Przegląd Prasy #215 – MTG Arena w szerszym dostępie

W zasadzie dwa-trzy tematy dominowały w minionym tygodniu. Ten trzeci to Masters 25, które przynajmniej online jest chyba dość popularne, a i ponoć w sklepach jakoś się sprzedaje. Pierwszy to z kolei MTG Arena, którą wreszcie wszyscy mogliśmy doświadczyć i zobaczyć… przynajmniej jako streamy i recenzje. Wreszcie NDA zostało zniesione i mamy pierwsze opinie. Drugi temat to Dominaria – on jednak na dobre rozkręci się dopiero w przyszłym tygodniu wraz z oficjalnym startem spoilerów.

Sporo było też informacji o produktach oraz Magicowej historii, a i w artykułach jest parę bardzo ciekawych rzeczy. Dlatego nie przeciągamy i zapraszamy do lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kyoto

Kyoto to – niestety – kolejne Grand Prix drużynowe. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą na pewno jest to, że grano wszystkie trzy formaty – Standard, Modern i Legacy. Wady… cóż, poprzestańmy na zaletach. Kyoto miało największą liczbę graczy constructed w historii turnieju w w tym mieście i zresztą w ogóle było jednym z większych i jednym z największych w Japonii. Zagrało 2271 graczy – 757 drużyn, a przecież grano też kartami z Legacy, więc to nie ludzie z przypadku tam raczej pojechali. Tak czy siak, wygrali mało znani Ryouichi Yamamoto, Yuusuke Matsubara i Kazuki Takamura. Decklisty wszystkich finalistów tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

MTG Arena uwolniona i ujawnione startowe decki

Wreszcie szeroka gawiedź doznała tego zaszczytu i może oglądać na streamach jak wygląda MTG Arena. Wizardzi przeszli do kolejnego etapu rozwoju tej wersji karcianki. Z tej okazji także pojawi się więcej zaproszeń do bety. Jest też o planach na dalsze tygodnie oraz zostały ujawnione decklisty startowe, które otrzyma każdy wraz z kolejnym etapem.

Dominaria i dominariowe promki

Mamy opis zmian zasad i wszelkie informacje na temat nowego tamplate’u oraz nowych ramek. Pojawiły się też kolejne spoilery i nadal się one pojawiają – głównie obrazki, bo karty już znamy. Tak czy siak Dominaria objawia się nam coraz mocniej i coraz więcej o niej wiemy. Znamy też cały szereg jej promek – m.in. na Draft Weekend, ligi i tym podobne. A największą burzę wywołała prawdopodobnie promka Buy-a-box o czym szerzej w finansach. Znamy też Dominariowe mechaniki i to również na pewno jest warte uwagi.

Signature Spellbook: Jace

Poznaliśmy wygląd i zawartość produktu, który zastąpi FtV. Mówiąc krótko – same karty mają nowe ramki i wyglądają ładnie – choć oczywiście gusta są różne. W środku oprócz wskazanych kart będzie… tylko jedna dodatkowa losowa karta foil. Z jednej strony pozwala to zachować cenę MSRP na poziomie 20 dolców, ale z drugiej brzmi trochę jak żart. Na pewno produkt ten znajdzie amatorów, a choć nie robi przesadnie wrażenia doborem kart, to nawet i się w cenie tych 20 dolców zwraca.

Nowy format – Brawl i jak w niego się gra

Wizardzi wraz z Dominarią zdecydowali się dać światu nowy format. O jego nazwie i parametrach już się na redditach zaczęło żartować – typu 'zrób własny format i nazwij go np. bowl, ball, etc.’. My tu jednak na poważnie. Format troszeczkę będzie przypominał Commandera, ale tylko troszeczkę, bo power level będzie się opierał na kartach w Standardzie. Nie bez powodu jednak Wizardzi roboczo mówili o nim mini-commander. Zasady poniżej

  • Obowiązuje banlista ze standardu i legalne są tylko karty z T2.
  • Decki mają po 60 kart.
  • Liczba początkowych punktów życia to 30.
  • Legendarni Planeswalkerzy i stwory mogą być generałami
  • Commander Damage, czyli zasada kończenia gry przy zadaniu pewnej liczby obrażeń generałem, zostaje zniesiona.

Poza tym – jak w EDH – np. to jest singleton, czyli po jednej karcie poza basicami.

Decklisty Duel Decks – Inventors vs. Elves

Poznaliśmy zawartość najnowszego Duel Decku. Niestety, Wizardzi nie zdecydowali się zakończyć serię z przytupem, ale choć można być trochę rozczarowanym, nie jest źle.

Powrót na Dominarię – Epizod 1 i Epizod 2

Wrócił Jace, wrócił Gatewatch, wróciła Magicowa historia i… wróciła jakość? Bo autorka już nie wróciła. To pierwsze teksty Marthy Wells dla Wizardów i trzeba przyznać, że jest to całkiem fajnie napisane. Nie będziemy spoilować – zachęcimy tylko do czytania.

Książki magicowe na kundla itp.

Po angielsku można już będzie niedługo kupić wszystkie książki z magicowego świata na Amazonach i tym podobnych w formie eBooka. Z tej okazji autor posta zebrał wszystkie te pozycje i jeśli macie tylko ochotę, to możecie tu zerknąć i sobie legalnie ściągnąć jakąś. Inna sprawa, czy to faktycznie jest sens to robić, bo ich jakość… ale kto wygra z nostalgią i nerdostwem. Korzystajcie do woli, zwłaszcza że są też linki do nowszych pozycji z ery 'poksiążkowej’, tej na stronie Wizardówz z ostatnich dodatków, więc można to potraktować jako swego rodzaju spis magicowych opowieści.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Warsaw Open RPTQ weekend 7-8.04.2018

W Centrum Konferencyjnym Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie Galaktyka Gier zorganizuje RPTQ. Pewnie większości z was to nie zainteresuje, bo nie macie kwalifikacji. Mimo to warto się tam pojawić ze względu na side eventy, których jest sporo i są ciekawe. Ich listę przedstawiamy w spoilerze po angielsku.

Spoiler
Magic the Gathering tournament list:

Saturday:

Last Chance Qualifier: for RPTQ
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: 9.00, event starts at: 09:30
Format: Sealed Deck
Entry fee 130.00 / 31 EUR preregistered (till 20th of March),145.00/ 35 EUR on event day
REL: Competitive,
Prizes: qualification to RPTQ, 5 boosters per player + extras

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Prague
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at 10:00, event starts at: 10:30
Format: Legacy
Entry fee: 80 PLN/20 EUR preregistered (till 20th of March) 90 PLN / 23 EURł on event day
REL: REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Preleminary Pro Tour Qualifier
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: od 13:00, tournament starts at: 13:30
Format: Standard
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered (till 20th of March), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: REL: Competitive, .
Prizes: Invitation for the next RPTQ, 4 boosters per player + extras

Modern Magic Tournament MKM Sieries Trial Prague:
Date: Saturday, 07.04.2018
Time: registration starts at: od 14:00, tournament starts at: 14:00
Format: Modern
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered (till 20th of March), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: REL: Competetive.
Prizes: 4 boosters per player + extras including MKM prize support

Sunday:

Regional Pro Tour Qualifier:
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: registration starts at: od 08:30, tournament starts at: 09:00
Format: The format for this Regional Pro Tour Qualifier season is Sealed Deck with Booster Draft Top 8
Entry: 50 PLN, 13 EUR – Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 20 of March, after that date 100 PLN 25 EUR

This tournament is for players who meet RPTQ requirements.

Prize list:
Is accordant to WotC prize list and structure incudind tickets on Pro Tour. In addition prize wall will be supported by our sponsors.

Store Champs of Galaktyka Gier
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: 13.00
Format: T2
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular
Prize pool: booster per players, promos, SC Champion playmat + extras

Pauper Cup
Date: Sunday, 08.04.2018
Time: 13.00
Format: Pauper
Entry fee: 40 PLN / 10 EUR Preregisterd (till 20th of March), 50 PLN / 13 EUR on site
REL: Competetive
Prize pool: 3 boosters per player + extras

Preregistration fees can be paid in store before the event or by money transfer.
Transfer details:
Spoiler:
Tomasz Bartłomiejczuk Galaktyka Gier
Ul Kościelna 23
05-800 Pruszków
54 1060 0076 0000 3390 0005 8839
for EUR
PL28194010763158084900000000 BIC AGRIPLPR

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wedge w Standardzie

Czy ktoś szuka może decklisty, aby zrobić 5-0 na M:tGO w standardzie? Mike podrzuca kilka konstrukcji, którym w jego rękach udało się tego dokonać i które są w wedgowych kolorach – czyli czymś, co teoretycznie nie jest focusowane w aktualnym designie. Enjoy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po RB Hollow One

Przewodnik po decku, który w kwestii RNG jest zaginionym ogniwem pomiędzy M:tG a Hearthstone. Otóż to, jest nim Hollow One. Jego 5 minut sławy jeszcze nie minęło, zapowiada się, że posiedzi w mecie dość długo. Warto zerknąć, o co w nim chodzi.

Budowanie manabase w Modernie

Zbudowanie działającej manabase wielu graczom spędza sen z powiek – jak to zrobić skutecznie? Cóż, niestety nie jest to wrzucenie kilku fetchy i liczenie, że podczas gry podejdzie. Jednak przekonajcie się sami z artykułu, przygotowanego przez Jeffa Hooglanda.

Osiem decków, których nie należy niedoceniać

To zestaw takich bardziej rogue decków i niszowych strategii. W każdym spisie trafi się pewnie coś, co średnio może przypaść do gustu, ale dobrze czasem wybrać się w takie mniej uczęszczane rejony Moderna, bo a nóż jakiś RB Hollow One się z tego wynurzy. A ponoć te decki tu nawet jakieś tam wyniki mają.

Ciekawe decki:

LIMITED

Draftowanie A25 na mój sposób

Drafty A25 oferują szeroką gamę synergii, combo, bez konkretnych i zarysowanych archetypów. Mike Sigrist opisuje swoje konstrukcje oraz przemyślenia związane z tym Limited.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy:GP Madryt i MKM Rzym

Europa wręcz wrze od natężenia eventów Legacy w ostatnim czasie – były aż dwa! GP Madryt oraz MKM Series w Rzymie. Ilość Dragon Stompy w Madrycie totalnie mnie zaskoczyła. Natomiast w Rzymie meta wyglądała dość typowo – o czym zresztą informaliśmy w poprzednim tygodniu ze względu na wynika polskiego gracza.

Deathrite Shaman i Mono Red Prison

Javier Dominguez tłumaczy nam dlaczego DTS jest tak dobry i co się teraz dzieje w meta. A na koniec wspomina o Mono Red Prisonie jak to niektórzy wolą – w sumie słusznie – nazywać aktualne Dragon Stompy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Trać wagę, a nie gry – część 2

Kolejna odsłona Pure // Simple. Co w niej ciekawego? Craterhoofy, Insurekcje, combosy z Deathmantlem? Otóż to, tylko pod innym kątem – okazuje się, że nie wszystko jest grą wartą świeczki.

EDH Archenemy

Gatewatch znowu przeciwko Bolasowi? Tak – w kolejnym artykule Kyi Vess wcielamy się w Nicol Bolasa, będącego Archenemy, lub Gatewatch, chcący położyć kres jego panowaniu. Za którą stroną się opowiecie?

Top 10 kart do EDH z bloku Mirage

Jak to z grami bywa, wychodzą do nich dodatki. Pewnego razu, gdzieś w Ameryce ktoś podbił decyzję o wypuszczeniu bloku Mirage. Co w związku z tym? No właśnie to, że dzięki temu możemy wytypować TOP 10 kart z tego dodatku pod EDH. Zadania tego podjął się Bruce Richard z TCGPlayer. Rozsiądźcie się wygodnie, czeka was podróż w czasie.

Masters 25 i Commander

Sheldon Menery robi nam krótki przegląd tego, co się przyda i co warto wyłapać do Commandera. Polecamy, jeśli macie z tym problem, a także gdy chcecie zobaczyć jego wersję decku na Animarze.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Wszystkie ręce do Brawla

MTGSalvation nigdy nie zawodzi. W obliczu nowego formatu na łamach portalu powstała analiza bogatsza w treść niż część moich prac na studiach. Przy okazji, analiza będzie zdecydowanie ciekawsza w tym wypadku – Michał.

Zalety i wady Brawla

Kolejny format, kolejny deck do złożenia. Jakie są plusy i minusy świeżej bryzy z Wizardowego wybrzeża? Rachel Agnes siada i nam to fajnie tłumaczy.

3 Listy do Brawla

Piraci, dinozaury, sfinksy – developing rozpoczęty. Mniej szybkiej many, mniej tutorów, mniej łamaczy gier i nieskończonych combo, czy nowy format podejdzie potencjalnemu odbiorcy?

 

PAUPER

Top 8 pauperowych decków z turnieju w Livonii

Paupera zabraknąć nie może – w Michigan odbył się dość duży, pauperowy event. Na temat tamtejszej mety i uroków grania na żywo na eventach mniejszych niż GP Brian DeMars sporządził obszerny artykuł.

Pauperowe Slivery

Slivery goszczą w wielu formatach. Biorąc pod uwagę ciekawy sposób, w jaki wszystkie kolejno się wspierają, nie dziwi to nikogo – tribale są w cenie, w szczególności przy casualowym graniu. MTGSalvation tym razem o pauperowych sliverach, w odsłonie, która jest skierowana do pasjonatów i ludzi z dużą ilością czasu. No i w tym wypadku jest to może i granie casualowe – bo pauper – ale kompetytywnym poziomie – bo slivery nawet regularnie robią ostatnio 5-0, a wszystko przez Lead the Stampede. To bardziej złożony tekst od tego, który ostatnio zaproponował nam DeMars w jednym z poprzednich przeglądów.

10 trochę nieintuicyjnych zagrań w pauperze i 10 trochę bardziej nieintuicyjnych zagrań

Każdy z nas, nie raz naciął się na zasadach pochodzących z nieintuicyjnego działania karty, którego być może na pierwszy rzut oka nie zauważyliśmy. Jeśli macie to grając w pauperze, polecamy zapoznać się z tym artykułem. To tekst w zasadzie wyłącznie dla początkujących pauperowców, którzy nie mieli okazję jeszcze się spotkać z tymi – w sumie prostymi, ale ważnymi – zagraniami.

Ciekawe decki:

INNE

Za wcześnie by mówić – NDA zdjęte z Areny

I myk, gracze z zamkniętej bety Magicznej areny mogą pochwalić się swoimi przemyśleniami. Czemu to zawdzięczamy, czego możemy się spodziewać, jak zacząć? Wszystko po kolei, właśnie w tym artykule, który doskonale pokazuje nam co jest problemem z tym programem. Bo trzeba przyznać, że tekst dość krytyczny i świetnie wypunktowuje pewne rzeczy. A chcecie zobaczyć jak to wygląda 'bardziej na żywo, to zajrzyjcie na NicolBolasowy kanał lub kliknijcie w filmik poniżej.

Przegląd grafik Masters 25

Wraz z wyjściem nowego dodatku nie mogło zabraknąć nowych artów – wszystkie zebrane w artykule. Mike Linnemann jak zwykle robi bardzo dobry przegląd, z którego możemy się dowiedzieć sporej liczby rzeczy o nowych artach.

Kiedy Magicowa sztuka imituje życie

Nawiązań do naszego świata w M:tG znajdziemy dużo – w landach, konkretnym stylu wykonania ilustracji oraz zmianie w polityce Wizardów. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem – dla miłośników grafiki i vorthosów.

Pieśń Serry

I kolejny ciekawy kąsek dla loremaniaków – Serra i jej pieśń. O czym w niej usłyszymy? Przede wszystkim, o jej planie, potem wejdziemy w klimaty Dominariowe i gdzieniegdzie zdołamy dojrzeć cień Ihsana.

Jak znaleźć idealną kartę sideboardową?

Raphael Levy pokazuje perspektywę gracza dredga jak wygląda szukanie odpowiedzi na konkretne matchupy. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne, jednak wymaga solidnego rozeznania.

Pułapki sideboardowania – zbyt częste korzystanie z kart o wąskim zastosowaniu

W wielu przypadkach spotykamy się z sytuacją, w której karta sideboardowa nie da sobie rady z częścią zagrożeń, którymi przeciwnik może nas zaskoczyć. Tymczasem gracze często wkładają te karty o wąskim zastosowaniu do decków, bo… to dobra karta. LSV tłumaczy więc jak unikać tego jednego z bardziej powszechnych problemów w sajdowaniu się.

Stan Programu

Na pierwszy plan w njusach wybija się casualowe granie z Brawlem na czele, przeplatane wydarzeniami z Areny M:tG – o tym jest sekcja opinii i to całkiem rozbudowana. W Standardzie GB dinozaury, w Modernie KCI, do paupera jest jakoś zbugowane UR Pieces of the Puzzle – ktoś wsadził przez pomyłkę tam Engineered Explosives, Legacy natomiast z Omni-showem i Vintage z Shopsami. Na koniec ceny i ich zmiany

 

:g: Finanse :g:

 

Problem z unikalnymi promkami

Sam fakt istnienia kart promo jest świetny – za udział w określonych eventach bądź zajmowanie w nich wysokich miejsc otrzymujemy karty, które pozwalają rozwijać swoją kolekcję, lub zwyczajnie wzbogacić się. Jednak problem leży w innym miejscu – co dać graczom i w jaki sposób, aby podobało im się, a jednocześnie nie zachwiało rynkiem wtórnym. Sprawa sprokurowana działaniami Wizardów, którzy musieli się mocno tłumaczyć w minionym tygodniu z umieszczenia Firesong and Sunspeaker, nowej legendy z Dominarii, tylko jako buy-a-box-promo.

Co sądzić o foilach w Masters 25?

Foile od lat interesują graczy – jako forma dopieszczenia decku, nienawiści do pieniędzy, bądź zwyczajnie w ramach kolejnego wincona w decku, polegającego na oślepieniu przeciwnika. Ważną kwestią jest też to, że nie każda karta była drukowana w wersji foil, na przykład Ash barrens, które ukazało się w jednym z commanderowych dodatków. Co ma tutaj do rzeczy A25? Otóż wyciąga pomocną dłoń, pełną pierwszych druków niektórych kart w wersji foil. I ten tekst tłumaczy jak podchodzić do tego rodzaju przedruków.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Jace, the Mind Sculptor (Masters 25)
  2. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  3. Tireless Tracker (Shadows over Innistrad)
  4. Liliana of the Veil (Innistrad)
  5. Imperial Recruiter (Masters 25)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg vs MTG Arena

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze