Przegląd Prasy #211 – Spoilery Masters 25

Wiadomo było, że to spoilery Masters 25 będą najważniejsze w tym tygodniu. Ale dostaliśmy też wreszcie Grand Prix w Standardzie. Bez rewolucji i rewelacji tam, w Memphis, ale przyzwoicie. Nie dominuje jeden jedyny deck i jedna jedyna strategia, przynajmniej na razie. Do tego mieliśmy zawartość Challenger Decków ogłoszoną. I to jest produkt, na który od lat czekaliśmy i który wielu zaskoczył, bo jest w nim syto.

Poza tym było jednak raczej spokojnie i bez nadmiernych ekscytacji – tak finansowych, jak i deckbuildingowych, magicowych w ogóle czy tekstowych. Zapraszamy do lektury tych materiałów, które naszym zdaniem były najciekawsze w minionym tygodniu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Memphis

Wreszcie pograli Standard i wreszcie można zobaczyć co się dzieje w formacie. W top 32. pojawiło się 20 archetypów. To sporo. Na turnieju zaś było 1082 graczy. To już mniej sporo. Całość wygrał Tyler Schroeder z RG Monsters. Meta jest dość agresywne, co widać w deckach 9-32, ale i w spisach z Topa coś tam się agresywnego znajdzie. Jest jednak i miejsce dla midrange, i dla kontroli. Wygląda to nieźle.

Kolejna odsłona Mistrzostw MTG Województwa Lubelskiego

I na koniec coś małego z naszego podwórka. Krótka relacja od organizatorów kolejnego etapu Mistrzostw MtG Województwa Lubelskiego – ciekawa może być zwłaszcza dla miłośników Paupera.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Masters 25

Wreszcie ruszyły spoilery najnowszego dodatku. Na razie trochę rozczarowują, zwłaszcza na Mythicach, ale może Masters 25 pokaże jeszcze parę ciekawych rzeczy. Na starcie na pewno mamy z najciekawszych rzeczy Blood Moon i Imperial Recruitera zaspoilowane przez Goldfisha i CFB. Recruiter to drugi chase mythic setu jaki nam pokazano. No, może jest jeszcze w tym gronie Chalice of the Void. Pierwszy to oczywiście Jace. Link prowadzi do oficjalnej galerii Masters 25.

Spisy Challenger Decków

Poznaliśmy decklisty do Challenger Decków i sporo one jednak komentarzy wywołały, bo okazało się, że to bardzo syte spisy. Problem tylko w tym, że to decki na 6 miesięcy w meta, które może nie być do końca adekwatne. Jest jednak czym grać, cena spoko, ogólnie na plus. Polecamy też infografikę na temat opłacalności setlist – jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej zobaczyć.

Alternatywne zakończenia RIXowej historii

Z tego co możemy zrozumieć, to tylko szkice i jeszcze by zostały dopracowane, gdyby jednak inne zakończenie miało zostać wybrane przez graczy. Albo i nie – może to tak miało wyglądać. Jeśli faktycznie, to dostaliśmy i tak najlepsze zakończenie, bo te tu są… meh. Widać na ich przykładzie, że jednak ten dział Wizardów miał jakieś problemy – i faktycznie, jak się posłucha jaskółek na mieście… znaczy, ludzi na reddicie, to ponoć tam trochę zmian w ekipie tym się zajmującej było. I to odbiło się na Ixalanie oraz Rivals of Ixalan.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Wrong Turn Party 7 – 16-18 marca Trzcianka

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games zapraszają na Wrong Turn Party numer 7.  Zimowy Zły Skręt to dwa PPTQ oraz nieco odświeżony Tarmogoat, wzbogacony o udoskonalone nowości z poprzedniej edycji. To turnej niesankcjonowany i dla osób pełnoletnich, ponieważ odbywa się późnym wieczorem. Data WTP pokrywa się z premierą Masters 25, więc już w piątek będzie można wypróbować nowy produkt!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE od organizatora

Spoiler
KIEDY: 16 – 18 marca 2018

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u https://www.facebook.com/PensjonatMakowscy/?fref=ts lub pod numerem telefonu 608 696 322 (Mr Toster) – pod tym numerem dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane, zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili! W sobotę i niedzielę przewidywane są przerwy obiadowe w granicach 14:00 – 16:00. Jak zawsze możecie liczyć na Obiady od Pani Ali, więc z głodu nie umrzecie ;)

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 16.01.2018

TARMOGOAT CUP VII
Start: 21:00+
Format: Standard*
Wpisowe: 60 pln (ZMIANA!)
Nagrody: Całość Wpisowego pomniejszone o koszty organizatora.

*TGC nie jest sankcjonowany, Obowiązują specjalne, zmodyfikowane na potrzeby turnieju Floor Rules podane przed rozpoczęciem turnieju. Struktura turnieju to (niezależnie od liczby uczestników) 4 godzinne rundy swissa i top8 bez limitu czasowego. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą, nielichymi płucami i żelazną psychiką. Może zawierać orzeszki.

Sobota, 17.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Sealed (XLI-RIX) + top8 draft
Wpisowe: 110 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

Niedziela, 18.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Standard (T2)
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się co najmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Innowacje w Standardzie

Przegląd najciekawszych techów i decków w obecnym Standardzie. To od Adama Yurchicka, więc jest tu naprawdę sporo decklist i przydatny komentarz.

Nauczyć się nowego T2 – Grixis Energy

Po prostu przewodnik po decku – ale nie z CFB tylko od człowieka z Hareruya. A to oznacza, że tekst jest naprawdę solidnie omówiony. Dowiecie się stąd wszystkiego, co warto wiedzieć o Grixis Energy w aktualnym meta.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Wszystko o BG Tronie

W tym materiale dostajemy bardzo solidne omówienie, takie przewodnikowe, po BG Tronie. Wiadomo – opisy sideboardowania się i takie tam temu podobne rzeczy tu są.

O Gifts Stormie

A tu z kolei garść porad – również poradnikowych – o Gifts Stormie. Cóż więcej dodawać?

8 Whack Goblins

SaffronOlive znowu miesza z agresywnymi goblinami. Co prawda to tylko jedna wygrana liga na poziomie Competetive – yup, 5-0 – ale pokazuje, że jakiś tam potencjał tu jest.

Adaptuj się lub giń – jak modernowe decki reagują na Jace’a i BBE

Bardzo fajny tekst, na który zwróciłem uwagę dzięki Berłosiowi. W środku autor przedstawia sposoby wykorzystania odbanownych kart w Modernowych deckach. Ocenia przy tym czy to ma sens, czy dany deck może wykorzystać Jacka lub BBE i jak meta może na to odpowiedzieć.

Zwycięzcy i przegrani po unbanach

A to już taki krótki tekst o kartach, które zyskały na unbanie. Jest między innymi o boltach – co chyba wszyscy podkreślają, że bolt wraca do łask – a także paru innych rzeczach, które straciły lub zyskały.

Cały tydzień grałem Jacem i było do bani

Mike Sigrist mówi jak jest – Jace ssie. No, ok, nie jest aż tak źle, ale nie da się ukryć, że nie jest też jakoś ekstremalnie dobrze. Znaczy – Jace nie jest aż tak dobry, jak by się niektórym mogło wydawać. Tak przynajmniej twierdzi Sigrist. O tym dlaczego tak sądzi, możecie przeczytać pod linkiem.

Jace Tribal

Gwałtu, rety, apokalipsa. SaffronOlive gra tribalem na Jackach, koniec Magica. A poważniej, dostajemy tu eksperyment z tribalem na walkerach. Coś takiego już kiedyś bodaj było z Gideonami i jak widać po komentarzach i liczbie wyświetleń – nawet się ludziom podoba. Eksperyment wychodzi nawet nieźle, jeśli chodzi o wynik, ale w tym wypadku nie ma co tego przeceniać. Jeśli lubi SO i dziwaczne konstrukcje – to coś dla was.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashback Drafty – Theros

W tym tekście mamy okazję przypomnieć sobie o co tak właściwie chodziło w darftach Therosa. Przyda się jeżeli chcecie się jeszcze załapać na flashback drafty na MTGO. A jako uzupełnienie zestawienie najciekawszych tekstów o draftowaniu Therosa od hipsterów z wybrzeża.

BR w RIXie

Ryan Saxe całkiem zgrabnie opisuje w jaki sposób draftować RB w RIX. I nie zatrzymuje się wcale na piratach, udowadniając, że jest to głębsze połączenie kolorów niż nam się mogłoby wydawać.  Tu z kolei Andrea Mengucci pokazuje jak draftować Abzanowe wampirozaury.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: ewolucje decków

Tym razem dość krótko – Sean Brown opisuje najnowsze iteracje i zmiany w kilku popularnych archetypach, m.in. w Mavericku.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Proxy i playgrupy

Stephen Johnson opowiada o tym czym są proxy i jakie możliwości dają, a także jakie mają one oddziaływanie na playgrupy. Całkiem ładnie zanalizowany temat.

Pogadajmy o landach

Bennie Smith omawia wykorzystywanie landów w Commanderze. Przedstawia swoje podejście do sprawy, np. w kontekście korzystania z feczy – co odradza. Dlaczego? Sprawdźcie w tekście. Tak czy siak, to przynajmniej dobry przegląd tego, z jakich landów najcześciej w EDH korzystamy.

Commanderowe staple

Taki to trochę luźniejszy tekst, ale wskazujący podstawowe karty w EDH. To jedne z najpopularniejszych kart, które możecie trafić niemalże w każdej playgrupie.

Powroty na Dominarię – najciekawsze 10 kart z Invasion

Dominaria i Masters 25 to dobre okazje, aby trochę powspominać. I z tej okazji dostajemy ten tekst, w którym zostało opisane 10 dość ciekawych kart w kontekście Commandera z Invasion.

Deal za dolca – niebieski

Rachel Agnes kontynuuje cykl z poradami odnośnie kart, w które warto zainwestować w Commanderze i które są coś warte. Czy są warte tyle, aby je kupić? I czy to dobry moment? Tym razem omówione są staple w kolorze niebieskim.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Grając Mono W Heroic

SaffronOlive zabiera się za jeden z ciekawszych i nowych decków w Pauperze. Biały Heroic jest naprawdę solidnym deckiem, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Zresztą, nie jest to jedyny tekst na ten temat – macie także ten materiał – Mono White Heroic.

Eksplorując pauperowego Trona

Alex Ullman w nowej odsłonie. Tym razem nie jako autor na Gathering Magic, ale jako tekściarz CFB. W tym tekście opowiada o Tronie.

 

INNE

Rola ekosystemu w tworzeniu świata

Coś dla vorthosów – tym razem dla tych, którzy są zainteresowani sposobami wykorzystania realiów planu – z naciskiem na florę i faunę – do pokazania ciekawego settingu. Autor opisuje jaką rolę pełni ekosystem w tworzeniu światów… między innymi takich jak Ixalan czy Kaladesh. Fajny materiał też dla tych, którzy z innych względów – np. bo piszecie swoje opowiadania, itp. – chcą się dowiedzieć czegoś więcej o worldbuildingu. Gwarancją jakości jest tu salwacja.

Szkoły magii

Ten niezobowiązujący materiał robi nam podział walkerów na szkoły magii jakimi się posługują i ogólnie pokazuje jakie rodzaje magii w Magicu są stosowane. Lithomancerzy, nekromanci, iluzjoniści – to wszystko jest właśnie w tym tekście.

Sztuka wyciągania ukrytych informacji

To tekst, który polecamy raczej początkującym graczom. Autor pokazuje tu jak można z zachowania przeciwnika wyczytać informacje związane z grą – np. co może mieć na ręce.

10 najbardziej zaskakujących reprintów

Taki to luźny tekst trochę nostalgiczny, trochę historyczny, a trochę poruszający nowsze reprinty. Z tych dwóch pierwszych powodów można rzucić okiem. Materiał pokazuje trochę jak Wizardzi podchodzili do kwestii reprintowania i czym nas, graczy, zaskakiwali.

Stan Programu

Jahn wspomina w njusach o ważnym tekście o polityce wykorzystywania symboli, kart, nazw, etc. przez fanów. Co ważne, tekst spotkał się z kontrowersjami i niedopowiedzeniami, które Wizardzi musieli jeszcze objaśniać. Jest też o Dryad Arbor – ten temat jest też podjęty w sekcji opinii, a także macie go omówionego w filmiku poniżej. Czy wersja karty z FTV powinna zostać zbanowana? Zapoznajcie się z tematem i znajdzie na to odpowiedź sami. W deckach UW Aury – T2, Burn – Modern, Tireless Combo – Pauper, Dragon Stompy – Legacy, Shopsy – Vintage. Na koniec ceny. 

 

:g: Finanse :g:

 

Reprinty, ceny boosterów i Mastersy

SaffronOlive o strategiach przedrukowywania kart, kwestii cen boosterów, która ma być dość problematyczna w kontekście Mastersów – konkretnie zbyt wysoka – a także o samych Mastersach i ich charakterze. To zaś w kontekście Masters 25 i przyszłości reprintów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  2. Jace, the Mind Sculptor (Worldwake)
  3. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  4. Jace, the Mind Sculptor (From the Vault: Twenty)
  5. Jace, the Mind Sculptor (Eternal Masters)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (