Przegląd Prasy #195 – Kanister w Top 8 Pro Tour Ixalan!

Za nami historyczny Pro Tour Ixalan w Albuquerque, pierwszy turniej tak wysokiej rangi, w którym Polak zrobił Top 8! Piotr „Kanister” Głogowski. Po za nim także nieźle zagrali pozostali wysłannicy kraju Polan – Szyiński Piotr i Kowalski Grzegorz, którzy po dobrej grze w dniu pierwszym weszli do drugiego dnia rozgrywek.

Dziś sporo o wspomnianym PT, ale także wiele linków i omówień z naszych standardowych działów. Polecamy też nakręcić się mocno na standard, bo już w ten weekend nasz Grand Prix Warszawa!

 

B Relacje z turniejów B

 

Pro Tour Ixalan

To był niesamowicie dobry turniej dla polskich graczy. Piotr „Kanister” Głogowski wpierw przeszedł jak burza przez dzień pierwszy, który zakończył z wynikiem 8-0 a następnie po ładnej grze i wzięciu remisu w ostatniej rundzie zrobił Top 8. Całkiem nieźle też poszedł Szyiński Piotr, który grał na swoim pierwszym PT, a ostatecznie zakończył z 30 punktami. Drugi dzień zrobił także Kowalski Grzegorz, który zakończył z jedną wygraną mniej, czyli 27 punktami.

Swoją drogą, jeśli jest coś, co może łechtać naszą narodową dumę, to fakt, że nasi gracze są zauważani zagranicą i to nie tylko na turniejach, ale i są doceniani jako członkowie teamów i deckbuilderzy. Chcecie dowodów? Poniżej macie taki skromny twitterowy przykład:

Do Top 8 oprócz Kanistra dostali się Mike Sigrist (4C Energy), Christian Hauck (Temur Energy), Pascal Maynard (UW God-Pharaoh’s Gift), Seth Manfield (Sultai Energy), Guillaume Matignon (Jeskai Approach), John Rolf (Ramunap Red), Samuel Ihlenfeldt (Mardu Vehicles). Dokładne spisy decków z Top 8 możecie zobaczyć pod tym liniem. Decki, które zrobiły 24-27 punktów są tutaj. Z kolei pod tym linkiem są talie, które uzyskały 23-20 punktów. I wreszcie w tym miejscu znajdziecie talie z 20-18 punktami.

Top 8 otwierał pojedynek Piotrka z Pascalem. Niestety, reprezentant Polski i jego 4C Energy musiał uznać wyższość Pascala Maynarda (3-1). Ten dotarł zaś do samego finału, gdzie uległ Sethowi Manfieldowi i jego Sultai Energy (3-2). Po drodze obaj gracze pokonali w półfinałach – odpowiednio –  Johna Rolfa (3-1) i Samuela Ihlenfeldta (3-0). W tym tekście możecie poczytać, jak wyglądał pojedynek Kanistra z Maynardem – jest w nim parę rzeczy, których siłą rzeczy na streamie nie mieliśmy okazji usłyszeć. Tu z kolei jest finałowy pojedynek.

Jeśli przegapiliście Pro Tour – nic straconego. Na pewno będzie mogli obejrzeć cały turniej w sieci, a jeśli nie macie czasu na video, to możecie przeczytać także relację z Day 1 i z Day 2 od SaffronOlive’a. Goldfish opublikował także tekst Pro Tour By the Numbers. I tam jest wszystko ładnie w numerkach pokazane, co i jaki deck dobrze sobie poradził. Finansową stronę Pro Tour relacjonował z kolei James Chillcott. Tu z Day 1. Tu z kolei z Day 2.

Warto też przyjrzeć się drużynowemu podsumowaniu sezonu. Znajdziecie je w tym tekście. Sporo się zmieniło, teamy się porozpadały, gracze się poprzenosili, etc. Z kolei w tym materiale macie podsumowanie aktualnej sytuacji i przewidywanie tego, kto może powalczyć o tytuł najlepszej drużyny. No i zachęcamy was do wejścia na stronę Wizardów, jeśli interesuje was jakaś konkretna talia z turnieju. Jest tam trochę deck techów, które pewnie warto zobaczyć. Są też zapisy draftów.

Niestety, na Pro Tour nie obyło się też i bez paru mniej przyjemnych chwil. Pierwszy przypadek dotyczył Huang Hao-Shana. Mogła, ale nie musiała, być to próba oszustwa. W niekorzystnej dla siebie sytuacji Hao-Shan aktywował Longtusk Cuba, nie oznaczając poprawnie zużytego kosztu energii. Po sędziowskim dochodzeniu uznano, że sytuacja zostanie zinterpretowana jako przekłamanie stanu gry i gracz zostanie zdyskwalifikowany. Przypomina to nam o tym, aby pamiętać o wszystkich triggerach i klarownie przedstawiać stan meczu.

Drugim przypadkiem dyskwalifikacji była z kolei sytuacja z 15 rundy, kiedy to LSV i Yao Zile zastanawiali się nad wynikiem i tym, kto by przegrał, a kto wygrał. Chodziło o uniknięcie remisu, a w grę wchodziło poddanie się jednego z graczy. Obaj gracze porównywali swoje ręce i w tym momencie Yao Zile, wiedząc, że wygrałby, gdyby dociągnął konkretną kartę, więc zaczął odsłaniać karty z biblioteki. Według zasad taka dyskusja może mieć miejsce, ale o wyniku może decydować tylko to, co gracze już wiedzą. Nie można sprawdzać, co by się dobrało. Dlatego uznano, że Yao Zile wykorzystał niedozwoloną metodę określeniu wyniku meczu, a karą za to była dyskwalifikacja. Piszemy o tym ku przestrodze, bo teraz jest to bardziej surowo traktowane niż kiedyś. Nie róbcie więc tak i pamiętajcie, co za to może grozić.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

From the Vault: Transform

Najpierw Wizardzi zaliczyli małego faila przedwcześnie publikując na jednej ze swoich stron product shota, spoilując w ten sposób Huntmastera, Delvera i Lilkę z Originsów. Szybko toto znikło, ale nie musieliśmy długo czekać na pełną listę. I już wszędzie słychać głosy zachwytu, bo  faktycznie zawartość jest tu syta. W pudle znajdziemy 5 originsowych walkerów, Avacyn z SOI, Brunę i Giselę, Arguel’s Blood Fast, Bloodline Keepera, Arlinn Kord, Elbrusa, a także na nowych artach Garruka z INN, Delvera i Huntmasterkę. Fanów polskich artystów w Magicu powinno ucieszyć to, że Garruk ma arty Grzegorza Rutkowskiego.

Poznaliśmy decklisty Explorers of Ixalan

I o ile FTV zrobiło wow, to tu jest jedna takie meh. Tylko że to meh mimo wszystko jest nieuzasadnione. Jeśli produkt będzie kosztował około 200 złotych, to mimo wszystko będzie warty swojej ceny. W każdej z czterech talii mamy przynajmniej jedną sensownie wycenioną kartę. Zatem kręcić nosem można, ale nie jakoś szczególnie mocno. Ale to raczej dla miłośników EDH i 'dziwnych formatów’ rzecz.

Mata i artysta na GP Warszawa 2017

Organizator GP ujawnił wygląd maty na warszawskim GP. Ponadto poinformował nas o tym, kto z artystów pojawi się na turnieju. Fani Igora Kieryluka, możecie się cieszyć!

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Grand Prix Warszawa, 10-12 listopad 2017

To już w najbliższy weekend! Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Promo kartą za main event jest Progenitus. Dobra, zagraliście w MPkach, macie więc już przetarcie do GP i nie ma wymówek – wszyscy startują. Zabierajcie rodziny z dziećmi, to ma być największe nasze GP skoro dopiero co mieliśmy największe Mistrzostwa Polski!

MTG Paprykarz Open #3, 2-3 grudnia 2017

To już trzeci Paprykarz w Szczecinie! Tym razem 2x PPTQ; MKM Trial + side eventy!

Szczegółowa rozpiska w spoilerze poniżej:

Spoiler

1. FNM Standard
Data: 01.12.2017 – PIĄTEK
Format: Standard
Wpisowe: 10 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: boostery lub kupony do sklepu

2. PPTQ Richmond 2018
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 30.11.17) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 

—->>>> Nagrody: GWARANTOWANE 7 BOKSÓW + inne nagrody ogłosimy niedługo! Smile

Informacje o turnieju: wkrótce

3. MKM Trial & Showdown
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

4. PPTQ Richmond 2018
Data: 03.12.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł // 13 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: 6 boosterów od uczestnika + inne neagrody ogłosimy niedługo! Smile
Informacje o turnieju: wkrótce

5. Leviathan – Commander
Data: 03.12.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

6. INNE TURNIEJE
Opdalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób. 

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

 

Paprykarz wspierają:

– MagicCardMarket – https://www.magiccardmarket.eu
– MagicCardMarket Series – http://series.magiccardmarket.eu
– MTG Spot – http://mtgspot.pl
– Psychatog.pl – https://psychatog.pl
– Wrota – http://centrumfantastyki.pl

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Decki z T2, na które warto było uważać na Pro Tourze

Adam Yurchick przedstawia talie, na które trzeba było mieć oko przed Pro Tourem. I po Pro Tourze w sumie też. Tak się bowiem składa, że autor chyba nie pominął niczego istotnego. Dlatego można to traktować jako aktualny stan formatu i przegląd decków w meta.

Stan Standardu

Ten tekst napisał Seth Manfield przed Pro Tourem. I tu już pochwalił się swoim deckiem, a choć pewnie jakieś tam last minute zmiany mogły się zdarzyć, to już tu macie jego listę. Macie też jego przemyślenia i oceny standardu i formatu. W skrócie – energia jest złamana, kontrola w odwrocie, decki na energii się kanibalizują.

Mono W Vampires (Video)

Ten deck trochę namieszał na Pro Tour, więc warto zwrócić na niego uwagę, nawet jeśli to video – wiadomo, nie każdy ma na nie czas. Raphael Levy standardowo komentuje też tę talię tekstowo, więc i czytacze coś z tego wyciągną.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po UR Breach

Ludzie nadużywają słowa przewodnik. Naprawdę, byle opis talii urasta do rangi przewodnika. Trzeba jednak przyznać, że to talia, która pojawiła się ostatnio i choć nowa tak de facto nie jest, to warto odnotować jej obecność i trochę bliżej się z nią zapoznać. Ten tekst jest ku temu okazją.

Video z Rylandem: 5C Humans

To video, ale o decku, którego zaznaczenie obecności w meta w sumie niechcący pominęliśmy – albo raczej, nie wyróżniliśmy dość mocno. Nadrabiamy. Jeśli chcecie zobaczyć w akcji gorącą talię, która w artykułach i komentarzach modernowców ostatnio została zauważona, to zajrzyjcie do powyższego linku.

Ciekawe decki:

 

 

LIMITED

28 dni później

Nico Bohny opisuje dla nas swoje wnioski i spostrzeżenia z miesiąca Ixalanowych draftów. To jeden z głosów, które sugerują szybkie znużenie formatem i jego schematyczność. Ale też Bohny tłumaczy jak radzić sobie w tym środowisku i czym się ono charakteryzuje. Samo zerknięcie na śródtytuły (np. Ixalan to format 'miej odpowiedź lub giń’) powinno was naprowadzić na właściwy tor, jeśli chodzi o filozofię draftowania i gry w tym formacie.

Jak bardzo tribalowy jest Ixalan?

A tu dowód na to, że opinie są różne. Jak Bohny nie lubi GW dinków, tak tekst Marka Tobiascha z materiału, który zaczyna od omówienia charakteru Ixalanu i roli tribalów, zamienia się w pochwałę i omówienia GW dinków.

Gameplay Limited Ixalanu

A to tekst na ten sam temat – limited Ixalanu – ale dla zaawansowanych od Olivera Polak-Rottmanna. I to całkiem dobry, choć nie przesadnie długi, materiał z paroma wartościowymi uwagami. I słówko komentarza na koniec – ludzie narzekają na Ixalan, ale tak po prawdzie to jeśli chodzi o teksty o limited jesteśmy rozpieszczani. Może to zasługa Pro Tour, które w tym sezonie jest później niż zwykle. Zobaczymy jak to będzie dalej.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG OPEN Washington DC

Sean Brown omawia wyniki ostatniego SCG. Mnóstwo tu decklist, ale wchodzimy głównie dla omówienia meta. No i dla linków, które Sean o Legacy wychwycił. Jest tam też ten, który znajdzie niżej i u nas.

Bany, unbany, restrykcje w Vintage i Legacy. Jakie jest właściwe podejście?

Dyskusje o banach są dość jałowe, ale powiedzmy sobie szczerze – lubimy je. Już z tego powodu można polecić tekst Boba Huanga. Ale rzecz też w tym, że całkiem sensownie opisuje on temat, przedstawiając kwestię z banami w dwóch eternalowych formatach. Może nie tak wnikliwie jak SaffronOlive modernowo to zrobił niedawno, ale jednak zainteresowani tematem też powinni tu zerknąć.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Zielone staple w EDH

Nie wiem w sumie jak przetłumaczyć ten tytuł, a w gruncie rzeczy to i tak nie jest najważniejsze. Liczy się treść, a tu mamy – nie do końca, ale przymknijmy oko na szczegóły – coś, co już dawno zamierzałem zrobić, choć pod nieco innym kątem. Może kiedyś się uda, ale na razie musi wam wystarczyć to, co tu jest. W materiale Rachel Agnes przygląda się zielonym kartom, które są kluczowe dla zielonego koloru i doradza, czy warto je kupić/posiadać w kontekście EDH. To taki mały przegląd i nieco luźniejszy tekst, który trochę przedstawia zielone staple w formacie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ixalanowe Challenge’e

Alex Ullman analizuje aktualne meta paupera poprzez pryzmat wyników ostatnich pauperowych challenge’ów. Sporo decklist, sporo omówienia, a także konkluzja – Ixalan paupera nie zmienił i prawie nie miał na niego wpływu.

404 file not found

W zasadzie nie nowy temat, ale chyba Alex Ullman, ani nikt wcześniej, tak go nie przedstawiał. David Wright pisze tu o kartach, które grywają w papierowym pauperze, a przynajmniej są legalne w wersji papierowej, bo tak były wydrukowane, ale na MTGO już nie. Jednocześnie ocenia, czy są to karty bezpieczne dla onlajnowego formatu, czy byłoby fajnie je mieć i czy jest szansa na ich przedruk online.

 

INNE

Od kart do monet – spojrzenie na Relics of Wizadry

Szykujcie dukaty. Znaczy ok, nie przesadzajmy, ale zupełnie serio – fajna inicjatywa i może też wam się spodoba. Relics of Wizardry może być fajnym prezentem lub nagrodą w turnieju, fajnym, przydatnym gadżetem, czym chcecie. O co chodzi? O metalowe znaczniki Embalm, Exerted i inne przydasie. A przy okazji możecie rzucić okiem na starszą inicjatywę – Classic Art Tokens. To coś dla gadżeciarzy, miłośników sztuki i lubiących się popisywać skrzyneczkami, deckboxami, protektorami czy całymi foilowanymi taliami. Tylko też nie podjarajcie się za mocno, bo jednak zestaw trochę kosztuje, a jest ściśle osadzony w kontekście aktualnego Standardu, więc ma trochę ograniczoną przydatność. Ale sama inicjatywa – świetna.

MTGO potrzebuje poprawek w polityce refundowania

Andrea Mengucci narzeka na to jak Wizardzi podchodzą do polityki refundowania eventów online. I słusznie narzeka, bo kryteria wbrew pozorom nie są tak jasne, jak być powinny. Mało tego, anegdotyczny wstęp pokazuje, że ta polityka nie jest spójna. Szczegóły argumentacji i powody przedstawienia samej tezy znajdziecie pod linkiem.

Magic RPG Commander

To coś dla miłośników dziwnych formatów i zabawy z magicowymi kartami. Tu jednak wykraczamy poza samą karciankę, wprowadzając rpgową otoczkę do grania EDH. Jest to na tyle rozbudowana propozycja, że musicie już sami ocenić, czy was to kręci i czy chcecie się tak zabawić. Jak macie znajomych chętnych do gry, to może to być ciekawa opcja. W sumie jest to też potencjalna metoda na wciągnięcie rpgowców do Magica. Rzecz jest jednak na tyle egzotyczna i skomplikowana, że polecić linka możemy raczej wąskiej grupie czytelników. Był jeszcze w tym tygodniu tekst o Canadian Highlanderze, ale tak niekonkretny, że nawet nie dajemy linka. Jest to jednak jakaś okazja, aby poprzez poprzednie zdanie przypomnieć o istnieniu takiego dziwa, o którym więcej poczytać możecie na stronie poświęconej formatowi.

13 najstraszniejszych magicowych artów

W minionym tygodniu z okazji Halloween ukazało się kilka artykułów prezentujących najstraszniejsze arty z Magicowych kart. Powyższy tekst może nie prezentuje tych najbardziej makabrycznych, ale zdecydowanie ma najciekawszy, największy i najlepiej umotywowany zestaw kart. Tak trochę więc reprezentatywnie, a trochę ciekawostkowo i jako przyczynek do dyskusji/refleksji o najokropniejszych obrazków w historii Magica, linkujemy właśnie do tego tekstu.

Jak przetrwać Day 2 na GP?

Ten tekst Taufika Indrakesumy porusza kwestię wyników w Day 2 i tego co zrobić, aby jednak były one lepsze. Niby nic specjalnego, bo też wskazane problemy – zmęczenie, lepi gracze – i ich rozwiązania – wyśpij się – ale to trochę jak z przypomnieniem komuś – nie przechodź przez ulicę bez patrzenia w lewo i prawo. Albo – nie prowadź samochodu pijany. Słowem, czasem warto sobie o takich rzeczach przypomnieć, zwłaszcza jeśli nie należycie do tych, którzy z łatwością robią 15-0 na GP czy Pro Tour.

Czym jest deck check?

Wiedzieliście, że sędziowie robią na dużych turniejach deckchecki w każdej rundzie? Aaaa, nie wiecie co to deck check? To sprawdźcie ten tekst. Tu nie ma nic, co by było nowe dla prosów, ale jeśli jeszcze nie brałeś udziału w dużym turnieju lub chcesz trochę lepiej poznać tajniki sędziowskiego fachu, to kliknij w linka.

Stan Programu

Jahn miał trochę pecha, bo kilka razy zaczynał przegląd od początku. Współczujemy, bo wiemy jak to jest. Na togu też się to zdarzało, nawet jeśli tego nie mieliście okazję zauważyć. Stąd u Jahna nieistniejąca sekcja opinii. Z drugiej strony, jak zauważono w komentarzach, zabawnie to wyszło. Nothing really matters. W njusach poza info o nowych gantletach i specjalnym gauntlecie, nic szczególnego w sumie. W tym tygodniu w deckach Jahn wyróżnił Esper God-Pharaoh’s Gift w T2, UR Breach w Modernie, Esper Deathblade w Legacy, Inferno Oath w Vintage. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Jak kupować kolekcję?

DJ Johnson radzi jak kupować kolekcję – cóż więcej dodać? Mamy tu przedstawione realia i porady dotyczące tematu. Może przyda się jakiemuś traderowi.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Vraska, Relic Seeker (Ixalan)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Meddling Mage (Alara Reborn)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. Ancient Ziggurat (Conflux)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 07.11.2017 Kanister w Top 8 PT

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Marta i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze