Przegląd Prasy #197 – Unstable

Wizardzi wydają trzeci śmieszkowy set, tym razem o wdzięcznej nazwie Unstable. Nie mam do tych dodatków pozytywnych emocji, pamiętam tylko, że zawsze był mały hajp, trochę śmichów i full art landów, i to wszystko. Ponoć ludzie świetnie się w to bawili grając po domach, ale jako stary wyjadacz turniejowy nie widziałem w śmieszko-setach żadnego sensu i pożytku. Może tym razem będzie inaczej, może nie będzie czerstwych, przerysowanych żartów, może nie będzie to Maro-jokes-only-set, ale to już sami musicie ocenić, ja w tym na pewno nie pomogę.

Wizardzi za to w ubiegłym tygodniu nie dali o Unstable zapomnieć i zaspamowali spoilerami. My nie dajemy zapomnieć, że są też inne formaty i dodatki Magica, do których poprowadzimy Was tradycyjnie przez linki i komentarze. I to tym bardziej, że mieliśmy dopiero co premierę Iconic Masters.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Portland

W Portland w szranki stanęło 1600 graczy, a do Day 2 przeszło czterystu najlepszych. Całość wygrał Shahar Shenhar ze swoim Temur Energią. Decki z Top 8 znajdziecie pod tym linkiem. Jest tam 3x Ramunap Red, 3x Temur Energy, 4C Energy, RG Pummeler. Delikatnie mówiąc, nie wygląda to na bardzo zdwersyfikowane. Na miejscach 9-16 mamy z kolei 2 Ramunap Red, 2 4C Energy, Temur Energy, 2 Sultai Energy, UW Cycling. Odrobinę lepiej, ale też trochę tak jakby dwa decki – energia albo red. Swoją drogą, siedmiolatek poszedł na tym turnieju 5-4. Prawie udało mu się wejść do Day 2. Jak widać, Magic to nie jest gra tylko dla starych dziadów.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Kolejne spoilery Unstable

Sporo info się pojawiło o Unstable, ale to trzeba dokładnie śledzić spoilery, social media, strony i Blogatoga MaRo. Na razie trochę w tym za dużo chaosu, ale warto wyróżnić na przykład to, że boostery Unstable będą zawierać foilowane tokeny. I najlepsze jest to, że będą one w każdym boosterze. Dodajmy do tego fakt, iż oprócz unsetowych, stricte pod ten dodatek, tokenów, połowa paczek będzie zawierać tokeny z innych setów. Kto wie, co dostaniemy, ale na pewno jest na co czekać. Niektórzy zaczęli już nawet oceniać karty z Unstable pod kątem limited. Swoją drogą, dobra okazja, aby się przyjrzeć mechanikom tego dodatku.

A przy okazji, warto podkreślić, że spoilerujący świetnie się bawią, pokazując nam nowe karty. Oto przykład, w którym mamy spoiler… sami sprawdźcie. Tylko dodam, że jedno, a nawet dwa, kliknięcia to za mało, aby zobaczyć materiał w całości. Tu z kolei oficjalne zagadki, których rozwiązanie należy wysłać MaRo. No i jeszcze mistrzowskie trollowanie z Masterful Ninja. Widzicie tego trolla ninję? A może to jednak tylko trolling i nic tam nie ma? Może w słowach Rasmussena, że tego ninję da się znaleźć, jednak jest cień prawdy?

Na marginesie – Unstable oczywiście wywołało kontrowersje. Czymże miałby być Magic bez nich, choć na szczęście obyło się tym razem bez okrzyków 'koniec Magica’. Chodzi o kartę Spike, Tournament Grinder i fakt, iż na obrazku jest dziewczyna, a nie facet. Sprawę skomentował między innymi Rich Stein. Ponoć też trochę w social media się zakotłowało. Sprawę oceńcie sami.

Przypadkowe – i nie tylko – spoilery Rivals of Ixalan

Na PAXie ostatnio zaprezentowano UR double-face kartę – taką wariację Tolarian Academy. Tymczasem, na skutek błędnej komunikacji, na brazylijskim twitterze Wizardów pojawiły się dodatkowo dwie karty z Rivals of Ixalan – Immortal Sun oraz czarny, legendarny primordialodinozaur. Zdjęto je po 30 minutach, ale mleko się rozlazło. W sumie, akurat to, że większość spoilerów wycieka od Wizardów, a nie od osób trzecich, jest w sumie jeszcze do przeżycia.

WizKids nawiązuje współpracę z Wizardami

WizKids ogłosiło nawiązanie współpracy z Wizardami, co oznacza, że postacie i stwory ze świata Magica – oraz potencjalnie także DDków – pojawią się wśród miniaturek oferowanych przez firmę. W przygotowywanym produkcie będziemy mogli wcielić się w Planeswalkera wędrującego sobie po Dominarii. Co ważne, pierwsze figurki mają przedstawiać tokeny, więc fani wympimpowanych decków będą mieli dodatkowy merch do zakupu i szpanowania. Ale w sumie kto nie chciałby mieć trójwymiarowej figurki zamiast płaskiego tokena?

A przy okazji merchu, produktów premium i różnych dodatków do Magica oraz okazji do wydania pieniędzy, może ktoś będzie miał ochotę skusić się na tokeny od Jeffa Miracoli. Albo ma ochotę po prostu na nie popatrzeć, bo w sumie ładne te grobliny.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MTG Paprykarz Open #3, 2-3 grudnia 2017

To już trzeci Paprykarz w Szczecinie! Tym razem 2x PPTQ; MKM Trial + side eventy!

Szczegółowa rozpiska w spoilerze poniżej:

Spoiler

1. FNM Standard
Data: 01.12.2017 – PIĄTEK
Format: Standard
Wpisowe: 10 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: boostery lub kupony do sklepu

2. PPTQ Richmond 2018
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 30.11.17) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 

—->>>> Nagrody: GWARANTOWANE 7 BOKSÓW + inne nagrody ogłosimy niedługo! :)

Informacje o turnieju: wkrótce

3. MKM Trial & Showdown
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

4. PPTQ Richmond 2018
Data: 03.12.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł // 13 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: 6 boosterów od uczestnika + inne neagrody ogłosimy niedługo! :)
Informacje o turnieju: wkrótce

5. Leviathan – Commander
Data: 03.12.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

6. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób. 

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

 

Paprykarz wspierają:

– MagicCardMarket – https://www.magiccardmarket.eu
– MagicCardMarket Series – http://series.magiccardmarket.eu
– MTG Spot – http://mtgspot.pl
– Psychatog.pl – https://psychatog.pl
– Wrota – http://centrumfantastyki.pl

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Nowe sposoby na walkę z energiami

Seth Manfield opisuje trzy decki, które pojawiły się ostatnio i mają sobie radzić z energetycznymi deckami. Pierwszy to wariant Ramunap Reda, mniej agresywny, ale też mocny. Drugi to Esper Approach – rzecz wcale nie nowa, ale wreszcie wymieniany jako opcja z dobrą pozycją w meta. I trzeci deck to UR Skies, czyli lataki plus removal. O ewolucji decków pisze też Adam Yurchick.

Przewodnik po Pummelerze

Czym byłby Magic i czym byłby przegląd bez chociaż jednego tekstu opisującego deck. I w sumie autor tego tekstu nie aspiruje do przedstawienia przewodnika, zatrzymując się właśnie na opisie – jednak robi to na tyle fajnie, że w sumie możemy go nobilitować w ten sposób.

Zrozumieć i ulepszyć Temura

Kelvin Chew o Temur Energy w zmieniającym się meta i formacie. To najbardziej aktualny opis decku i jego sytuacji, więc zainteresowani powinni tu zerknąć. Jest też alternatywa w postaci tekstu Matta Nassa. Swoje spojrzenie oferuje też Andrea Mnegucci. Aby zrozumieć w ogóle co się dzieje z deckami na energiach, dobrze też zajrzeć do materiału Pierre’a Dagena – w nim kilka cennych rad odnośnie meta i Sultai Energy. Można też zajrzeć do tekstu Sigrista o tym, czy energia jest za mocno, czy nie – i czy coś banować, czy nie. To trochę taki leitmotiv ostatnio, zwłaszcza w kontekście Attune with Aether i Longtusk Cuba.

Ciekawe decki:

 

MODERN

BR Selfless Discard Aggro w akcji

Oliver Law przedstawia deck dla tych, którym nudzi się dredge chcą pograć czymś podobnym dla funu. Deck nawet zdobywa jakieś wyniki, wygrywa ligi na MTGO, więc to też argument, aby mu się przyjrzeć. Chodzi o czarno-czerwone aggro, bardzo lubiące zrzucać sobie karty do grobu. Jak to wygląda w praktyce, możecie zobaczyć w materiale w formie tekstu i video. Sprawdziliśmy sami, deck potrafi mieć bardzo eksplozywne starty i jest bardzo skuteczny, a nie jest tak zależny od grobu jak wspomniany dredge.

Efekt Fatal Pusha i przyszłość 'uczciwych’ decków

Jordan Boisvert opisuje ewolucję meta i to, co Fatal Push zrobił dla formatu – w skrócie, wraz z banami, sprawił, że meta stało się bardziej zróżnicowane. Autor w tym kontekście umieszcza też kilka decków z niższych tierów i przewiduje ich dalsze losy.

Przewodnik po Modern Jeskai kontroli

Skoro mamy w tym tygodniu coś dla miłośników aggro, to czemu też i nie zalinkować do czegoś dla miłośników kontroli? W środku Jonathan Rosum krótko pisze o Jeskai kontroli – trochę przewodnik, trochę deck tech. I trochę też dajemy dlatego, że to pierwszy tekst tego autora na SCG – i nawet jeśli nie przeczyta tych słów, to i tak życzymy mu powodzenia w dalszym pisaniu.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowanie Iconic Masters

To chyba pierwszy tekst tego typu, a na pewno pierwszy, który widzę. Znaczy, mogło coś być wtedy, gdy ujawniono całe Iconic Masters, ale raczej nie. Raczej to jedno z pierwszych przedstawień archetypów w tym dodatku i sugestii co draftować. A jak wygląda draftowanie w praktyce? Sprawdźcie na nagraniu LSV.

 

 LEGACY/VINTAGE

Hiszpańska inkwizycja

Absurdalny deck do Legacy. Coś niby storm, ale jednak bardziej all-in. Trochę w stylu Goblin Charbelchera – który nomen omen jest w spisie – ale z alternatywnym winconem w postaci Tendrilsów. Jeff Hoogland opisuję tę talię, a potem pokazuje nam trzy gry i sposoby na wygraną. Oczywiście, to nie jest deck na duży turniej, ale ponoć daje sporo satysfakcji pilotowi i jest dobry dla tych, którzy lubią testować swojego skilla.

Primer RUG Delvera

W tym tygodniu Sean Brown robi coś innego niż zwykle – opisuje deck, jego historię, a także sideboardowanie się, techy, itp. Ot, Primer i to jeden z porządniejszych.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budowanie decków budżetowo

EDH nie musi być drogie. Sheldon Menery radzi co zrobić, gdy chcemy pograć w Commandera, ale nie mamy konta w szwajcarskim banku, nie mamy bogatej ciotki, ani nie znaleźliśmy na ulicy walizki z pieniędzmi. Na deser deck na Nath of the Gilt-Leaf.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Zakopane skarby

Iconic Masters i uaktualnienie Treasure Chestów przyniosło nam karty w Pauperze, których do tej pory na MTGO nie widzieliśmy. I jest ich parę naprawdę ciekawych, może nawet… rewolucyjnych? Kto wie. W każdym razie ważnych dla formatu. Z ich dostępnością na starcie nie będzie za dobrze, ale z czasem mogą trochę zamieszać. Przynajmniej niektóre i warto wiedzieć, że już są – w tym te z Conspiracy ostatniego.

Pauperowa piątka

Nic nadzwyczajnego, ale przyjemny tekst jeśli nawet nie do lektury, to do przejrzenia. Autor robi przegląd – hmmm – może nie najlepszych, ale takich dość reprezentatywnych kreatur dla każdego koloru, wskazuje gdzie jest ich miejsce, a także wspomina o honorowych stworkach na liście. W sumie to też trochę pokazuje charakter formatu.

Spellfist Delver

Alex Ullman w tym tygodniu opisuje tylko deck. To takie niebieskie aggro – trochę Delver, trochę Stompy, trochę tempo-kontrola. Rzecz w sumie dość nietypowa, więc nie zaszkodzi się zapoznać.

 

INNE

Relacja z GP Warszawa

Cytując ANB – 'Przed Wami relacja z kolejnego wielkiego magicowego święta jakie miało miejsce przed tygodniem w Warszawie. Co prawda nie udało nam się złapać materiału w formie jakiej chcieliśmy, ale no excuses – takie wydarzenie wymaga komentarza. Dajcie w komentarzach znać, jak Wam się ogląda taką formę ekspresji :)’

Jak zapobiec oportunistycznemu czitowaniu?

Jeden z ważniejszych tekstów w tym tygodniu, miesiącu, może nawet roku – i swoją drogą możemy podziękować Berłosiowi za jego wskazanie. To tekst o tym, kiedy wołać sędziego i jak się zachowywać w sytuacji, gdy jesteśmy na dużym turnieju, a oponent popełnił błąd. W skrócie – należy zawsze wołać sędziego, ale nie po złości, a dlatego, że tak zapobiegamy patologicznym sytuacjom na eventach. Warto też zajrzeć w komentarze.

Jaya Ballard wraca

Świetny tekst dla fanów fabuły i lubianej przez wielu pyromancerki z dawnych lat. Tekst opisuje postać Jaya’i Ballard, a na koniec podrzuca nam dziką teorię. I nawet jeśli nawet autor pudłuje ze swym strzałem, to i tak robi to ciekawie i z gracją.

Social Currency

Ponoć ważny tekst. Na tyle, że SCG zdecydowało się zdjąć go z paywalla. Jest to też tekst o osobistym charakterze. Gerry Thompson pisze tu o 'odkupieniu win’, albo mówiąc bardziej na temat – o tym jak z buca przemienił się we wzór do naśladowania. Przyznam, że zabrakło trochę czasu na głębsze wczytanie się, ale na pierwszy rzut oka wygląda na sensowną moralizatorską pogadankę i okazję do zapoznania się z czymś takim jak tytułowe 'social currency’, czyli… 'kapitał społeczny’?

Historycznie mówiąc – Arguel’s Blood Fast i Gonzalo Guerrero

Nie spodziewalibyśmy się artykułu historycznego na stronie z Magiciem, a szczególnie takiej związanej z EDH, a tu proszę. I w sumie jest to w miarę ciekawy artykuł i fajny przykład na to, że taka zwykła karcianka może poszerzać horyzonty. No bo powiedzcie – kto z was słyszał o Gonzalo Guerrero? Pewnie nikt albo niewielu. A teraz słyszeliście i to dzięki Magicowi. Kim był zacz i jaki ma/może mieć związek z Arguel’s Blood Fast to już sprawdźcie w linku.

Trzy lekcje, których nauczył mnie Magic

BBD opisuje tu trzy życiowe lekcje, które poznał dzięki Magicowi. Niby tchnie trochę banałem, ale niektórzy zapominają o tych rzeczach i w sumie warto od czasu do czasy przypomnieć sobie, że nie jest się pępkiem świata, że nie warto przejmować się rzeczami nieistotnymi, a także że świat nic nie jest tobie winny. No i tekst się w miarę fajnie czyta – trudno nie polecać.

Pro playerzy powinni mieć grubszą skórę

To tekst z kontrowersyjną tezą. A może wcale nie tak kontrowersyjną. Prawie na pewno jednak dyskusyjną. Chodzi tu o to, że w czasie Pro Touru gracze popełniali błędy. Inni gracze wzięli ich w obronę. Autor tekstu twierdzi zaś, że tych błędów nie należy usprawiedliwiać. Widzowie nie są od tego, by niańczyć prosów i powinni wymagać od nich najwyższego poziomu. Sami oceńcie po przeczytaniu argumentacji w tekście, czy autor ma słuszność.

Imperial Aerosaur

To coś dla tych, których interesuje ilustrowanie magicowych kart od kuchni. Jesper Ejsing opowiada krótko o tym jak powstał obrazek Imperial Aerosaura.

Kim jest Udon?

A przy okazji dorzucamy też link do materiału, do którego pewnie by linka nie było, gdyby nie niewidoczna robota, którą Mike Linnemann musiał włożyć, aby ten tekst powstał. De facto jest to krótki wstęp wyjaśniający o co chodzi z tym Udonem, a potem mamy galerię cyfrowych obrazków z MTGO. Niby nic specjalnego, ale Mike musiał trochę nad tym posiedzieć, więc warto docenić i potraktować jako ciekawostkę.

Stan Programu

Play Pointsy na sprzedaż – szczegóły w linku lub w finansach. Poza tym w njusach o czestach i Iconic Masters. W sekcji opinii o kupowaniu PPków – krótko i raczej zajawkowo, ale dla zapoznania się z tematem warto zerknąć. W deckach Esper Approach w T2, Amulet Titan w Modernie, Lands w Legacy i Workshops Depths w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finanse Unstable

SaffronOlive o finansach Unstable i un-setów – tak wstępnie o cenach kart, o tokenach, boxach, wartości kart na poszczególnych rarity. Słowem wszystko to, co w tego rodzaju materiałach Goldfish nam lubi dostarczać.

Uaktualnienie Treasure Chestów

Dostajemy tu solidną jak zawsze analizę zmian w chestach. Tym razem są spore, więc zapewne warto poczytać i sprawdzić co i jak, bo będzie toto mieć wpływ na ceny. Największą zmianą ma być wszakże pojawienie się… Play Pointsów w sprzedaży. Yup. Nie tylko tixy będzie można teraz kupować i jest to zmiana, która może mieć daleko idące konsekwencje, o których wszakże autor nie pisze.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Mana Drain (Iconic Masters)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Horizon Canopy (Iconic Masters)
  4. Aether Vial (Iconic Masters)
  5. Search for Azcanta (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 20.11.2017 unstable

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl