Przegląd Prasy #161 – Michał Lipiński w Top 8 Grand Prix Barcelona!

To był całkiem dobry weekend dla Polaków, bo Michał Lipiński zrobił dobry wynik na GP Barcelona. Po świetnym Day 1 i niemal równie dobrym Day 2 dostał się do top8 tego turnieju. Tam niestety uległ, ale i tak sukcesu można pogratulować. Nie tylko Michał Lipiński dobrze sobie tam jednak radził. Pozostali Polacy też zaliczyli niezłe wyniki, więc jest czego gratulować.

GP nie jest jednak jedynym tematem, któremu warto się przyjrzeć. Dziś bowiem ogłoszone zostało info o banach, a raczej ich braku. Poza tym – to co zwykle. Najciekawsze i najbardziej interesujące artykuły z całego tygodnia z magicowych stron.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Barcelona

Z Polski do Barcelony udała się dość duża reprezentacja. W turnieju zagrały przynajmniej 23 osoby z naszego kraju. W sumie było 1265 graczy. D Day2 dostało się zaledwie 426, a wśród nich:

  • 3 Michał Lipiński 27
  • 116 Bartłomiej Lewandowski 21
  • 121 Michał Brancewicz 21
  • 201 Michał Gajewski 19
  • 204 Piotr Majchrzak 19
  • 224 Mateusz Milewicz 18
  • 235 Grzegorz Kowalski 18
  • 276 Bartosz Bartkowiak 18

Od razu trzeba podkreślić, że w Day1 Michał Lipiński jako jeden z sześciu graczy ostał się z czystym kontem! Day 2 nasi cisnęli całkiem mocno. W efekcie Michał Lipiński wszedł do Top 8 z pierwszego miejsca, grając Mardu Ballistą! Gratulacje. Oto jak wyglądała cała topka:

  1. Lipinski, Michal [PL] 40 0.6812
  2. Del Basso, Federico [IT] 39 0.7012
  3. Castro, Miguel [ES] 39 0.6940
  4. Sevaux, Yoann [FR] 39 0.6508
  5. Pope, Matthew [GB] 39 0.6414
  6. (1) Carvalho, Marcio [PT] 38 0.7398
  7. Sochurek, Petr [CZ] 38 0.7328
  8. Vallejo, Inigo [ES] 38 0.6753

Niestety, w 1/8 Michał odpadł Vallejo, który grał 4C CopyCatem. Warto tu dodać, że top 8 było szalenie monotonne. Dostały się do niego 4 Mardu Ballisty i 4 4C Copycaty. Do samego końca było jednak emocjonująco, było sporo top decków i co zabawne balans pół na pół między oboma archetypami był zachowany. Ostatecznie wygrał CopyCat Sochurka nad Ballistą Pope’a. Decki z Top 8 znajdziecie pod tym linkiem. Co zabawne, tuż za podium wylądowało Temur Tower Marca Tobiascha. Może nie było jakiejś ekstremalnej dywersyfikacji dalszych miejsc, ale jakieś tam decki inne niż te z topki można znaleźć. Pełna lista talii z miejsc 9-32 do zobaczenia tutaj. Co dla nas ważne, znajdziecie na niej talie dwóch innych Polaków. Oprócz Michała Lipińskiego wysokie miejsca w Top64 zajęli także Mateusz Milewicz (27 miejsce, 36 pkt), Michał Brancewicz (28, 36 pkt) i Michał Gajewski (34, 35 pkt). Tuż za top64, na 69 miejscu, uplasował się Bartłomiej Lewandowski (69, 33 pkt). Z kolei pozostali Polacy z Day 2 zajęli miejsca 230 – Bartosz Bartkowiak (27 pkt), 241 – Grzegorz Kowalski (27 pkt), 343 – Piotr Majchrzak (23 pkt).

niepokonani po pierwszym dniu (9-0), wśród nich Michał Lipiński!

Grand prix New Jersey

O, zebrało się w New Jersey parę świetnych graczy w Top8. Dotarli do niego Paul Rietzl, Ben Friedman, Jarvis Yu, Benjamin Stark, ale to ostatecznie Corey Baumeisterwygrał całość ze swym 4c Saheeli, pokonując w mirrorze Bena Friedmana. W topce znalazły się Jund Energy, cztery Mardu Vehicles, trzy 4C CopCaty. Decklisty znaleźć można tutaj. W całym turnieju udział wzięło ponad 1600 graczy.

StarcityGames Dallas

SCG Dallas potraktujemy trochę zdawkowo, ale warto o nim wspomnieć ze względu na SCG Standard Classic. W turnieju wygrało bowiem GR Energy Josha Newella. W top 8 znalazły się także Jeskai kontrola i Temur Tower i masa Mardu Vehicles. Wiadomo, że poziom turnieju niższy niż GP, ale jednak dobry rezultat tych 3 archetypów daje nadzieje na ruchy w meta. W SCG Modern open wygranym przez Austina Bursavicha wygrało Death’s Shadow Aggro. W top 8 i 32 nie ma jednak nic wyjątkowego, ale dość tam fajnie i spora dywersyfikacja. W SCG Modern Classic wygrały do topa dostały się aż dwa Puresteel Paladin Decki, oba o jednakowym spisie. Wszystko dzięki Sramowi, który pojawił się w Aether Revolt i wywindował talię do wyższego tiera. Na pierwszym miejscu zaś Living End i Jody Keith. Samo top 16 też dość zróżnicowane.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany

Dziś dostaliśmy ogłoszenie banów i unbanów w różnych formatach. Ogłoszenie głosi, że… zmian nie ma. W sumie dobrze, bo ewentualne bany w T2 tylko podkopałyby zaufanie do Wizardów, a niekoniecznie byłyby rozwiązaniem problemów. Oczywiście, od razu odezwały się głosy, że co to te głupie Wizardy, stagnacja w meta, trzeba zmian, bo koniec Magica. Z drugiej strony jest za to grupa, która jest z decyzji zadowolona, narzekając co najwyżej na brak unbanów. No nie dogodzisz. A jak jest naprawdę, to sami oceńcie. W dyskusjach o banach wielu graczom umyka jednak jedna rzecz. Kiedy bowiem oczy wszystkich skupione są na Standardzie i nie wybiegają dalej jak do Moderna, Wizardzi w ogłoszeniu wspominają o problemach z Vintage! Być może to dlatego, że tego formatu nie gra aż tak wiele osób. Nie bez powodu w tekście mamy wzmiankę o małej liczbie danych. Czyżby decki na Paradoxiacal Outcome miały się czuć na baczności? A może Gush Mentory znalazły się na celowniku?

Ale o banach sporo się w tygodniu pisało. Chociażby Ali Antrazi w dość krytycznym tekście: zbanowane i zrestryktowane. Podobnie, ale mniej kompleksowo, bo tylko w kontekście T2, opisał sprawę Ondrej Strasky. Dużo ciekawsze było jednak spojrzenie SaffronOlive’a, który napisał tekst o trochę prowokacyjnym tytule „Wizardzi nie zbanują problemów ze Standardem (ale pewnie spróbują)„. Z kolei Shaheen Soorani skupił się wyłącznie na Modernie i karcie Jace’a Mind Sculptora, pytając czy powinien on zostać odbanowany i jakie by tego były konsekwencje. Na uwagę z reakcji po banie zasługuje za to bardzo ciekawy wpis blogowy z MTG Brainstorm.

Duel Decks: Mind vs. Might

Wizardzi ogłosili nowy produkt z serii Duel Decks. Jest on promowany dwiema legendami ze starszego okresu Magica, z dodatku Future Sight i Coldsnap. Chodzi o karty Jhoira of the Ghitu i Lovisa Coldeyes. To, że Lovisa nie jest nową kartą z nadchodzącego dodatku, warto podkreślić, bo sporo osób jej nie pamięta. Spodziewane kolory decków to UR i RG, ale to nie jest jeszcze potwierdzone.

Przyszłość GP w 2018 roku i potem

Wspominaliśmy o tym na FB, ale warto jeszcze raz tego njusa wyróżnić. Helene Bergeot ogłosiła, że CFBE, czyli taka spółka CFB z Siteline Productions, będzie odpowiedzialna za organizację GP w kolejnych latach. CFBE będzie wyłącznym globalnym partnerem Wizardów w organizacji Grand Prix od 2018 roku. I to – biorąc pod uwagę pozytywne opinie o CFB – dobra decyzja. Ponadto Helene zapewnia, że poznamy pełną rozpiskę GP w kolejnym sezonie już latem.

Pamiętajcie o zmianach z kontem i DCI

Już o tym pisaliśmy, ale warto jeszcze raz przypomnieć. Lepiej bowiem nie obudzić się „z ręką w nocniku”. Chodzi o zmiany związane z wygaszaniem starych ustawień i systemów, co może zablokować dostęp do historii gier, problemy z udziałem w turniejach, etc. Rzecz w tym, ab znać swój numer DCI i aby był on powiązany z kontem na stronie Wizardów. Wszystko jest opisane w linku i pewnie większości graczy nie dotyczy, ale jeśli nie macie tam konta, nie znacie własnego numeru DCI lub macie jakieś wątpliwości, to lepiej sprawdźcie temat, aby nie mieć potem ewentualnych problemów.

Announcement Day

W sumie może to mało istotny njus i bez niego byście się obyli, ale może warto jednak wspomnieć, żebyście już teraz przygotowali się na 31 marca. Wizardzi zapowiedzieli „dzień zapowiedzi”. W jego trakcie poznamy nazwy kolejnych setów w 2017 i 2018 roku. Można też zgadywać, że pojawi się jakiś Amonkhetowy spoiler (Nicol Bolas?). Może też dowiemy się, czy będzie nowy Eternal Masters (lub coś podobnego), czy będzie Commander 2017 albo From the Vaults. W każdym razie, jak to będzie wyglądało jak przed rokiem, to będzie na co czekać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Turniej Strategicznych Gier Planszowych w Pruszkowie

I jeszcze jedna impreza, która odbędzie się w Pruszkowie, a jest powiązana z MtG. W tym przypadku organizatorem jest Zespół Szkól Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie dla Gimnazjów. W czasie eventu będzie można pograć T2, Sealed i EDH. Wszystkie informacje szczegółowe znajdziecie pod linkiem, który zaprowadzi was na facebokową stronę wydarzenia.

W jego trakcie odbędzie się także turniej miniaturkowych SW X-Wingów.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Czy w Standardzie są tylko dwie talie?

Seth Manfield analizuje stan meta i zadaje pytanie – takie jak w tytule. Jego odpowiedź jest taka, że raczej to nadmierny pesymizm. Ale trzeba też przyznać, że trochę wygląda to jak zaklinanie rzeczywistości. Tak czy siak, to jeden z trzech tekstów, które analizują stan formatu i meta, które pojawiły się na TCGPlayerze. Temat porusza także Brian Braun-Duin w artykule: Stan Standardu. On wskazuje jednak na trochę bardziej ogólnej natury problemy. Jeśli potrzebujecie omówienia stricte pod kątem decków, sięgnijcie do tekstu Adama Yurchicka:Nowe meta w T2. Jest tam sporo spisów i najnowsze techy.

Mardu Vehicles na MOCSach

Lee Shi Tian opisuje swoje doświadczenia z wehikułami na MOCSach. Opowiada o przewidywanym meta, wyborach kart, a także o pechu w części limited tego turnieju. Przy okazji warto też zerknąć do tekstu PVDR, który o wyborach kart i techach kart w Mardyu Vehicles szczegółowo się zagłębia, nawet jeśli jest dość krótki.

Przewodnik po 4C Saheeli

I jeszcze jedna relacja z MOCSów. Tym razem to Lukas Blohon i jego 4C Copy Cat. Jego tekst bardziej przypomina typowego primera. Ale warto też dodać, że o MOCSach sporo mówiono w minionym tygodniu i raczej dobrze. I oby tak dalej.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowa panorama

LSV przeprowadza nas przez obecny krajobraz moderna. Tekst jest dobrym podsumowaniem formatu po banach oraz wejściu Kaladeshu i nadaje się świetnie jako wstęp dla nowych graczy, a także jako aktualizacja wiedzy dla bardziej zaawansowanych zawodników, którzy mieli ostatnio przerwę od Moderna. A jako uzupełnienie polecamy też listę tierów w formacie od Avi Mikhliego. Fajna perełka.

150-kartowy Scapeshift na Poro Tour Modern

To nie pomyłka – to nazwa turnieju w Finlandii. Frank Karsten tłumaczy w tekście o co z tym „poro” chodzi. Ale nie to jest najważniejsze i najciekawsze tutaj. Autor opisuje tu wersję Scapeshifta na 150 kart. I nie jest to fun deck – Leo Lahonen wygrał tym wspomniany turniej, a grało na nim 130 graczy. Lahonen to zaś członek nationalsowej drużyny Finów. Dlaczego 150 kart? I czy nie lepsza jest wersja 60 kartowa? I wreszcie czemu nie inna liczba (np. 120)? O tym w tekście.

Studium Ancestral Vision

Pułapka czy staple? Karta, która ratuje kontrolę w Modernie, czy też coś zupełnie niepotrzebnego? Jak to właściwie wygląda. Trevor Holmes analizuje miejsce Ancestral Vision w Modernie.

Pięć powodów, aby pożegnać Goblin Guide’a

Autor podejmuje kwestię modernowego burna przez pryzmat Goblin Guide’ów i tłumaczy, czemu teraz może nie być najlepsza pora na płomienie i błyskawice. W dużym skrócie – karci go za mocno Collective Brutality.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Ensoul aggro rozłożone na czynniki pierwsze

Tęsknicie za nożyczkami? Matthew Baca przypomni je wam i opisze w Frontierze. To jedna z bardziej agresywnych opcji w formacie w kolorach grixisa.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: lutowe statystyki i wywiad z Ethanem Gaieskim

Cotygodniowy przegląd tego, co w Legacy piszczy. Tym razem mamy podsumowanie statystyk z lutego, a także Ethanem Gaieskim, streamerem ciekawych tempo decków.

Przewodnik po Legacy: Delvery

Sean Brown odwala powyżej kawał dobrej roboty dla osób, które siedzą w formacie. Tu zaś Reid Duke przedstawia początkującym jeden z archetypów, które graja w Legacy.

Ciekawe decki:

 PAUPER

Dokładnie o Modern Masters 2017

Alex Ullman analizuje wpływ najnowszego dodatku na paupera. Chodzi oczywiście o siedemnaście kart, które zostały przeniesione na commony z wyższych rarity. Jest o czym rozmawiać. Nawet jeśli wpływ MM17 nie będzie na paupera aż tak duży jak Eternal Masters.

 

LIMITED

Modern Cube – draft Paula Cheona (Video)

Trochę to draftowanie było fuksiarskie, ale Paul Cheon wydraftował taki tam rampiący się deczek w modernowej kostce. Jeśli chcecie zobaczyć jak ona wygląda, to zerknijcie do tego filmiku na YT. Pewnie jeszcze będą inne zapisy draftów tego formatu, a to jest jeden z pierwszych.

Modern Masters Primer (Podcast)

Raczej wielu analiz Modern Masters 2017 nie ma się co spodziewać, więc tym bardziej warto zerknąć do podcastu Limited Resources prowadzonego przez Marshalla Sutcliffe’a i LSV. Oprócz przepisu na stek jest tam też rozmowa o tym dodatku i parę Magicowych porad.

A przy okazji, można polecić także zerknięcie do tekstu Paula Baranaya z sędziowskimi uwagami odnośnie konkretnych kart w Modern Masters 2017 i interakcji między nimi (np. Snapcaster Mage i Pitfall Trap).

 

COMMANDER

Commanderowe dane: najczęściej grane karty i kolory

Które kolory grają najczęściej? Które karty najczęściej się pojawiają? Na te pytania odpowiada Adam Styborski w tekście, który analizuje dane z EDHRECa.

Ciekawe decki:

 

INNE

Wywiad z Richardem Garfieldem

Długa, ciekawa rozmowa z Richardem Garfieldem. Jeśli jest jeden tekst, na który w tym tygodniu powinniście znaleźć chwilę czasu, to chyba właśnie na ten. Nie jest on stricte o Magicu, choć od niego i jego kontekstu się nie ucieknie w rozmowie z jego twórcą, ale to tylko mu można zaliczyć na plus.

Przegląd artów z Modern Masters 2017

Mike Linnemann po raz kolejny dostarcza nam swoją recenzję artystycznej strony najnowszego dodatku. Tym razem chodzi o nowe grafiki z Modern Masters 2017. Jest tu też o kartach Invitational, m.in. o trzech wer

Droga do zwycięstwa

Trochę tekst strategiczny, trochę motywacyjny. Jaroslava Stefankova przypomina zasady, których stosowanie pozwala nam na zwyciężanie w Magicu. To niby banały – znaj swój deck, dbaj o kondycję (bądź wyspany, najedzony, spokojny), mulliganuj, nie przeceniaj/nie nie doceniaj przeciwnika i ucz się na błędach. Ale to są rzeczy, które co jakiś czas warto jeszcze raz sobie przetrawić. No i początkującym i aspirującym graczom to się bardzo przyda.

Przykro mi, Felidar Guardian zjadł moją pracę domową

Jeżeli sam tytuł nie zachęcił was do przeczytania tego tekstu, to co bym nie napisał, pewnie i tak nie klikniecie. A powinniście. Marc Jacobsen pisze tu o researchu i playtestingu. Warto zajrzeć i podpatrzeć jego metody i poznać jego rady.

Wygrać przegraną grę

I jeszcze jeden tekst strategiczny. Jego autorką jest Emma Handy, która pomaga nam zrozumieć, jak grać w taki sposób, aby wygrać gry, które ewidentnie przegrywamy. I jak rozpoznać, kiedy jesteśmy na straconej pozycji.

Historia Bolasa – cz. 1

Krótko, ale będą kolejne części. Autor przybliża nam historię Bolasa i pomaga ogarnąć jego machinacje. W sam raz przed ponownym spotkaniem smoka w Amonkhecie.

Reid Duke’ów dwóch

W skrócie – jest dwóch graczy o nazwisku i imieniu Reid Duke. Obaj są na twitterze. Jeden z nich dostał się ostatnio do drużyny. Problem w tym, że jeden z nich gra Magica (i jest bardziej popularny), a ten drugi gra hokeja (i ma mniej followersów na twitterze). Efekt? Typowe qui pro quo.

Stan Programu

W njusach – poza MOCSami i Modern Cube – Jahn zwraca uwagę na pojawienie się mechaniki Monarch na MTGO. W sekcji opinii autor dzieli się swoją opinią o ciepło przyjętym coverage’u z MOCSów. W deckach Mardu Vehicles (T2), Esper Mill (Modern), 8 Moons (Legacy), Ballista Shops (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Reprintowy raport – Modern Masters 2017 (design i wartość)

Tekst częściowo finansowy, częściowo o dodatku z punktu widzenia designerskiego. Opisuje archetypy Modern Masters 2017 i mechaniki. Krótko, ale na temat. Druga połowa tekstu to finansowa analiza – nie taka jednak jak na Goldfishu analiza EV, o której autor wspomina, jednak też dość ciekawa.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Merchant Scroll (Eighth Edition)
  2. Tarmogoyf (Modern Masters 2017 Edition)
  3. Fulminator Mage (Modern Masters 2015 Edition)
  4. Merchant Scroll (Homelands)
  5. Fulminator Mage (Shadowmoor)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy po GP Barcelona gdzie Michał Lipiński zrobił Top 8 :D

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (