Przegląd Prasy #209 – Jace, the Mind Sculptor i Bloodbraid Elf odbanowani w modernie

Wizardów trochę ponosi ułańska fantazja. Po spóźnionych regulacjach w standardzie, nagle dostajemy niespodziewane (a przynajmniej dla nas, zwykłych, szarych zjadaczy many) odbanowania w modernie. Na salony wraca najsilniejszy Jace i Bloodbraid Elf. Niedawne skoki cen elfa pokazują, że był jakiś przeciek informacji, ale o tym może za tydzień lub dwa. Dziś napawajmy się lekkim odświeżeniem szlacheckiego formatu.

Zapraszamy do lektury, a potem, do komentarzy! : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Toronto

Na Grand Prix Toronto Wizardzi ogłosili, że Modern zostaje zbanowany. No ok, aż tak dramatycznie nie było, ale cały turniej wygrały Bogle, więc w sumie blisko. Oczywiście, o ile jesteście w tej części populacji, która zmniejsza się po ogłoszeniu 'tygodnia bogli’. Ale z drugiej strony, dopiero co mieliśmy tydzień latarni, więc w sumie i tak już nikt nie grał w Magica.

Żarty żartami a w Toronto faktycznie wygrały Bogle Dana Warda. W samym topie dostaliśmy zaś bardzo zróżnicowane meta. Do top 8 dostali się jeszcze Jon Stern, Luke Purcell, Jonathan Zhang, Bertrand Joseph-Pare, Alessandro Pogorzhelsky, Benjamin Ragan i Chris Dockrill. Oprócz Bogli Warda archetypowo mieliśmy 2 Burny, Grishoalbranda, Jeskai Control, Elves, Affinity i Traverse Shadowa. Było też ciekawie jeśli chodzi o gry – krótkie podsumowanie tutaj. Zresztą, dawno nie widzieliśmy na wizji 2-killa w Modernie, a tu się to zadziało. Jak by co – ten kill to oczywiście z Grishoalbranda.

Głupotą byłoby jednak chwalenie samego top 8 za zróżnicowanie. Sięgnijmy głębiej – do decków 8-32. Tam zaś 3 Mardu Pyromancer (w tym na 9 i 10 miejscu), Jeskai Control, Amulet Titan, 3 5C Humans, Jeskai Breach, 2 Titan Shift, BG Rock, 3 BR Hollow One, 3 BG Tron, UR Pyromancer, Burn, Dredge (słaby deck, nie grajcie – ps. pozdrawiamy), G Tron, Eldrazi and Taxes, Bogles. W sumie całe top 32 miało bodaj 19 różnych archetypów.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Jace i BBE odbanowani

Stało się to, co się stać musiało i na co wszyscy czekali. Jace i BBE odbanowani w Modernie. Co tu więcej mówić. Powodem była chęć dywersyfikacji meta, bo choć format zdrowy, to Wizardzi chcieliby trochę więcej w nim czarów za 4 i więcej mana. Chcieliby pomóc kontrolom i niektórym archetypom, których w tej chwili nie ma. Problem – cenowy. Jace wyskoczył jak Adam Małysz w swych najlepszych latach i fruwa już gdzieś w okolicy miliona tixów lub dolarów. Jak to wygląda dokładnie znajdziecie na jednej z wielu stron z cenami. Niech was jednak nie dziwi – w wypadku MTGO – nawet i 350 procent wzrostu. To i tak jeszcze nic. Całe szczęście, Jace dostał printing w M25 i Wizardzi nie kryją się, że dodruk tej karty jest powiązany z unbaningiem, wymieniając dostępność karty jako jeden z powodów unbanów. Jeśli chodzi o wpływ na format… zobaczymy, ludzie są podzieleni, ale raczej mają nadzieję, że to będzie ok. Ewentualnie są ostrożni w ocenach. Generalnie jednak unbany zostały przyjęte raczej na plus.

Aby wam uświadomić jak bardzo unban wisiał w powietrzu, to polecamy wam zajrzeć do tych tekstów poniżej. W zasadzie tylko ten jeden środkowy Matta Sperlinga to reakcja na bany, a wszystkie pozostałe napisano przed dzisiejszym ogłoszeniem i wszędzie tam Jace jakoś jest obecny. Oprócz tego tekstu – o nie psuciu i naprawianiu – szczególnie polecamy też ten pierwszy, w którym SaffronOlive bardzo porządnie komentuje temat unbanów i stanu Moderna.

A żeby zakończyć sprawę, to macie tutaj filmik, którego nie pokazaliśmy wam nigdy wcześniej, bo nie oglądamy YT i nie śledzimy podcastów – z braku czasu. A w tym wypadku zdecydowanie warto poświęcić te 15 minut na przypomnienie sobie czym jest Jace, the Mind Sculptor i o co takie halo. Film jest naprawdę świetnie zrealizowany i ładnie pokazuje jakim Jace stał się strasznym potworem.

Kto pisze historię

Kolejna część opowieści z Ixalanu. Tym razem całość z perspektywy Huatli, która… można to tak powiedzieć… staje się planeswalkerką pełną gębą.

Stan MTGO

Chris Kiritz o stanie Moderna. Generalnie miało być wielkie info, a wyszło trochę meh i sporo korporacyjnej gadki, że sukcesy i tym podobne. Właściwie najważniejsze dla nas, że wsparcie dla MTGO było, jest i będzie. I to powinno nas cieszyć. A co jeszcze i jak się MTGO ma do Areny, a także co w planach dla programu – o tym w tekście. Żeby nie było – o wyzwaniach też tu jest. Commander 1v1 i mała liczba graczy to jeden z tych problemów w kontekście lig.

Zmiana podejścia do danych na MTGO

Miłośnicy danych – zapomnijcie o jakiejkolwiek relewantności statystyk z MTGO. Zapomnijcie o wykorzystywaniu tych danych do ogarniania meta. Ale też cieszcie się, że macie dostęp do większej liczby decklist… i mniejszej częstotliwości publikacji spisów do waszego ulubionego formatu zarazem. Ale po kolei.

Po pierwsze, to niezwykle istotna zmiana, a trochę umknęła bo Jace i BBE odbanowani. Po drugie, oto nowy grafik publikacji decklist –

  • Monday – Standard
  • Tuesday – Modern
  • Wednesday – Pauper
  • Thursday – Standard
  • Friday – Modern
  • Saturday – Legacy
  • Sunday – Commander and Vintage

Po trzecie, Wizardzi zmieniają definicję 'unikatowości’ decków. W aktualnym systemie, 10 kart musiało różnić decki, aby można było mówić o różnych archetypach. W nowym systemie musi być aż 20 kart, które będą różnić decki. To ma pokazać większą różnorodność w meta. Po czwarte, liczba decków, które zrobią 5-0 nie będzie ograniczona do pięciu. Nie będzie miała żadnych ograniczeń liczbowych. To znaczy, że będą pokazywane wszystkie archetypy – nie decki jako takie, a właśnie 'unikatowe’ decki – które zrobiły 5-0. To ma zwiększyć liczbę publikowanych decklist z 35 do 50-80. Jak jednak zaznaczyliśmy, będą one rzadziej publikowane.

Z jednej strony – fajnie, że są zmiany. Z drugiej, trochę szkoda, że właśnie takie. Metagaming będzie przez to dość utrudniony, a jest to jeden z ciekawszych aspektów Magica.

Ligowy matchmaking na MTGO

W momencie gdy FNM się skończy, znajomi po udanej grze w EDH rozejdą się do siebie bądź zwyczajnie chcemy zagrać, z pomocą przychodzi nam Magic Online. Często, gęsto z trudem da się zrozumieć działanie tego programu. Choćby system dobierania graczy w popularnych Ligach – jak właściwie działa? Jeśli macie jakieś wątpliwości Lee Sharp próbuje je rozwiać.

MOBA MTG

League of Legends, Heroes of the Storm i DOTA się wam znudziły? To spoko, Wizardzi planują nową grę i ma być ona multiplayerową grą bitewną… czy jak to tam zwał. Na rządzenia mobilne. Szczegóły pod linkiem powyższym po polsku, a po angielsku tutaj. Na razie projekt nazywa się Projekt M.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

PureValue Open #3, 24-25 lutego

Ze strony wydarzenia – po raz kolejny organizatorzy zapraszają wszystkich fanów formatu Modern do Torunia na trzeci już event PureValue Open. Tak jak poprzednim razem odbędą się dwa turnieje w formacie Modern w dwóch odsłonach – klasycznym oraz Unified Constructed. Standardowych zasad formatu raczej nie trzeba nikomu przypominać. O Unified Constructed, a w tym wypadku Team Modern, nie każdy słyszał, poniżej więc znajdziecie podstawowe informacje:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane.
  • Mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • Duża wygrana: wtedy kiedy 2 graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie;
  • główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lightning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.

Nagrody są gwarantowane, ale nie są sztywne. Zaskoczcie organizatorów frekwencją, a oni zaskoczą was większymi nagrodami!

INFO TURNIEJOWE:

Spoiler
Sobota 24.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 50 zł
Format: Modern
Nagrody: 300+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 51
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Niedziela 25.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 210 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 400+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 18 teamów
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Prerejestrację proszę wysyłać na adres – purevaluemtg(at)gmail.com

 
 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard w tym tygodniu nie wydał z siebie żadnego tekstu godnego uwagi. Nie na tyle, aby linkować. Cóż, trudno.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Moja droga do Pro Tour Championa

Latarnie, tak jak CJ w GTA, mają do załatwienia jedną robotę – oświetlać. W tym przypadku Luisowi Salvatto Latarniana kontrola oświetliła drogę aż po samo podium na ProTourze. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym obecny ProTour Champion opowiada o swoich przeżyciach.

Przewodnik po UR Pyromancerze

Nie tylko Latarnia ostatnio osiągnęła dobre wyniki. W Super-Perfekcyjnym-Formacie-Który-Potrzebuje-JTMSa łokciami rozpycha się UR Pyromancer. Co w środku? M.in. Thing in the Ice oraz Young Pyromancer. Ponadto, zestawienie matchupów, sideboardowanie i parę słów od Petera Vierena. A tu macie raport brata Petera, Pascala, w którym opisuje on jak doszedł do topki PT i jak mu w niej poszło.

Modernowe zmiany poprotourowe

Young pyromancer został niekwestionowanym odkryciem ostatniego ProToura. Co więcej w świecie? Powrót Tarmogoyfa, przewidywania na temat wrzucenia Faithless Lootinga do modernowej banlisty, Kącik z Transhumanizmem – 5c Humans jako nowe oblicze Affinity oraz Latarnia niszcząca wszystko na swojej drodze. Enjoy!

UW kontrola na Pro Tourze

Raphael Levy odpuścił dredżowanie na rzecz UW Kontroli. Dlaczego? Zapoznajcie się z jego punktem widzenia oraz przemyśleniami dotyczącymi tej konstrukcji. A jako uzupełnienie z drugiej strony macie Jeskai Kontrolę z perspektywy PVDR, który swoją drogą jest wspomniany w tekście.

Optymalizując Grixis Shadowa

Grixis Shadow od podstaw. Co, gdzie, jak i przy okazji dlaczego – poszczególne wybory kart, sideboard oraz matchupy. Refleksje poprotourowe.

Ludziki i jak z nimi się bić

Zrozumienie problemu to już połowa sukcesu w jego rozwiązaniu, ta zasada odnosi się również do deczyw w Modernie. Jak  skutecznie grać przeciwko 5c Humanom? Jadine Klomparens pisze o swoich spostrzeżeniach w kontekście oglądania streamu z Pro Tour i raczy nas paroma ciekawymi uwagami, odnosząc się do konkretnych zagrań – jak np. nie zabijania Thalii od razu czy kwestii blokowania latającej modliszki 3/3.

Czemu nie należy banować Lantern kontroli

Nikogo nie zabiła i jednak nie zakazana – mowa o Latarni. W wyniku dzisiejszych wydarzeń można śmiało odetchnąć z ulgą, bo zwyczajnie nic jej się nie stało. Problemu dla fanów decku nie ma. Riley Knight tłumaczy tu jednak dlaczego problemu nie mają także antyfani i czemu pomimo bardzo dobrego wyniku żaden z elementów talii nie powinien wylądować na banliście.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Jak budowaliśmy Pick Ordery RIX na PT

Draftowe przygotowania do ProToura, krok po kroku. W czterech relatywnie prostych fazach Joel Larsson pokazuje, w jaki sposób przygotowywał się na ten wymagający event. Jeśli jesteście ciekawi wyników, bądź czeka was draft w niedalekiej przyszłości, to nie zapomnijcie tu zajrzeć.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: eventy ze świata

W obliczu dzisiejszych wydarzeń w Modernie Legacy jest ostoją spokoju. Do najciekawszych konstrukcji zdecydowanie dzisiaj będzie należało… Legacy Hollow One. Myśleliście, że cena Goblin Lore jest obecnie porażająca? Cóż, możecie się niemiło zdziwić.

Historia Legacy – część 9

Cofnijmy się delikatnie w czasie, prosto do pierwszego Innistradu i RTR. Okres ten odcisnął spore piętno na tym, jak obecnie wygląda Legacy, głównie przez udział takich urwipołci jak Deathrite Shaman, Shardless Agent bądź Griselbrand. Odbanowano Land Tax, natomiast decki wyglądały zupełnie inaczej, do tego co mamy dzisiaj. Marzy wam się powiew nostalgii? Zapoznajcie się z artykułem.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Sekretny partner

I myk, właśnie pojawił się smaczek dla edehowców uwielbiających urozmaicać sobie rozgrywkę różnymi, niekiedy dziwnymi zasadami. Mowa o trybie Secret Partners. Co więcej? Zacama z akompaniamentem przerośniętych jaszczurek oraz zapowiedź nowej serii tekstów.

Budując Mono W Ramosa

Jest drobne grono graczy, które uwielbia działać pod górkę. Dzisiaj na tapetę wrzucony zostaje deck do Commandera, który pomimo możliwości bycia pięciokolorową konstrukcją staje się Mono White.  

Wierd Harvest – Nieoczekiwane rezultaty

Christopher Russel w serii Weird Harvest tym razem opisał Experiment Kraj jako ciekawy przykład Commandera. Zabrał się za przedstawienie kart, które mają sensowne połączenie z umiejętnością kopiowania Ability Eksperymentu oraz zestawił wady z zaletami prowadzenia takiego deczywa. Szukasz czegoś dla siebie na początek przygody z EDH? Spróbuj poeksperymentować.

Goblińscy steamfloggerzy

Moda na karty z Un-setów jeszcze nie minęła – tym razem z zestawem goblinów. Możliwości jest wiele – Krenko, Shattergang Brothers, Wort, czy nawet Kiki-Jiki lub dostarczający dużo zamieszania Mizzix, swoimi Experience Counterami. Niezależnie od Generała, gwarantowana solidna dawka zabawy, nie tylko za sprawą Un-kart.

Kumena i rybia historia

Kumena zagościła już w Standardzie, Modernie i powolutku przebija się do Eternalowych formatów. Nie widać jej jeszcze w Legacy, ale Commander zaczyna pękać w szwach od pomysłów na nią. Na zakończenie dzisiejszych newsów o EDH lekka tribalowa rybka i historia, która ponoć jest zabawna. Sami sprawdźcie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Jaki jest plan – część 2

Pauper rośnie w siłę. Format, do którego karty są powszechnie dostępne, ze względu na print run (w końcu to commony) oraz mający niski próg wejścia w niego może okazać się perełką, której Wizardzi nie dostrzegli w porę. Pozostaje jedynie pytanie, co dalej z tym fantem? W artykule decki, jak grać i z czym się można w tym formacie spotkać w pigułce w kontekście dwóch decków – Affinity i Mono Blacka.

Pauperowy tron w 60 sekund

Niekoniecznie najtańszy wybór na MTG:O, jednak doskonały dla lubujących się w tego typu strategiach – wielokolorowy Tron. Co w nim nietypowego? W zasadzie nic. Dobra konstrukcja z dużą ilością możliwości – rekursją w postaci Mnemonic Wall, blinkiem w postaci Ghostly fickera i Buybackiem, tak na wszelki wypadek, gdyby nie było na co wydawać many. Ale liczy się tu także to, że deck dostał spotlight na CFB oraz, że jest okazja, aby z Brianem DeMarsem nauczyć się tą talią grać.

Sultai Land Destruction

Decki, które pozbawiają przeciwnika możliwości zagrywania spelli, ze względu na brak many – skąd my to znamy? Tego typu praktyki są też w Pauperze. W mainie pojawiają się karty będące dość nietypowymi wyborami, jak bardzo deck daje radę oceńcie sami. Nie bez powodu jednak zniknął z meta po zachłyśnięciu się nim jakiś czas temu. SaffronOlive jak zawsze robi show.

Budżetowa reforma

Rob Bockman przedstawia całkiem ciekawą krytykę Paupera – inną niż te, z którymi do tej pory się spotkałem. Jego argumenty pozwalają spojrzeć na format nieco z innej strony, choć mi jego problemy nie przeszkadzają. Ładnie jednak swój sceptycyzm wyraził. Mimo to nie omieszkał przy okazji pokazać swojego ciekawego decku do Paupera. Jego GB Tortured Existence Madness różni się trochę od tego, do czego tego rodzaju talie nas przyzwyczaiły. Warto docenić autorski deck. A na dokładkę mamy parę słów o budżetowym wariancie moderna – formacie, w którym legalne są decki pod warunkiem, że nie kosztują więcej jak 100 dolców. Ale to margines tego, co tu ciekawe.

Ciekawe decki:

 

INNE

Czy rezygnacja z Reserved List byłaby legalna

Reprinty, reprinty i Reserved Listy. Razem z banami w różnych formatach spędzają nam sen z powiek. Czy słusznie? Tak sądzę. Z czym wiąże się prowadzenie przez Czarodziei z Wybrzeża tego spisu? Jaką mamy gwarancję, że możemy zaufać wydawcy gry i pieniążki ulokowane w Lotusach, Gaea’s Cradle (o, to by mi mogli do EDH przedrukować), reszcie parszywej Dziewiątki i innych kartach są bezpieczne? Pochylił się nad tym gość, który zna się na prawie – bodajże prawnik. Z ciekawostek, w innym filmiku analizował też niechlubny przypadek Jeremiego z Unbanne… UnsleevedMedia.

– Michał

Dekonstrukcja Curious Obsession

Jakiś czas temu mieliśmy na forum mtgnews.pl na temat obrazków i jakości artów w Magicu. I tu mamy fenomenalny tekst o jednej z grafik i tym, co z niej możemy odczytać i jak docenić jej wartości wizualne. Nie zwróciłbym uwagi na Curious Obsession, ale po tym tekście naprawdę doceniłem przedstawiony nam tu obrazek, który zresztą wiele zyskuje w powiększeniu. Jeśli temat wam bliski – zajrzyjcie koniecznie.

Potęga banowej narracji

Bany, bany, wszędzie bany. Nie macie tego już dość? Jakiś deck wygrywa turniej – bogle, latarnia, cokolwiek – a już community wrzeszczy – DAĆ MU BANA. Jak królowa z Alicji, aby 'ściąć mu głowę’. Jeśli was też to męczy, albo jeśli jesteście po stronie tych wrzeszczących, zajrzyjcie do tego tekstu, aby dowiedzieć się, co Brian DeMars sądzi o banowej narracji, którą mamy w tej chwili w naszym środowisku. Może to wam pozwoli zmienić paradygmat i przejść na jasną stronę mocy – tę optymistyczną, która zamiast o banach mówi o ekscytacji – w tym kontekście – Modernem.

Wywiad z Chrisem Cocksem – prezydentem WOTC

Hipsterzy z wybrzeża przeprowadzili bardzo ciekawą rozmowę z… macie napisane w tytule. Generalnie polecamy wam ten materiał, jeśli chcecie bliżej poznać faceta, który teraz odpowiada za WOTC i siłą rzeczy też za Magica. Poruszanych tematów jest sporo. Powyżej znajdziecie transkrypcję całej rozmowy. Poniżej jej trzyczęściowe podsumowanie.

Śmierć od tysiąca cięć papierem

Seksizm w community MTG – to jest tematem tego tekstu. Seksizm i traktowanie graczek przez graczy. Tekst pokazuje żeński punkt widzenia na sprawę i stawia na wyjaśnienie problemu, przedstawienie perspektywy i próbę wytłumaczenia z czym tak naprawdę niektóre kobiety muszą się zmagać w środowisku MTG. Materiał podaje kilka recept jak radzić sobie z seksizmem, ale jest raczej inkluzywny niż konfrontacyjny, więc nie musicie obawiać się wojującego feminazizmu. Nie musicie się też zgadzać z autorką czy podzielać jej poglądów, ale właśnie dla lepszego wzajemnego zrozumienia raczej warto tekst przeczytać. Jeśli zaś tezy przedstawiane w tekście są wam bliskie ideologicznie czy osobiście, to może wiele z tekstu nowego nie wyniesiecie, ale na pewno przeczytanie go wam nie zaszkodzi.

Wszystkie sety są dobre – Prophecy

To jeden z ciekawszych tekstów w tym tygodniu i na pewno dość oryginalny jeśli chodzi o temat. Autor przedstawia nam tu Prophecy i przekonuje, czemu ten set nie jest taką wielką wpadką, jak niektórzy próbują sugerować. To materiał o fajnych stronach tego dodatku.

Magicowa historia – od Elder Smoków do Mendingu

Nie ogarniacie historii Dominarii, Ravnici i Magica w ogóle? Jeśli tak to kalendarium, które znajdziecie w tym tekście, pomoże wam się wreszcie orientować kim jest Bolas, kim był Urza, skąd wziął się Karn, co to był Sylex Blast, a także gdzie w tym wszystkim są Phyrexianie. Zajrzyjcie, bo na pewno pomoże wam to lepiej zrozumieć historię Dominarii przed nadchodzącym dodatkiem.

Podróż Vraski

Zgrabne podsumowanie tego co się do tej pory działo z Vraską na Ixalanie i jak ta postać ewoluowała. Jak chcecie nadrobić kwestie związane z fabułą, to macie ku temu okazję.

Stan Programu

Trochę njusów, a potem lista oczekiwań tego, co chciałby Jahn usłyszeć o zmianach na MTGO od Chris Cocksa – to w sekcji opinii w kontekście wywiadu zrealizowanego przez hipsterów. W deckach Mono Red w T2, Mardu Pyromancer w Modernie, RDW w Pauperze, Through the Breach w Legacy i Paradox Storm w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Pauper?

Rudy z Alpha Investments pochylił się nad Pauperem. Wnioski? Totalny fenomen. Dobrze zrobiony materiał, na którym w dość specyficzny sposób obrazuje, czym Pauper jest dla niego, a czym dla nas, zwykłych graczy Medżika. Przestrzega przede wszystkim przed nadmierną inwestycją w ten format i to z prostej przyczyny. Format składa się z kart najłatwiejszych do przedrukownia, czyli Commonów. Stanowi to problem dla inwestującego w karty w celu ich późniejszego odsprzedania. Mimo wszystko, istnieje też druga strona medalu – jest to format, który wymaga kreatywności, przynosi wiele radości z gry oraz jest zwyczajnie przyjemny. Zainwestujmy nie w karty, a we własną przyjemność. Zakoszulkujmy więc Bolty i Quirion rangerów i enjoy!

A jako uzupełnienie mamy także drugą część tekstu Jasona Alta, z której dowiemy się jakie karty są niezłą inwestycją zarówno w kontekście Paupera jak i EDH.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Bedlam Reveler (Eldritch Moon)
  2. Collective Brutality (Eldritch Moon)
  3. Goblin Lore (Tenth Edition)
  4. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  5. Blackcleave Cliffs (Scars of Mirrodin)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Jace, the Mind Sculptor oraz Bloodbraid Elf odbanowani w modernie

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (