Przegląd Prasy #213 – wyciek Release Notes Dominaria

To był dziwny tydzień. Wszystko za sprawą Czarodziejów, którym przytrafił się wyciek Release Notes Dominaria. Dodatek jest przez to przedwcześnie zaspoilowany i znany niemalże w połowie, co zaskutkowało zmianami planów co do sezonu spoilerowego. Szkoda z jednej strony, ale z drugiej – jest się czym hajpować, bo set wprowadza wiele nowości… które jednym się spodobają, innym nie.

A poza tym mieliśmy drużynowe Grand Prix. Polskich modernowców mógł z kolei rozpalać MKM Open w warszawskiej Strefie MTG. Wygrał tam Mateusz Bednarczyk, a wyniki z eventu można było śledzić na facebookowej grupie Modern Rewolucja, którą wam polecamy, jeśli interesuje was ten format. Wielkimi krokami zbliża się też release Masters 25. Mamy również szereg ciekawych linków, które wam polecamy. Miłej lektury zatem.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Madryt

Ach, Hiszpania o tej porze roku musi być fajna. Fajniejsza chyba niż Polska, gdzie aura dopiero zaczyna się robić wiosenna. A na pewno fajniejsza była dla trójki Christoph Green, Ben Jones i Charles Eliatamby, bo to oni wygrali Grand Prix w Madrycie. W turnieju wzięły udział 354 drużyny – tak, miniony weekend należał do teamowych eventów – a do Day 2 dostało się 45 z nich. W topce byli też Elias Watsfeldt, Joel Larsson i Per Nyström; Andreas Petersen, Michael Bonde i Thomas Enevoldsen; Adriano Moscato, Carmine D’Aniello i Alessandro Lippi. Grano Standard, Modern i Legacy. Decklisty z topki są tu, a tu z miejsc 5-16. Polskie akcenty też były, ale tym razem niestety nie udało się zająć wyższych miejsc, choć po Day 1 były na to szanse.

Grand Prix Santiago

Santiago zgromadziło 262 drużyny… lub 261, zależnie od tego, czy trzymać się info z Day 1, czy z Day 2. Tak czy siak, grano Team Sealed i Team Drafty, a do drugiego dnia dostało się 40 druzyn. Ostatecznie do finał Top 4 wygrali Sebastian Pozzo, Luis Salvatto i Lucas Esper Berthoud. Do topki dostali się też Diego Roca Suárez, Marco Vargas i Alejandro Van Mourik; Guilherme Medeiros Merjam, Carlos Romão i Paulo Vitor Damo da Rosa; Willy Edel, Juliano Gennari Souza i Thiago Saporito.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wyciek Release Notes Dominaria

Oj, się porobiło. Tym razem to Wizardzi wtopili, udostępniając chińską wersję Release Notes Dominaria przed czasem w chińskiej wersji. Gracze od razu zaczęli się brać za tłumaczenie i dziwy zobaczyli, prawdziwe dziwy. Nowe karty okazały się intrygujące, a zapowiedzi – jak legenda w każdym boosterze, zmiana zasad odnośnie przekierowywania obrażeń na walkerów, co skończyło się erratą sporej liczby kart – wzbudziły sporo reakcji. Wszystko to stało się jednak jasne w chwili, w której Wizardzi zdecydowali, że mleko się rozlało i po prostu udostępnili teksty kart – bez ramek i obrazków jeszcze – oficjalnie na swojej stronie w każdym z języków. Później Aaron Forsythe opublikował informację o planach spoilerowych – O Dominarii i o tym co dalej. W tekście zobaczyliśmy też nowe ramki enchantmentowych Sag, które robią wrażenie – na jednych pozytywne, na innych negatywne. Więcej jest jednak chyba tych pierwszych.

Jest to na pewno nowość i coś czego w Magicu jeszcze nie było. Przy okazji warto przypomnieć długi, ale ciekawy filmik – 25 lat ramek Magica. On akurat trochę o czym innym, bo o inwokacjach AKH, ale pokazuje jak to się stało, że jesteśmy gdzie jesteśmy i jak wyglądała ewolucja wyglądu magicowych kart. Pojawiły się też dwa zbiorcze teksty, w których mamy wyjaśnione wiele rzeczy odnośnie Dominarii, jej mechanik i samych kart, jeśli wolicie bardziej zwięzłą formę niż Release Notes.

Tam jest najlepsze podsumowanie tego, co wiemy o najnowszym secie.

MaRo o rzadkościach

MaRo na temat rzadkości – niestety, nie chodzi tutaj o mistyczne misprinty i miscuty warte miliony PLN. Porusza temat tego, czego jesteśmy w zasadzie najbliżej, czyli Commonów, Uncommonów, Rare i Mythiców. Dokładniej, co, gdzie, jak, dlaczego na jakim rarity.

Finaliści GDS 3

Nie trzeba umieć grać, aby trafić do Top 8 – ta grupa jest na to żywym i niezbitym dowodem. Cóż, oczywiście aby nie urazić wyjadaczy popularnych formatów wspomnijmy – nie jest to event na którym zagrywamy spelle, tylko je dizajnujemy. MaRo przedstawia tu designerów i zespół desinerski. A poniżej mamy już twórczość, która pozwoliła tej ósemce dostał się do tego etapu GDS. I niektóre z nich są naprawdę godne uwagi – fajne, mocne, oryginale projekty, które z chęcią zobaczyłoby się w oficjalnym Magicu.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Wrong Turn Party 7 – 16-18 marca Trzcianka

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games zapraszają na Wrong Turn Party numer 7.  Zimowy Zły Skręt to dwa PPTQ oraz nieco odświeżony Tarmogoat, wzbogacony o udoskonalone nowości z poprzedniej edycji. To turnej niesankcjonowany i dla osób pełnoletnich, ponieważ odbywa się późnym wieczorem. Data WTP pokrywa się z premierą Masters 25, więc już w piątek będzie można wypróbować nowy produkt!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE od organizatora

Spoiler
KIEDY: 16 – 18 marca 2018

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u https://www.facebook.com/PensjonatMakowscy/?fref=ts lub pod numerem telefonu 608 696 322 (Mr Toster) – pod tym numerem dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane, zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili! W sobotę i niedzielę przewidywane są przerwy obiadowe w granicach 14:00 – 16:00. Jak zawsze możecie liczyć na Obiady od Pani Ali, więc z głodu nie umrzecie ;)

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 16.01.2018

TARMOGOAT CUP VII
Start: 21:00+
Format: Standard*
Wpisowe: 60 pln (ZMIANA!)
Nagrody: Całość Wpisowego pomniejszone o koszty organizatora.

*TGC nie jest sankcjonowany, Obowiązują specjalne, zmodyfikowane na potrzeby turnieju Floor Rules podane przed rozpoczęciem turnieju. Struktura turnieju to (niezależnie od liczby uczestników) 4 godzinne rundy swissa i top8 bez limitu czasowego. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą, nielichymi płucami i żelazną psychiką. Może zawierać orzeszki.

Sobota, 17.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Sealed (XLI-RIX) + top8 draft
Wpisowe: 110 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

Niedziela, 18.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Standard (T2)
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się co najmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Top 10 decków w Standardzie

Jak praktycznie co przegląd prezentujemy jedne z najbardziej topowych decków do standardu – począwszy od wampirów, poprzez potwory, na mono redzie kończąc. Analiza przygotowana przez Setha Manfielda obejmuje spis oraz krótki opis.

Rozpalając reda

A propos Mono Reda – autor tego tekstu, John Rolf, zajął 10 miejsce na GP Memphis. Z tej okazji dostajemy jego punkt widzenia na ten deck i przy okazji krótkiego primera z opisem sideboardowania się. Dla fanów archetypu.

Primer BW Tokenów

A jak wolicie tokeny, to tu mamy jeszcze jeden tekst, w którym tym razem przyglądamy się biało-czarnej wersji talii na Anointed Procession i Hidden Stockpile. Są oczywiście rozpiski sideboardowe i omówienie talii.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Najciekawsze modernowe decki po unbanach

Unbany i bany zawsze przypominały kogoś, kto popycha drobny kamień, w postaci 1-2 kart, aby wywołać lawinę nowych i ciekawych konstrukcji. Tak jest i w tym przypadku, Adam Yurchick sporządził krótki przewodnik po spisach, które powstały, bądź zyskały w efekcie ostatnich unbanów.

5 rzeczy, których dowiedziałem się po modernowych unbanach

Modern to otwarta księga, z której można się wiele dowiedzieć – problem tego typu, że niekiedy trafimy na jakiś Necronomicon, innym razem na ulotkę z niedalekiego kebsa. Jeśli chcecie dowiedzieć się czego dokładnie dowiedział się Brian Braun na temat sytuacji po unbanch w modernie zajrzyjcie w link.

Pięciokolorowe Colorless Eldrazi Stompy

Fani Jordana Boisverta łączcie się – oto krótka relacja z turnieju SCG Worcester, który ten autor wygrał. Macie okazję zobaczyć jak to się stało i co bezkolorowi kosmici są w stanie zrobić. Jak widać – wygranie 11 rund jest w ich zasięgu.

PS. nie mam pojęcia, czemu napisałem 'pięciokolorowe colorless’, widać późna pora, niewyspanie lub ból głowy zrobiły swoje – dobrze, że wychwyciłem przed publikacją, ale zostawiam jako 'kwiatek z przeglądu’ – Emil.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

10 spostrzeżeń o RIX Sealed

Limited jak to limited, ma to do siebie, że jest strasznie przypadkowe – raz otworzymy super-hiper-mega bombę, następnym razem skończymy z dwunastoma Charging Badgerami w decku. Mimo wszystko, jeśli lubi się formaty spokojniejsze, to jest dobry wybór. Zen Takahashi w 10 punktach dość skutecznie wyczerpuje temat swoich spostrzeżeń na temat Limited RIX.

Powrót Legacy Cube

Legacy Cube wróciło! Co to oznacza? To, że ponownie jest możliwość grania w formacie limited, w którym mamy dostęp do kart takich jak Pestermite i Kiki-Jiki. Kostka pełna comb, podatków, świetnego removalu i jeszcze świetniejszych potworków – czego chcieć więcej? Jakiegoś poradnika co pickować i trochę właśnie tego tu dostajemy.

5 porad jak usprawnić swoje limited

Ciągłe zwiększanie swoich umiejętności w Limited jest wskazane. Pomimo ciągłych zmian, kolejnych dodatków mamy w zasadzie podobną sytuację – kilka bomb, dobrych commonów i kombinowanie. Jak szlifować swoje umiejętności w tej materii?  Graeme McIntyre podrzuca graczom – raczej tym nowym – garść wskazówek.

Ixalanowy Primer archetypów – czarne, zielone i czerwone decki

Joel Larsson kontynuuje opowieść o archetypach RIX. Tym razem mówi o RG Dino, UG Sailorach, BG, RB Mid i RB Aggro.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Wpływ M25 i nowe techy

Ten tydzień w Legacy zaczynamy dość optymistycznie – w końcu doczekaliśmy się reprintu Imperial Recruitera i portu – dwóch kart, które z M25 będą mieć największy wpływ na Legacy. Abstrahując od medżikowego działu HR, w oczy rzucają się decklisty z ostatnich eventów. Na początek Bomberman w dwóch wersjach, następnie Grixis Tezzeret i kilka Stonebladów. W powietrzu wisi coś – czuć, że gracze w Legacy przygotowują się do nowych dominariowych spelli z opcją Historic. W końcu, po co byłoby aż tyle artefaktów w tych spisach, gdyby nie to?

Manaless Dredge, bo kto potrzebuje grać w Magica?

Bez many, bez naporu, bez stresu – najbardziej udana konstrukcja tego świata, czyli Manless Dredge. Deczywo, które wygrywa, jak nikt nie wrzuci czegokolwiek w ramach hejtu na grób z solidnym zabezpieczeniem w postaci sideboardu.

Deathrite a bany

Oczy wszystkich zwrócone zostały na Deathrite Shammana za sprawą artykułu Jeffa Hooglanda. Co jest nie tak w jednomanowym semi-planeswalkerze skaczącego wesoło po stołach w Legacy? Przekonajcie się sami, bo to całkiem fajna rozprawka o problemach z tą kartą. Są też argumenty 'na tak’.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Tworząc ligę EDH

Każdy od czegoś zaczynał – przyjścia do sklepu z zamiarem rozejrzenia się za jakąś ciekawą grą, wciągnięcia przez znajomych, bądź dowiedzenia się z internetu. Początki zazwyczaj bywają trudne, jednak w miarę rozwoju graczy i coraz większej ilości kreują się pewne zwyczaje w grupie, bądź chęć poważniejszej gry w magiczne kartoniki. W tym wypadku z pomocą przychodzi Kya Vess wraz z Ligami EDH. I jest to coś, co być może warto zaszczepić także i w polskich sklepach, bo pomysły autorki są dość interesujące – choćby achievmenty za granie w określony sposób. Na pewno jest to sposób na urozmaicenie sobie rozgrywek EDH.

Powrót na Dominarię – top 10 kart do EDH z bloku Ice Age

Praktycznie każdy z setów ma w sobie kilka perełek, kart, dla których gracze nadal będą sięgać po boostery z danego dodatku, by próbować je zdobyć. Jak sprawa ma się w kwestii bloku Ice Age? Czego można się tam spodziewać? Force of Will, Snow-covered landów, Polar Krakena?

Ayli, Eternal Pilgrim od Kelzama

Solidny kawał primeru z MTGSalvation na temat decku do EDH mającego za generała Ayli. Autor decku, Kelzam, w artykule stara się odpowiedzieć na temat pytań które najczęściej nurtują graczy szukających gotowego spisu bądź pomocy we własnych konstrukcjach.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Slivery

Brian DeMars mierzy się ze Sliverami i pokazuje nam jak ten deck funkcjonuje i z czego się składa. Co prawda są tu rzeczy, które można by poprawić – jak brak Ash Barrens – ale mimo wszystko dobry tekst na start z formatem i zapoznanie się z deckiem.

Tireless Tribe Combo

A tu kolejny tekst DeMarsa, ale tym razem na tapetę zostało wrzucone coś dla miłośników combo decków. Tireless Combo to deck lepszy od sliverów, choć oba są godne uwagi. Jeśli wolicie stworki, to zajrzyjcie do pierwszego tekstu. Jak combo decki, to do tego drugiego. A jak lubicie DeMarsa lub po prostu Paupera, to pewnie i tak zajrzycie do obu.

 

INNE

Wysoki Variance i wybór decku w kompetytywnym Modernie

Jedną z najważniejszych kwestii w życiu (bądź na moment danego eventu) gracza jest wybór decku, którym zamierza grać. Według Brada Nelsona wszystko zawiera się w kwestii trudnych decyzji podejmowanych w trakcie gry danym deckiem. Do tego należy dorzucić kwestię chęci (bądź nie) interakcji z przeciwnikiem i mamy przepis na deck, który będzie efektowny w grze i przyjemny w prowadzeniu. Niby to o Modernie i z pewnością modernowcy powinni tu zajrzeć, ale wybiega to jednak poza ramy tego jednego formatu i daje trochę strategicznego info, które może się nam przydać.

Najlepsza obrona

Jeśli lubicie obszerne wstępy przyrównujące rozgrywkę do walki UFC, to znaleźliście coś dla siebie. Poza tym, autor skupia się na podejmowaniu decyzji dotyczącej tego co obecnie robimy – czy się bronimy, czy jednak w danym momencie jesteśmy agresorami. Autor, Matti Kuisma, powołuje się na przypadki z konkretnych eventów i sławny artykuł “Who’s the beatdown”.

Z MTGO na stolik

Zasady, triggery, sekwencjonowanie, gra pod presją – czego uczy nas granie na M:tGO i jakie zmiany w naszej grze występują, gdy siądziemy przy stole, zamiast przed komputerem? Sąsiadka zza miedzy, Jaroslava Stefankova, powołując się na przykłady z życia (a w zasadzie z eventów) wzięte, dokładnie analizuję tę kwestię.

Mind Games

Gierki i triki umysłowe, czy jak to tam zwał – mi najbardziej podobają się sztuczki Jedi – są integralną częścią papierowych karcianek – czy to pokera, czy Magica. W tym krótkim tekście Will Jonathan przedstawia na czym problem polega i umiejscawia go w kontekście naszej karcianki. Pisze o tym czy są 'niesportowym zachowaniem’, czy dają jakieś efekty i czy powinno się z nich korzystać.

Żywe legendy Dominarii

Dominaria już się zbliża i z tej okazji Jay Annelli przygląda się kilku legendarnym postaciom, trochę je nam przedstawiając i przypominając. Chodzi o te postacie, które powinny dożyć czasów obecnych w grze po Mendingu. To tekst pisany jeszcze sprzed spoilera Releas Notes Dominaria, ale trafione zostały praktycznie wszystkie legendy. Wielki nieobecny to Lim-Dûl.

Stan Programu

W niusikach poza MOCS o treasure chestach i przypominajka o tym, kiedy ktoś może grać z naszego konta na MTGO – praktycznie nigdy,  odpowiadamy, gdyby nie chciało wam się czytać. W sekcji opinii o zawartości Treasure Chestów i raczej pochwalnie. W deckach w T2 God-Pharaoh’s Gift, w Modernie Bogle i Bant Control, Pauper – Stompy, Legacy – Grixis Delver i na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

EV Masters 25

Tak, na ten tekst czekaliśmy. Oto SaffronOlive i jego tradycyjna analiza EV nadchodzącego dodatku. Jest jak się okazuje całkiem dobrze, przynajmniej na razie, choć Masters 25 można też wiele zarzucić. Są też obawy, że set spadnie z ceną z czasem. No i jest też duża loteryjność, co jest największym problemem. Trochę piszą o tym też inni, o czym można się przekonać, czytając teksty Reprinty Masters 25 i Wszystko o Masters 25. W nich też mamy omówioną zawartość Mastersów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Gemstone Caverns (Time Spiral)
  2. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  3. Dark Confidant (Modern Masters 2015 Edition)
  4. Jace, the Mind Sculptor (Masters 25)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

PS. Hierarch to jakaś anomalia, bug czy coś w tym guście, nie przejmujcie się nią, bo na tym nie da się zrobić łatwych tixów niestety.

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (