Przegląd Prasy #178 – prerelease HOU

Godziny dewastacji nowych kart za nami. Weekend stał pod znakiem szału otwierania paczek i rozgrywania prerelease HOU w sealedach. Kto trafił Boga, ostre synergie, Inwokacje lub Nicola Bolasa, ten pewnie jest zarobiony i szczęśliwy, co do reszty, górę musiał wziąć niezwykły skill, bo z tego dodatku dużo EV się nie wyciągnie. Ale koniec narzekania|! Jest HOU, jest flavor, są nowe możliwości w constructed : )

Zapraszamy na nasz tradycyjny przegląd prasy Psychatoga, a w nim to co zawsze, to co dobre – linki, linki, sznurki, więzy, nici i szpule!

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

 Zmiany w postowanych deckach z lig MTGO

Wizardzi uznali, że za dużo decklist pokazują z turniejów online i za łatwo tworzy się metagame, czego efektem jest mało brewingu, a dużo netdeckingu – z 10 losowych będzie pokazywanych 5 losowych, a do tego nie będą się one powtarzać. W skrócie – budujcie więcej talii, a mniej ściągajcie. Może to i dobry kierunek, ale w ten sposób, to raczej netdeckingu się nie wyeliminuje.

Bany i unbany w 1vs1 EDH

No i stało się, bo stać się musiało. Zbanowany został Vial Smasher the Fierce. Ale nie tylko – poszedł też Ponder, Brainstorm, Preordain. Do tego bana dostało Treachery. Odbanowano za to Biorhythm, Limited Resources, Trade Secrets i Painter’s Servant. Te ostatnie karty to po części efekt podziału na 1vs1 i multi commandera na MTGO. Dobre zmiany.

Przysługa

Bontu vs Hazoret. To tak w skrócie. Kolejna część magicowej epopei – dla zainteresowanych.

PlaneShift: Amonkhet

A to coś dla fanów RPG. Wreszcie jest – zestaw informacji przydatny do gry w D&D w klimatach Amonkhetu.

Ekskluzywni walkerzey z SDCC!

Przed oficjalnym njusem krążyli już po sieci, ale dopiero wraz z tym blogowym linkiem zobaczyliśmy ich w pełnej krasie – alternatywne obrazki walkerów, którzy będą dostępni do kupienia za – bagatela! – 180 dolców na San Diego Comic Conie. W paczce z 5 walkerami – ostatnimi Bolasem, Nissą w wersji UG, Gideonem i Lilianą z AKH, Chandrą z KLD oraz Jacem z SOI, dostać będzie można także stylizowany plakat z ulubionym przez wszystkich smokiem.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Po banie – najlepsze decki przed wejściem HOU

Adam Yurchick robi podsumowanie meta i przedstawia najciekawsze decki formatu. Duża liczba decklist, każdy opatrzony krótkim komentarzem.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Stan moderna

Reid Duke przedstawia swój ranking decków do Moderna. A skoro tak, to warto zerknąć – jest to z pewnością okazja do bliższego zaznajomienia się z formatem i tym co w nim topowe, jeśli wypadliście z meta lub chcielibyście w moderna wskoczyć. A tekst możecie sobie uzupełnić trzema Rogue Deckami od Setha Manfielda.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: potencjał odkryty na nowo i wywiad

Po banie, który uderzył w Miracle i odmienił oblicze Legacy, wypłynęło sporo decków i kart, które wcześniej nie miały jak zabłysnąć. Sean Brown omawia tu tek karty i decki w pierwszej części materiału. W drugiej przepytuje LewisaCBR, dobrego gracza Legacy na MTGO.

Ciekawe decki

 

 PAUPER

Commonowa godzina

Alex Ullman recenzuje najnowszy dodatek, który pod kątem paupera wydaje się dość przeciętny, żeby nie powiedzieć słaby. Mimo to Ullman znajduje paru ciekawych kandydatów do gry. Część z nich mogliście przegapić, więc jeśli gracie format, zerknijcie. Autor robi przegląd bardzo dokładnie.

RG Beatdown

Nie powiem, że jest to casualowy deck, bo potrafi uderzyć. Ale jest to talia, która raczej jest na obrzeżach meta i bardziej funowy charakter ma. A na pewno lepiej jest zagrać czystym Stompy lub RDW. Dlaczego, to już tłumaczy Arctic_Ghost.

Commony łamiące formaty – część 2

Kontynuacja tekstu sprzed tygodnia. Tym razem autor sięga do bliższych nam czasowo dodatków, tych modernowych i tych z okresu NWO. Jest tu pięć commonów, które były bardzo mocne w limited i większość z tej piątki trafiła w jakiejś tam formie do paupera.

 

LIMITED

Top 10 commonów i top 10 uncommnów HOU

Mike Sigrist ocenia commony i uncommony HOU, wypisując te najlepsze i ustawiając je w rankingu. Podobny temat podjął Zen Takahashi, ale forma tu jest inna. Nie są to jedyne i najlepsze teksty o formacie, ale o nich nie wspominaliśmy w analizie dodatku. Tam też możecie znaleźć kilka innych naszych polecajek. A przy okazji – nie zapomnijcie też o sołtysowej analizie filmowej!

 

COMMANDER

Królowa nie żyje!

Vial Smasher zbanowana, zbanowane inne karty – o skutkach tych decyzji pisze Rachel Agnes w obszernym komentarzu.

75% Hour of Devastation

Jason Alt robi przegląd dodatku pod kątem konceptu EDH na 75%. Typowy przegląd z komentarzem, karta po karcie. A przy okazji, mamy też pierwszą część przeglądu Tomera Abromoviciego – biały, niebieski i czarny z HOU.

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 6

Tym odcinkiem trochę nadrabiają poprzedni, ale „poziom niedorzeczności” nadal wysoki. Znaczy, jeśli nie podobało się wam wcześniejsze, to i ten średnio przypadnie pewnie do gustu. Ale jak lubiliście te od 1 do 4, to pewnie się uśmiechniecie. Szkoda tylko, że formuła powoli się zgrywa. Bo owszem, jest to zabawne, ale formalnie dość wtórny odcinek.

Flavor w HOU

John Dale Beety ocenia jak Wizardom wyszły karty pod kątem flavoru i vorthosowego punktu widzenia. Co warte podkreślenia, znajdziemy tu też info o debiutach grafików w MtG. I tu info, które mogliście przeoczyć – do grona magicowych ilustratorów z naszego kraju dołączył Piotr Jabłoński! Sprawdźcie inne jego obrazy.

Jaki kolor ma uległość?

Bontu poddała się Nicol Bolasowi. To wiecie, jeśli śledzicie fabułę MTG. Ale czy to ma sens? Czy taka czarna kreatura nie powinna knuć przeciw Bolasowi, zamiast poddać się mu zupełnie? Autor tego tekstu zwraca uwagę na to jaki charakter z punktu widzenia vorthosa ma czarny kolor i odnotowuje zmiany w tym, co ta barwa ukazuje w Magicu. Komentuje też najnowszą historię MTG z Bontu w jednej z głównych ról.

Świat Theros

I jeszcze jeden wspominkowy tekst o fabule. Tym razem autor przybliża nam historię i fakty na temat Theros. Możecie zerknąć, choć jeśli przewertowaliście magicowe lore tego planu wzdłuż i wszeż, to nic was nie zaskoczy. Dla reszty może znajdą się tu jakieś ciekawostki.

Stan Programu

Jahn wraca z SotP po wielkiej awarii w swym domu. O tym zresztą jest sekcja opinii – i powiem, że go doskonale rozumiem. U niego na szczęście to był tylko przeciek, który udało się w miarę szybko zlokalizować. W njusach o banach w Commanderze i jego podziale, pojawieniu się HOU przedwcześnie na MTGO oraz o pre. W deckach Mono G w T2, RG Ponza w Modernie, Grixis Delver w Legacy, Eldrazi w Vintage. Jak zawsze są także ceny.

 

G Finanse G

 

Finansowy przegląd HOU

Craig Wescoe próbuje przewidzieć miejsce i ceny kart z HOU. Jeśli lubicie „educated guesses” lub szukacie porady co trzymać, a co sprzedać, to tutaj tekst można polecić.

EV HOU

A skoro już mowa o finansach Saffron Olive przeanalizaował jak zwykle Expected Value dodatku i… jest tragicznie. Ale to w sumie może być dobry znak, bo set potencjalnie ma pole do wzrostu cen i ma jakichś sleeperów, którzy wystrzelą z ceną w kosmos. Jest prawdopodobne, że set będzie jeszcze lepszy cenowo, ale to na dwoje babka wróżyła trochę.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  2. Fatal Push (Aether Revolt)
  3. Thoughtseize (Theros)
  4. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  5. The Scarab God (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 10.07.2017, prerelease HOU

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze