Przegląd Prasy #180 – Urlich w Top 32 na GP Kyoto i wysokie szanse na platinum pro!

Grand Prix Toronto i Grand Prix Kyoto za nami. Niby kolejny zestaw turniejowy od Wizardów, ale ten jednak wyjątkowy, bo zbliża się Pro Tour i takie turki w limited mają dać ogranie prosom i trochę ich rozruszać przed większymi potyczkami. O wiele bardziej wyjątkowe jednak okazało się GP Kyoto, na którym Grzegorz „Urlich” Kowalski zaszedł 12-3 i dzięki temu najprawdopodobniej zakotwiczy się na poziomie platinum pro! Ogromne gratulacje za wynik i determinację : )

Tydzień oczywiście przyniósł też sporo mniejszych newsów i wartych uwagi tekstów, na które Was serdecznie zapraszamy w dalszej części przeglądu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Gran Prix Kyoto

Tradycyjnie już, zaraz po prereleasach, Wizardzi dają chwilę na zdobycie kart a następnie doszlifowanie skilla w limited na turniejach Grand Prix. Jednym z nich, zaraz przed PT było GP Kyoto. Ponieważ w tym samym mieście będzie Pro Tour, więc zebrało znaczną liczbę prosów, ale też znaczną liczbę zawodników, bo aż 2395! Formatem było limited bloku Amonkhet. Do Top 8 weszło kilku prosów, w tym Pascal Maynard, Martin Müller, Jon Finkel i William „Huey” Jensen, który wygrał cały main event. Jak już pisaliśmy we wstępie, świetny występ zaliczył Grzegorz Kowalski, który kończąc na 26 miejscu z wynikiem 12-3 najpewniej wspiął się na platinum level pro! Jeszcze raz gratulacje za ten występ i za ogromne osiągnięcie! Przyćmiło to nieco fakt, że na GP Kyoto niezły wynik zaliczył też drugi z Polaków, Michał „Maciej” Lipiński, który zajął co prawda 291 miejsce, ale zdobył 30 punktów (czyli tylko 6 mniej od Ulricha). PS. ksywka to żarcik, nawiązujący do pomyłki z forum ;)

A przy okazji, gdybyście kiedyś mieli jechać do Japonii, to możecie rzucić okiem do tego przewodnika od Jeremy’ego Dezaniego. Jeśli tego nie wiecie, to warto dodać, że od jakiegoś czasu mieszka on w tym kraju grając dla Hareruya Team pod skrzydłami Tomoharu Saito. Bardziej praktyczne „co, gdzie, jak w Kyoto” dostarcza nam za to Shuhei Nakamura. A na Togu lata temu Ober opisywał swój kilkumiesięczny trip do Japonii w 6 odcinkach bloga.

GP Kyoto 2017 winner - Jensen

GP Kyoto 2017 winner – William Jensen

Gran Prix Toronto

Na turnieju pojawiło się ponad 1300 zawodników, a całość wygrał Robert Anderson (Green-White Exert w drafcie Top 8), który w finale ograł Allena Suna (GBu). To bardzo amaerykańsko-kanadyjskie GP i biorąc pod uwagę, że na GP Kyoto poleciała większość nieamerykańskich prosów, która zaraz wystąpi na PT Kyoto, to wnioskujemy, że poziom mógł być bardzo przyjazny dla casualowych graczy. Formatem oczywiście było limited bloku Amonkhet. W spisie graczy po tagu [pl] nie znalazłem żadnego polskiego gracza.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany w Pro Clubie i sezonie 2017 i 2018

Jeśli myśleliście, że odejście Erica Froechlicha z CFB Ice to największa zmiana w nadchodzących sezonach grania na poziomie pro, to byliście w błędzie. Zmiany są i to duże, ale po szczegóły odsyłamy do tekstu. Tu dość powiedzieć, że przyszły rok przyniesie 4 Pro Toury, w tym jeden rocznicowy w team constructed (T2, Modern, Legacy), jeden w Modernie, dwa w T2 i jeden specjalnie turniej z pulą nagród jednego miliona dolarów. Obszerny komentarz oferuje także Seth Manfield, wyraźnie pod wrażeniem zapowiedzi. O cyklach Pro Tourowych, temacie niełatwym do zrozumienia dla przeciętnego gracza, pisze także Rich Stein.

Grafik GP na pierwsze półrocze 2018 roku

Oto dokładna lista turniejów Grand Prix na kolejne półrocze. Z ogłoszenia dowiemy się, że w Polsce znowu będzie GP. Organizatora i daty jednak nie podano, bo odbędzie się ono w drugiej połowie roku. Także i tę kwestię – rozpiski dat i rodzajów GP – zanalizował Rich Stein. Jego komentarz znajdziecie tutaj.

Szczegóły na temat Unstable

MaRo zdradził sporo sekretów z nadchodzącego funowego dodatku „Unstable„, który jest kontynuacją „Unhinged”. Co prawda pierwszy funowy dodatek został przyjęty dość chłodno i Wizardzi uznali go za sprzedażową porażkę, to MaRo uznał, że coś źle policzyli i za dużo nadrukowali, a w ogóle to może być wielki sukces. Prawdę mówiąc, czasy się zmieniły, środowisko casual urosło, Conspiracy dało się grać, to może i Unstable nie będzie takie złe. Zresztą wieść niesie, że wspomniany MaRo pracował nad tym z zespołem przez 6 lat. Głównym tematem tego niegrywalnego turniejowo dodatku mają być wiewiórki i zdolność Contraption, klimat będzie steampunkowy z szalonymi naukowcami. Jedyna grywalna karta do eternal formatów to Steamflogger Boss i basic landy (zresztą tradycyjnie full-artowe i Johna Avona) oraz tokeny. Niestety ta niegrywalność, może znowu doprowadzić do porażki dodatku, bo jaki jest sens kupować karty, których praktycznie nie da się trejdować? Przyznam, że opisy od Maro wydają się bardzo dziecinne i poziom żartów, może okazać się podobny, ale o gustach nie powinno się rozmawiać i ich krytykować.

Tu macie kilka obrazków z SDCC, które wiele Wam wyjaśnią.

Przetrwanie

Mówiąc krótko, to kolejna część magicowej historii. I dość ważna część, bo opowiadająca o losach Samut i reszty ocalonych z pogromu Nicol Bolasa. Co jednak najistotniejsze, to że Samut otrzymuje tu iskrę i staje się walkerem.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Jagacon 2017

Na razie zaznaczymy tylko, że konwent odbędzie się już 28-30.07 w Miedzianej Górze. Magicowy program Jagaconu rozpoczyna się już pierwszego dnia, w piątek, FNM-em w formacie Modern. Kartą promo jest Reverse Engineering. Każdy z uczestników generuje jeden booster do puli nagród, z których na koniec przeprowadzony będzie redraft rare’ów oraz mythic rare’ów. Dodatkowo każdy gracz otrzyma losowe karty promo.

Następnie w sobotę planowane są: turniej PPTQ w formacie Modern i turniej w formacie Standard – tu jak dzień wcześniej – każdy z uczestników generuje jeden booster do puli nagród, z których na koniec przeprowadzony będzie redraft rare’ów oraz mythic rare’ów. Dodatkowo każdy gracz otrzyma losowe karty promo. Kolejnym punktem programu jest Draft z Conspiracy: Take the Crown (każdy początkujący otrzyma darmową talię a konwentowa ekipa w prosty sposób wytłumaczy zasady gry. A następnie rozegrany będzie specjalny turniej, tylko dla początkujących – do zdobycia karty promo oraz inne gadżety ze świata Magic: the Gathering.

W niedzielę planowane są: Draft z bloku Amonkhet (po turnieju wszystkie karty o rzadkości rare oraz mythic rare lądują do wspólnej puli do redraftu) oraz kolejny turniej w formacie Modern – na którym każdy z graczy generuje jeden booster do puli nagród, po turnieju redraft rare’ów oraz mythic rare’ów a każdy uczestnik otrzyma kartę promo. Głównym organizatorem strefy MTG jest kielecki sklep Wargamer. Więcej informacji wkrótce.

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Co się dzieje w Standardzie?

Na TCG pokazały się trzy teksty, które w mniejszym lub większym stopniu pokrywają się tematycznie. Pierwszy z nich to rozważania Briana Brauna-Duina o tym jak pokonać topowe decki T2. Drugi materiał jest Adama Yurchicka i dostajemy w nim relację z tego, co nowego i świeżego pojawiło się w formacie. Autorowi chodzi o tzw. „breakout decki”. W trzecim tekście Seth Manfield analizuje aktualne meta i próbuje odpowiedzieć na to, jak zaatakować Standard.

Ciekawe decki:

MODERN

W tym tygodniu jakoś nic szczególnie nie wpadło nam w oczy. Jak coś wartościowego przegapiliśmy, dajcie nam znać.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Unquenchable Thirst to najlepszy common w Limited HOU

Nico Bohny przekonuje, że niebieski enchant to najlepsza karta (i removal) setu, przedstawiając na to parę argumentów. Tak, uważa on, że to lepsza karta od Ambuscade i Open Fire, a set jest dość wolny i premiuje kontrolne decki. Ciekawa teza, z którą może się zgodzicie albo nie – dajcie znać w komentarzach jak by co. A najlepszy stwór? Według autora Bitterbow Sharpshooters i to już chyba mniej kontrowersyjna opinia.

Pick Ordery HOU

Frank Karsten ma jednak odmienne zdanie. Według niego i Ambuscade, i Open Fire są wysoko, a co więcej set premiuje atakowanie i nie ma w nim dobrych blokerów, więc jest raczej agresywny (acz nie hiperagresywny). I to spojrzenie jest mi bliższe. Oprócz komentarza o formacie mamy tu jednak także picki od najlepszego do najgorszego – czyli coś, na co chyba wielu z was czeka przy okazji każdego kolejnego setu.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: 80 i 81 KMC oraz Legacy Challenge

Seria Challenge’ów online to był jednak dobry pomysł, bo stale dostarczają one contentu do analizy. Dzięki temu ludzie tacy jak Sean Brown mają co robić. Ale nie samym Challengem grający Legacy żyją, o czym przekonać możemy się z kolejnego przeglądu autora na Goldfishu.

Przewodnik po elfach w Legacy

Bardziej deck tech niż przewodnik, ograniczający się do opisu kart i ich funkcjonowania w decku, ale dobry materiał dla chcących zapoznać się z talią. To pierwsza część tekstu, które Andrew Jessup pewnie będzie rozwijał w przyszłości.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Dig Through Time – Planar Chaos

Kolejny odcinek serii, w której przyglądamy się starym kartom i patrzymy czy czasem nie ma powodu, aby wsadzić je do decków. To takie trochę casualowe podejście, nastawione na fun i tanie alternatywy. Miłośnicy mocno competetive EDH lub tego 1 vs 1 nie znajdą tu wiele dobrego. Reszta jednak będzie się cieszyć inspiracjami, a przy okazji mamy tu też deck na Isperia, Supreme Judge.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ukryte linki

Niby pauper, ale jednak nie pauper. Alex Ullman tłumaczy co ostatnie zmiany w liczbie publikowanych decków robią eternalom. A nie robią dobrze. Warto przeczytać i poznać argumentację autora.

 

INNE

Mana Screwed: epizod 8

Kolejny odcinek. Trochę przesadzili z komediowym aspektem i gangsterstwem, ale poza tym jest tu parę rzeczy, które mogą się spodobać. Na przykład warto zwrócić uwagę na imiona postaci – co jest wskazane w komentarzach w kontekście Daka. Fajne wykorzystanie magicowego lore.

Sześcioletnia Dana Fischer robi pro-karierę w Magicu

Z tym pro to nie przesadzajmy, ale… wiecie, jak sześciolatka na GP Las Vegas robi 5 zwycięstw i ociera się o Day 2, a do tego stawia sobie za cel bycie najmłodszą graczką na GP w Day 2, to coś jednak jest na rzeczy. Jest więc szansa, że jeszcze o niej usłyszymy. A już teraz jest o niej głośno i nawet pobiła się z MaRo na SDCC. Jak to mówią na reddicie: „parenting done right”.

Tragedia Elspeth

Na pewno znacie fabułę Therosa, ale może jednak wam coś umknęło. Na przykład powody, dla których Heliod dziabnął Elę. Albo co Ajani robił na planie i jakie pseudo przybrała Kiora na planie. Jeśli szukacie streszczenia fabuły Theros z perspektywy Elspeth, a ta faktycznie jest tragiczna, to polecamy zajrzeć do tego tekstu.

Zdegenerowane combosy w HOU

Lubicie comba? Jonathan Medina znalazł z kartami z HOU kilka ciekawych opcji. O zabawach z Solemnity czy z Itrduder Alarm na pewno słyszeliście, ale mimo to jest tu też kilka bardziej oryginalnych propozycji.

O artach

Sam Keeper mówi tu o grafikach walkerów i plakacie z San Diego Comic Conu. Wiecie, tymi z egipskimi reliefami i niesamowitym Bolasem od Brandona Holta. I jest tu też Stasis, więc choćby z tego względu nie mogliśmy pominąć. Sam tekst jest zaś z jednej strony peanem na cześć artów z SDCC, z drugiej ubolewaniem i krytyką kierunku i trendu jaki dominuje teraz nie tylko w Magicu, ale i w całym ilustracyjnym obliczu fantasy i science fiction.

Wybór Helene Bergeot do Hall of Fame

Wytłumaczenie na kogo głosuje Helene jest dobrą okazją, aby trochę podpatrzyć temat i orientować się w tym „co w trawie piszczy”. Znaczy, bo w przeglądach o tym nie wspominaliśmy, ale trochę kontrowersji wywołuje ostatnio w kontekście wyboru do HoF osoba Chrisa Pikuli. Dlaczego? No, tego trochę możecie się dowiedzieć właśnie z tego tekstu. Poza tym, jak poczytacie komentarze, dowiecie się też dlaczego osoba, która nie pracuje już dla Wizardów i nie wygrała nigdy żadnego Pro Toura ma prawo głosu w tym „plebiscycie”. Sam temat ma zaś tam jakieś znaczenie dla globalnej magicowej sceny, przynajmniej tej protourowej, więc tym bardziej warto jeden taki tekst wyróżnić.

W desperacji, ale nie na serio

A to z kolei ciekawy tekst od sędziego, w którym broni on zmiany promek na FNMach na tokeny. Wychodząc od LOLa, autor przechodzi do Commandera, a potem zabiera się za FNMy. Z wywodu zaś wychodzi teza, że wreszcie Wizardzi wysyłają jasny sygnał, że FNMy nie są dla „competitve players”, a raczej dla graczy z tym poziomem competitive zaczynających. Alternatywne i bardziej krytyczne podjeście możecie za to znaleźć tutaj u Corbina Hoslera.

Najczęściej reprintowane karty

Ciekawostka, imho fajna, choć to nic ważnego. Jeśli się jednak zastanawialiście, które karty były najczęściej reprintowane w Magicu, to tu macie odpowiedź. No, zgadnijcie, która karta jest na pierwszym miejscu podium? Jeśli waszą odpowiedzią był:

Spoiler

to dobrze trafiliście. A inne karty? Sprawdźcie w powyższym poście redditowca.

Top 10 najlepszych goblinów w MTG

Tekst casualowy, ale trochę pisany z perspektywy competitive. Wrzucam go tu trochę dlatego, że są wśród czytelników fani gobosów, a trochę dlatego, że to okazja do przypomnienia o tym tekście o goblinach, który dawno temu obiecaliśmy, że pojawi się na togu – to taki sygnał: „pamiętamy, mamy nadzieję, że kiedyś uda się napisać i opublikować”. Ale jeszcze nie teraz. Póki co musi wystarczyć miłośnikom gobosów na togu chociaż to.

Stan Programu

Zmiany, zmiany, zmiany – to w njusach od Wizardów u Jahna. Dalej mamy sekcję opinii o promkach FNM i o tym co autor sądzi na ten temat. Dość długa opinia, raczej warto zerknąć, o ile temat was interesuje. W Deckach 4C Control (T2), UR Gifts Storm (Modern), Grixis Delver (Legacy), UR Mentor (Vintage), a na koniec mamy oczywiście ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Protourowe ogłoszenia i modernowe finanse

Ten tekst ma fajną formę – to raz. Autor bierze tezę, potem przedstawia swój punkt widzenia, punkt widzenia przeciwny do swojego, a potem omawia temat i sensownie argumentuje. Rzecz dotyczy zaś po części oceny zmian w Pro Play, a po części związanych z tym perspektyw dla modernowców jeśli chodzi o stronę finansową.

Magic Market Index – lipiec 21

Jak nie przemawiają do was wykresy lub szukacie innego źródła informacji dla cen i trendów, to zachęcam do zerknięcia na stronę salwacji. Mamy tu rozpisane i omówione cenniki kart z wszystkich dodatków obecnych w Standardzie. Warto czasem tu rzucić okiem, choćby tylko dla finansowych podsumowań dodatków i trendów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  2. Startled Awake (Shadows over Innistrad)
  3. Crested Sunmare (Hour of Devastation)
  4. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  5. The Scarab God (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg po gp toronto,  gp kyoto 2017 i przed PT

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl