Przegląd Prasy #169 – bany EDH online i rozgrzewka w limited przed PT

Ubiegły tydzień przeszedł pod znakiem jarania się Amonkhetem w limited. Tradycyjnie przed Pro Tourem nikt nie chce pokazywać swoich secret techów, więc Wizardzi przygotowują dla graczy ostrą rozgrzewkę w limited pod postacią turniejów Grand Prix. W weekend odbyły się trzy takie turnieje, a jeden z nich nawet całkiem niedaleko od kraju Polan.

Poza tym, jedyny większy news na jaki wpadliśmy, to wprowadzenie banlisty do EDH w Magic Online, która nie pokrywa się z banlistą papierową. Jednak, jak już wspomnieliśmy, powoli zbliża się Pro Tour. Teamy zbierają się w wynajętych chałupach, grają cichaczem na MTGO i w zakamarkach mieszkań, techują swoje talie constructed, a publicznie siedzą cicho jak tokeny wiewiórek planujące zawładnięcie światem. Mimo tej aury suspensu i tajemnicy staraliśmy się znaleźć coś ciekawego i świeżego. Prasówka numer 169 podana do stołu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Bolonia

W Bolonii pojawiło się 1667 Magicowców. Całość wygrał Corrado de Sio, ogrywając w finale Martina Juzę. Pojawiło się trochę naszych, do Day 2 weszli:

95 Bruski Bartosz (21)
147 Ladachowski Kamil (21)
456 Pilorz Michał (18)
481 Kulesza Damian (18)
497 Jabs Sławomir (18)*

Niestety, ostatecznie Polacy zakończyli event bez większych sukcesów.

*info dla nowych graczy – liczby w nawiasach to nie wiek, to punkty jakie zgromadzili przez 9 rund. 3 za wygraną, 1 za remis : )

Grand Prix Richmond

W Richmond zagrało 1695 zawodników, a wygrał gracz z polskobrzmiącym nazwiskiem. Michael Baraniecki pokonał w finale Eli Kassisa. Warto dodać, że na evencie mieliśmy też silny, polski akcent w osobie Grzegorza 'Ulricha’ Kowalskiego, który zdobył 24 punkty i zajął 355 miejsce ostatecznie. Oby na Pro Tour poszło mu jeszcze lepiej!

Od tego sezonu przy okazji turniejów Grand Prix, w niedzielę mogą odbyć się turnieje PTQ, w takiej starej, klasycznej formule – wygrasz, to jedziesz na Pro Tour. W Richmond organizatorzy znaleźli chwilkę, by spisać decklisty z Top 8, znajdziecie je tutaj. Wygrał Dylan Donegan pilotujący Mardu Pojazdy.

Grand Prix Pekin

W Pekinie mieliśmy najmniejsze z tych wszystkich trzech GP. Zagrało 1029 graczy, ale też trochę trudno się dziwić – sporo prosów pojechało już pewnie do Ameryki. Turniej wygrał Kelvin Chew, pokonując w finale Keita Kawasaki.

-x-

Polecamy rzucić okiem na spisy zwycięskich talii z Top 8 wymienionych GP: Pekin, Richmond i Bolonia. Zwłaszcza zobaczcie iloma landami grali zawodnicy. na 24 talie aż piętnaście miało 16 landów, siedem grało 17 i po jednym decku z 16 i 18 landami. Ten format w limited może na pierwszy rzut oka wydawać się płaski i podobny do core setu, ale to trochę złudne. Warto zauważyć, że prawie wszystkie karty mają jeden kolor w koszcie, więc splaszowanie jest bardzo proste. Ponieważ większość kart działa na zasadzie wymiany 1 za 1, to najważniejsze jest budowanie card advantage i wprowadzanie lepszych stworów. Gry zazwyczaj toczą się w mid i late-game, jest czas na dobranielandów, zagrywanie spelli i do tego są cycling karty, stąd gra się na 16 landach, a im później w rozgrywce, tym mniej ich chcemy dobrać. Ważne jest dobieranie kart (oraz efekty w stylu dobierz-i-zdiscarduj). Tutaj jest kilka bomb do zgarnięcia, ale najistotniejsze są mechaniki cyclingu, cartouche-trial i ponowne wykorzystanie kart z grobu za pomocą embalma i aftermatcha. Budowanie szybkich talii na zasadzie mały stwór-jednorazowe dopalenie czy removal raczej nie ma sensu. 

PPTQ w Berlinie wygrał Polak…

…i co zabawniejsze w finale spotkał się z innym Polakiem. Gorzów vs Szczecin, a fotki z turnieju na profilu MTG Szczecin Info. Obu graczom gratulujemy, a zwycięzcy dodatkowo życzymy powodzenia na RPTQ. Może i turnieje PPTQ nie mają najwyższej rangi, ale każdy taki sukces Polaka cieszy : )

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nadchodzi Pro Tour Amonkhet!

Już niedługo Amonhetowe Pro Tour się zacznie, a w nim wystąpią także i nasi zawodnicy. W linku macie zapowiedź tego wydarzenia, trochę o teamach i tym podobne ciekawostkowe informacje, które warto znać przed eventem. A jak ciekawi was skąd ludzie tam jadą, ilu ich będzie, a także kto zgarnął aż 4 (!) invitki na PT Amonkhet, to zajrzyjcie do tego krótkiego, ale fajnego tekstu.

Nowe bany w EDH!

Wizardzi zrobili swoją listę banów dla formatu EDH 1 vs 1 online. Lista jest szokująca i kontrowersyjna, bo są spore różnice między papierem a online’ową wersją. Będą bany i unbany. Część banów jest problematyczna. Część została pochwalona przez fanów EDH. Pojawiły się też spore dyskusje na temat tego, jakie kart uniknęły młotka. Ale pomijając indywidualne kwestie, najwięcej komentarzy wywołało to, że bany w EDH 1 vs 1 obejmują także commandera w multi. I to już jest spory problem, rzecz, którą wiele osób wskazuje jako największą bolączkę nowej listy.

Bezczelny

Gideon podejmuje próbę Bontu, tę z ambicją. Kończy się to dla niego… no, nie ginie, ale jest gorzko, gość czuje się zagubiony bardziej niż był, etc. Słowem – kolejna opowieść pchająca fabułę do przodu.

Gobliny i rotacja

Dwie ciekawostki. Po pierwsze, dawno nie widzieliśmy goblinów. Ba, okres, w którym ani jednego goblina w normalnym secie żeśmy nie widzieli jest najdłuższy w historii karcianki. Druga sprawa to rotacja – warto sobie bowiem uświadomić, że właśnie teraz cieszylibyśmy się formatem bez Gideona, Ulamoga, Kozileka i reszty Eldrazich.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Gnomicon 2017, Szczyrk 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na zestaw turniejów Mtg (2x FNM, 3x PPTQ). Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r

 

STANDARD

22 decki do T2

Adam Yurchick i przegląd talii do T2. I to całkiem sensownych. Może nie wszystko to tier 1, ale to solidne opcje, które z pewnością warto rozważać, a którymi na pewno warto się inspirować.

Czarne Aggro w T2

Craig Wescoe to ten pan od białych aggro decków, ale tym razem postanowił spróbować czarnej agresji. Składa więc tu kilka decków, od jakichś madnessów po zombie, którymi możemy próbować walczyć w formacie.

Margraj czy Margiń

BBD napisał tekst o Mardu, ale w sumie mniejsza z deckiem, mniejsza z jego opinią i tezą końcową „graj Mardu”. Chodzi o formę – jak macie chwilę czasu i szukacie nietypowego tekstu magicowego, to możecie tu rzucić okiem, a nam wypada docenić i wyróżnić.

Analiza banów, danych i ich historii

Ze wszystkich tekstów o banach, problemach z nimi związanych, konsekwencjach dla formatu, itd. akurat Frank Karsten w tym tygodniu chyba najlepiej się spisał. Zatem jak interesuje was temat (i cyferki, bo tych też tu trochę), to klikajcie w linka. Chociaż Zach Cramer też sensownie się wypowiadał.

Against the Odds: Solar Energy

To jedna z tych dziwacznych konstrukcji od SaffronOlive’a, ale istotna ze względów dwóch. Po pierwsze, działa to na Approach of the Second Sun. I to w specyficznej, oryginalnej wersji. Po drugie… zobaczycie niebawem na togu :) A tymczasem zachęcamy do obejrzenia i poczytania o tym najnowszym dziwadle z Goldfisha.

Budżetowe upgrade’y z Amonkhetem

I kolejny goldfishowy materiał – tym razem chodzi o budżetowe decki do T2. Jeśli szukacie czegoś taniego, niekoniecznie bardzo pro-level i competitve, ale funowego, na FNMy na przykład, to tu jest całą lista decków, którymi możecie zagrać i się bawić wraz z nadejściem Amonkhetu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Poznaj linearne decki Tier 1

Autor tego tekstu przedstawia kilka linearnych decków (m.in. Burn, Affinity) i tłumaczy jak one działają, co sprawia, że są dobre, a także tłumaczy jak je pokonać. Materiał dobry dla lepszego rozumienia meta, ale raczej nie dla jakichś baaaaardzo zaawansowanych graczy.

Primer Eggsów

Jeśli chcecie grać deckiem na Krark-Clan Ironworks i jajkach, zajrzyjcie do tego tekstu. To całkiem porządny primer, w którym jest wszystko co trzeba – opis decku, poszczególnych kart, jego działania, matchupów, etc.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: MKM Frankfurt i tydzień bez Topa

Sean Brown omawia wyniki ostatniego, licznie odwiedzonego, MKM Frankfurt. Zobaczymy co stanowiło jaką część meta (najwięcej Grixis Delverów), jakie ciekawe techy się przedarły i tym podobne. Potem o deckach z innych turniejów jest, a wszystko w kontekście bana Topa.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Szalejąc z Rancorem

Alex Ullman posługuje się tu Rancorem jak wytrychem do opisania warunków panujących w aktualnym meta paupera. Z tekstu dowiecie się jaką funkcję ta karta pełni w meta. Lepiej wam będzie też zrozumieć takie decki jak Stompy i Hexproof.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Jak draftować GB w AKH? (i jak draftować UB)

Ponoć GB to trochę pułapka, trochę ciężki deck do złożenia, ale mocny, jak uda się go złożyć. Kiedy można go składać i co zrobić, aby go złożyć dobrze? Jak wygląda poprawnie złożona talia? O tym mówi Neal Oliver. A może bardziej interesuje was UB? Jeśli tak, to Jeremy Dezani przygląda się sprawie. W sumie w podobny sposób.

Amonkhetowe pary enemy w limited

Trochę to „leniwy” tekst, ale mamy tu pokrótce omówione pary enemy colored w AKH. Od Pascala Maynarda.

Drafty Amonkhetu

Dla spragnionych limited oto drafty z CFB:

 

COMMANDER

MTGO Commander i co to dla nas oznacza?

Tomer Abramovici bardzo szybko zareagował na bany w EDH i tu widzimy trochę na temat jego opinii o nowych banach, nowym formacie, zunifikowanej liście banów, różnicach między tym co na MTGO i w papierze, itd. Warto przeczytać, jeśli interesujecie się commanderem.

Generałowie za złotówkę

No, może nie tyle za złotówkę, ile po prostu tani, a przy tym funowi i w miarę popularni. Jest trochę legend, które spełniają te warunki, więc zawsze możecie ich wziąć, nie narzekając, że EDH to taka drożyzna koszmarna. Abe Sargent wymienia tu 10 przykładów takich generałów.

Trzy największe błędy deckbuilderów w EDH

Krótki materiał o tym, że grający w EDH robią trzy błędy, kiedy składają decki. Błędy te dotyczą ilości many w decku, zbyt dużego skupienia się na temacie decku i nie graniu CA. Materiał raczej dla osób, które z EDH dopiero zaczynają.

Ciekawe decki:

 

INNE

Amonkhetowe grafiki

Zwyczajowo Mike Linnemann dostarcza nam solidną dawkę wiedzy i komentarza na temat Amonkhetu i grafik do tego setu. Tu, nawet jak na teksty Mike’a, wyjątkowo wciągająca lektura, z której sporo dowiecie się także o samym planie, więc bez zbędnej gadki – zachęcamy do kliknięcia i poczytania.

Stan Programu

Deadliny, problemy z Exert online, a do tego solidny opis o EDH 1vs1 – to w njusach. W sekcji opinii mamy dywagacje o możliwości powrotu kontroli do T2. W deckach BG Delirium (T2), Living End (Modern), UR Prowess (Legacy), Vintage (Elves), a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finanse na EDH

Jim Casale uczy nas jak zarabiać na edehowcach. No, nie do końca, ale jego rady mogą się przydać każdemu handlarzowi/spekulantowi, który nie rozumie za Chiny Ludowe tego rynku i nie wie jak go ogarnąć.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Relentless Dead (Shadows over Innistrad)
  2. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  3. Glorybringer (Amonkhet)
  4. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  5. Fatal Push (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

weszły bany w EDH online

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (