Przegląd Prasy #191 – World Championship 2017

W minionym tygodniu nasze oczy skupione były przede wszystkim na World Championship 2017. Ten elitarny turniej był tak ważny, że nie rozgrywano żadnych GP i innych tego rodzaju eventów.

World Championship 2017 to jednak tylko przystawka do głównego dania, które startuje już w tym tygodniu. Chodzi oczywiście o Mistrzostwa Polski 2017. I ta atmosfera oczekiwania – także przed Pro Tourem – jakby udzieliła się również autorom tekstów, bo jakoś nie ma wśród nich niczego nadzwyczajnego. Coś tam się jednak zawsze znajdzie, więc zapraszamy do lektury znalezionych przez nas tekstów.

 

B Relacje z turniejów B

 

World Championship 2017

Na World Championship 2017 zagrało 24 najlepszych graczy z całego świata. Po trzech dniach zmagań zwycięzcą okazał się William Jensen, który grał Temur Energy. Warto w ogóle zauważyć, że żaden deck na World Championship 2017 nie miał koloru białego. Małe zróżnicowanie decków tłumaczyć można liczbą uczestników, ale i siłą tych decków oraz słabością innych kart. W kontekście meta standardu warto dodać, że na razie dinozaury kiepsko sobie radzą i Carnage Tyrant jednak nie robi takiej furory jaką miał robić. Tak czy siak, World Championship 2017 to i tak tylko taka przygrywka do tego, co dla nas najważniejsze – Mistrzostw Polski.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

Wnosimy banner

Zmieniło się logo magica. Teraz jest bardziej nowoczesne, dostosowane do współczesnych wymogów marketingu, produktów Wizardów i jakby takie bardziej przez m niż przez M. Wiadomo, stare logo lepsze, sentyment, te sprawy. Ale mówiąc poważnie i bez oceniania, zanosiło się na to od dawna i nie jest to wcale nowa rzecz. Już wcześniej było ono poprawiane, co przypomina nam Matt Cavotta. Pisze on również o powodach zmiany, więc jak was interesuje odpowiedź na pytanie dlaczego, to zajrzyjcie do linka.

Coś zupełnie innego

Kolejna część Magicowej historii jest całkiem zgrabna, choć de facto niewiele się dzieje jeśli chodzi o akcję. Mamy tu zamiast tego budowanie relacji między Vraską i Jace’m oraz dalszy rozwój fabuły, która dogoniła – ale nie przegoniła – poprzedni tekst z perspektywy merfolków.

Filozofia kontroli

Szczerze powiem, że odkąd Melissa zaczęła pisać dla Wizardów o designie i developmencie niemalże ignoruję jej tekstu. Zaglądam, ale są w nich takie oczywistości, że po przeleceniu robię – meh, idziemy dalej.  W tym wypadku nie mogę, bo temat mnie zainteresował. To raz. Dwa, że mamy w nim wyjaśnione aktualne podejście Wizardów do decków kontrolnych, tego co mogą, czym są, etc. I jest to przekonujące, a zarazem rozwiewające pewne mity – na przykład takie, że Wizardzi nie lubią kontr. Inna sprawa, że przecież i tak nikt im nie uwierzy…

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Ponieważ, do turnieju jeszcze chwila, to powinny być jeszcze dostępne playmaty dla pierwszych 500 zarejestrowanych osób (tak mi przynajmniej zasugerowali organizatorzy tournamentcenter.eu w odpowiedzi mailowej). Promo kartą za main event jest Progenitus. Do 1 października cena rejestracji jako Early-Bird wynosi 55 euro (potem wyniesie 65 euro). Polecamy się szybko rejestrować. W momencie jak pisałem to info dostępnych było 1065 wejściówek na turniej główny, więc jest limit miejsc.

Mistrzostwa Polski 2017

To już w nadchodzący weekend!

Informacje zebrane w jedno miejsce możecie znaleźć tutaj: http://www.mtgnationals.pl. Przez stronę można już rejestrować się na turniej i wnieść opłatę za main i/lub sideeventy.

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Najlepsze decki, których nie widzieliście

Adam Yurchick opisuje decki, które ostatnio się pojawiły w formacie. Jest to taki mini przegląd meta i tego, co w tej chwili zwraca największą uwagę. Ale nie ma tu wielkiej różnorodności, Hostage Taker rządzi, tak samo jak wszelkie midrange’owo agresywne konstrukcje. Dodatkowego kolorytu dodaje analiza Emmy Handy talii z dalszych miejsc z SCG Dallas. To niezłe uzupełnienie tekstu Yurchicka. Swoje spojrzenie oferuje też Petr Sochurek.

Improwizując z Tezzeretem

Zac Elsic dobrze sobie ostatnio poradził z Grixis Improvise, a tu dzieli się z nami swymi przemyśleniami na temat archetypu, sideboardowaniem się i tym podobnymi. Ot, deck tech/przewodnik, ale w nietypowym miejscu, bo na Goldfishu.

Opcje dla UB kontroli

A może bardziej was rajcuje kontrolne UB. Jeśli tak, to tu macie tekst Chapmana Sima, który jest poświęcony właśnie temu archetypowi. W oparciu o wyniki World Championship 2017.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowe rewolucje – Ixalan

Tak po prawdzie to bida z nyndzą w Modernie, bo w oko wpadł nam tylko taki sobie tekst Lee Shi Tiana, w którym ocenia on karty z Ixalanu pod kątem Moderna. Niby ok, ale takie teksty to dwa tygodnie – miesiąc temu były na topie. Oh, well.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pick Ordery dla Ixalanu

Nieco inne niż zazwyczaj pick ordery najnowszego dodatku. Jeśli zaś chcecie coś bardziej o meta i archetypach, to możecie zerknąć do tego tekstu lub do tego. Pierwszy jest o pięciu najlepszych archetypach Ixalanu. Drugi po prostu o połączeniach dwukolorowych w dodatku.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Pirackie Stompy i inne

Ha, Sean Brown też zwrócił uwagę na piracki deck Boba Huanga i tu nam dokładnie opisuje sprawę i co sądzi na jej temat. Daje nam też ciekawy spis, a potem przechodzi do omawiania turniejów, decków i tego, co zwykle. A jak bardziej interesuje was Vintage, to Joe Fiorini ma dla was tekst. Sorcerous Spyglass trafiło od razu do Vintage i coś tam miesza.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowy Commander – ulepszamy Draconic Domination

Tomer Abramovici pokazuje nam kilka sposobów na tanie ulepszenie ostatniego commanderowego precona. Początkującym i mniej ogarniętym w formacie tekst pozwoli na zrobienie bardziej zabawnego decku. Bardziej zaawansowani i tak pewnie już dawno wyfoilowali swą talię i doskonale wiedzą, czego chcą. I dla was znajdzie się jednak sugestia.

Commanderowy przegląd – czerwony, zielony, multikolory i landy

I jeszcze jeden tekst od Tomera. Tym razem druga część materiału, w którym ten autor omawia Ixalanowe karty pod kątem EDH.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Metagaming Ixalanu

W oczekiwaniu na Iconic Masters, które może coś w pauperze pozmieniać, Alex Ullmana analizuje aktualny stan meta paupera. I w rezultacie dostajemy jeden z jego bardziej solidnych artykułów. Choć też trzeba przyznać, że nie ma tu nic nowatorskiego – może poza formą. Tak czy siak, dobry tekst, by poznać format i to, co nim w tej chwili rządzi.

Grając papierowego Paupera

Feyd Ruin przybliża nam specyfikę papierowego paupera. Oczywiście, format jest przede wszystkim grany online, ale czasem się też zdarzy okazja do zagrania na żywo. Tu jest opisane z czym to się wiąże i jakie są różnice między pauperem mtgo, a tym irl.

One Land Spy

Mówiąc krótko – dziwadło. To jeden z bardziej niezwykłych decków w pauperze jakie widziałem. A to już coś, bo sporo widziałem. W praktyce to coś w rodzaju Belchera z Legacy. Ten deck to dowód na to, że pauper jest naprawdę fascynującym formatem. Nawet jeśli w praktyce deck nie działa, bo discard, bo countery, bo… wiadomo.

 

INNE

Playmaty Unhinged Johna Avona na kickstarterze sukcesem

I to ogromnym, więc choć zazwyczaj nie odnotowujemy tego rodzaju rzeczy, tym razem jednak wspominamy o tej zbiórce. Wyobraźcie sobie bowiem, że Avona wsparło 7 tysięcy osób, przekazując mu 430 000 dolarów. Pierwotnym celem było 8 000. Niestety, zbiórka już się zakończyła, więc nie weźmiecie już w niej udziału. Ale gdybyście chcieli, aby Psychatog powiadamiał was o tego rodzaju akcjach, dajcie nam znać w komentarzach.

Co z filmem MtG – video

To taki youtuber, komentator, który ma gadane i całkiem sensownie nawija. Mówi tu między innymi o Batflecku i czemu to najlepszy Batman, ale nas interesuje kilka minut z początku, jakoś tak z 5 minuty. Facet został zapytany o film MtG i choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, to rozsądnie przedstawia aktualny stan rzeczy. Uwaga – spoiler – filmu nie ma i raczej nie będzie. Przynajmniej na razie. A skąd taki wniosek to już sobie sprawdźcie w linku.

Stan Programu

Rozbudowana sekcja njusów zaczyna się od Areny. Potem zaś mamy trochę o PTQ i eventach online. Arenie jest także poświęcona sekcja opinii, zwłaszcza w kontekście rotacji. Potem są decki – Sultai Energy w T2, w Modernie Jund, dalej Legacy i Czech Pile oraz Vintage z Dragon Stompy. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Jak kupować i sprzedawać w czasie Pro Tour

Nie powiedziałbym, że ten krótki tekst nauczy was wykorzystywać skoki i spadki cen, ale trochę tam jednak da się z niego dowiedzieć. No i pokazuje też trochę jak wygląda trading w USA oraz jak zmienił się handel od czasów Therosa. A trochę się zmienił. Jak chcecie zaś konkretne porady, które karty trzymają się nieźle, a które tak sobie, to możecie zajrzeć tutaj.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hostage Taker (Ixalan)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Search for Azcanta (Ixalan)
  4. Carnage Tyrant (Ixalan)
  5. Growing Rites of Itlimoc (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

po World Championship 2017

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze