pod improvise i synergie. W sumie więc całkiem dużo, nawet jeśli nie chcecie oglądać video. Materiał od Steve’a Rubina. Bardzo dobrym uzupełnieniem jest tekst od PVDR na ten sam temat, ale bardziej szczegółowy. Razem te dwa materiały tworzą combo, które pozwoli wam lepiej draftować ten format.

 

COMMANDER

Tym razem tylko kilka linków do decków.

Ciekawe decki:

INNE

Skróty, combat i pytania do sędziego

Ewidentnie kontrowersyjna sytuacja ze skrótami i przejściem do fazy Combat z Main sprawia problemy, także intuicyjne, więc warto wyciągnąć na wierzch wątek zapoczątkowany pytaniami Yagiego. Chodzi tu oczywiście o akcję z Pro Tour, gdy Cesar Segovia przeszedł do combatu, omijając trigger i aktywację pojazdu, a przy tym tracąc atak w powietrzu i dopałkę za pomocą Heart of Kiran. Na forumowe pytanie Yagiego o całą sytuację, a także kolejne pytania innych użytkowników, odpowiada szeszej, jeden z sędziów aktywnych na mtgnews.pl i uprawnionych do rozjaśniania tego rodzaju spraw. Jeśli macie w temacie jakieś wątpliwości, przeczytajcie cały temat. A w skrócie, nomen omen, mówiąc, to jeszcze można za CFB polecić ten tweet Cedrica Phillipsa z walentynkowym wierszykiem.

Działanie i opinie

Linkujemy do tego tekstu, bo jest jak na Magicowe artykuły niezwykły. No bo powiedzcie, w ilu tekstach macie okazję zobaczyć cytat z Kartezjusza? Ile z nich miesza politykę, zjawiska społeczne i grę w Magica, pozostając przez cały czas na takim poziomie abstrakcji, że – chyba – nie sposób tu wchodzić w jałowe polityczne bójki? A Brian DeMars pisze tu w sumie o tym, że podejmowanie decyzji, opinie i działanie mają znaczenie. I że realne życie ma też przełożenie na to jak gramy.

Stan Programu

W njusach mamy o zmianach PTQ online (ustalono sztywne daty i godziny), a także przypomnienie o zbliżającym się końcu czasu na odbieranie kart z KLD i AER z wykupu z sieci. W sekcji opinii mamy o stanie papierowej kolekcji Jahna (czyli w sumie niewiele ciekawego), a w deckach BG wonsz (T2), Puresteel Combo (Modern), UR Prowess Delver (Legacy), Tezzerator (Vintage). W cenach spadki i wzrosty w T2 (Nissa z Zendikaru!) i różnie tam w pozostałych formatach (w Legacy raczej spokój, Modern różnie). Ceny oczywiście online.

 

:g: Finanse :g:

 

Modernowe spekulacje

Jim Casale spekuluje na temat kart, które mogą pojawić się w MM2017. Dzieli karty na trzy kategorie – wysokiego, średniego i niskiego ryzyka reprintu i doradza, które trzymać, a które lepiej sprzedać, bo cena spadnie. Jak to ze spekulacjami, warto podejść do tematu z ostrożnością. A na marginesie, mamy także tekst o 10 przedrukach, których potrzebujemy, a jako że część z tych kart pasuje do Modern Masters 2017, to tu doklejamy (choć tekst ma casualowy charakter). Warto też wspomnieć, że modernowe GP i hype na Cheeri0sy przyniosły wzrost cen Paradise Mantle oraz Basilisk Collara. Ten ostatni zaliczył zresztą srogi wykup, a jest potencjalnie reprintowalny, więc – jak radzi SaffronOlive – można próbować go sprzedawać, licząc na to, że reprint będzie kiedyś i cena wtedy spadnie (ale jak macie zamiar grać Eldrazi Tronami, to możecie karty potrzebować na już).

Wysyłanie kart

A to drugi tekst Casale, ale tym razem bardziej techniczny. O wysyłce, zabezpieczaniu kart i tym podobnych. Coś dla trajderów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Fatal Push (Aether Revolt)
  2. Walking Ballista (Aether Revolt)
  3. Heart of Kiran (Aether Revolt)
  4. Saheeli Rai (Kaladesh)
  5. Basilisk Collar (Worldwake)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 20.02.2017 Jonathon Zaczek i merfolki

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (